PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάχος τζαμιών.


steve_ier
25-01-04, 22:01
Σχεδιάζω με έναν φίλο μου την κατασκευή του ενυδρείου μου που θα έχει διαστάσεις 74 χ 30 χ 40. Από την πλάτη του τα 10 cm θα χρησιμοποιηθούν για την κατασκευή ενός φίλτρου (sub). To καθαρό ενυδρείο θα είναι 74 χ 30 χ 30. Το ερώτημα λοιπών είναι τι τζάμι να χρησιμοποιήσουμε. 5mm ή 6mm ;;;

mikenuke
25-01-04, 22:46
Και 5 χιλ να ειναι, αν εχεις σωστες κοντρες θα αντεξει

Το δικο μου ειναι με 5αρι και εχει διαστασεις 54Χ40Χ40 σχεδον 90 λιτρα και δεν εχω προβλημα.
Εχω βαλει κοντρες κατω μπροστα και πισω, και πανω και στις 4 πλευρες.(τις πλαινες τις χρησιμοποιμοποιω και για την στηριξη του καπακιου)

HellRazer
25-01-04, 22:50
Τα 5mm από τα 6mm δεν έχουν και μεγάλη διαφορά...εγώ πάντα χρησιμοποιώ τζάμι 6mm. Είναι πιο στιβαρή η κατασκευή. Μεγαλύτερη σημασία σε οτι αφορά τις πιέσεις που δέχονται τα τζάμια του ενυδρείου, έχει το ύψος. Το ενυδρείο που θες να φτιάξεις είναι χαμηλό (γιατί δεν το κάνεις λίγο πιό ψηλό?), γι' αυτό μπορείς άνετα να χρησιμοποιήσεις τζάμι 5mm.

steve_ier
27-01-04, 02:04
Τελικά πήρα 5mm επειδή ο τζαμάς δεν είχε 6.. :evil: .
Ελπίζω να αντέξει... :roll:

Anonymous
27-01-04, 14:46
kales kontres kai MPOlikh sylhkonh (mh tsigouneuths) anafere mas to apotelesma an kai kata th gnwmh mou arga h grhgora tha exeis dyaroes

koulio
27-01-04, 17:31
kales kontres kai MPOlikh sylhkonh (mh tsigouneuths) anafere mas to apotelesma an kai kata th gnwmh mou arga h grhgora tha exeis dyaroes

για ποιον λογο θα εχει διαρροες μπορεις να μας το εξηγησεις λιγο ???? τι πιστευεις??

HellRazer
27-01-04, 17:41
Γιατί να έχει διαρροές? είδα μεγαλύτερα ενυδρεία με φτιαγμένα με τζάμι 5mm και είναι μια χαρά.

BILAS
27-01-04, 17:53
Δεν θα εχεις κανενα απολυτος προβλημα , θα κρατησουν μια χαρα οι κοντρες γιατι θα ειναι αρκετα κοντο το ενυδρειο.
Μην σου πω οτι εγω δεν θα εβαζα καθολου πανω.

MIKE
27-01-04, 21:01
Συμφωνώ με τους 2 ακριβώς παραπάνω….
Αν οι κολλήσεις στο πάχος του τζαμιού είναι καλές δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.
Εξάλλου η διαρροή οφείλεται στην κακή τοποθέτηση της σιλικόνης και όχι στην λίγη ποσότητά της, ή στην μή παράλληλη τοποθέτηση του ενυδρείου με το έδαφος
Σιλικόνη σωστά λοιπόν και μπόλικη ταινία για σωστή πίεση και όχι αναγκαστικά μπόλικη σιλικόνη..
Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία...

steve_ier
27-01-04, 22:31
Mehri tora ehei kolithi siga siga to miso enidrio me 5mm tzami opos elega... O newfish pou ine Ierapetra kai to ftiahnoume mazi, bgazi fotografies se oles ti fasis kataskeuis, molis teliosi tha anevasoume foto na dite... Elpizo na min trexi nero !!! Me anisihisate ligo, iha pou iha tin anisihia.... :roll:

525
10-02-04, 18:48
Γεια και χαρα
Θέλω να ρωτήσω αυτούς που έχουν εμπειρία από κατασκευές αν τα τζάμια πρέπει να είναι ρονταρισμενα.. θα χρησιμοποιήσω 15αρια και οι γνώμες εδώ στο Ρέθυμνο διχάζονται.
Ευχαριστώ

sv2fpi
10-02-04, 18:57
Το ρονταρισμα γινεται μονο και μονο για μην κοπεις τωρα στην κατασκευη και στην συνεχεια.
Οταν λες 15αρια τι εννοεις? 15mm παχος?
Και εαν ειναι ετσι για ποσα λιτρα ενυδρειο ειναι?

525
10-02-04, 19:09
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου φίλε sv2fpi
, αυτά που εχω ακούσει μέχρι τωρα είναι τα εξής …< αν δε είναι ρονταρισμενα δεν θα είναι απολύτως ίσια στην επιφάνεια επαφής και θα έχεις πρόβλημα… , αν είναι .. η σιλικόνη δεν <<πιάνει>> καλά , .. θα είναι ίσια γιατί θα κοπούν στον <<καταρράχτη>>…>
Πρόκειται για δεξαμενή 200Χ70Χ70 …
Να είσαι καλά
Τάσος

sv2fpi
10-02-04, 19:24
Το δικο μου που εφτιαξα πριν 3 περιπου μηνες ειναι σε σχημα πανοραμα (σχετικη φωτο παρακατω) τα τζαμια ειναι ρονταρισμενα και δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα.
Το κυριωτερο που πρεπει να προσεξεις ειναι (οπως γραφτηκε και παραπανω) αρκετη πιεση στα ενωματα ωστε να πιασει καλα η κολλα.
Λιγο παραπανω δεν κανει κακο , η πολλη πασαληβει και σιγουρα θα βαλεις κοντρες διοτι πολλα λιτρα 980 απο οτι ειδα.
Προσοχη στο μεσο του ενυδρειου για να μην κανει κοιλια τα χοντρα τζαμια σπανε πιο ευκολα.

525
10-02-04, 21:33
Τελικά θα εμπιστευθώ τον τζαμά μου μια και έχει φτιάξει και αλλά ενυδρεία και φαίνεται σίγουρος .. αύριο θα έρθει να το στήσουμε , ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί δεν θέλω να σκέφτομαι τι θα γίνει σε αντίθετη περίπτωση..
Ωραία δουλεία έκανες στο δικό σου ,καλή συνέχεια..
Τάσος