PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι ψαρια να βαλω;;;


steve_ier
25-01-04, 21:45
Σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα θα είναι έτοιμο το ενυδρείο μου, με διαστάσεις 74 x 30 x 30 δηλαδή 66 λίτρα περίπου. Σήμερα μέτρησα το νερό του δικτύου και έχω Gh 13 Kh 7 και Ph 8. Τι ψαράκια μπορώ να βάλω;;;

Μέχρι τώρα έχω διαλέξει να αγοράσω μια ομάδα από 7-8 Tetra neon, 2 corydoras και έναν μονομάχο αρσενικό. Τι άλλο μπορώ να βάλω και πώς να το διακοσμήσω;;;

pavloukos
26-01-04, 14:12
Γεια χαρά,

άλλα 2 ή 3 corydoras και είσαι κομπλέ νομίζω :)
Ή αν σου αρέσουν τα γεννητούρια αντί για τον μονομάχο βάλε 1 αρσενικό και 2 ή 3 θυληκά guppies.

Για ντεκόρ, τι έχεις σκεφτεί μέχρι τώρα;

steve_ier
27-01-04, 02:11
σχεδόν τελικά σκέφτομαι να βάλω 7 νεον 2 corydoras 2 oto 4 μονομάχους (1 αρσενικό) και 2-3 ακτινογραφίες.

θα φυτέψω μερικά φυτά που θα μου δώσουν (newfish), κανένα ξύλο (mopani) και καμία πέτρα από κάνα ποτάμι εδώ κοντά. Σκέφτομαι να φτιάξω και καμιά προσομείωση ναυαγείου.... :shock:

Καμιά επιπλέον ιδέα για διακόσμηση ;;; :?:

Obelix(Reifen)
27-01-04, 12:22
Μερικες παρατηρησεις οσον αφορα τα ψαρια .
3 Corydas ,5 Ottos θα ήταν καλύτερα .Επιπλέον έχεις πολλά ψαριά που κολυμπάνε στην μεσαία και κάτω ζώνη με αποτέλεσμα το πανό μέρος να φαίνεται άδειο. Τα νέον αν και έχουν ωραία χρώματα είναι μόνιμος σκόρπια .Εναλλακτικά αντί για μονομάχους υπάρχουν μερικά πολύ ωραία Gourami που δεν γίνονται μεγάλα .
Όσο για τιν διακοσμηση εάν είναι ασφαλη για τα ψαρια βαλε ότι τραβαει η ορεξη σου , περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. :wink:

Anonymous
27-01-04, 15:20
geia sou steve !!!
tha symfwnisw me ton obelix alla gia ta gouramis (mhn pistepseis tous enydriopoles an tha megalwsoun h oxi to 80% tha dyplasiasei h kai tha tryplasiasei) mporeis na baleis akoma kai kanena xaremi ksifoforwn an kai h thylikes pou eixa gw de th paleuan me to m*%^^ka po'xan mpleksei

Oso gia to nero to sigouro einai pws oso tha strwnei to enydrio oi parametroi tha diafwrpoiounte

Kai pros theou mhn baleis ola ta psaria mazi alla liga liga

o monomaxos an pinasei einai sigouro pws tha thelei na dokimasei ligo apo to kokkino twn tetras kai an baleis kai polles thylikes tote tha apoktiseis ena lounapark !!!! me tis maxes gia to picking order

ASCCO1
27-01-04, 21:54
Αντι για νεον τετρα εγω θα προτημουσα 2 colisa lalia, που δεν μεγαλωνουν οσο τα αλλα γκουραμι . οσο γαι τον μονομαχο θα μπορουσε να μπει μαζι ,αφου δεν ειναι τοσο μικρα οσο τα νεον.((ΙΜΟ))

sharky
29-01-04, 18:00
Ο Μάνθος προτείνει γκουράμια και οχι μονομάχους :shock: :shock: Ελα .... στον τόπο σου και ας είσαι μπλα , μπλα μπλα.
Εεε τώρα τα άκουσα όλα +-8

Giorgos
30-01-04, 01:07
Please stay on topic!

Τα τρία άσχετα μηνύματα που ακολουθούσαν σβήστηκαν.

sharky
30-01-04, 10:59
Οταν η πλροφόρηση συνοδεύεται με λίγο χιούμορ τότε γίνεται πιο ευχάριστη. Δυστυχώς μερικοί θα το καταλάβαιναν αν ήξεραν την προιστορία μερικών μελών προτού το παίξουν "σοβαροί" πλέον στο άθλημα. Μάλλον ξεχνάνε........

Συμφωνώ λοιπόν με την διαγραφή των άσχετων μηνυμάτων και ακόμα περισσότερο με τις προτάσεις του Μάνθου.

Την καλημέρα μου σε όλους

lasal
30-01-04, 12:42
Και εγώ συμφωνώ με τον Μάνθο.

Giorgos
31-01-04, 01:39
Μερικοί ξέρουν την προϊστορία των μελών και αυτοί οι μερικοί πιστεύω πως δεν το ξεχνούν.
Συμφωνώ ότι οι συμβουλές που συνοδεύονται με χιούμορ είναι ευχάριστες αλλά είπαμε συμβουλές... όχι μόνο χιούμορ... και συνέχιση του χιούμορ κ.ο.κ.
Και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να το "παίξω" σοβαρός.

steve_ier
31-01-04, 01:53
Θα έχω πρόβλημα αν βάλω neon μαζί με μονομάχο;;; Κάποιος μου είπε ότι οι μονομάχοι ζουν σε κρύα νερά 15c περίπου .... Ισχυεί κάτι τέτοιο ;;;

ASCCO1
31-01-04, 03:56
Κάποιος μου είπε ότι οι μονομάχοι ζουν σε κρύα νερά 15c περίπου .... Ισχυεί κάτι τέτοιο ;;;



ΟΧΙ... ΛΑΘΟΣ ...ΛΑΘΟΣ ...ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ

htpp://www.bettasrus.com


neon με betta καλυτερα οχι μπορει να χτυπησει κανενα :cry:

michalis
06-02-04, 18:37
neon με betta καλυτερα οχι μπορει να χτυπησει κανενα :cry:
Για να το λες κάτι θα σου έχει τύχει. Πάντως εδω και 6 μήνες που ασχολούμε, ο μονομάχος και 4 νέον που έχω ούτε που έχουν ασχοληθεί το ένα με το άλλο είδος (κι μέχρι πριν λιγο καιρό είχα το μονομάχο με 3 νέον σε μόλις 10 λίτρα [-χαλίκια -σπηλιά, βάλε δηλαδή 8.5 λίτρα καθαρά])

ASCCO1
08-02-04, 16:26
Αυτο ειναι σχετικο. με τα ΒΕΤΤΑ.....
θεωριτηκα δεν ενοχλουν αλλο ειδος , αλλα αν για παραδειγμα στην εκτροφη τους εχουν χωριστει νωρις απο τα αδελφια τους<< στο 1 μηνα ζωη τους .. >> και απο και περα εχουν μεγαλωσει μονα τους τοτε αρχιζουν και αγριευουν κατα παραξενο τροπο, .
πρωσοπικα απο την εμπειρια μου εχω δει αυτη την διαφοροποιηση συμπεριφορας αρκετες φορες (( πχ, ειχα καποτε σε 20 λιτρα ενα ΒΕΤΤΑ με 10 ΝΕΟΝ, και ποτε δεν τα ενοχλησε)) ,(( ενα αλλο ΒΕΤΤΑ σε 100 λιτρα με 10 νεον , και τα κυνηγαγε συνεχεια)) οποτε......
Η ιστορια βεβαια μας λεει οτι στο ΣΙΑΜ που τα εκτρεφαν μονο γαι αγωνες :twisted: διαλεγαν τα πρασινα ΒΕΤΤΑ γιατι ηταν τα ποιο αγρια σε σχεση με τα μπλε......


ΑΥΤΑ :lol:

steve_ier
09-02-04, 03:20
Αληθεύει ότι αν τα ψάρια μεγαλώσουν μαζί από μικρά δεν πλακόνονται ποτέ μεταξύ τους ;;; Όποτε και ο μονομάχος αν τον βάλω από μικρό με τα άλλα και μεγαλώσουν μαζί δεν θα υπάρχει πρόβλημα... ;;;

Tolis
09-02-04, 03:33
Οχι.
Μιλωντας παντα για ειδη που δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους, ειτε λογω ανταγωνισμου, ειτε επειδη τα μεν ειναι τροφη των δε, αν μεγαλωσουν μαζι, απλως αργει λιγο η μαχη. Καποια στιγμη ειτε θα ενηλικιωθουν και θα γινει ο καυγας πχ. για την περιοχη, ειτε τα μεν θα μεγαλωσουν περισσοτερο απο τα δε, και μαμ!

Giorgos
10-02-04, 02:58
Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις αν και σπάνιες.
Έχει τύχει να μεγαλώσουν μαζί δύο ψάρια τα οποία το ένα μπορεί να είναι τροφή του άλλου με κανένα πρόβλημα. Είπαμε σπάνια.

Όταν πρόκειται για επιθετικά ψάρια (όπως οι κιχλίδες και όχι οι μονομάχοι δεν είναι επιθετικοί), εννοείται συμβατά μεταξύ τους, προτιμάται να μπουν στο ενυδρείο σε μικρή ηλικία και όλα μαζί. Έτσι οι πιθανότητες για καβγάδες μειώνονται. Βέβαια πάντα θα υπάρχουν οι αψυμαχίες.