PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρειάζομαι όντωs skimmer?


thanosmts
13-06-11, 21:55
Ενυδρείο 80 λίτρων, 4μηνών με 2 clowns και 9 κιλά βράχο. Εξωτερικό φιλτρο Fluval και 2 κυκλοφορητέs. Αν δεν έχω ασπόνδυλα πρέπει να έχω skimer? Ρωτώ γιατι εχω βάλει απο τη πρώτη μέρα και μετα απο 4 μήνεs εχει βγάλει απλα μια ιδέα slime.... Nιτρικά, αμμωνίεs κτλ ειμαι ok...
Μήπωs να το βγάλω και να το ξαναβαλω οταν οντωs παρω κανα ασπόνδυλο? Το μόνο που ίσωs βοήθησε ειναι οι φυσαλίδεs που έκανε μέσα στο νερό αλλα αν τιs χρειάζομαι μπορω να βάλω ακόμη ενα φιλτράκι εσωτερικο που θα κάνει απειρεs. Έναs αλλοs παραγονταs που με κάνει και το λέω ειναι πωs απο χτεs που το έκλεισα ειδα πωs τα clownakia ειναι ποιο κινητικά και αρχισαν να εξερευνούν ολο το ενυδρειο ενω παλαιοτερα εφευγαν μακρια απο τη ρωη του skimmer.

Χαζη ερωτηση για αρχάριο αλλα σαs ευχαριστω παίδεs

kostas82
13-06-11, 23:58
κανονικα μεσα στη βδομαδα πρεπει να καθαριζεται το κυπελο και να εχει μαζεψει αρκετο πραμα , ναι λοιπον το σκιμμερ (πιο ειναι; )σου ειναι η καρδια του ενυδρειου και το χρειαζεσαι,το φιλτρο τι εχει μεσα;Οταν λες οκ ποση αμμωνια μετρας και ποσα νιτρικα;μετρας κατι αλλο; απο κυκλοφορια τι εχεις;:smt027

thanosmts
14-06-11, 06:57
Καλημερα,
ΝH4-NH3-NO2-φωσφορικά εδω και 2 μηνεs στο 0, NΟ3 παίζει απο 20 εωs 30, PH-Aλατοτητα normal, κυκλοφορητέs εναν 800 και εναν 1600 ltr/hr, το Fluval εχει μέσα οτι είχε απο το κουτί του. To ρωτάω για το skimmer γιατι μου το ξαναείπαν πωs αφού δεν έχω ασπόνδυλα δε χρειάζεται...

Παρεπιμπτώντοs οι φυσαλίδεs που έλεγα χρειάζονται?

almost
14-06-11, 08:55
Το skimmer βγάζει τα οργανικά από το νερό και αυτά δεν τα θες μέσα είτε έχεις ασπόνδυλα είτε δεν έχεις.

Αν τα κλοουνάκια ενοχλούνται από τη ροή από την έξοδο του skimmer, πήγαινε πάρε ένα bubble stop να πέφτει η έξοδος μέσα σε αυτό, στο οποίο βάζεις υαλοβάμβακα, και κόβει πολύ την ροή.

Κανονικά θα έπρεπε να βγάζει αρκετό πράγμα, αν δε σου γεμίζει το κυπελάκι πρέπει να το ρυθμίσεις να στο γεμίζει.

Αν το γεμίζει αλλά το νερό είναι καθαρό, χαμήλωσε τη ροή, γιατί μπορεί να μην προλαβαίνει να σκιμάρει.