PDA

Επιστροφή στο Forum : chocolate gourami


kostasz87
13-06-11, 19:30
Γνωρίζει κανείς κάτι για αυτό το ψαράκι....
http://www.seriouslyfish.com/images/sphaerichthys_osphromenoides_2.jpg

Έχω βρει κάποιες πληροφορίες αλλά θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα από δικές σας εμπειρίες σχετικά με συμπεριφορά, αν θέλει χαρέμι η ομάδα, συγκατοίκους κ.τ.λ.
Σκέφτομαι να το βάλω με αρλεκίνους......
Επίσης αν το έχει δει κανείς σε κάποιο pet θα με διευκόλυνε...

bokostas
14-06-11, 07:46
Πριν χρόνια είχα βρει 2 όλα κι όλα σε πετσόπ, ήσυχα και όμορφα ψαράκια, δυστυχώς τα έχασα πολύ σύντομα χωρίς να μάθω ποτέ το γιατί.:(

Γιώργος Κ
14-06-11, 09:58
Απο οσο διαβαζω χρειαζονται μαλακό και όξινο νερο και τελειες παραμετρους στο νερο γιατι ειναι ευαισθητα!!
Πολυ ομορφα ψαρακια!!! :p

kostasz87
14-06-11, 10:41
Απο οσο διαβαζω χρειαζονται μαλακό και όξινο νερο και τελειες παραμετρους στο νερο γιατι ειναι ευαισθητα!!
Πολυ ομορφα ψαρακια!!! :p

Το έχω ακούσει και εγώ αυτό με τις παραμέτρους και ότι είναι ευαίσθητα....:smt108.....ίσως γι' αυτό πεθαίνουν εύκολα....

Επίσης κάπου διάβασα ότι πολλά δεν αντέχουν ούτε την μεταφορά στις εισαγωγές από το εξωτερικό...:sad:

Raven
14-06-11, 10:45
Υπεροχα ψαρακια ! ειχαμε την κουβεντα τους χτες με εναν φιλο. Θα μου αρεσαν να τα κρατησω καποτε αλλα τα απορριπτω λογω της δυσκολιας τους και της μικρης διαρκειας ζωης τους.
Επιπλεον θελουν δικο τους ενυδρειο καλυτερα, χωρις αλλα ειδη μεσα, χαμηλο ΡΗ 4,5-6, και αρκετη φροντιδα.
Πολυ ομορφα ομως τα ατιμα !