PDA

Επιστροφή στο Forum : Mopani, βρασιμο ναι ή οχι?


mikenuke
22-01-04, 21:52
Mopani, βρασιμο ναι ή οχι?

Πηρα σημερα ενα ωραιο κομματι και πριν το βαλω στο ενυδρειο θελω να ειμαι σιγουρος.

Να το βρασω ναι ή οχι?

Γιατι δεν θελω να εχω τα ιδια με τον thediscusman μιας και ειναι απο τον ιδιο προμηθευτη.

tasos
22-01-04, 22:05
Αν το βράσεις θα χάσεις πολλές από τις ταννίνες!Δική σου η επιλογή :wink:

γαυρος
22-01-04, 22:50
και οι οποίες μεταφραζονται σε χουμικα οξεα,και ασε που δεν κανουν καλη σουπα,αρα καλυτερα αστο ...ωμο !!! :wink: :wink:

thediscusman
22-01-04, 22:52
Μιχάλη εγώ θα σου πρότεινα να το αφήσεις για μερικές μέρες μέσα στο ενυδρείο χωρίς να δέσεις φυτά πάνω για να δεις αν βγάλει κάτι και να έχεις τη δυνατότητα να το καθαρίσεις εύκολα σε περίπτωση που χρειαστεί.

Giorgos
23-01-04, 01:43
Πριν το βάλεις στο ενυδρείο άστο 1-2 μέρες σε έναν κουβά με νερό, αλλάζοντας το νερό όταν "βάφεται" καφέ.

mikenuke
23-01-04, 12:16
αυτος ακριβως ειναι και ο λογος που ρωτησα πριν κανω οτιδηποτε, μηπως χαθουν καποιες ουσιες που καλο ειναι να υπαρχουν,με το βρασιμο.

Θα κανω ακριβως αυτα που ειπατε...ανακεφαλαιωνοντας:

1)Δεν θα το βρασω,αλλα θα το αφησω ..ωμο!.
2)Δεν θα βαλω φυτα επανω του για καμια βδομαδα, ωστε αν προκυψει κατι να μπορω να το βγαζω για να το καθαριζω.
3) Και τελευταιο θα το αφησω το Σαβ/κο μεσα στη λεκανη με νερο για να μουλιασει καλα.

Thanks to all.

Υ.Γ. το κομματι ειναι πολυ τελειο. κανει ορθη γωνια στο αξονα ΧΥ και στην αλλη ακρη κανει αλλη μια ορθη γωνια στον αξονα Ζ! Και στεκεται στο βυθο με τη μια ακρη ορθια!Φανταστικο,ακριβως οπως το ηθελα.

Discos
23-01-04, 13:25
Για να κανω και εγω την δικια μου επεμβαση. Εαν το βρασεις το ξυλο οι υνες του και η δομη του δεν καταπονουνται αρκετα με αποτελεσμα το σαπισμα του ξυλου (το οποιο καποια στιγμη σιγουρα θα γινει) αντι να γινει σε 10 χρονια π.χ. θα γινει σε 3 ?

Καπου ειχα διαβασει παλιοτερα σε ενα site οτι το βρασιμο καταπωνει παρα πολυ το ξυλο με αποτελεσμα το προωρο σαπισμα του. Δεν μπορω να θυμηθω που....Ειχε ενα αρθρο ψιλο-τερας για αυτο.

Δεν θα ειναι καλυτερα να το αφησεις στο νερο καπου μονο του με μια ανεπεσθητη κινηση του νερου να δεις τι θα σου βγαλει? Ετσι και αλλιως οτι και να σου βγαλει, θα κανει τον κυκλο του. Αυτο ειναι το μονο σιγουρο.

Τωρα βεβαια εαν απο well-done το κανεις απλα να "καψει" λιγο εξωτερικα για οτι μηκυτες μπορει - σχεδον σιγουρα - να υπαρχουν, και δεν το αφησεις να αρπαξει αρκετα αυτο ειναι κατι αλλο.

Λυση επισης ειναι να κανεις οτι εκανε ο Ρεκλος στα ξυλα απο κληματαρια που εχει βαλει στο ενυδρειο του, φτανει να εχεις την υπομονη.

Ο Polleni-Γιωργος ολο και κατι θα ελεγε για αυτο.

mikenuke
26-01-04, 16:47
Γιατι δεν βουλιαζει το κερατενιο?!
Απο την παρασκευη στο νερο και ακομη επιπλεει!

Στο MCH δεν βρηκα το αρθρο για την κληματαρια,εκτος αν δεν το εχει κανει ακομη ο polleni.

ahar
26-01-04, 17:09
βαλτου μια πετρα να κατσει κατω....και μετα αστο να μουλιασει... μεχρι που να μην πεταγεται πανω όταν βγαζεις την πετρα...

Discos
26-01-04, 17:36
Η πετρα κατα προτιμηση στο λαιμο.... :D :D

HellRazer
26-01-04, 17:46
Και εγώ στην διαδικασία του πνιγμού είμαι αυτές τις μέρες με ένα πανέμορφο mopani που αγόρασα προχθές. Του ρίχνω κάθε μέρα αρκετό ζεστό νερό για να δολοφονήσω :x τους μύκητες και άλλα τέρατα :twisted: που το κατοικούν και μετά πάλι στον κουβά :P