PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεννες Krib....


imichal
10-06-11, 20:55
Στις 10/5 περιπου ειχα την πρωτη γεννα απο κριμπ. Από την γεννα αυτή (που ηταν η πρωτη τους) εμειναν περιπου 8 μικρα που πλεον ψιλοκυκλοφορουν στο ενυδρειο μοναχα τους. Εχουν παρει χρωματακι και ειναι ανεξαρτητα. Από την αρχη που γεννησαν ειχα προλαβει 8-10 ψαρακια...ποτε δεν ειδα περισσοτερα.
Σήμερα με το που γυρισα απο την δουλεια είδα μια νεα γεννα με καμια 30+ ψαρακια. Υπάρχει περιπτωση η πρωτη παρτιδα να εχει προβλημα απο τους γονεις ? Να τα θεωρησουν απειλη ? Να τα απομακρυνω?

Πάνος
18-06-11, 22:39
πολυ αργα σου απαντω, αλλα τωρα το ειδα. στο δικο μου ενυδρειο οταν οι γονεις 1 μηνα μετα την πρωτη γεννα θελησαν να κανουν παλι παιδακια..αρχισαν να κυνηγουν την πρωτη γενια και αναγκαστηκα να ξεστησω ολο το ενυδρειο για να τα πιασω ολα και να τα απομακρυνω.

imichal
18-06-11, 23:43
τελικα δεν ειχα προβλημα...... Ο μπαμπας ασχολειται με τα "μεγαλα" και η "μαμα" με τα πιο μικρα......
9 μερες τωρα τουλαχιστον δεν εχω δειι προβλημα ουτε καν καποια επιθετικη συμπεριφορα.....

Giorgos
19-06-11, 12:16
Κι εγω τωρα το ειδα...
Συνηθως δεν εχεις τετοιου ειδους προβληματα μιας και σχηματιζουν μεγαλες ομαδες "οικογενειακες" που προστατευουν ο ενας τον αλλον. Το προβλημα σου σε λιγο καιρο θα ειναι τι θα κανεις ολα τα ψαρια...
Γι' αυτο λεμε καλυτερα να απομακρυνουμε τα μωρα οταν ειναι 30 ημερων (πιανονται ακομα σχετικα ευκολα).

Πάνος
19-06-11, 21:14
μονο σε μενα δηλαδη η μανα εγινε "Μηδεια" ??? :(:(

imichal
20-06-11, 06:45
Τι να πω.... Και εγώ φοβομουν οτι με την καινουργια γεννα θα εχω προβλημα αλλα τελικα δεν ειναι ετσι..... Τώρα ειναι ολα μαζι και ειναι........πολλά !! Ταιζω καθημερινα αρτεμια και μεγαλώνουν αρκετά γρηγορα. Σύντομα θα αρχισω να δινω μικρά απο την πρωτη παρτιδα.....

bokostas
20-06-11, 12:14
μονο σε μενα δηλαδη η μανα εγινε "Μηδεια" ??? :(:(
Όχι δεν είσαι ο μόνος γκαντέμης Πάνο:D και σε 1 από τις δικές μου γέννες έπεφτε πολύ ξύλο από τον πατέρα προς τα μικρά της προηγούμενης γενιάς.
Μάλλον τυχαίο είναι, γιατί άλλες φορές δεν υπήρξε πρόβλημα.

Giorgos
20-06-11, 13:02
Μην ξεχνατε πως ολες οι κιχλιδες ειναι ψαρια με... προσωπικοτητα και διαφερουν απο ατομο σε ατομο. :smt020

tepe
20-06-11, 17:09
σωστος ο παιχτης εμενα εδω και ενα μηνα απο την πρωτη γεννα τους δεν εχουν πειραξει ρουθουνι ασχολουνται με τους αλλους εισβολείς και τους βγαινει ετσι πιο πολυ το μητρικο και πατρικο ενστικτο χε χε χε
Ελπιζω τωρα που εχει περασει ενας μήνας να μην εχουν πια προβλημα τα μικρα αφου είναι ανεξαρτητα και το ενυδρειομου πιοπυκνοφυτεμεν του κοσμου με απειρες κρυψωνες
παντως φιλε αν αφησεις την φυση να καν ει την δουλεια της πειβιώνει παντα τα ικανοτερα μελη και ετσι εξασφαλιζει την αριστη αναπαραγωγή με τα κυριαρχα ατομα του καθε ειδους
ετσι ειναι ο νομος της φυσης