PDA

Επιστροφή στο Forum : αναπαραγωγες


leventis
10-06-11, 12:54
θα ήθελα να προτείνω στο επιτελείο του φόρουμ αν μου επιτρέπει να κάνω μια πρόταση δεν ξέρω αν υπάρχει σε κάποια κατηγορία, έψαξα και δεν βρήκα είναι διάσπαρτα, οπότε λέω να ανιξη μια κατηγορία με αναπαραγωγές όλων των ειδών με διάφορα τρικ και συνήθειες που έχουν τα ζωντανά μας κατά την περίοδο ζευγαρώματος τι πρέπει να προσέχουν οι χομπιστες που θέλουν να ασχοληθούν με το σπορ αυτό και με εμπειρίες από μέλη του φόρουμ για μεγαλύτερη προσοχή και μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας στην αναπαραγωγή .
Επίσης αν γίνει να μπουν σαν φόρμα τα είδη από το επιτελείο χωρίς να μπορεί κάποιος να ανοίξει κάποιο νέο threed και να γράφουν τα μέλη μόνο σε κάθε κατηγορία ψαριού τις εμπειρίες τους .
αν γίνει πιστεύω θα έχει επισκεψημοτητα και επιτυχία .
Ελπίζω να μην έκανα κατάχρηση τις καλοσύνης σας ,ευχαριστώ .

Tsagos
10-06-11, 13:32
Σαν μελος θα ήθελα να υλοποιηθεί σαν ιδέα. Εαν υπάρχει υλικό... που σίγουρα, ολο και κάτι υπάρχει !

cressi86
10-06-11, 13:44
Πολύ καλή ιδέα θα μας βοηθούσε όλους νομίζω!:smt023

xploder
10-06-11, 13:57
:smt023:smt023:smt023

bokostas
10-06-11, 13:59
Μ' αρέσει και μένα η ιδέα, δεν ξέρω όμως αν μπορεί να υλοποιηθεί (πάλι δουλειά τους βγάζουμε)...:D:p

zipo
10-06-11, 14:03
Έχει μπόλικη δουλειά,αλλά είναι πράγματι πολύ καλή ιδέα!Μακάρι να μπορούσαμε να το δούμε κάποια στιγμή.

Tsagos
10-06-11, 14:31
Δική μας δουλεια είναι. Απλα ειναι δικό τους συμάζεμα ;)

Εχω δει πολλα ωραία θεματα σε φορουμ για αναπαραγωγές. Ωρα να γίνει και εδώ κατι αντιστοιχο.

Δεν ειναι αναγκη να ειναι σαν τα θέματα που ανοιγει ο ΣπύροςD μεχρι την τελευταια λεπτομερεια τις λεπτομέριας. Αρκεί να έχει τις εμπειρίες του καθενός με τις συνθήκες που επικρατούσαν εκείνη τη στιγμή στο ενυδρείο !

Μπηκα απο τώρα εγω στο "πνευμα" του εγχειρήματος

lingistis
10-06-11, 15:24
Δεν ειναι αναγκη να ειναι σαν τα θέματα που ανοιγει ο ΣπύροςD μεχρι την τελευταια λεπτομερεια τις λεπτομέριας.

H λεπτομέρεια κάνει την διαφορά ;)

Σπυρά την δουλεια σου εσύ... λεπτομερεια τις λεπτομέριας γιατί μας εχεις σώσει από ένα σωρό γκάφες!!! :smt052

ARIS1983
10-06-11, 16:10
Ναι ειναι καταπληκτικη ιδεα, πιστευω σχεδον ολοι οι χομπιστες περναν απο τετοια σταδια και στην αρχη χρειαζονται βοηθεια. Μακαρι να γινει λοιπον!

giannisqq
10-06-11, 16:25
H λεπτομέρεια κάνει την διαφορά ;)

Σπυρά την δουλεια σου εσύ... λεπτομερεια τις λεπτομέριας γιατί μας εχεις σώσει από ένα σωρό γκάφες!!! :smt052
ΣΥΜΦΩΝΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
-------------------------
πολυ καλη ιδεα του φιλου!!

VEZIRAKOS
10-06-11, 16:46
συμφωνω απολυτα με την ιδεα σου .. θα ηταν χρησιμο για ολους αλλα και πολυ χρησιμο για τους καινουριους που δεν εχουν καποια ιδεα ωστε να μπουν στο κλικακι να ψαχτουν και να το πετυχουν..

leventis
10-06-11, 18:03
ελπιζω να γινει ειναι μια καλη αρχιοθετιση για ολες τις αναπαραγωγες

Σπύρος Μ
10-06-11, 18:31
πολυ καλή σκέψη λεβέντη :D
Αισίως,εδώ και 3 χρόνια που παρακολουθώ το φόρουμ,έχουν επιτευχθεί μιλιούνα αναπαραγωγές,ακόμη και σε ψάρια που δεν βρισκόντουσαν εύκολα στην αγορά ή δεν αναπαραγώντουσαν εύκολα.
Π.χ πριν 3 χρόνια,δεν είχα δει καμμία παρουσίαση με enlders :cool:
Τα άρθρα,καλό θα'ναι να είναι αναλυτικά (ίσως να περιέχουν και φωτογραφικό υλικό),γιατί κυριολεκτικά σε γλυτώνουν απο πολλά τρεχάματα..
Περιμένω λοιπόν ένα καλό άρθρο για την αναπαραγωγή των firemouth . ;)

sonic
11-06-11, 18:07
Πολυ καλο παιδια αλλα θελλει δουλεια μακαρι να ηταν δικια μας δουλεια μονο αλλα δυστυχως...........

manos_samos
12-06-11, 00:50
πολυ ωραια ιδεα! ελπιζω να τη δουμε συντομα να πραγματοποιηται....

Tolis
12-06-11, 03:25
Αρθρα και εμπειριες απο αναπαραγωγες υπαρχουν (απο τοτε που ανοιξε το φορουμ), αναλογα το ειδος στις αντιστοιχες κατηγοριες. Και ναι, η λεπτομερεια κανει την διαφορα.
Και οχι, ενα ξερο αρθρο με "τα βασικα" ΔΕΝ θα βοηθησει κανεναν αρχαριο, γιατι για να φτασεις μια αναπαραγωγη στο τερμα της (που σημαινει υγιεις και σωστοι μορφολογικα ενηλικες απογονοι) δεν πρεπει να ξερεις μονο πως ζευγαρωνει ενα ειδος, αλλα και ολες του τις αναγκες. Οσοι βιαζονται, ας διαβασουν και αυτο: http://www.psfe.gr/articles/Repro/repro.html

leventis
16-06-11, 12:00
ο δικτατορ :) μιλησε :D τωρα περιμενουμε:smt020

kalagio
16-06-11, 12:22
Πάντως το ¨ξεκαθάρισμα¨ ακούγεται αρκετά βάρβαρο ειδικά για χομπίστες που υστεριάζουν με το παραμικρό και κράζουν όσους κάνουν κάποια λάθη. Δε θέλω να δημιουργήσω αντιπαράθεση αλλα μου κάνει εντύπωση να θεωρουμε θεμητό να ξεκαθαρίζουμε τα μη τέλεια ψάρια. Βεβαια κάποιος θα απαντήσει ότι αν ζήσουν θα ταλαιπωρούνται κτλ κτλ. Ποιοι είμαστε εμεις που θα κρίνουμε ποιος αξίζει να ζήσει και ποιός όχι? Η φύση δε μπορεί να κάνει αυτη τη δουλειά μόνη της?

Tolis
16-06-11, 13:42
ο δικτατορ :) μιλησε :D τωρα περιμενουμε:smt020Τι περιμένετε?


Για το ξεκαθαρισμα, η φυση κανει αμεσα αυτη τη δουλεια μονη της...στην φυση. Ψαρια με οποιοδηποτε "ελλάτωμα" δεν εχουν τυχη επιβιωσης.
Στην αιχμαλωσια ομως ειναι προστατευμενα και η φυση δεν κανει καμμια δουλεια.
Αυτα τα ψαρια μπορουν καλλιστα να κρατηθουν απο τον ιδιο τον αναπαραγωγεα, η να χαριστουν σε γνωστους, με την αυστηρη ομως προυποθεση οτι δεν θα αναπαραχθουν. Πραγμα που δεν ειναι παντα τοσο ευκολο (και να κρατηθουν, και να χαριστουν, και να μην αναπαραχθουν).

kalagio
16-06-11, 14:01
Kαθαρά απο περιέργεια. Τι ποσοστό περίπου απο τα νεογνά έχουν κάποιου είδους ανωμαλία?

georod7
16-06-11, 16:02
Τι περιμένετε?


Για το ξεκαθαρισμα, η φυση κανει αμεσα αυτη τη δουλεια μονη της...στην φυση. Ψαρια με οποιοδηποτε "ελλάτωμα" δεν εχουν τυχη επιβιωσης.
Στην αιχμαλωσια ομως ειναι προστατευμενα και η φυση δεν κανει καμμια δουλεια.
Αυτα τα ψαρια μπορουν καλλιστα να κρατηθουν απο τον ιδιο τον αναπαραγωγεα, η να χαριστουν σε γνωστους, με την αυστηρη ομως προυποθεση οτι δεν θα αναπαραχθουν. Πραγμα που δεν ειναι παντα τοσο ευκολο (και να κρατηθουν, και να χαριστουν, και να μην αναπαραχθουν).
με το συμπαθειο κιολας, αλλα εδω γινετε "λαϊκο παζαρι" καθε μερα.κι οχι μονο απο ψαρια αλλα και φυτα.εδω πανε και περνουν κλαδεματα απο φυτα τσαμπα και μετα πανε και τα πουλανε σε αλλους.

Πάνος
16-06-11, 23:18
με το συμπαθειο κιολας, αλλα εδω γινετε "λαϊκο παζαρι" καθε μερα.κι οχι μονο απο ψαρια αλλα και φυτα.εδω πανε και περνουν κλαδεματα απο φυτα τσαμπα και μετα πανε και τα πουλανε σε αλλους.
καθενας κρινεται για τις πραξεις του...και δε μπορεις να αλλαξεις παντα τα κακως κειμενα.
καλη τη πιστει (πρεπει να) γινονται ολα.

εγω παντως κρατω μητρωα απο τις αναπαραγωγες μου....κατι σαν αυτο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26021

georod7
17-06-11, 14:50
μακαρι πανο μου να λειτουργουσαν ολοι ετσι μ'αυτην την σχολαστικοτητα και ιδιοσυγκρασια που σε διακατεχει!!!:smt023οπως κι αλλα παιδια (giannisaek)! καλα για το Σταυρο δε λεω τιποτα....:smt110
και μην πω τωρα και μαγαζια που θα επρεπε να δουλευαν ετσι.....αντε γιατι ξεφυγαμε κι απο το θεμα!!!