PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσεχώς γαριδάδικο


VipeR
09-06-11, 10:53
Αυτό θα είναι το νέο σπίτι για τις γαριδούλες μου.
Τώρα είναι στο στρώσιμο, θα ήθελα την βοήθεια σας να το ομορφύνω
Ευχαριστώ.

giannisqq
09-06-11, 13:24
στην πρωτη φωτογραφια ειναι πιο ομορφο!!βαλε και λιγη μοςς στο ξυλο και καποιο ψηλο φυτο πισω σε καποια γωνια...

dini
09-06-11, 21:20
ομορφο το ενυδρειο σου!μολις μεγαλωσουν λιγο και τα φυτα θα γινει πολυ καλυτερο.θα μπορουσες να βαλεις και κανα δυο φυτα ακομα.να κρυψουν και τον εξοπλισμο.καλη συνεχεια!

mikrosaquaristas
09-06-11, 23:04
δύο χέρια που κάτι κρατάνε (στην δεύτερη φωτό) δεν ταιριάζουν καθόλου πάντως :D:D:D

VipeR
10-06-11, 09:15
Προσπάθησα και χωρίς χέρια αλλά δε τα κατάφερα :) ( το μαύρο φόντο φταίει για όλα )
Εβαλα ένα φυτάκι ακόμα, θα βάλω και moss πάνω στη ριζούλα, περιμένω και άλλες απόψεις.

Πάνος
10-06-11, 09:30
νομιζω πως θα προτιμουα τη ριζα "ορθια"....αν θελεις δοκιμασε το...

VipeR
12-06-11, 13:03
Προστέθηκαν μια egeria densa (εμπρός απο το φίλτρο) και μια vallisneria spiralis στο πίσω μέρος

Χριστόφορος Μίχας
12-06-11, 20:58
Θαύμα είναι Στέλιο. :p Αν μπεί και μός πάνω στη ριζα θα είναι σούπερ. Πρίν καιρό είχα κιλά από διάφορες μος και τις κράταγα για σένα μάλιστα αλλά... έτρεχες με άλλα. Οπως βλέπω έβαλες μπαλίτσες που δεν είναι μος αλλά είδος άλγης. Το κακό είναι με αυτές ότι μπορεί σου βγάλουν άλγη πάνω στα άλλα φυτά και ειδικά στις άλλες μος. Εγω εχτές αναγκάστηκα να ξηλώσω ένα φυτό (μός) μαζί με την cladophora που το είχε πνίξει γιατί για πολλοστή φορά δεν μπορούσα να την αφαιρώ με το χέρι και μετά από λίγο να ξαναπιάνει. Οι γαριδούλες θα σου γεννησουν τρελλά!!!. Σε λίγο καιρό θα χαρίζεις απο δώ κι εκεί...:D

VipeR
15-06-11, 22:16
Η αμμωνία μηδενίστηκε μάλλον πρέπει να ετοιμάζομαι για να βάλω γαριδούλες, :p
για πείτε μου όμως κάποιος ποια η διαφορά των moss ball με τις μπαλίτσες άλγης και πως ξεχωρίζω ποια είναι επικίνδυνη για cladophora ???

Χριστόφορος Μίχας
15-06-11, 23:00
Αν και δεν είμαι ειδήμων των μος νομίζω ότι τέτοιες μπαλιτσες μος ακόμη κι άν δεν είναι οι ίδιες είδος άλγης, θα έλκουν την άλγη πάνω τους. Οσο πιο λεπτό και τριχοειδές το σώμα των μίσχων, τόσο το χειρότερο. Εκεί "κάνει ντού" η cladophora. :mad: Αν έχεις και ισχυρό φωτισμό, τότε θα την προκαλέσεις.
Βέβαια είναι πολλοί οι χομπίστες που καταφέρνουν να έχουν τέλεια ισορροπία με πολλές και διαφορετικές μος, αλλά θέλει κόπο, χρόνο ίσως, και γνώση.
Ας μας πεί όμως και κάποιος άλλος πιο "γνώστης" των μος τη γνώμη του...