PDA

Επιστροφή στο Forum : καθαρισμος παλιου ενυδρειου!!


griffin_23
18-01-04, 18:59
εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρων το οποιο εχει μεινει σε αχρηστεια 4 ολοκληρα χρονια.εφτασε λοιπον η ωρα να ξαναστηθει.το εβγαλα στην αυλη και το επλενα μια ωρα.το καθαρισα αλλα!!!

αφου το στεγνωσα παρατηρησα σε διαφορα σημεια καποια ιχνη απο θαμπαδα.δηλαδη αυτα που μενουν στην ακρη της επειφανειας του νερου.κατι σαν αλατα ισως.τα ετριψα με συρμα κατσαρολας αλλα και παλι καποια υποληματα εμειναν.υπαρχει καποιο υγρο για αυτη την δουλεια που να μην επειρεαζει με χημικα αργοτερα τα ψαρια.

επισης στις γωνειες παρατηρω καποιες κουκιδες πανω στην σιλικονη σαν μουχλα ισως η οποιες δεν βγαινουν.

υπαρχει περιπτωση να ανοιξει σαν τριανταφυλλο μετα απο 4 χρονια αχρηστιας? το ειχα απεναντη απο τον καυστηρα του καλοριφερ δεν νομιζω να εχουν ξεραθει οι κολησεις.

ΒΟΗΘΑΤΕ ΣΥΝΤΕΚΝΟΙ γιατι το ενυδρειο θα το στεισω στο δωματειο της κοπελιας μου μην με παρει στο κυνηγι με το ψαροτουφεκο -+10 zw

Takis
18-01-04, 19:10
Βγάλε τα άλατα με ακουαφορτε (υδροχλωρικό οξύ) και μετά καλό πλύσιμο με νερό

Tolis
18-01-04, 19:24
Μιας και εχεις αυλη, βαλε το πανω σε ενα φελιζολ, και γεμισε το με νερο, κι ασε το μερικες μερες να ζοριστει - αν εχουν προβλημα οι κολλησεις θα δειξει.

griffin_23
18-01-04, 19:30
απλα δεν νομιζω να γινει κατι αργοτερα, αν ειναι θα φανει μεσα στις πρωτες μερες οτι εχει προβλημα με τις κολησεις.(λογικα)

το ακουαφορτε ειναι ακρως τοξικο εισαι σιγουρος? ειμαι σιγουρος οτι θα καθαρισει αλλα μην καθαρισει και τα ψαρια αργοτερα. να πω την αληθεια το φοβαμαι κιολας γιατι προκαλει εγκαυματα και ισως να ειναι λιγο δυσκολο το καθαρισμα μεσα στο ενυδρειο!
δεν υπαρχει κατι λιγοτερο τοξικο και επικινδυνο??

Tolis
18-01-04, 19:36
Ξυδακι

Takis
18-01-04, 21:16
Το ακουαφόρτε το χρησιμοποιώ χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Αν δεν ήμουν σίγουρος δεν θα το πρότεινα!!! :wink:
Πρόκειται για υγρό διαλυτό στο νερό και μετά από πλύσιμο δεν μένει κανένα ίχνος του.
Γίνεται και με ξύδι, αλλά πολύ πιο δύσκολα και ουσιαστικά δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις. Το ξύδι για να κάνει δουλειά θέλει καλυτερα να είναι ζεστό.

mikenuke
19-01-04, 02:42
Eγω παντως το δικο μου το ειχα καθαρισει με ξυδι μια χαρα.

koulio
19-01-04, 12:59
και μην χρησιμοποιεις συρμα κατσαρολας μπορει να στα χαραξει τα τζαμια :wink: :wink:

alfacom
24-01-04, 15:41
Το δευτερο ενυδερειο μου 175 λιτρα ειναι ενα παλιο του κουνιαδου μου που ειχε μεινει αδειο για 10 χρονια με συνολο ζωης τα εικοσι χρονια.Ειναι μια χαρα.