PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΑΝΣΗ


Da Gypsy Fish
08-06-11, 13:26
ειχα που λετε αφησει σε μια 20λιτρη στρογγυλη διακοσμητικη γυαλα κατι φυτα για να μην σαπισουν...

προχθες που λετε, τι παρατηρω?? εκατονταδες αυγα κι εκατονταδες μικροσκοπικα σαλιγκαρια εχουν κατακλυσει το ενυδρειο μου!!!

για να μην πεθανουν εκανα αμεσα μια αλλαγη νερου 50% με αντιχλωριο seachem prime (το νερο ηταν κανα 20ημερο μεσα).

αυτα τωρα για να επιβιωσουν κ να μεγαλωσουν χρειαζονται μπολιασμα,φιλτρανση κτλ ή ειναι ανθεκτικα και σε περιεργες τετοιες συνθηκες με απλες τακτικες αλλαγες νερου?

douran_p
08-06-11, 14:56
εγω οσα αφαιρουσα απο τα ενυδρεια μου τα εβασα σε ενα δοχειο στο μπαλκονι και απλα αλλαζα νερο μια στο τοσο ουτε φιλτρα ουτε τπτ και τον χειμωνα παγωσε ολο το δοχειο ..... και οταν ηρθε η ανοιξη τα σαλιγκαρια ηταν ακομα εκει ζωντανα ...... και επειτα αποφασισα να τους κανω μια γλαστρολιμνη!!!!! αναλογα το ειδος αλλα γενικα ειναι πολυ ανθεκτικα σε πολυ αντιξοες συνθηκες

Da Gypsy Fish
08-06-11, 15:21
εγω οσα αφαιρουσα απο τα ενυδρεια μου τα εβασα σε ενα δοχειο στο μπαλκονι και απλα αλλαζα νερο μια στο τοσο ουτε φιλτρα ουτε τπτ και τον χειμωνα παγωσε ολο το δοχειο ..... και οταν ηρθε η ανοιξη τα σαλιγκαρια ηταν ακομα εκει ζωντανα ...... και επειτα αποφασισα να τους κανω μια γλαστρολιμνη!!!!! αναλογα το ειδος αλλα γενικα ειναι πολυ ανθεκτικα σε πολυ αντιξοες συνθηκες

Δεν ξέρω τι ράτσα είναι... πολύ ανθεκτικά από ότι βλέπω...
Ελπίζω να μην αρχίσουν να κάνουν βόλτες εκτός δοχείου....
Πόσον καιρό ζούνε;

manos_samos
08-06-11, 16:04
εγω σε 1,5 λιτρο εχω απ τον τον ιανουαριο κατι κλαδεματα κ γεμισε με σαλιγκαρια.. αλαγ νερου κανω καθε 1-2 εβδομαδες και σεν παθαινουν τιποτα... το περιεργο ειναι οτι ενω στην αρχη μετραγα αμμωνια τωρα δεν μετραω καθολου! λογικα τα φυτα τα οποια το εχουν κατακλυσει τραβανε την αμμωνια... επεισης τα σαλιγκαρια αυτα εχουν γινει τεραστια... μεγαλυτερα και απ αυτα στα ενυδρια μου... που και που ριχνω και λλιγο καροτο αν και τρεφονται κυριως με τις αλγες... αστα ετσι οπως ειναι... μονο φροντισε να υπαρχει φωτισμος ωστε να παραγουν οξυγωνο τα φυτα και κανει και νπου καιν ποθ καμια αλαγη νερου...