PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ


notios_n
17-01-04, 02:31
:lol: στην παρακατω διευθυνση υπάρχουν φωτογραφιες των ενυδρειων μου :lol:
και τα 3 τρία είναι φρεσκο στημένα
δυστυχώς δεν γνωρίζω τα είδη των κιχλίδων που έχω βάλει μέσα αν κάποιος τα αναγνωρίσει θα ήμουν ευγνώμων :lol:
επίσης κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο
users.sch.gr/notios_n

ευχαριστώ

users.sch.gr/notios_n

annivas2000
17-01-04, 02:45
Nα σε ρωτησω κατ'αρχην ειδικα για το 500αρι... αν και ποιος σου συστησε να βαλεις τα συγκεκριμενα ψαρια μαζι???

notios_n
17-01-04, 02:52
Τα PAROT τα είχα ρώτησα τον Γ Ρέκλο και μου είπε να τα βάλω μαζι με κιχλίδες αφού τα θέλω. Κάποια τα είχα σε διάφορα μικρά ενυδρεία τα οποία και κατήργησα και έτσι αναγκάστηκα να τα βάλω μεσα. Τώρα τα υπόλοιπα απλά τα βρήκα στο Pet της πόλης και τα αγόρασα. Δεν υπάρχει και τόση ποικιλία :cry: Μου προτείνεις να βγάλω κάποια;

AFRIKANOFILOS
17-01-04, 13:02
Απο οτι ειδα στο 500αρι εχεις κανει μιξη αμερικανικες με αφρικανικες(αυλονακαρες,venustus) κιχλιδες :shock: .Αποφασησε πιες θελεις να κρατησεις και τις αλλες διοξτις.

Giorgos
23-01-04, 02:27
Προσπάθησα αλλά δεν μπορούσα να αφήσω αυτό το topic χωρίς σχόλιο.

Καταρχάς το πιο σουλουπωμένο από τα τρία είναι το φυτεμένο ενυδρείο 100 λίτρων. Μπορείς να το βελτιώσεις κι άλλο βέβαια.

Στο πρώτο μου φαίνεται πως τα μωρά είναι Archocentrus nigrofasciatus και είναι αμέτρητα! Κάτι πρέπει να κάνεις εκεί.

Πάμε τώρα στην περίπτωση του 500λιτρου.
1) Δεν μπορώ να καταλάβω τον διάκοσμο εκτός από τις πέτρες και τα φυτά. Αριστερά μοιάζει με.....? Δεν ξέρω. Στην πλάτη τι έχεις βάλει;
2) Έχεις πάρα πολλά ψάρια για το ενυδρείο αυτό τα οποία γίνονται κατά πολύ μεγαλύτερα απ'ότι είναι τώρα.
3) Τα περισσότερα ψάρια εκεί μέσα είναι τελείως ασύμβατα μεταξύ τους. Το ότι δείχνουν καλά δεν σημαίνει ότι είναι. Το βασικότερο λάθος απ'όλα είναι ότι έχεις μπερδέψει αφρικάνικες με αμερικάνικες κιχλίδες.
4) Για το γκαλαχερ δεν θα πω τίποτα.

Νομίζω ότι ο κ. Γ. Ρεκλός σου είπε ότι μπορείς να βάλεις τα παπαγαλόψαρα μαζί με κιχλίδες (μάλλον εννοείται αφρικάνικες) μη γνωρίζοντας την μίξη κιχλίδων που έχεις κάνει και σίγουρα μη γνωρίζοντας ότι θα έβαζες, μεταξύ των άλλων, 5 (τουλάχιστον τόσα μέτρησα) παπαγαλόψαρα.
Θα πρέπει πριν προχωρήσουμε στην αγορά ψαριών (ειδικά στις κιχλίδες [αμερικάνικες και αφρικάνικες]) να γνωρίζουμε τι παίρνουμε και περι τίνος πρόκειται αλλιώς θα υπάρξουνε προβλήματα στο μέλλον.
Το σωστό θα ήταν να αποφασίσεις ποιες κιχλίδες θέλεις και να κρατήσεις μόνο της μιας ηπείρου.

HellRazer
23-01-04, 17:51
Το χαλίκι στο 50λιτρο είναι χρωματιστό ή μου φαίνεται? Τα βραχάκια είναι κολλημένα μεταξύ τους? Χρωματιστό χαλίκι δεν είναι και η καλύτερη λύση για ενυδρείο....ένα μονόχρομο χαλίκι και μάλιστα σκούρου χρώματος είναι η καλύτερη επιλογή. Δεν πιστεύω σε κάποια λίμνη το χαλίκι να είναι χρωματιστό :) Τα βραχάκια πρόσεξε...αν δεν τα έχεις κολλήσει μπορεί να πέσουν. Τα αμέτρητα μωρά είναι Cichlasoma nigrofasciatus (Convict). :P

notios_n
23-01-04, 22:51
Αυτό που φαίνετε πίσω είναι τα φίλτρα τα οποία είναι εσωτερικά λόγο κόστους :cry:
Το Φόντο θα το αλλάξω και θα βάλω μαυρο χαρτόνι.

Όντος ο Κ. Ρέκλος μου είπε μόνο για τα παπαγαλόψαρα.

Το θέμα είναι ότι και εμένα δεν μου αρέσει ο συνδιασμός που έχω! Τα περισσότερα ψάρια τα είχα σε διάφορα ενυδρεία.
Το θέμα είναι τι να τα κάνω;

Εκτός απο το τέξας ποιό άλλο είναι αμερικάνα διότι δεν μπορώ να βρώ τι είναι το καθένα!
Επίσης Αυτός που τα πουλάει δεν είναι και πολύ σίγουρος και χρησιμοποιεί κοινά ονόματα, οπότε αντε να βρώ άκρη. Αν μπορούσατε να που πείτε έστω περιγραφικά (πχ κίτρινο με ρίγες) τι είναι το καθένα.