PDA

Επιστροφή στο Forum : Five spotted Hemichromis


fishme1
07-06-11, 11:29
Το γενος Hemichromis χωριζεται σε δυο ομαδες ειδων του γενους , τις γνωστες μικρες , συνηθως κοκκινες κιχλιδες γνωστες ως " jewel " και τις μεγαλυτερες κιχλιδες του γενους γνωστες ως " five spotted Hemichromis "

Ολα τα " five spotted Hemichromis " εχουν επιμηκες στομα , κιτρινο καφε χρωματισμο βασης με ενα μεγαλο μαυρο σημαδι στην βαση της ουρας και τεσσερα ή πεντε μαυρα σημαδια στις πλευρες τους σωματος τους , απο εκει και το ονομα της ομαδας

Χρειαζονται οπως οι περισσοτερες μεγαλες κιχλιδες ενα μεγαλο ενυδρειο , με καλυψη για το θυληκο , δεν πειραζουν τα φυτα σε αντιθεση με αλλες μεγαλες μεγαλες κιχλιδες ενω η χημεια του νερου δεν ειναι τοσο σημαντικη καθως προσαρμοζονται και αναπαραγονται ειτε σε σκληρο ειτε σε μαλακο νερο

Στα " five spotted Hemichromis " συγκαταλεγονται τα

H.frempongi , ειναι ενδημικα στην λιμνη Bosomtwe στην Γκανα και φτανουν τα 25 εκατοστα

Στην φυση τρεφεται κατα βαση με γονο αλλων κιχλιδων

Hb5JQ6feBF0

H.Elongatus Siera Leone , Okavango system , Zambezi system
Παιρνει το ονομα του απο το γεγονος οτι οσο τα ψαρια του ειδους ειναι νεαρα ειναι πολυ " μακροστενα "
Ισχυουν τα ιδια οπως και για το Η.Frempongi

pGaq9OuidaA

H.fasciatus Απο τον Νειλο μεχρι τις ανατολικες και κεντρικες περιοχες της Βορειου Αφρικης και στην Λιμνη Tchad , αφηνωντας ενα κενο στην εξαπλωση του απανταται επισης καθως ειναι πολυ διαδεδομενο στην Δυτικη Αφρικη απο την Σενεγαλη ως τον ποταμο Κονγκο . Τρεφεται με αλλα ψαρια και σε μικροτερο βαθμο με γαριδες

amePqWKqgbY&feature=related

Πάνος
08-06-11, 19:07
πολυ ομορφα ψαρια! ειδικα στο 2ο βιντεο!!! :p
σε τι μεγεθος φτανουν?? τις εχεις συναντησει ποτε στην Ελλαδα?

kostaskich
08-06-11, 20:55
πολυ χρησιμο το αρθρο σου.:smt041.μαλον ομως σε ελλαδα τετοια ψαρια δυσκολο

fishme1
08-06-11, 22:11
Φτανουν περιπου τα 25 εκατοστα

Δεν τις εχω δει ποτε στην Ελλαδα , γεγονος ομως ειναι οτι οι μεγαλες Αφρικανικες Κιχλιδες καθως και πολλες Αφρικανικες Νανοκιχλιδες που δεν προερχονται απο την Ταγκανικα ή την Μαλαουι , ειναι απο τις πιο σπανιες κιχλιδες σε βαθμο που μπορει να φτανει και τον βαθμο σπανιοτητας των κιχλιδων της Μαδαγασκαρης , μια ακομα υπεροχη ομαδα κιχλιδων

Dimis
09-06-11, 00:47
Τα Fasciatus τα ειχε φερει πέρσι μετα τα Χριστουγεννα το petcity στους Αγιους Αναργυρους.Ηταν νεαρα περιπου 8-10 εκατοστα.
Τα μπάνισα και ειπα θα τα παρω αλλα ηθελα μια εβδομαδα να ετοιμασω ενα ενυδρειο.
Μετα απο 4 μερες που πηγα μου ειπε το παλικάρι οτι την ιδια μερα που εφυγα πηγε καποιος και τα πηρε και τα εξι...
Μπας και ειναι κανεις απο εδω μεσα ρε ρεμαλια?

Ωραιο αρθρο Νικο.Μπραβο!

fishme1
09-06-11, 10:09
Μετα απο 4 μερες που πηγα μου ειπε το παλικάρι οτι την ιδια μερα που εφυγα πηγε καποιος και τα πηρε και τα εξι...
Μπας και ειναι κανεις απο εδω μεσα ρε ρεμαλια?



Ηξερε και τι επαιρνε και τι εκανε ο τυπος ;)

Giorgos
09-06-11, 11:11
Για τα ψαρια μου λετε;;; :D