PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανακατασκευή λίμνης


mariand7
03-06-11, 15:50
Οπως σας υποσχέθηκα,ήρθε η σειρά μου να σας δειξω κι εγω τι έφτιαξα με τα χεράκια μου :),παρόλο γυναίκα :D
Η αρχική λιμνούλα (περίπου 18 χρονών)που είχα φτιάξει ήταν ωραία μεν μικρή δε(και φταίχτης φυσικά είναι ο yiannossavva'ς που μ'εκανε να ζηλέψω :D:rolleyes:),οπότε κι εγώ ανασκουμπώθηκα τον περασμένο μήνα και άρχισα την ανακατασκευή και επέκτακη της.
Ζωρίστικα λίγο(α ρε yiannossavva :smt120) αλλά τα κατάφερα και το αποτελεσμα είναι τελειο :):):) νομίζω :rolleyes:
Πρέπει εδω να σας πω ότι αποφάσισα να χρησιμοποιήσω ηλιακή ενεργια και όχι ρεύμα,ότι τα υλικά(πέτρες ,βότσαλα)είναι από τη γύρο φύση και το όλο κοστος κατασκευής ήταν μόνο 250€.
Ειναι 3μ επι 4μ, με βάθος από 20εκ έως 50εκ(εδώ μετανιωνω που δεν την έκανα βαθύτερη,αλλα δεν αντεξα ρε παιδια άλλο σκάψημο:(:(:()και ύστερα από ενα μήνα λειτουργίας όλα πανε ρολόϊ :):):)

Οι εικόνες ίσον χίλιες λέξεις...απολαύστε......

1 φοτο...Η αρχική λιμνούλα...

mariand7
03-06-11, 15:52
και ξεκινάμε.......

mariand7
03-06-11, 15:54
.............

mariand7
03-06-11, 15:55
.........

giannisqq
03-06-11, 15:56
απο τον φραχτη του γειτονα εκλεψες τις πετρες:D:Dωραια η λιμνη σου,ποσα λιτρα ειναι?περιμενουμε κ αλλες φωτογραφιες!!

mariand7
03-06-11, 15:58
............

mariand7
03-06-11, 16:00
..........

douran_p
03-06-11, 16:09
πολυ ωραια.....

αντε και στα δικα μας σιγα σιγα!!!!!

lans
03-06-11, 16:13
sorry...αλλα απο γυναικα τοοοοσο καλη δουλεια...δεν το περιμενα...

...Μπραβοοοο....

xploder
03-06-11, 16:33
Πολυ ωραια !!!Μπραβο

mariand7
03-06-11, 18:54
απο τον φραχτη του γειτονα εκλεψες τις πετρες:D:Dωραια η λιμνη σου,ποσα λιτρα ειναι?περιμενουμε κ αλλες φωτογραφιες!!
ςςςςςςςςςςςςςςςςςς

οχι τόσο δυνατα!!!!:D:D:D:D:D

mariand7
03-06-11, 18:58
και η συνεχεια....

mariand7
03-06-11, 19:03
............

mariand7
03-06-11, 19:05
και λουλουδακια....

mariand7
03-06-11, 19:07
..............

mariand7
03-06-11, 19:12
και μετα απο ένα μηνα λειτουργίας τα αποτελέσματα...

mariand7
03-06-11, 19:26
και ψαρακια αρκετα :)
και νουφαρο ( εδω βλεπουμε τα νερα να ειναι πρασινα,αυτο εγινε περιπου πριν 10 μερες που είχε συνεχεια συνεφια,το μοτερ δε δουλεψε και να το αποτελεσμα.Μόλις αρχισε το παλι να κανει τη δουλεια του όλος περιεργος ξανακθαρισε το νερο σε 2 μερες.Κατι πρεπει να κανω πανω σάυτό)

mariand7
03-06-11, 19:28
και μετα απο ένα μηνα λειτουργίας τα αποτελέσματα...
και βατραχάκια.........

Andros
03-06-11, 20:20
Μπραβο σου!!!!!!!
Πολυ ωραια η λιμουλα σου,τα χρυσοψαρα σου θα σε ευγνωμονουν.......

Yiannis59
03-06-11, 20:34
και ψαρακια αρκετα :)
και νουφαρο ( εδω βλεπουμε τα νερα να ειναι πρασινα,αυτο εγινε περιπου πριν 10 μερες που είχε συνεχεια συνεφια,το μοτερ δε δουλεψε και να το αποτελεσμα.Μόλις αρχισε το παλι να κανει τη δουλεια του όλος περιεργος ξανακθαρισε το νερο σε 2 μερες.Κατι πρεπει να κανω πανω σάυτό)

Αν εχεις περισσευμα ρευματος απο τα πανελ μπορεις να βαλεις ενα φορτιστη και μπαταρια απο Γερμανια ειναι πολυ φθηνά για το μέγεθος των πανελ που εχεις

mariand7
03-06-11, 21:09
Αν εχεις περισσευμα ρευματος απο τα πανελ μπορεις να βαλεις ενα φορτιστη και μπαταρια απο Γερμανια ειναι πολυ φθηνά για το μέγεθος των πανελ που εχεις
Καλή ιδέα και την είχα σκεφτή αλλά δεν ξέρω από που να την πάρω.Ξερεις το σάϊτ;

_antonis_
03-06-11, 23:08
Μπράβο κι απο μένα!!!
Μ'αρέσει που κοντά στην βάση του κορμού του δέντρου έχεις φτιάξει όχθη, τέλεια!!

POURITANOS
03-06-11, 23:36
Πολύ όμορφη η λίμνη σου.:p

Αν η αντλίες δουλεύουν στα 12v έχει και λίγα watt θέλει μπαταρία αυτοκινήτου και inverter.
Δες και εδώ. http://www.iqsolarpower.com/solargardenlights.htm (http://www.iqsolarpower.com/solargardenlights.htm)
Πάντως για να έχει κάποιος δυνατή κυκλοφορία νερού θέλει μεγάλα πανελ. Και δυνατές αντλίες.
Αν πάλη σε καλύπτει.
Είναι μια καλή λύση.

mariand7
04-06-11, 01:51
Σας ευχαριστώ όλους :):):)
-------------------------
και οι πρώτοι κατοικοι της λιμνούλας μου

http://www.youtube.com/watch?v=CojDOUX_h9U&feature=mfu_in_order&list=UL
-------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=IF3W7at2uGQ

Yiannis59
04-06-11, 08:33
Καλή ιδέα και την είχα σκεφτή αλλά δεν ξέρω από που να την πάρω.Ξερεις το σάϊτ;

Για το μεγεθος των πανελ σου αυτο

http://koekraf.eu/product_info.php?products_id=61

πρεπει να φτανει αλιως πας σε αυτο

http://koekraf.eu/product_info.php?products_id=63

Εχω αγορασει πολλα απο αυτον και ειναι αξιοπιστος απαντα στα mail αμεσως μονο ρωτα τον για τα μεταφορηκα πριν

Για μπαταρια δεν συμφαιρει λογο βαρους αλλα οπως ειπαν και ποιο πανω μια μπαταρια αυτοκινητου (αν και δεν ειναι deepdicharge) θα σου λυσει το προβλημα φθηνα.

MIXALIS CYPRUS
04-06-11, 08:33
Μπραβo Μαρια !Πολυ ομορφα δενει το περιβαλλον με τη λιμνη σου !

Εχεις παααρα πολυ χωρο ανεκμεταλλευτο ..Να δω ποτε θα κανεις επεκταση !

lucy
04-06-11, 08:37
Μπράβο Μαρία!!! Πολύ όμορφη η λιμνούλα και σε πολύ ωραία θέση! Του χρόνου που θα "ωριμάσει" θα γίνει ακόμα ωραιότερη! Τώρα που έκανες την αρχή, περιμένουμε να δούμε κι άλλες ομορφιές!

...........

Και κάτι εκτός θέματος και προκαταβολικά ζητώ συγνώμη που θα ...κανιβαλίσω το θέμα... αλλά θα το κάνω!

Μαρία εγώ κι εσύ είμαστε οι γυναίκες-φαινόμενα που μπορούμε να κάνουμε πράγματα που μόνο άντρες τα μπορούν! Όλες οι άλλες οι ανίκανες-γυναίκες κάθονται και κοιτάνε και παρακαλάνε τους ικανούς-άντρες να τους φτιάξουν διάφορα πράγματα ...

... ναι ναι καλά καταλάβατε όλοι ... ειρωνεύομαι αν και δεν μου πάει η ειρωνεία και δεν μου αρέσει! Α ρε ν αρπάξω μια μαγκούρα και να δέρνω μια εβδομάδα ... γυναίκες και άντρες ...
τους άντρες που υποτιμούν συνέχεια τις γυναίκες ...
και τις γυναίκες που πιστεύουν ότι "δεν μπορούν" ...

Τι; σας κούρασα με τα "φεμινιστικά" μου; κι εγώ κουράστηκα με τα "σκουριασμένα ανατολίτικα" !!!

... και πιστέψτε με είναι πιο κουραστικό να σε υποτιμούν συνέχεια παρά να υποτιμάς εσύ τον άλλον!

Για να δούμε που θα πάει το θέμα! :confused:

apostolis veroia
04-06-11, 10:38
και απο μενα ενα μπροβο!!!!!!!!!!!!! μου αρεσει παρα πολυ η οχθη σου!!! την εχεις κανει πολυ φυσικη και αυτο ειναι ενα πολυ καλο στοιχειο μιας λιμνης!!!!!
μου αρεσει παρα πολυ και η παλια αντλια νερου!!!! ειδα οτι το νουφαρο σου το εχεις σε μικρη γλαστρα ειναι πολυ καλυτερα να το βαλεις σε μια ποιο μεγαλη! οσο ποιο μεγαλη γλαστρα βαλεις τοσο ποιο μεγαλο και πλουσιο σε φυλλομα και λουλουδια θα ειναι!!!! να προσεχεις τη συκια γιατι ειναι ατιμο δεντρο βγαζει πολα πρακλαδια! οσο για τα βατρχια ειναι οντος ενα μεγαλο προβλημα!!! την πρωτη λιμνη μου την εκανα συντριβανι :D:D:D και αυτο γιατι η περιοχη εχει παρα πολλα βατραχια!!! εχουν την ταση να σκαβουν το χωμα και να το αδιαζουν ολο απο τις γλαστρες!!! με αποτελεσμα να μπουκονουν οι αντλιες και φιλτρα και το νερο να ειναι παντα καφε χρωματος!!!!! δε χερω τι μπορεις να κανεις; εχω ρωτησει πολους ειδικους αλλα..................... το μονο που ξερω και το εχω μαθει προσφατα ειναι γυρο απο την λιμνη ενα φρακτι οσο ποιο ψηλο μπορεις και να τεριαζει με ολο το σκηνικο!!! ριξε θειαφι γυρο και εξω απο το μικρο φραχτι και αλειψε περιμετρικα πανο στο φραχτι ρετσινι;)

lans
05-06-11, 18:22
Ειναι αυτο που λεω.
ν εχεις φαντασια και γνωσης...κανεις παπαδες. :p:p:p

mariand7
05-06-11, 21:08
Μπράβο Μαρία!!! Πολύ όμορφη η λιμνούλα και σε πολύ ωραία θέση! Του χρόνου που θα "ωριμάσει" θα γίνει ακόμα ωραιότερη! Τώρα που έκανες την αρχή, περιμένουμε να δούμε κι άλλες ομορφιές!

...........

Και κάτι εκτός θέματος και προκαταβολικά ζητώ συγνώμη που θα ...κανιβαλίσω το θέμα... αλλά θα το κάνω!

Μαρία εγώ κι εσύ είμαστε οι γυναίκες-φαινόμενα που μπορούμε να κάνουμε πράγματα που μόνο άντρες τα μπορούν! Όλες οι άλλες οι ανίκανες-γυναίκες κάθονται και κοιτάνε και παρακαλάνε τους ικανούς-άντρες να τους φτιάξουν διάφορα πράγματα ...

... ναι ναι καλά καταλάβατε όλοι ... ειρωνεύομαι αν και δεν μου πάει η ειρωνεία και δεν μου αρέσει! Α ρε ν αρπάξω μια μαγκούρα και να δέρνω μια εβδομάδα ... γυναίκες και άντρες ...
τους άντρες που υποτιμούν συνέχεια τις γυναίκες ...
και τις γυναίκες που πιστεύουν ότι "δεν μπορούν" ...

Τι; σας κούρασα με τα "φεμινιστικά" μου; κι εγώ κουράστηκα με τα "σκουριασμένα ανατολίτικα" !!!

... και πιστέψτε με είναι πιο κουραστικό να σε υποτιμούν συνέχεια παρά να υποτιμάς εσύ τον άλλον!

Για να δούμε που θα πάει το θέμα! :confused:
Μπράβο! Μπράβο!Πες τα φιλενάδα!!!
-------------------------
και απο μενα ενα μπροβο!!!!!!!!!!!!! μου αρεσει παρα πολυ η οχθη σου!!! την εχεις κανει πολυ φυσικη και αυτο ειναι ενα πολυ καλο στοιχειο μιας λιμνης!!!!!
μου αρεσει παρα πολυ και η παλια αντλια νερου!!!! ειδα οτι το νουφαρο σου το εχεις σε μικρη γλαστρα ειναι πολυ καλυτερα να το βαλεις σε μια ποιο μεγαλη! οσο ποιο μεγαλη γλαστρα βαλεις τοσο ποιο μεγαλο και πλουσιο σε φυλλομα και λουλουδια θα ειναι!!!! να προσεχεις τη συκια γιατι ειναι ατιμο δεντρο βγαζει πολα πρακλαδια! οσο για τα βατρχια ειναι οντος ενα μεγαλο προβλημα!!! την πρωτη λιμνη μου την εκανα συντριβανι :D:D:D και αυτο γιατι η περιοχη εχει παρα πολλα βατραχια!!! εχουν την ταση να σκαβουν το χωμα και να το αδιαζουν ολο απο τις γλαστρες!!! με αποτελεσμα να μπουκονουν οι αντλιες και φιλτρα και το νερο να ειναι παντα καφε χρωματος!!!!! δε χερω τι μπορεις να κανεις; εχω ρωτησει πολους ειδικους αλλα..................... το μονο που ξερω και το εχω μαθει προσφατα ειναι γυρο απο την λιμνη ενα φρακτι οσο ποιο ψηλο μπορεις και να τεριαζει με ολο το σκηνικο!!! ριξε θειαφι γυρο και εξω απο το μικρο φραχτι και αλειψε περιμετρικα πανο στο φραχτι ρετσινι;)
Τους γυρίνους τους έβαλα εγώ.Θα φύγουν και δε νομίζω να ξανάρθουν.Αλλη μια φορά είχα βάλει και δεν ξανάδα άλλη χρονιά.
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
-------------------------
Ειναι αυτο που λεω.
ν εχεις φαντασια και γνωσης...κανεις παπαδες. :p:p:p
φίλε μου,ιδιαίτερη γνώση δεν έχω,αλλά έχω θέλιση και ίντερνετ που κανει παπάδες...:D:D:D
-------------------------
Μα έκανα επέκταση :smt120....δε φένεται;:confused::(:(

MIXALIS CYPRUS
05-06-11, 21:18
Ναι ναι και ειναι πολυ ομορφη ! Αλλα βλεπω και αλλο χωρο εκει και σ βαζω ιδεες :)

mariand7
05-06-11, 21:23
τι υπέροχα που είναι τα νούφαρα :p:p:p

mariand7
05-06-11, 21:26
Δείτε και μερικά ψαράκια που έχουν πάρει και χρώμα :):):)

MIXALIS CYPRUS
05-06-11, 21:37
τι υπέροχα που είναι τα νούφαρα :p:p:p


Kαλα τα νουφαρα σ θα κατακλεισουν τη λιμνη σου του χρονου !Εισαι και απο τη Κρητη αρα ζεστο κλιμα ..θα κανουν πανικο

mariand7
05-06-11, 21:41
Και ο wolvery που έχει τσατιστεί γιατί του έβαλα διαχωριστικό και γιατί τον έδεσα και δεν τον άφησα να πλατσουρίσει μέσα στη λιμνούλα :smt120:)

mariand7
05-06-11, 21:53
οταν δεν έχει θυμώσει μοιαζει έτσι

mariand7
05-06-11, 21:58
ΟΚ...μ'έπισες...από που λες να ξεκηνήσω το σκάψιμο;:D:D:D

MIXALIS CYPRUS
05-06-11, 22:57
καλα....εγω θα αρχιζα αυριο ........τι λες τωρα??!??!?

mariand7
05-06-11, 23:18
καλα....εγω θα αρχιζα αυριο ........τι λες τωρα??!??!?
Λεεεεεες???:confused::confused::confused:
Να σου πω την αλήθεια το σκεφτηκα κανα δυο φορές πλάκα πλάκα αλλά θα με δείρει ο άντρας μου :rolleyes::rolleyes::rolleyes::D:D

mariand7
06-06-11, 12:20
Επιτέλους :p......Κόκκινη λιβελούλα :p:p:p

lucy
07-06-11, 08:08
Υπέροχη!!! :p
Σύντομα θα σε επισκεφτούν κι άλλα ζωντανά του νερού!

MIXALIS CYPRUS
07-06-11, 13:04
Σύντομα θα σε επισκεφτούν κι άλλα ζωντανά του νερού!


Σαν απειλη απο ταινια θριλερ :)

mariand7
07-06-11, 18:54
:smt044:smt044:smt044:D:D:D

lucy
08-06-11, 07:54
Σαν απειλη απο ταινια θριλερ :)

:D:D:D Μπορεί και να είναι!

Μαρία φοβάσαι τα φίδια; Εγώ το νερόφιδο που είχα έγινε ... νερόφιδα και ζευγαρώνουν, και κάθονται "πλεξούδα" πάνω στο ξύλο που έχω στη λίμνη.:D

mariand7
09-06-11, 12:55
Να σου πω,κατα καιρούς τη παλια την είχαν επισκευτεί μια πράσινη όμορφη σαύρα απ'αυτές με τα μακριά πόδια και ουρά και το έντονο πράσινολαχανί,ένας σκατζόχοιρος που μάλιστα ηταν ο καημένος τόσο εξασθενιμένος από τη ζέστη που έπεσε μέσα και δεν είχε δυναμη να βγεί :(:(.Τον έβγαλα και για μια βδομάδα δεν έφευγε από το σημείο μέχρι που συνήλθε τελείος.Υστερα τον έβλεπα κάθε 2 μέρες.
Φίδι...:smt120:smt120:smt120...ευτυχώς δεν έχω δει ακόμα και ελπίζω να μη δω γιατί ενω τα θαυμάζω δεν τα μπορώ καθόλου :smt087:smt087:smt087
Ίσως έχει να κάνει με το γεγονός ότι είναι δεμένος ο σκύλος πολύ κοντά,δεν ξέρω....
-------------------------
Δε μπορείτε να φανταστείτε τι έπαθα πριν 5 λεπτα!:smt120:smt120:smt120
Εχω μια κότα που δραπετεύει από το κοτέτσι συνέχεια.Το καλό είναι ότι μόλις τη πλησιάσω καθίζει και και τη πιάνω.Οπότε πριν από λιγο συνέβει το ίδιο και πήγα να τη βάλω στη θέση της.Ηταν στη μπροστά αυλή,το κοτέτσι είναι στη πίσω.Απόσταση 2 μέτρα από το μπαλκόνι της κουζίνας μου.Οπότε κι εγω έκανα τη διαδρομή γύρο απο τη κουζίνα,έξω...και κάνοντας να περάσω τη γωνία....:shock::shock::shock: πετάχτηκε ολόρθο ενα φίδι μπροστά μου και μετά γύρισε στον αέρα το σώμα του και έφυγε μες στα χόρτα.Ηταν περίπου 1 μέτρο και 2 δαχτυλα στο πάχος :smt120:smt120:smt120.
Είχα χρόνια να δω φίδι κοντά στο σπίτι:(:(:( δε ξαναβγαίνω έξω :(:(:(:(

Τι το'θελες Lucy μου :smt120:smt120:smt120:(:(:(:( !!!!??????

lucy
10-06-11, 10:18
....

Τι το'θελες Lucy μου :smt120:smt120:smt120:(:(:(:( !!!!??????


Καλέ ... ούτε ο Μητσοτάκης τέτοια "επιτυχία"!!! :smt120:smt120:smt120

Σίγουρα ήταν δυο δάχτυλα χοντρό ή από τον φόβο σου το είδες τόσο; Τι χρώμα ήταν; είχε γραμμές στην πλάτη του; Τα νερόφιδα δεν είναι επικίνδυνα!

Αν φοβάσαι τόσο, καιρός να αμολήσεις τις κότες σε όλη την αυλή, δεν θα ξαναδείς φίδι!

Σπύρος Μ
10-06-11, 11:19
Aγαπητή mariand7 ,αν έχεις χρόνο,διάβασε αυτό το κατατοπιστικότατο άρθρο για τα φίδια της Ελλάδας..Θα δείς οτι εκτός απο οχιές και αστρίτες,όλα τα άλλα φίδια είναι εντελώς ακίνδυνα και δεν υπάρχει λόγος ούτε να τα φοβάσαι,ούτε να κάνεις περίπολο με καραμπίνα και αξίνα για να τα βρείς και να τα σκοτώσεις :)

Διάβασε εδώ.
Φίδια της Ελλάδας (http://www.reptilesgreece.com/forum/index.php?/topic/56-%CF%86%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1%CF%82/)

mariand7
20-05-12, 16:57
Ναι ναι και ειναι πολυ ομορφη ! Αλλα βλεπω και αλλο χωρο εκει και σ βαζω ιδεες :)

Φιλε μου,αντε με επεισες...αρχιζω επεκταση :p:p:p Αναμειναται στο ακουστικο σας για καινουργες φοτο :smt031

andreascrete
20-05-12, 20:04
Μην ανησυχείς Μαρία, στην Κρήτη δεν έχουμε δηλητηριώδη φίδια εκτός απο ένα είδος που έχει μικρά δόντια και βαθιά μέσα στο στόμα οπότε και δεν μπορεί να δαγκώσει άνθρωπο.
Ωραία η λίμνη σου, με το καλό να πληθύνουν και τα νούφαρα και τα ψάρια σου!

apostolis veroia
24-05-12, 11:05
Μαρια ολα πανεμορφα!!!!!! ο σκυλος τι ρατσα ειναι; σαν χαρακτηρας;

Andros
24-05-12, 20:42
Φιλε μου,αντε με επεισες...αρχιζω επεκταση :p:p:p Αναμειναται στο ακουστικο σας για καινουργες φοτο :smt031

Σου πηρε ενα χρονο για να αποφασισεις να κανεις επεκταση ε? :D

Καλλιο αργα παρα ποτε....
Μαρια, εχεις εναν υπεροχο χωρο. Μια λιμνη κηπου θα γινει ακομα πιο εντυπωσιακη στηνοντας και ενα ωραιο σκηνικο στον περιβαλλον χωρο ;)

Ενα μικρο κιοσκι εκει διπλα....καφεδακι...φραπεδακι...ξερεις :rolleyes:
μια βραχοσυνθεση που να συναδει με τον χωρο..:rolleyes:

πολλα μπορεις να κανεις ;)


Καλη δουλεια....
Περιμενουμε.

mariand7
29-05-12, 00:52
Μαρια ολα πανεμορφα!!!!!! ο σκυλος τι ρατσα ειναι; σαν χαρακτηρας;

Ειναι Χασκυ Malamute,χαλια χαρακτηρας....παλιοχαρακτηρας :D
Πολυ πεισματαρης σα το αφεντικο του...εμουα:rolleyes:
Κανει παντα του κεφαλιου του και δεν ακουει με τιποτα :(
Αλλα πολυ γλυκος και τον αγαπαμε παρολα ταφτα :):smt049:smt049:smt049
Αλλα μη τον παρετε για φυλακα...θα πει στους κλεφτες περαστε:D:D:D

andreascrete
29-05-12, 08:16
Έτυχε να είναι τόσο φιλικός ο δικός σου σκύλος με αγνώστους!
Εμένα ένας φίλος μου έχει εδώ και 13 χρόνια ένα κάτασπρo σαν το δικό σου Husky Malamute Laika με μπλέ μάτια, τον Θώρ ο οποίος ήταν καταπληκτικός φύλακας και γαύγιζε άγρια στους ξένους,πιστεύω αν έμπαινε ξένος στην αυλή θα του έκοβε δαγκωνίδι, μόνο εγώ μπορούσα να τον κρατάω και να τον βγάζω βόλτα όταν η οικογένεια έφευγε διακοπές και αυτό γιατί με ήξερε απο κουταβάκι!
Ο θώρ είναι γεροντάκι πια και δεν βλέπει καλά αλλά είναι ακόμα κούκλος!
Τα malamute πάρα πολύ δυνατά σκυλιά και τραβάνε πολύ στην βόλτα με λουρί αν δεν τα εκπαιδεύσεις σωστά, έχουν χαρακτήρα λύκου και δέχονται απο την οικογένεια ένα αρχηγό για να εκτελέσουν εντολές, αν και αυτό δεν σημαίνει ότι δεν σέβεται και θεωρεί και τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας σαν αγέλη του.