PDA

Επιστροφή στο Forum : αρρωστο Corrydoras Leucomelas


mikenuke
12-01-04, 23:34
Δυστυχως παρατηρησα οτι το ενα απο τα 3 Corrydoras Leucomelas πρεπει να ειναι αρρωστο.Δεν εχει ορεξη, δεν εχει δυναμη να κολυμπησει και τα πτερυγια κατω απο τα βραγχια του ειναι κλειστα.
Τι να φταιει? Αλλες μερες ειχα παρατηρησει να κανουν κατι πανικοβλητες πορειες κοντρα στο χαλικι σαν να ηθελαν να ξυθουν αλλα δεν ξερω αν ηταν ολα ή μονο αυτο.

Παντως τα αλλα 2 δειχνουν απολυτως φυσιολογικα.

Τι να κανω?

tasos
13-01-04, 22:23
Δεν λές τίποτα για συνθήκες και θερμοκρασία.

mikenuke
13-01-04, 22:37
27 C
kh 12
ph8

τα νιτρικα δεν πρεπει να ειναι πανω απο τα φυσιολογικα

mikenuke
15-01-04, 22:14
Ας πουμε οτι ειναι παρασιτα.τι θεραπεια ακολουθουμε?

tasos
15-01-04, 23:07
Eξαρτάται από τα παράσιτα!Έχει κάποια σημάδια από ξύσιμο;Μπορείς να βάλεις κάποια καλή φώτο;Θέλω να πώ ,μη ρίξεις χαλκό στο ενυδρείο για πλάκα!

mikenuke
18-01-04, 14:38
Δυστυχως το εν λογω ψαρι αποδημησε εις τοπον χλοερο ή μηπως..υγρο?!

Ελπιζω μονο να μην ακολουθησουν και τα αλλα 2.

pani
20-03-04, 15:45
Καλημέρα,
Πάνε δύο μέρες που το ένα απο τα 6 κορρυς αλπίνο που αγόρασα προσφατα σταμάτησε να κάνει βόλτες κάθεται κάτω κάπου σε σκιά , τρώει οταν βάλω φαγητό αλλά φαίνεται αδιάθετο . Τα υπόλοιπα συνεχίζουν να κάνουν τρενακι κατα μήκος του ενυδρείου και φαίνονται καλά οπως και τα γκάπυς μου και ο πλακόστομος αλλαγή νερού έκαμα 2 φορές αυτή την εβδομάδα καθ' οτι ένα πλάτυ που υπήρξε μας αφησε χρόνους η θερμοκρασία ειναι 25
ΝΗ3 = 00
ΝΟ2= < 0.3
ΝΟ3 = 12.5
ΡΗ = 8.0
από τη μέρα που έφερα τα κορρυς δεν έχω βάλει αλατάκι
βάζω αντιχλώριο της σερα το ακουαταν
εχω στο σπιτι της σερα baktopur λέτε να το χρησιμοποιησω΄;
το ενυδρείο ειναι 75 λιτρα και με αρκετούς απο όσο πρέπει νομίζω κατοίκους
Σας ευχαρηστώ για τις απαντήσεις που θα μου δώσετε

newfish
27-03-04, 02:51
Τι έγινε τελικά με το corydoras σου Πανίτσα;;

pani
27-03-04, 14:43
Τελικά φαίνεται ότι ειναι φυσιολογικό μερικά κορυς να ειναι ήσυχα και μερικά ανήσυχα .... ειναι καλά και συνεχίζουν να κανουνε τρενάκι αυτά και εγώ να περιμένω κάποια μέρα ισως μου χαρίσουνε μωράκια..... παιδιά σήμμερα ξεκίνησα να φτιάχνω τη σπηλιά για το τερατάκι μου .... ειναι διπλή σπηλιά μια πάνω μιά κάτω ελπίζω να γίνει όμορφη και λειτουργική όπως την σκεφτηκα...... πάντως σας ευχαρηστώ για όλα......