PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις για φίλτρα


oscar
12-01-04, 16:18
Γεια χαρά.

Είμαι παλαιός ακουαρίστας, και αυτή την στιγμή δεν έχω κάποιο ενυδρείο.
Όμως σκέφτομαι στο άμεσο μέλλον να φτιάξω ένα από την αρχή.
Διαβάζοντας τα διάφορα topics στο φόρουμ ανακάλυψα πως δεν ήξερα και πολλά πράγματα, ίσως επειδή ποτέ δεν είχα την ευκαιρία να συνομιλώ με ανθρώπους που έχουν γνώσεις.

Παρόλα αυτά είχα καταφέρει να μεγαλώσω 2 oscars χωρίς προβλήματα, μέχρι που τα χάρισα σε κάποιον φίλο όταν για κάποιους λόγους σταμάτησα το ενυδρείο.

Είμαι λίγο συγχυσμένος με το θέμα των φίλτρων.

Στο παλαιό μου ενυδρείο ( 200 λίτρα ) είχα ένα εξωτερικό φίλτρο FLUVAL 303, καθώς επίσης φίλτρο βυθού, και αεραντλία.

Στο νέο ενυδρείο σκέφτομαι να φτιάξω ένα εσωτερικό βιολογικό φίλτρο με χωρίσματα ( ξέρετε αυτά που έχουν και τα καταστήματα !!! ) .... ( μήπως κάποιος έχει σχέδια κατασκεύης τέτοιου φίλτρου )???

Όμως με το φίλτρο βυθού τι γίνεται ???

Παντού βλέπω πως δεν προτείνεται αυτού του είδους το φίλτρο.
Γιατί ???
Και με τα αναερόβια βακτήρια τι γίνεται χωρίς φίλτρο βυθού ???

Επίσης ποίος είναι ο σωστός τρόπος καθαρισμού του βιολογικού φίλτρου (υλικά φιλτραρίσματος) ???
Εγώ στο παρελθόν μη γνωρίζοντας έπλενα τα υλικά με καθαρό νερό βρύσης... ... απορώ πως τα κατάφεραν τα oscarakia μου .... , μιας και από ότι φαίνεται κατάστρεφα με αυτόν τον τρόπο το βιολογικό μου φίλτρο.


Σας ευχαριστώ

scubapol
12-01-04, 23:04
Κατ αρχήν καλως όρισες. :D

Για τα φίλτρα βυθού υπάρχουν οι πιο ειδικοί στο συγγεκριμένο board να σου απαντήσουν για πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

Για μένα ένα από τα σημαντικότερα μειονεκτήματα είναι οτι με τον καιρό κατακρατούνται διάφορα σωματίδια, τα οποία έπειτα απο καιρό για να απομακρυνθούν πρέπει να λυθεί ολόκληρο το ενυδρείο, να καθαριστεί ο χώρος κάτω από τις πλάκες και να ξαναστηθεί από την αρχή.

Αν καταλήξεις στην λύση του φίλτρου βυθού θα πρέπει να επιλέξεις φυτά που αποροφούν θρεπτικές ουσίες από το φύλωμα και όχι από τις ρίζες. Επίσης οι ρίζες των φυτών μπλέκονται ανάμεσα στις πλάκες και όταν τις βγάλεις για να τις καθαρίσεις (τις πλάκες) θα πρέπει να τσεκουρέψεις αρκετές ρίζες. Τα παραπάνω σου περιορίζουν αρκετά τα είδη φυτών που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. (Αν φυσικά αποφασίσεις να στήσεις φυτεμένο).....


Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω:


http://tsamis.aaquaria.com/Filters1.htm

http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/articlesgreek/article_list_greek.html


Θα βρείς πολύ χρήσιμες πληροφορίες καθώς και απαντήσεις στα ερωτήματά σου. Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία στο στήσιμο του νέου σου ενυδρείου..... :) :) :) :)

alfacom
13-01-04, 14:12
Εφτιαξα προσφατα ενα ενυδρειο και λογω αναγκης το εφτιαξα με εσωτερικο φιλτρο οπως στα μαγαζια.Δουλευει λιγες μερες και δεν ξερω αν ειναι αποτελεσματικο παντως οι μετρησεις εδω και 10 μερες ειναι καθαρες αν και εχει αρκετα ψαρακια μεσα.Η σκεψη ειναι απλη .Παιρναει το νερο απο τα χωρισματα που εχουν τρυπες σε αντιστροφα υψη για να κυκλοφορει σε ολα τα υλικα και μια αντλια το παιρνει στο τελος και το ριχνει μεσα στο ενυδρειο .Παντως τα υλικα που χρειαστικα ειναι πιο πολλα απο ενα εξωτερικο φιλτρο σιγουρα και η αντλια αρκετα δυνατη.Οπως πεφτει το νερο κανει και μπουρμπουληθρες αρα δεν εβαλα αντλια για οξυγονο.Μονο που πρεπει να καλυψω το φιλτρο εξωτερικα με επενδυση γιατι φανονται τα υλικα στο πλαι

oscar
13-01-04, 14:38
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Την λειτουργία αυτού του φίλτρου την γνωρίζω ( έχω φτιάξει στο παρελθόν για ένα φίλο ) ... αυτό που ζητάω είναι νέες ιδέες πάνω στην κατασκευή τέτοιου φίλτρου ... κάποια παραλλαγή ίσως !!!
Ίσως το βασικότερο μειονέκτιμά του είναι ότι φαίνεται.
Όμως το προτιμώ καθώς νομίζω πως είναι πιο εύκολη η συντήρησή του, και για το ότι δεν χρειάζονται εξωτερικές σωλήνες.
Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο όνομα για αυτού του είδους το φίλτρο ?

Με το φίλτρο βυθού τι γίνεται ρε παιδιά.... να βάλω ή να το ξεχάσω καλύτερα ?

mikenuke
13-01-04, 19:37
Νομιζω πως καλυτερη λυση ειναι να κατασκευασεις ενα εξωτερικο φιλτρο το οποιο θα αποτελειται απο ενα σωληνα PVC και θα μοιαζει με τυπου canister μονο που θα μπαινει το νερο απο την μια ακρη και θα βγαινει απο την αλλη, θα τροφοδοτειται με μια αντλια.

Ειναι πιο ευχρηστο και ευκολο να κατασκευαστει αρκει να πιανουν τα χερια σου.Το σκεφτομουν καιρο ενα τετοιο και προχτες που πηγα σε ενα petshop ειχε ενα ο ιδιοκτητης το οποιο ειχε φτιαξει αυτος για καποιον πελατη του και ηταν τεραστιο (μηκος 1,20μ).

Για σκεψου το...

Giorgos
14-01-04, 02:48
Ίσως το βασικότερο μειονέκτιμά του είναι ότι φαίνεται.
Εγώ θεωρώ το βασικότερο του μειονέκτημα το ότι κλέβει αρκετό χώρο από το ενυδρείο ενώ θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί διαφορετικά. Κατά τ'άλλα είναι μια πολύ καλή λύση.

Με το φίλτρο βυθού τι γίνεται ρε παιδιά.... να βάλω ή να το ξεχάσω καλύτερα ?
Αν κάνεις ένα search θα βρεις πολλά topic που ασχολούνται με αυτό το θέμα. Γνώμη μου είναι να το βγάλεις αν μπορείς.

lasal
14-01-04, 03:46
... αυτό που ζητάω είναι νέες ιδέες πάνω στην κατασκευή τέτοιου φίλτρου ... κάποια παραλλαγή ίσως !!!
Για μεγαλύτερη ευκολία στην αφαίρεση των υλικών μπορείς να χρησιμοποιήσεις γυναικείο καλσόν ή να τοποθετήσεις τα υλικά μέσα σε ένα δοχείο απο πλεξικλας.
Προτιμώ το καλσόν.
Ενα απο τα μειονεκτήματα σαυτόν τον τύπου φίλτρου είναι ότι έχει μικρή επιφάνεια (συνήθως 10Χ10) με αποτέλεσμα το νερό να περνάει με μεγαλύτερη ροή μέσα απο τα υλικά φιλτραρίσματος.
Στα εξωτερικά φίλτρα η επιφάνεια φιλτραρίσματος είναι πάντοτε μεγαλύτερη με αποτέλεσμα να μειώνεται η ροή του νερού και να περνάει με μικρότερη ταχύτητα μέσα απο τα υλικά (άρα και καλύτερο φιλτράρισμα του νερού-καλύτερη απόδοση).
Εχει όμως και ένα πλεονέκτημα αυτό το φίλτρο.
Αν υπάρχει ρυθμιζόμενη θυρίδα κοντά στην επιφάνεια του νερού και η ροή κατευθύνεται στο φίλτρο τότε η επιφάνεια του νερού μένει πάντοτε καθαρή.
Θέλει και απαραίτητα κάποιο προστατευτικό για να μην περνούν τα ψάρια απο μέσα.
ΥΓ.
Η θυρίδα θα πρέπει να έχει λιγότερο απο 6 cm πλάτος (για μεγαλύτερη ταχυτητα ροής του νερού) και να ρυθμίζεται στο ύψος.
Το κάτω άνοιγμα εισαγωγής του νερού στο φίλτρο συνεχίζει να παραμένει.

oscar
14-01-04, 13:56
Ενα απο τα μειονεκτήματα σαυτόν τον τύπου φίλτρου είναι ότι έχει μικρή επιφάνεια (συνήθως 10Χ10) με αποτέλεσμα το νερό να περνάει με μεγαλύτερη ροή μέσα απο τα υλικά φιλτραρίσματος.


Πράγματι η επιφάνεια των υλικών είναι μικρή, όμως έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια ως προς το ύψος, οπότε δεν ειναι σχεδόν το ίδιο ?


Εχει όμως και ένα πλεονέκτημα αυτό το φίλτρο.
Αν υπάρχει ρυθμιζόμενη θυρίδα κοντά στην επιφάνεια του νερού και η ροή κατευθύνεται στο φίλτρο τότε η επιφάνεια του νερού μένει πάντοτε καθαρή.
Θέλει και απαραίτητα κάποιο προστατευτικό για να μην περνούν τα ψάρια απο μέσα.
ΥΓ.
Η θυρίδα θα πρέπει να έχει λιγότερο απο 6 cm πλάτος (για μεγαλύτερη ταχυτητα ροής του νερού) και να ρυθμίζεται στο ύψος.
Το κάτω άνοιγμα εισαγωγής του νερού στο φίλτρο συνεχίζει να παραμένει.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ακριβώς..
Μήπως μπορείς να εξηγήσεις καλύτερα ???

Αυτό είναι ένα πρόχειρο σχέδιο που έφτιαξα για να φαίνεται καλύτερα το φίλτρο για το οποίο μιλάω.

http://eniac.homelinux.com/filter.gif

Στο σχέδιο υπάρχουν 2 τρύπες με σήτα για εισαγωγή νερού, και στο τελευταίο διαμέρισμα ( αριστερά ) υπάρχει τρύπα εξόδου νερού για τον κυκλοφοριτή.

alfacom
14-01-04, 16:59
ακριβως ετσι το εφτιαξα και εγω.
Παντως επιμενω οτι τα υλικα που χρειαζεται ειναι πολυ περισοτερα σε ποσοτητα απο ενα εξωτερικο φιλτρο,και στο μηχανικο και στο βιολογικο καθαρισμο.

oscar
14-01-04, 17:53
Παντως επιμενω οτι τα υλικα που χρειαζεται ειναι πολυ περισοτερα σε ποσοτητα απο ενα εξωτερικο φιλτρο,και στο μηχανικο και στο βιολογικο καθαρισμο.

Αυτό είναι μειονέκτημα ή πλεονέκτημα όσον αφορά την απόδοση του φίλτρου ???
Νομίζω πως οσο περισσότερο υλικό υπάρχει τόσο καλύτερο φιλτράρισμα γίνεται. Σωστό ή Λάθος ?
Σίγουρα ένα μειονέκτημα είναι το κόστος αγοράς περισσότερων υλικών.

Takis
14-01-04, 18:27
Από την εμπειρία μου στο ενυδρείο που έχω με εσωτερικό φίλτρο, μπορώ να πω ότι αν αφαιρέσει κανείς το πρόβλημα του χώρου που κλέβει από το ενυδρείο, κατά τα άλλα λειτουργεί άψογα. Το δικό μου δουλεύει στο μεγαλύτερο ποσοστό με τα σφουγγάρια και οι επιδόσεις είναι πολύ καλές.
Μια άλλη λύση όμως είναι και αυτή που περιγράφω εδώ http://tsamis.aaquaria.com/filters4.htm που απλοποιεί πολύ το θέμα των υλικών και του καθαρίσματος, αφού δεν θέλει καθάρισμα ποτέ. Όσο για το γεγονός ότι φαίνεται, υπάρχει η λύση να βάλει κανείς πάνω του φυτά που με τον καιρό θα το κάνουν να φαίνονται όλο και πιο λίγο. Εγώ το έχω εφαρμόσει στο ενυδρείο με τα Aphanius fasciatus και επίσης το έχουν εφαρμόσει και άλλοι μεταξύ των οποίων και μαγαζί σε ενυδρείο με πολλά μεγάλα ψάρια, με πολύ καλά αποτελέσματα. Άλλο ένα παράδειγμα αυτού του τύπου φίλτρου είναι και στο ενυδρείο του pocou εδώ: http://tsamis.aaquaria.com/images/PAR14D.jpg και φαίνεται αμυδρά αριστερά στην φωτογραφία.
Για κάποιον όμως που θέλει να έχει το ενυδρείο καθαρό από τέτοιον εξοπλισμό, η λύση είναι μόνο το εξωτερικό φίλτρο, έστω και αν έχει κάποια αρνητικά, όπως είναι η μεταφορά του κάθε φορά που χρειάζεται καθάρισμα. Το θέμα δηλαδή είναι πως φαντάζεται καθένας το ενυδρείο του και τι εικόνα έχει σκοπό να φτιάξει.

ahar
14-01-04, 19:50
Να στο θέσω έτσι.
Το ριφακι μου παιζει με τετιου τυπου φιλτρο.Δεν μπορεις να φανταστεις απο τι απιστευτους μπελαδες σε γλυτωνει ειδικα στην θάλασσα. Βεβαια χανεις χώρο αλλα αν το έχεις σχεδιασει απο την αρχη έτσι τότε είναι απο τα ποιο αξιοπιστα συστηματα (ειδικα σε περιπτώσεις διακοπης ρευματος ) και εύκολα στην συντήρηση.
Εγω απλα στο 1ο σταδιο του φιλτρου εχω προσθέσει το σκιμερακι και τον θερμοστατη. Και φυσικα η εισοδος του νερου είναι ψηλα για να κανω surface skimming και να σπαει το πρωτεϊνικο φιλμ στην επιφάνεια του νερου.

Αλέξανδρος

lasal
15-01-04, 03:50
Πράγματι η επιφάνεια των υλικών είναι μικρή, όμως έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια ως προς το ύψος, οπότε δεν ειναι σχεδόν το ίδιο ?

Σχεδόν
Μπορεί να πάρεις 2 φίλτρα με τον ίδιο όγκο.
Το ένα φίλτρο να έχει μεγαλύτερο μήκος και το άλλο να έχει μεγαλύτερο πλάτος (διάμετρο-επιφάνεια).
Το δεύτερο φίλτρο θα καθαρίζει καλύτερα.
Εκεί βασίζεται και το φίλτρο τύπου Αμβούργου με το μπλέ σφουγγάρι
http://tsamis.aaquaria.com/filters4.htm


Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ακριβώς..
Μήπως μπορείς να εξηγήσεις καλύτερα ???

Διευκρίνηση
Στο σημειο 1 εκεί που τελειώνει η στάθμη του νερού μπορείς να κάνεις ακόμα μια τρύπα και να μπορείς να αλλάζεις το μέγεθος τη τρύπας καθ'ύψος κατά βούληση.
Και φυσικα η εισοδος του νερου είναι ψηλα για να κανω surface skimming και να σπαει το πρωτεϊνικο φιλμ στην επιφάνεια του νερου.
Γιαυτόν τον λόγο oscar.

Πρόταση
Οι δύο τρυπες που είναι με σίτα μπορούν να κατέβουν ποιό χαμηλά,(αν μπορεί να γίνει) και να μπει και ένα κομμάτι μπλέ σφουγγάρι.
Μόνον που θα χρειάζεται κάθε 2 βδομάδες καθάρισμα.

Μια άλλη λύση όμως είναι και αυτή που περιγράφω εδώ http://tsamis.aaquaria.com/filters4.htm
Μια απο τις καλύτερες λύσεις για κάποιον που θέλει μικρό κόστος
και σωστό φίλτρο.
Λόγω της μεγάλης επιφάνειας του, η ροή μέσα απο το σφουγγάρι γίνεται πολύ πολύ αργά και αυτός είναι ο λόγος που έχει απίστευτη αποτελεσματικότητα.

pokou
15-01-04, 12:18
[\quote]Μια απο τις καλύτερες λύσεις για κάποιον που θέλει μικρό κόστος και σωστό φίλτρο.
Λόγω της μεγάλης επιφάνειας του, η ροή μέσα απο το σφουγγάρι γίνεται πολύ πολύ αργά και αυτός είναι ο λόγος που έχει απίστευτη αποτελεσματικότητα.[/quote]

Kαι κυριολεκτικά μηδενική συντηρηση,και ανύπαρκτο θόρυβο.
Το ενυδρείο είναι ακριβως διπλα στο κρεβάτι μου.
Ζητω ο Δασκαλος Τάκης........... :P
:P

chris
19-01-04, 23:42
Δεν κρατιέμαι να μην το πω αλλη μια φορά
ΖΗΤΩ ΟΙ ΠΑΤΡΙΝΟΙ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΔΕΣ -+10