PDA

Επιστροφή στο Forum : Shinnersia rivularis "Mexican Oak Leaf" => Μεζε


mikenuke
09-01-04, 20:57
Σημερα παρατηρησα και σχεδον πειστηκα γι'αυτο που φοβομουνα αλλα θελω να επιβεβαιωσετε και εσεις αν ειναι αληθεια.

Εχω μερικα Shinnersia rivularis "Mexican Oak Leaf" και εχω την εντυπωση τα τρωνε οι SAE μου. Λετε να ισχυει?

Οι sae ειναι 2 θηρια 8εκ. και ειναι αχορταγοι.

Τι λετε?

annivas2000
10-01-04, 02:15
Δυσκολο.........
Συνηθως προτιμουν φυτα με πολυ λεπτα φυλλα (τρελαινονται για wallichi).......
Πιο πιθανον να σου κανουν τη ζημια σαλιγκαρια..........

mikenuke
10-01-04, 20:53
Κι ομως!

Σημερα τους επιασα επ'αυτοφορω να ΡΟΚΑΝΙΖΟΥΝ τα φυλαρακια.
Τα πηρα στο κρανιο και τους απομονωσα.Ειχα ξαπλωσει για μεσημερι και δεν με πηρε ο υπνος μεχρι που σηκωθηκα και τους χωρισα για να χω ησυχο κεφαλι.

tasos
11-01-04, 14:15
Πώς χώρισες τους SAE;Γιατί είναι βολίδες τα συγκεκριμένα ψάρια :shock:

paparatsi
11-01-04, 20:14
Μιχαλη λες να φταινε οι ΣΑΕ και δεν μπορουσα να στεριωσω αυτο το φυτο στο δικο μου ενυδρειο τοσο καιρο;;;;;;;;;;; Με το που στους εδωσα τα κλαδεματα πανε μια χαρα και εχουμε γεμησει τον τοπο ενω μεχρι τοτε με το ζορι ειχαν μηνει 2 ριζες.

mikenuke
11-01-04, 23:19
Τους ΣΑΕ τους επιασα οχι τοσο δυσκολα θα ελεγα, αλλα πρωτα τους εξουθενωσα στο κυνηγι!βλεπεις το τανκ ειναι μικρο (54Χ40Χ40).
Στην αρχη δοκιμασα με ενα μπουκαλι και τροφη μεσα του.Δεν αργησε να μπει ο ενας, βαζω το χερι να κλεισω το στομιο και τσουπ πεταγε εξω αναμεσα απο τα δαχτυλα μου.Οποτε και επειδη δεν εχω αποχη χρησιμοποιησα την γνωστη χρησιμοποιημενη λυση.
Διαφανο πλαστικο κυπελακι! :wink: Βολευει επειδη πανω στο αγχος τους δεν το βλεπουν και μπαινουν σαν τον ποντικο στη φακα ανα μεσα σε αυτο και το τζαμι!

Βαγγελη! Ειμαι σιγουρος οτι αυτα τα 2 θηρια την κανανε την δουλεια και σε σενα! Αμα δεις ρε συ τι κανανε τις κορφουλες που μου εδωσες...θα τα πνιξεις με τα χερια σου!

Giorgos
12-01-04, 01:45
Πολύ παράξενο μου φαίνεται ρε παιδιά. Εγώ τον τελευταίο 1,5 χρόνο έχω τους ίδιους τρεις SAE, οι οποίοι έχουν γίνει τερατάκια, και ποτέ τους δεν δημιούργησαν προβλήματα στα Shinersia rivularis αλλά και γενικότερα σε κανένα φυτό.

mikenuke
25-02-05, 17:35
Μια πολυ ωραια φωτογραφια που αξιζει να ξανανεβασει το θεμα στην κορυφη.