PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικο Phμετρο-Καλιμπραρισμα..


TAN
07-01-04, 18:27
Προχτες αγορασα ενα phμετρο της ΗANNA μες στην χαρα που ειχα το δοκιμασα και οι ενδιξεις ειχαν μια αποκλιση αρκετα μεγαλη με τα ph test μου π.χ ph test(tetra) 7.2 phμετρο 6.5..Και ειναι συγουρα λαθος γιατι δοκιμασα και αλλα τεστ δοκιμασα το phmetro και σε αλλα ενυδρεια και συνεχιζε να διχνει στον γαμο του καραγκιοζη. :evil: :evil:
Στο κουτι του phμετρου πυστοπιει οτι εχει γινει καλιμπραρισμα και ειναι οκ.Εχω δυο μπουκαλακια το ενα ph7 και το αλλο ph4 για να γινει το καλιμπραρισμα μπορει να βοηθισει κανεις μην κανο καμια πατατα.. :D :D

Νομιζα οτι τα πραγματα θα ηταν πιο ευκολα και τωρα μου φενεται οτι πεταξα τα λεφτα μου.. :evil: :evil: :evil: zw

kroud
07-01-04, 21:17
Δεν εχω της HANNA αλλα λογικα πρεπει να εχει 2 βιδες που να ρυθμιζεται η μια στο 4 και η αλλη στο 7.
Το βαζεις το ηλεκτροδιο στο καθε υγρο που αντιστοιχει και ρυθμιζεις αναλογα.
Διαφορετικα δεν μπορω να φανταστω αλλο τροπο.Αν εχει αποκλιση εστω και μιση μοναδα το καθενα,τοτε δειχνει στα χαμενα.

George-A
07-01-04, 21:19
ΤΑΝ, διάβασες τις οδηγίες που το συνοδεύουν;

Αν το καλυμπράρανε στο εργοστάσιο, και έμεινε στο κουτι μερικούς μήνες θέλει πάλι καλυμπράρισμα. Μάλιστα αν το αισθητήριο έχει μείνει στεγνό αρκετό καιρό πρέπει να μηνει βερεγμενο αρκετή ώρα σε διαλημα για να επανέλθει.
Αν το καλιμπράρεις έχει φανταστική ακρίβεια.
Μια φορά τον μήνα καλό ειναι να το ελέγχεις σε στανταρ ph 7 για να δεις τι γίνεται.

Πες μας ποιο μοντέλο έχεις.

www.hannainst.com υπάρχουν όλα τα manuals στα αγγλικά αν δεν το έχεις.

TAN
07-01-04, 21:57
Nαι φιλε kroud εχει δυο βιδες στα πλαγια
HI 98127
Oi οδηγιες ηταν στα πολλονεζικα :shock: :shock:
Το μοντελο ειναι το HI 98127-phelp

γαυρος
07-01-04, 22:28
Καλυμπραρισμα οπως και δηποτε .
Πρωτα αφου πλυνεις και σκουπισεις καλα το ηλεκτροδιο στο 4 και αφου το παμε στο μπαμ ακριβως το ξαναπλενουμε το σκουπιζουμε και μετα στο 7 !
Καλο να το αφησεις 2-,3 λεπτα μεσα να σταματησει η ενδειξη για τα καλα.Ελπιζω τα buffers να ταχες στο ψυγειο ,αλλιως..κλαψτα χαραλαμπε :cry: ,θες αλλα !

George-A
07-01-04, 22:38
Ηι 98127 σίγουρα;

Αυτό έχω και εγώ!

Δεν έχει βίδες στα πλάγια, έχει 4 απο επάνω, και αυτές ειναι για το καπάκι της μπαταρίας.

Το αγγλικό manual είναι εδώ: http://www.hannainst.com/downloads/instr/istr98127r4.pdf

Αν δεν το καταλαβαίνεις ρωτάς :)

TAN
09-01-04, 19:03
THANX σε ολους για την βοηθεια...... :wink:
και τα δυο buffers(7,4) γαυρε μου στο ψυγειο τα εχω....
Εκανα το καλυμπραρισμα και δυχνει φισιολογικα.... :lol:
φιλε George-A to phμετρο ειναι το HI 98151 (pHelp 1)και ειναι λευκου χρωματος,εχει διακοπτη on/off και θεση για της μπαταριες,και απο την πισω πλευρα δυο τρυπουλες για το καλυπραρισμα 4,7...
Τωρα για την συντιριση πρεπει να κανω κατι ιδιετερο περα απο το καλο καθαρισμα και την φυλαξη των buffers στο ψυγειο??

kroud
09-01-04, 19:04
To ηλεκτροδιο πρεπει να μενει παντα υγρο και οχι στεγνο.
Τα δειγματα δεν χρειαζονται ψυγειο,τουλαχιστον οχι αυτα που εχω εγω.
Το βαζεις πρωτα στο 4 το ρυθμιζεις ακριβως,εαν εχει 0,01 αποκλιση δεν τρεχει τιποτα απλα να σου δειχνει για 5 λεπτα οτι παιζει στο 4.
Μετα πας στο 7 και κανεις ακριβως τα ιδια αφου ξεπλυνεις το ηλεκτροδιο για 2 λεπτα κατω απο την βρυση.
Μετα κανε εναν ελεγχο στο νερο της βρυσης να δεις ποσο σου δειχνει στο περιπου.Αμα σου δειξει κανε τρελο ph ξανα απο την αρχη να δεις τι φταιει.

George-A
09-01-04, 20:38
HI 98151 ή pHelp1 το manual βρίσκεται εδώ:
http://www.hannainst.com/downloads/instr/istphep1.pdf

Σύμφωνα με αυτό, πρώτα το βάζεις στο 7 και μετά στο 4.

Για την διατήριση πρέπει το αισθητήριο να φυλάσεται μέσα σε ειδικό υγρό (storage solution, HI70300). Aν δεν έχεις τέτοιο, το υγρό καλυμπραρίσματος 7, στην ανάγκη το νερό βρύσης είναι καλύτερο απο το να μένει στεγνό.
Βάζεις λίγο στο καπάκι του.
Όχι απεσταγμένο νερό.

Για την διατήριση σε ψυγείο πρώτη φορά το ακούω, είναι όμως καλύτερο απο το να τα βλέπει ο ήλιος. Τα υγρά αυτά έχουν το σωστό ph σε θερμοκρασία 25C.

γαυρος
10-01-04, 00:04
Για την διατήριση σε ψυγείο πρώτη φορά το ακούω, είναι όμως καλύτερο απο το να τα βλέπει ο ήλιος. Τα υγρά αυτά έχουν το σωστό ph σε θερμοκρασία 25C.

οταν μιλαμε για ψυγειο μιλαμε για τα buffers στανταρισματος του ηλεκτροδιου (και οχι τα στιγμιαια διαλυματα που κρατανε 10 λεπτα και μετα πανε στα σκουπιδια ) !
μην ξανακουσω για τετοιες θερμοκρασιες γιατι θα παρω το μπαζουκας zw zw zw!!
:twisted: :twisted: ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ !! :idea: :idea: :idea: :idea:

George-A
10-01-04, 01:06
γαυρος, δεν σε κατάλαβα....
το 25C το παίρνω πίσω, 20 - 25C είναι το σωστό.

Εχω στα χέρια μου τα μπουκαλάκια με τα στανταρ της fisher scientifics, γράφει: ph 7.00 +/- 0.01 @ 25C
στα πλάγια έχει ένα πινακάκι με θερμοκρασίες 0 - 50C με τα αντίστoiχα ph.

"Store in a cool, dry, well-ventilated area away from incompatible substances. "



Γιατί τόση αγάπη στα φονικά όπλα; :)

γαυρος
10-01-04, 01:19
αυτο που γραφει ειναι για το μετρησιμο υγρο,και ΟΧΙ για τα buffers !
για να επιμενω κατι θα ξερω... :wink: :wink: :wink:

εγω το σταματαω εδω παντως ,δειχνει ατερμονο...... :arrow: οποιος οιδε ..οιδε !! :wink:

οσο για τα οπλα ,ολα τα αγορακια μαυτα ασχοληθηκαμε λιγο πολυ καποτε ,
αμα σου λεγα θα σκισω το πλεχτο μου θαταν πιο καλα ?? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

George-A
10-01-04, 01:43
Το λινκ απο αυτο που έγραψα ποιο πάνω για όσους το καταλαβαίνουν:
https://fscimage.fishersci.com/msds/92323.htm

ειρήνη!!