PDA

Επιστροφή στο Forum : νεα λημνουλα στην ναξο...


VEZIRAKOS
28-05-11, 20:29
μετ απο πολυ σκεψη ξεκινισα την λυμνουλα μ ..
εχει βαθος 1μ πλατος 2μ και μηκος 1,2μ
επεισεις εχει ενα σκαλι 20 ποντους μεσα στο νερο για της γλαστρουλες μου..
το οποιο λεω να βαλω μια σειρα τουβλα και να βαλω τα φυτα φυτευτα μεσα ... εσεις τι λετε?
φοτο στην συνεχεια...

VEZIRAKOS
28-05-11, 20:42
το μερος δεν ειναι το καταληλοτερο αλλα αυτο ειχαμε αυτο σκαψαμε.. ειναι αναμεσα σε δυο φοινικες πισω στο ενα μετρο εχει μια αλητανα με φυτα και δεντρα οπου του κανει σκια το πρωι.. βεβαια το μεσημερι την χτυπαει καλα ο ηλιος..

VEZIRAKOS
28-05-11, 20:52
εδω ειναι το καλουπωμα που εγινε ...δυστιχως δεν ειμουν παρον και οι μ.............. οι μαστοροι μου την εκαναν με γωνιες για την ευκολια τους και οταν εφτασαν την ειχαν ετοιμη καλουπομενη τεσπα θα το μπαλωσουμε καπως..

Mod note: Πιπερι ....

VEZIRAKOS
28-05-11, 21:24
μερικες φοτοσ απο το ξεκαλουπωμα..

VEZIRAKOS
28-05-11, 21:34
ξεκινισα να χτιζω ο ιδιος τον καταρακτη μπασ και λευτα τερμα ¨:ρ

VEZIRAKOS
28-05-11, 21:43
εχει προχωρησει απλα δριο θα σας της αναιβασω..εν εχω της φοτο εδω

VEZIRAKOS
29-05-11, 10:57
καταρακτακηα

VEZIRAKOS
29-05-11, 11:00
απο βιολογικο υλικο στο φιλτρο τι χρειαζομαι ..
ακουω γνωμες και ποσα λιτρα πρεπει να ειναι το φιλτρο...
η λυμνη ειναι στα 2100λτ

in the pond
29-05-11, 18:30
Φαίνεται να έχει καλή προοπτική η δεξαμενή σου αγαπητέ φίλε. Μόνο εύχομαι να έχεις προνοήσει να βάλεις λάινερ κάτω από τον καταρράκτη σου, γιατί διαφορετικά υπάρχει πάντα ο κύνδυνος διαρροών.

Το ότι βρίσκεται μεταξύ δύο φοινικιών, αυτό δεν είναι στα κατά, αλλά ένα μεγάλο υπέρ. Οι πολλές ώρες άμεσου ηλιακού φωτός δεν είναι ότι καλύτερο, ειδικότερα για τόσο μικρά συστήματα.

Το τετραγωνισμένο σχήμα δεν πρέπει να σε ανησυχεί καθόλου, γιατί πολύ εύκολα μπορείς να παίξεις με τις πέτρες που θα τοποθετήσεις από πάνω.

2000 και κάτι κυβικά νερό! Προσωπικά πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να την έκανες λιγάκι πιο ρυχή με μεγαλύτερη έκταση στο μήκος και πλάτος. Το μεγάλο βάθος σε τόσο μικρή επιφάνεια δεν εξυπηρετεί σε τίποτε, ειδικότερα αφου ζεις στη Νάξο, ένα νησί με γλυκό κλίμα.

Στον πυθμένα, ΤΙΠΟΤΑ απολύτως δεν θα βάλεις. Στα τεχνητά συστήματα, όπου είναι να τοποθετήσουμε χώμα, το κάνουμε μόνο και μόνο για να φυτέψουμε σε αυτό φυτά. ΠΟΤΕ για να ενισχύσουμε βιολογία κ.λ.π...Όχι μόνο δεν βοηθάει, αλλά δυσχεραίνει το έργο της φίλτρανσης και της ανταλλαγής αερίων. Αν αυτό που βλέπω στις φώτο προορίζεται να είναι ο χώρος του φίλτρου σου, να πω ότι θέλει ακόμα λίγη μελέτη. Για πες τί αντλία σκέφτεσαι να βάλεις, πού σκέφτεσαι να την τοποθετήσεις, όπως και αν σκέφτεσαι να στέλνεις ταυτόχρονα νερό σε φίλτρο και καταρράκτη με την ίδια αντλία.

VEZIRAKOS
29-05-11, 19:09
ο λογος που την εκανα βαθια και οχι πλατια ηταν ο περιορισμπενος χωρος το κακο δεν ειναι οι φοινικε ισα ισα αυτο ειναι θετικο και απο αισθητικα και απο σκιαση το κακο ειναι οτι παρολα αυτα την χτυπαει ο ηλιος αρκετα..
εχω εφοδιαστει 2 αντλιεσ νερου η μια ειναι η eheim compact +2000
kai η αλλη ειναι μια οικονομικια royal 3530 7000lt
το φιλτρο θα βγεινει υπερχιληση και θα τρεχει στον καταρακτη..

in the pond
29-05-11, 20:44
εχω εφοδιαστει 2 αντλιεσ νερου η μια ειναι η eheim compact +2000
kai η αλλη ειναι μια οικονομικια royal 3530 7000lt
το φιλτρο θα βγεινει υπερχιληση και θα τρεχει στον καταρακτη..

...και από το ένα μέτρο ποιός θα σου αδειάζει τη λίμνη από λάσπες, νεκρή ύλη, ακαθαρσίες των ψαριών, αέρια...? Η υπερχείλιση το πολύ να βοηθήσει μόνο στον τομέα της νεκρής ύλης. Τϊποτε περισσότερο.

Ένα δεύτερο που πρέπει να προσέξεις, είναι η οξυγόνωση του πυθμένα.

Τί ψάρια θα ήθελες να βάλεις?

Crazy_Beaver
29-05-11, 21:55
...και από το ένα μέτρο ποιός θα σου αδειάζει τη λίμνη από λάσπες, νεκρή ύλη, ακαθαρσίες των ψαριών, αέρια...? Η υπερχείλιση το πολύ να βοηθήσει μόνο στον τομέα της νεκρής ύλης. Τϊποτε περισσότερο.

Ένα δεύτερο που πρέπει να προσέξεις, είναι η οξυγόνωση του πυθμένα.

Τί ψάρια θα ήθελες να βάλεις?

επειδή σκέφτομαι και εγώ μια λίμνη και εχω αρχίσει σιγά σιγα το ψάξιμο!

Mr in the pond σε αυτό που λές βοηθά το botom drain;

in the pond
29-05-11, 22:29
επειδή σκέφτομαι και εγώ μια λίμνη και εχω αρχίσει σιγά σιγα το ψάξιμο!

Mr in the pond σε αυτό που λές βοηθά το botom drain;

Αν δεν βοηθούσε, σίγουρα δεν θα λεγόταν bottom drain! Αν θες ένα βήμα πιο πέρα, υπάρχει και με προσαρμωσμένο air diffuser.

douran_p
30-05-11, 00:04
πολυ ωραιος..... περιμενουμε και αλλεσ φωτος

VEZIRAKOS
30-05-11, 10:49
μα και οι δυο ανλτιες τραβανε απο τον πυθμενα.. η υπερχηληση που ανφερω ειναι στην εξοδο απο το φιλτρο... το νερο θα πευτει απο τον καταρακτη και πο εναν δευτερο καταρακτη απο υψος 40-50cm

apostolis veroia
02-06-11, 11:03
μου αρεσει παρα πολυ!!!!!!!!!!!!! μπραβο!!!! πολυ καλη δουλεια και πολυ καλη ευκρινεια φωτογραφιας:D:D:D

VEZIRAKOS
03-06-11, 21:26
συνεχιζουμε τρεχοντας γτ ο χρονοσ μας μας πειοριζει πολυ σημερα περασα ολες ους σωληνες και ολα τα καλωδια τελειωσα το πετροχτησμα και μενει μονο να τελειωσω το φιλτρο... και να ερθει ο ηλεκτρολοσγοσ να μ φτιξει τα ηλεκτρολογικα γτ επειδει ειναι νερο στην μεση πρεπει να ειμαστε σιγουροι 100%
να ρωτησω αν καποιοσ ξερει
το ενα φιλτρο μ εχει 80 ποντους καλωδιο για το ρευμα... το θεμα μ ειναι οτι το υψοσ της λυμνης ειναι 1,00 μετρο και μετα ειναι και 20-30 ποντοι μεχρ\ι να παει το πινακα του ρευματος.. αρα τι κανω?
ανοιγουμε το φιλτρο αποσυνδεουμε το αλλο καλλωδιο και βαζουμε ποιο μακρη κλεινουμε καλα πολυυ καλα η κατι αλλο..??

POURITANOS
03-06-11, 23:14
να ρωτησω αν καποιοσ ξερει
το ενα φιλτρο μ εχει 80 ποντους καλωδιο για το ρευμα... το θεμα μ ειναι οτι το υψοσ της λυμνης ειναι 1,00 μετρο και μετα ειναι και 20-30 ποντοι μεχρ\ι να παει το πινακα του ρευματος.. αρα τι κανω?
ανοιγουμε το φιλτρο αποσυνδεουμε το αλλο καλλωδιο και βαζουμε ποιο μακρη κλεινουμε καλα πολυυ καλα η κατι αλλο..??

Πολύ καλή δουλειά και πολύ όμορφο αποτέλεσμα.

Δεν βάζουμε την αντλία ποτέ στων πάτο για λογούς ασφαλείας.(σε περίπτωση που κάποιο λάστιχο σπάσει να μην αδειάσει όλο το νερό τις λίμνης).
Οπότε βαλέ ένα τσιμεντόλιθο και πάνω εκεί βαλέ την αντλία ώστε σε περίπτωση που γίνει κάποια στραβή να μην αδειάσει όλο το νερό. Ένα όριο ασφαλείας είναι τα 30-40cm οπότε στην περίπτωση σου δεν κανείς τίποτα στο καλώδιο.

VEZIRAKOS
04-06-11, 00:22
το προβλημα μ ειναι γυρω στους 50 ποντους δλδ πρεπει να την βαλω στην μεση της λυμνης...
με τυχων προβληματος μην ανυσησχεις φιλε μ το εχω σκευτει και το χω αντιμετοπισει..
εχω φτιαξει το φιλτρο οπου παει το νερο της λυμνης και βγαινει απο το φιλτρο με υπερχιληση...μεσα στην λυμνη,,, αρα κ σωληνας να σπαει το νερο πεφτει παλι μεσα..:)

VEZIRAKOS
04-06-11, 20:05
φοτος την αλλη βδομαδα γεμιζουμε...

Yiannis59
04-06-11, 20:31
Με το καλο ωραια δουλειά

Andros
05-06-11, 17:59
Απο βδομαδας να την γεμισεις φιλε μου αλλα........δεν θα μονωσεις την κατασκευη ειτε με λαινερ ειτε με καποιο μονωτικο??
Αυτο προεχει πρωτα και μετα ολα τα αλλα.

VEZIRAKOS
05-06-11, 20:02
Φίλε από την ανδρός θα την περάσω aqua tank κάπως έτσι λέγεται θα το αφεισω να στεγνώσει.. 1-2 μέρες και μετα θα το πλύνω καλά με πιεστικό σε μέτρια προς χαμιλη πίεση .,,, θα την γεμισω θα την αδιασω ,, κ μετα την γεμισω μια κ καλή... Και θα την αφεισω να λειτουργεισει καμία βδομάδα πριν μπουν τα ψαράκια

in the pond
05-06-11, 20:06
Πάει να γίνει κάτι καλό...αναμένουμε!:p

VEZIRAKOS
05-06-11, 20:57
Λόγο πίεσης χρόνου έχω βάλει ένα βαρέλι 300λτ νερό,, με τα φυτά πο θα μπουν μες την πυκνή( με τα γλαστρακια τους) και σαμπ 55λτ με όλο το βιολογικό υλικό υλικό π έχω για την λυμνη (μακαρόνια σερρα 2 λτ, 35 αστερακια βίο chem, 30βιοσφαιρες ,και βελτιοτικο νερού δεν θυμαμε μάρκα) να φτιάξω ελάχιστα τον κύκλο του νερού πριν μπει στην λυμνη νερό,, ααα έχω και 4-5 χρυσό άρα μέσα π μ χάρισαν και δουλεύει μια αντλία eheim 2000compact να τονίσω ότι το σαμπ εναι πάνω από το βαρέλι κ πέφτει το νερό απο ύψος στο βαρέλι για την οξυγονοση του.,, :)
-------------------------
Ζητάω επειδή είμαι Αθήνα κ τώρα δεν θα ξανά αναιβω οποίος έχει την ευχαρίστηση να μ δώσει κάποιο ψαρακι είτε κλαδεμα απο νουφαρο παπυρο Να επεικινωνησει μαζί μ. Με πμ,,,, ευχαριστώ προκαταβολικά...

themosb
08-06-11, 10:54
Ελα να γεμισουμε τη Ναξο λιμνες!!!!!!!!
ποια περιοχη εισαι?
στειλε μυνημα με το τηλ σου να τα πουμε:)

VEZIRAKOS
09-06-11, 17:16
η λυμνουλα ειναι σχεδον ετοιμη.... εχω ομως ενα προβλημα και θα ηθελα την βοηθεια σας...

ελεγα να την περασω aquatank για καλητερη μονοση.. ολοι που μ το προτειναν μου ειπαν οτι καλητερο για μονωση ... αλλα δεν ηξερε κανενασ αν θα εβλαπτε τα ψαρια γτ ειναι πολυ δυνατο...
οποιον ρωτησα μ ειπε οτι θεωρει καλητερα με την τσιμεντογωνεια.. για να πειασει και λιγο αλγη γτ με αυτο δεν θα πιασει ...
και σας ρωταω εσας του επειρουσ σαν εμεενα αλλα και τους ποιο εμπειρους του φορουμ.. τι να κανω να το βαψω η οχι?
-------------------------
Ελα να γεμισουμε τη Ναξο λιμνες!!!!!!!!
ποια περιοχη εισαι?
στειλε μυνημα με το τηλ σου να τα πουμε:)ελα ρε πατριδα... μικρι βιγλα την φτιαχνω... παρε κανενα τηλ γτ θελω οποσδιποτε να δω την δικια σ και ν μ πεισ καμια γνωμη...
χτες ειμουν σαγκρι στο καφε και μ πες ο κουμερτας οτι τον επριζες να φτιαξει το λυμνακι .. και τον επρειξα και μαλλον θα του το φτιαξουμε... ¨)

POURITANOS
09-06-11, 19:17
η λυμνουλα ειναι σχεδον ετοιμη.... εχω ομως ενα προβλημα και θα ηθελα την βοηθεια σας...

ελεγα να την περασω aquatank για καλητερη μονοση.. ολοι που μ το προτειναν μου ειπαν οτι καλητερο για μονωση ... αλλα δεν ηξερε κανενασ αν θα εβλαπτε τα ψαρια γτ ειναι πολυ δυνατο...
οποιον ρωτησα μ ειπε οτι θεωρει καλητερα με την τσιμεντογωνεια.. για να πειασει και λιγο αλγη γτ με αυτο δεν θα πιασει ...
και σας ρωταω εσας του επειρουσ σαν εμεενα αλλα και τους ποιο εμπειρους του φορουμ.. τι να κανω να το βαψω η οχι?
¨)
Δες και αυτο το υλικο post 59 (http://www.aquatek.ποστ 59gr/vb/showthread.php?t=35764&page=2) κανε και αναζητησει στι ιντερνετ να δεις το pdf. για το aquamat-elastic (http://www.isomat.gr/%CE%A3%CE%A4%CE%95%CE%93%CE%91%CE%9D%CE%A9%CE%A4%C E%99%CE%9A%CE%91-%CE%A5%CE%9B%CE%99%CE%9A%CE%91/%CE%A3%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CF%89%CF%84%C E%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%94%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CF%8E%C E%BD/aquamat-elastic/detailed-product-flyer/)

VEZIRAKOS
09-06-11, 19:47
ΣΟρυ φιλε πουριτανε αυτο ενοουσα aquamat ...αλλα το θεωρεις καταληλο?
ειναι απαρετιτο .?? τα μπετα το χοντρο και η τσιμεντογωνεια ειναι με ρεβενιξ και η τσιμεντογωνια μα αμμο θαλασσης...

POURITANOS
09-06-11, 22:03
ΣΟρυ φιλε πουριτανε αυτο ενοουσα aquamat ...αλλα το θεωρεις καταληλο?
ειναι απαρετιτο .?? τα μπετα το χοντρο και η τσιμεντογωνεια ειναι με ρεβενιξ και η τσιμεντογωνια μα αμμο θαλασσης...

Επειδή δεν μπορεί κανείς από μια φωτογραφία να γνωρίζει την ποιότητα τις κατασκευής του καθενός.
Προτείνουμε λίγο ποιο γενικά κάποια πράγματα για περισσότερη ασφάλεια.
Το αν θέλει η όχι μονωτικο το ξέρει στα σίγουρα ένας μηχανικός.
Εμείς το βάζουμε για περισσότερη ασφάλεια.

Υπάρχει το σκέτο aquamat και το aquamat elastic για την περίπτωση τις λίμνης θέλει το δεύτερο.
Το συγκεκριμένο υλικό δε το έχω χρησιμοποίηση ακόμα. Με ότι υλικό άλλο τις isomat έχω χρησιμοποίηση, έχω μείνει ικανοποιημένος.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χρησιμοποιήθηκε θαλασσιά άμμο.:confused:
Είναι ότι χειρότερο μια και το αλάτι είναι ένα φυσικό διαβρωτικο υλικό.
Από την μια προσπαθείς να περιορίσεις τις ρωγμές και από την άλλη έχεις κονιασματα που θα δημιουργήσουν αυλακιές από μονά τους όταν λιώσει το αλάτι.
Κακός σου είπανε για θαλασσιά άμμο.

Δεν ξερώ τι είναι το ρεβενιξ. :confused:

in the pond
10-06-11, 06:48
ελεγα να την περασω aquatank για καλητερη μονοση.. ολοι που μ το προτειναν μου ειπαν οτι καλητερο για μονωση ... αλλα δεν ηξερε κανενασ αν θα εβλαπτε τα ψαρια γτ ειναι πολυ δυνατο...
οποιον ρωτησα μ ειπε οτι θεωρει καλητερα με την τσιμεντογωνεια.. για να πειασει και λιγο αλγη γτ με αυτο δεν θα πιασει ...
και σας ρωταω εσας του επειρουσ σαν εμεενα αλλα και τους ποιο εμπειρους του φορουμ.. τι να κανω να το βαψω η οχι?

H βιβλιογραφία είναι σαφέστατη και κατηγορηματική (για ενυδρειακή χρήση), αντιμουχλικών και αντι-αλγικών υλικών που υπάρχουν στην αγορά. Συμπεριλαμβανομένων διαφόρων επιχροισμάτων, σιλικόνες, νάιλον, βαφές, ενισχυτικά τσιμένου κ.λ.π.

Αν δείτε επάνω στο κουτί κάποιου υλικού ότι έχει τις πιο πάνω ιδιότητες, αποφύγετε την αγορά του. Δεν λέω ότι θα έχετε άμεσα απώλειες, αλλά μακροπρόθεσμα μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα. Σε κάποιες περιπτώσεις ενούτοις υπήρξαν και άμεσες απώλειες ψαριών.

paco
10-06-11, 13:23
εβλεπα καποια υλικα για μονωσεις και βρηκα με πολυ καλες προδιαγραφες και μη τοξικο καταληλο ακομα και για δεξαμενες ποσιμου νερου το durostick D1 μιλησα με τον τεχνικο της εταιριας και μου ειπε οτι ειναι καταλληλο
με 3 χερια και καληψη 8m2 ανα 25 κιλα το 25κιλο βγαινει κοντα στα 26 ευρω

VEZIRAKOS
10-06-11, 16:43
παιδια δεν ξερω νομιζω οτι δεν θα του βαλω κανενα υλικο θα το αφεισω ετσι να πιασει και λιγο πρασινιλα στο πλαι κανι να χανει και ενα 10% το μηνα δεν νομιζω οτι με πειραζει θα ποτιζονται και τα φυτα μασ τριγυρω το θεωρω υπερβολη... λετε να χανω πολυ νερο?

in the pond
10-06-11, 18:48
παιδια δεν ξερω νομιζω οτι δεν θα του βαλω κανενα υλικο θα το αφεισω ετσι να πιασει και λιγο πρασινιλα στο πλαι κανι να χανει και ενα 10% το μηνα δεν νομιζω οτι με πειραζει θα ποτιζονται και τα φυτα μασ τριγυρω το θεωρω υπερβολη... λετε να χανω πολυ νερο?

Aν έγινε σωστή δουλειά, γιατί να έχει 10% απώλεια νερού?

VEZIRAKOS
11-06-11, 23:22
η δουλεια παιδια ειναι ολοσωστη δινω εγκυηση .. εγινε με καθε λεπτομερια και μαλιστα μπορω να πω οτι εγινε και με υπερβολη για καθε περιπτωση πχ το μπετο γυρω γυρω ειναι 20 ποντουσ πατοσ 25-30 και ολα τα υπολοιπα πολυ προσεγμενα... απλα λεω παραδειγμα οτι και να χανε 10% δεν ειναι αναγκη να βαλω το μονοτικο μ φενεαι υπερβολη..
παντως επειδει σας εχω αφεισει πολυ πισω με φοτογραφικο υλικο.. (επειδι δεν εχω ιντερνετ την μερα λογο μιασ βλαβης ) αυριο πιστευω ν το εχω διορθωσει θα σας βαλω φοτοσ ..
ενημερωτηκα ενωσα ρευματα...
εχει γινει τσιμεντογωνια.. εχουν περαστει μηχανηματα μπεικε και υβ
εστεισα το φιλτρο με τσαμια και γυρω γυρω θα του προσθεσω πετρεσ να γινεισαν πυργακι
κτλπ
αυριο απο φοτος θα δειτε..:p

VEZIRAKOS
12-06-11, 15:34
εχω μερικες φοτο απο την προοδο...

in the pond
13-06-11, 11:06
εχω μερικες φοτο απο την προοδο...

Όχι φίλτρο από τζάμι αγαπητέ φίλε.....ποοοολλλλλύ μεγάλο ρίσκο, γιατί πολύ εύκολα μπορεί να σου σπάσει και πιο εύκολα να σου ραγίσει κάτω ο πάτος με πολύ μεγάλη απώλεια νερού. Το συμβάν μπορεί να γίνει και σε κάποιο χρόνο όπου εσύ απουσιάζεις. ΚΑλύτερα να το έφτιασνες από πλάκες PVC ή χρησιμοποιώντας έτοιμη μεγάλη κούπα από την αγορά, αφού σου αρέσει να δημιουργείς από μόνος σου.

Η δε κατασκευή σου σαν εικόνα, την φαντάζομαι και βλέπω κάτι το πολύ αξιόλογο! Μπράβο σου.;)

VEZIRAKOS
13-06-11, 15:11
το τζαμι ειναι πανω σε μπετο εφαρμοστο (εριξα το μπετο και εβαλα το τζαμι κ κολλησε στην επιφανεια με αλιφαδι και μετα κολλησα τα πλαινακαι τα εσωτερικα... και ολη κατασκευη θα εχει μπετο γυρω γυρω αρα και να ραγισει η να σπασει θα μενει το νερο στο μπετο απλα το τσαμι το εβαλα να μην τρωει το νερο το τσιμεντο...

in the pond
13-06-11, 15:25
το τζαμι ειναι πανω σε μπετο εφαρμοστο (εριξα το μπετο και εβαλα το τζαμι κ κολλησε στην επιφανεια με αλιφαδι και μετα κολλησα τα πλαινακαι τα εσωτερικα... και ολη κατασκευη θα εχει μπετο γυρω γυρω αρα και να ραγισει η να σπασει θα μενει το νερο στο μπετο απλα το τσαμι το εβαλα να μην τρωει το νερο το τσιμεντο...

Μα και αυτό που έκανες δεν αποτελεί εγγύηση αγαπητέ φίλε. Στο ξαναλέω! Πολύ μεγάλο ρίσκο.

VEZIRAKOS
14-06-11, 14:31
θα προσμπαθησω να το φτιαξω οσο καλητερα μπορω ωστε να μειωσω το ρισκο... :) γτ πλεον το εχω σχεδον ετοιμο..
-------------------------
να ρωτησω γτ δεν εχω ξαναχρεισιμωποιηση uv .. να το βαλω πανω στον σωληνα που παει το νερο στο φιλτρο η πρεπει να μπει καπου συγκεκριμενα?

Andros
14-06-11, 19:18
Η UV καλυτερα να μπει μετα την εξοδο του νερου απο το φιλτρο.

VEZIRAKOS
14-06-11, 20:46
οκ τοτε θα φροντισω να διορθωσω την θεση του...

VEZIRAKOS
17-06-11, 00:35
γεμισα...... για να ξανα αδιασω.. γτ την γεμισα για να καθαριστει... πλακα πλκα πολυ χοραει :Ρ παντως δεν εχω παραπονο αλλα μπορει να μην εχω βαλει μεσα ψαρακια αλλα δεν ειναι αδια τελειως γτ την ωρα π την γεμιζα τσουμ βουτηξε αυτος εδω ο κυριος...


το θεμα ομως ειναι να μεινει μονιμος κατοικος ...¨:Ρ

VEZIRAKOS
19-06-11, 14:32
μερικεσ φοτο ακομα απο την γεματη λυμνουλα μ,...

apostolis veroia
19-06-11, 19:35
vezirako τι κλαδι εβαλες μεσα;

VEZIRAKOS
20-06-11, 01:29
πευκο ξερο ...

apostolis veroia
20-06-11, 08:13
πευκο ξερο ...

ωραιο! με το καιρο δε θα εχει προβλημα να μη χαλασει;

themosb
20-06-11, 09:39
βεζιρακο εισαι ναξο?

VEZIRAKOS
20-06-11, 22:44
ναι φιλε μ εδω και κατι μηνες ... ποτε θα σε γνωρισουμε?
-------------------------
ωραιο! με το καιρο δε θα εχει προβλημα να μη χαλασει;
οταν ενοεις χαλασει? να μην λιωσει? η μην βγαλει την καφετιλα του?

apostolis veroia
21-06-11, 15:36
ναι φιλε μ εδω και κατι μηνες ... ποτε θα σε γνωρισουμε?
-------------------------

οταν ενοεις χαλασει? να μην λιωσει? η μην βγαλει την καφετιλα του?
να μη λιωσει;

VEZIRAKOS
21-06-11, 20:26
κοιτα σιγπυρα θα εχει φθορα με τον και ρο αλλα για να χαλασει τελειως και να μην φενεται ωραιο δεν νομιζω να το προλαβω (να ζω μεχρι τοτε..) αν χαλασει παλι το αλαζω ευκολο ειναι εχω αρκετα διαφορα σχεδια αρα τα αλαζω..

in the pond
21-06-11, 20:55
Αν και δεν συνηθίζεται ένα ξύλο μέσα στη λίμνη, εντούτοις υπάρχουν λιμνόφιλοι που "πάντρεψαν" ξύλα και κορμούς σε καταρράκτες και όχθες. Προσωπικά δεν θα το έβαζα απ' ευθείας στο νερό, αλλά με κάποιο τρόπο θα το "έδενα" με το κτήσιμο της πέτρας που έκανες.

apostolis veroia
22-06-11, 00:11
vezirako ωραιο ειναι κατι διαφορετικο:rolleyes: αλλα οπως λεει και ο βασιλης θα ελεγα ενα κοματι του κορμου να ηταν εξω απο το νερο να τον εβαζες ορθιο με καποιο τροπο:rolleyes: ισως να εβαζες ενα κισσο καπου κοντα στη λιμνη και αυτος με το καιρο να κολουσε πανο του! οπως στα ποταμια:rolleyes: θα φενοταν πολυ φυσικο και θα κανε και σκια στη λιμνη σου!

VEZIRAKOS
22-06-11, 13:45
αν και δεν φενται καλα με την φοτ το λυλο ξεκιναει απο χαμηλα αλλα ειναι περιμετρικα σε ολη την λυμνη και σε διαφορα συμεια βγαινει αρκετα εξω απο το νερο απο την μια πλευρα εχω βαλει δυο αναριχώμενα φυτα (φοτο απο κατω) οπου το ενα γατσωνεται παντου το αλλο τυλιγετεαι ευκολα και μολις μεγαλωσουν θα τα περασω πανω στα ξυλα...

apostolis veroia
22-06-11, 15:09
ειναι πολυ θεατρικη η λιμνουλα σου :o !!!!! μπραβο!!!!

in the pond
22-06-11, 15:14
αν και δεν φενται καλα με την φοτ το λυλο ξεκιναει απο χαμηλα αλλα ειναι περιμετρικα σε ολη την λυμνη και σε διαφορα συμεια βγαινει αρκετα εξω απο το νερο απο την μια πλευρα εχω βαλει δυο αναριχώμενα φυτα (φοτο απο κατω) οπου το ενα γατσωνεται παντου το αλλο τυλιγετεαι ευκολα και μολις μεγαλωσουν θα τα περασω πανω στα ξυλα...

Σαν παλιός νερόλακος....στην Κύπρο στο παρελθόν υπήρχαν πολλοί. Μου αρέσει η λιμνούλα σου. Μόνο πρόσεξε οι οξυδώσεις του μεταλλικού αντικειμένου (αλακάτι το λέμε στην Κύπρο) να πέφτουν στο νερό, γιατί δεν είναι ότι καλύτρο για να ψάρια.

Μου αρέσει η προσέγγιση που έχεις δώσει στη δεξαμενούλα σου. Μου θυμίζει παλιές καλές εποχές με δεξαμένες, περιβόλια...

Όταν αργότερα απλώσουν και τα φυτά, την βλέπω όνειρο.;)

Με το φίλτρο σου τί έχεις κάνει?

VEZIRAKOS
22-06-11, 18:08
λοιπον εχω σαμπ 120λτ σφουγκαρι βιο chem stars μακαροινια σερα (2-3λτ) κια 30-40 βιοσφαιρες
φλοτερακι 7000λτ
και το βαρελακι σαν 2ο φιλτρο με σφουγκαρια και λιγες βιομπαλες 50λτ το βαρελακι eheimi compact 3000lt το φλοτερακι του αυτα προτοπαρον και καποια βοηθηματα που της εχω ριξει μεσα...

in the pond
22-06-11, 18:25
λοιπον εχω σαμπ 120λτ σφουγκαρι βιο chem stars μακαροινια σερα (2-3λτ) κια 30-40 βιοσφαιρες
φλοτερακι 7000λτ
και το βαρελακι σαν 2ο φιλτρο με σφουγκαρια και λιγες βιομπαλες 50λτ το βαρελακι eheimi compact 3000lt το φλοτερακι του αυτα προτοπαρον και καποια βοηθηματα που της εχω ριξει μεσα...

Σαν συμβουλή πάρτο, να αφαιρείς σιγά-σιγά τα σφουγγάρια και στη θέση τους να βάζεις βιομπάλες.;) Θα δεις και μόνος σου γιατί.

VEZIRAKOS
22-06-11, 21:31
οταν λεσ να αφαιρο τα σφουγκαρια και να βαζω βιομπαλες... ενοεις τελειως τα αφαιρω?
γτ εγω στο φιλτρο εχω παρα πολυ χωρο ακομα για υλικα... αλλα θα τα παρω σιγα σιγα.. και αφεισω τα σφουγκαρια και βαζω κιαλες βιομπαλεσ σιγα σιγα?

in the pond
22-06-11, 23:23
οταν λεσ να αφαιρο τα σφουγκαρια και να βαζω βιομπαλες... ενοεις τελειως τα αφαιρω?
γτ εγω στο φιλτρο εχω παρα πολυ χωρο ακομα για υλικα... αλλα θα τα παρω σιγα σιγα.. και αφεισω τα σφουγκαρια και βαζω κιαλες βιομπαλεσ σιγα σιγα?

Τα σφουγγάρια λόγω της κατασκευής τους, πολύ σύντομα θα γεμίσουν ακαθαρσίες και λάσπη, οπότε δεν θα επιτυγχάνεται εντελώς ο σκοπός που τα έχεις βάλει στο φίλτρο σου. Το καθάρισμα τους από την άλλη δεν είναι και ότι ευκολότερο.

Άσε τα για την ώρα και σιγά-σιγά σε βάθος χρόνου τα αφαιρείς σιγά-σιγά βάζοντας στη θέση τους βιομπάλες ή άλλο βιολογικό υλικό με μεγάλη επιφάνεια μεν, αλλά αν είναι δυνατός όχι πόρους δε!

VEZIRAKOS
23-06-11, 21:29
ok θα το δοκιμασω αργοτερα .... εδω εχουμε πολυ αερα και συνεχως πέφτει χωμα και φυλλα μεσαα... :( για τα φυλα εψχω λύση εχω παραγκείλει αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50551 alla για το χωμα δεν μπορω να σκευτο πολλα πραγματα..

in the pond
23-06-11, 21:40
ok θα το δοκιμασω αργοτερα .... εδω εχουμε πολυ αερα και συνεχως πέφτει χωμα και φυλλα μεσαα... :( για τα φυλα εψχω λύση εχω παραγκείλει αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50551 alla για το χωμα δεν μπορω να σκευτο πολλα πραγματα..

Το χώμα θα το μαζεύει η αντλία σου που θα έχεις στον πυθμένα. ;) Αν είχες εξωτερικό σκιμμεράκι, θα σου έστελε σκόνη και χώμα στο φίλτρο σου.

VEZIRAKOS
26-06-11, 13:16
χτες παρατηρησα οτι η μεγαλη αντλια που είναι στο ποιο βαθυ σημειο ειχε πολυ χαμηλη ροη ετσι αποφασισα να βαλω το λαστιχο της βρυσεις στην εξοδο του φλοτερ και να το ξεβουλωσω... προς εκλπηξη μ καθως εχω ορατοτητα με τον πυθμενα δεν είδα βρομα να βγαινει απο το φλοτερ στο βυθο... ουτε καν να βρομιζεται το νερο με καποιο ειδος σκονεις.. και οταν το βαλα στην μπριζα δουλευε κανονικα..αρα τι μπορει να ηταν?

in the pond
27-06-11, 07:57
χτες παρατηρησα οτι η μεγαλη αντλια που είναι στο ποιο βαθυ σημειο ειχε πολυ χαμηλη ροη ετσι αποφασισα να βαλω το λαστιχο της βρυσεις στην εξοδο του φλοτερ και να το ξεβουλωσω... προς εκλπηξη μ καθως εχω ορατοτητα με τον πυθμενα δεν είδα βρομα να βγαινει απο το φλοτερ στο βυθο... ουτε καν να βρομιζεται το νερο με καποιο ειδος σκονεις.. και οταν το βαλα στην μπριζα δουλευε κανονικα..αρα τι μπορει να ηταν?

Μια μεγάλη πιθανότητα είναι κάτι που δεν έχουμε πει προηγουμένος αγαπητέ φίλε. Πολλές αντλίες, μπορούν να αντλούν νερό ώς σε ένα μέγιστο ύψος. Λόγω της πίεσης που έχουμε όσο ανεβαίνουμε ύψος, παρατηρείται και ανάλογη μείωση της ροής. Όταν δε, υπερβούμε το ανώτατο όριο του κατασκευαστή, μπορούμε να κάνουμε και ζημιά στον εξοπλισμό.

Τί αντλία είναι? Έχεις τις προδιαγραφές της? Παρατήρησε/διάβασε προσεκτικά και είμαι απόλυτα σίγουρος ότι αναγράφεται στο βιβλιάριο της αγοράς το συγκεκριμένο θέμα.;)

VEZIRAKOS
28-06-11, 00:46
η αντλια γραφει πανω μεγιστο υψος 7 μετρα και εμενα η λυμνη εχει υψος 1 μετρο και μισο που διανιει ακομα για να φτασει στο φιλτρο 1,5 δεν νομιζω να ειναι αφτο γτ αφου για 4 μερες δουλευε κανονικα ....¨(

in the pond
28-06-11, 07:23
η αντλια γραφει πανω μεγιστο υψος 7 μετρα και εμενα η λυμνη εχει υψος 1 μετρο και μισο που διανιει ακομα για να φτασει στο φιλτρο 1,5 δεν νομιζω να ειναι αφτο γτ αφου για 4 μερες δουλευε κανονικα ....¨(

Έχεις φωτογραφία του προϊόντος?

VEZIRAKOS
28-06-11, 14:38
δυσκολο γτ ειναι μεσα στην λυμνη και πρεπει να βουτιξω αλλα μπορειτενα το δειτε εδω http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://greentools.gr/434-912-large/-einhell-rdp-3530.jpg&imgrefurl=http://greentools.gr/antlies-piestika/435--einhell-rdp-7535.html&usg=__HEkdhVwx1bWYpMLC_77dP6dqhnU=&h=300&w=300&sz=14&hl=el&start=2&sig2=KAv7EnVRX8mDZ3jlWyt2nw&zoom=1&tbnid=elhPIizq7IH0EM:&tbnh=116&tbnw=116&ei=HssJTrTnKYWr8APyl9F4&prev=/search%3Fq%3Droyal%2B3530%26um%3D1%26hl%3Del%26cli ent%3Dfirefox-a%26hs%3DIoD%26sa%3DN%26rls%3Dorg.mozilla:el:offic ial%26biw%3D1600%26bih%3D638%26tbm%3Disch&um=1&itbs=1

VEZIRAKOS
28-06-11, 14:50
να μερκες νεες φοτο..
οι φοτο ειναι βραδυ με τα λαμπακια και ο γαλαζιος επισκευπτης μ ερχεται συχνα πυκνα..η λυμνη μεσα εχει 4 κοι και 5-6 χρυσοψαρα εναν μεγαλο πλεκο που θα τον μαζεψω τον χειμωνα και ενα σαλιγκαρι επεισεις μεγαλο ποου θα μαζευτει τον χειμωνα..

VEZIRAKOS
28-06-11, 14:57
να μερκες νεες φοτο..
οι φοτο ειναι βραδυ με τα λαμπακια και ο γαλαζιος επισκευπτης μ ερχεται συχνα πυκνα..η λυμνη μεσα εχει 4 κοι και 5-6 χρυσοψαρα εναν μεγαλο πλεκο που θα τον μαζεψω τον χειμωνα και ενα σαλιγκαρι επεισεις μεγαλο ποου θα μαζευτει τον χειμωνα..
και απο φυτα εχει 1 νουφαρο μαγελουτσικο 2 μικρα που τα εφτεψα προχτες και 3 ριζες που εφτεψα προχτες απο Typha latifolia (Τύφα - Βούρλο)

in the pond
28-06-11, 15:22
Γεια σου. Ο πλέκο δεν χρειαζόταν, γιατί θα τον χάσεις σίγουρα. Κοι κανονικά μπορούν να μπαίνουν σε λίμνες μεγαλύτερες των 5000 λίτρων και περίπου 1000 λίτρα ανά ψάρι. Αν σκεφτείς ότι δύο χρόνων κοι που έχω είναι τώρα κάπου στα 45 εκατοστά, μπορείς να υπολογίσεις τον χώρο που χρειάζεται το συγκεκριμένο ψάρι. Τα κοι μπορούν να ξεπεράσουν τα 90 εκατοστά σε σωστές συνθήκες. Επίσης, θα σου έλεγα ότι κάποια στιγμή θα χρειαστείς περεταίρω οξυγόνωση.

VEZIRAKOS
28-06-11, 15:26
το νερο πευτει απο μισο 60-70 ποντους και κατι με πιεση αλλα και απο την αλλη πλευρα πευτει απο 30-40 ποντους

in the pond
28-06-11, 15:59
το νερο πευτει απο μισο 60-70 ποντους και κατι με πιεση αλλα και απο την αλλη πλευρα πευτει απο 30-40 ποντους

Έλα φίλε, αν είναι δώσε το όνομά σου να μιλάμε σωστά.:p

Η πτώση του νερού ακόμα και από εντελώς κατακόρυφο καταρράκτη, είναι σε θέση να σου εξασφαλίσει οξυγόνο μέχρι και τα 40-50 εκατοστά βάθος. Από εκεί και πέρα, χρειάζεσαι καλή κυκλοφορία, ιδιαίταιρα στο βαθύ σημείο και στην περιπτωση όπου έχουμε κοι, τότε τα πράγματα αλλάζουν άρδυν. Απαιτούν το οξυγόνο, όταν ξεπεράσουν κάποιο μέγεθος.

Χαρακτηριστική περίπτωση είναι αυτή που έχω συζητήσει με ένα καινούριο φίλο εδώ στην Κύπρο, ο οποίος με πήρε τηλέφωνο και μιλήσαμε. Έχει μια λίμνη περίπου 5000 λίτρα, 60-70 βαθος και καμιά 20σαριά κοι. Το θέμα του δεν ήταν τα πολυάριθμα κοι, αλλά ότι κάθε χρόνο χάνει 4-5 ψάρια, τα μεγαλύτερα που έχει. Εϊναι γεγονός να συμβαίνει αυτό, γιατί:
1. το καλοκαίρι η διαλυτότητα του οξυγόνου στο νερό είναι λιγότερη.
2. Πολλά μεγάλα ψάρια σε σχετικά μικρό χώρο.
3. Καμία απολύτως πρόνοια οξυγόνωσης της λίμνης του. Μόνο η έξοδος του εξωτερικού πιεστικού του φίλτρου, κάπου στα 50-60 εκατοστά πάνω από την επιφάνεια του νερού.

Το ίδιο είχε πάθει και εδώ πέρυσι ένας φίλος με κοι, όπου ένα βράδυ μόνο χρειάστηκε η διακοπή του οξυγόνου, σε συνδυασμό με τον ακάθαρτο πυθμένα της λίμνης του, για να χάσει ψάρια, εκ των οποίων και τα μεγαλύτερα που είχε.

VEZIRAKOS
28-06-11, 16:31
δυσκολο γτ ειναι μεσα στην λυμνη και πρεπει να βουτιξω αλλα μπορειτενα το δειτε εδω http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://greentools.gr/434-912-large/-einhell-rdp-3530.jpg&imgrefurl=http://greentools.gr/antlies-piestika/435--einhell-rdp-7535.html&usg=__HEkdhVwx1bWYpMLC_77dP6dqhnU=&h=300&w=300&sz=14&hl=el&start=2&sig2=KAv7EnVRX8mDZ3jlWyt2nw&zoom=1&tbnid=elhPIizq7IH0EM:&tbnh=116&tbnw=116&ei=HssJTrTnKYWr8APyl9F4&prev=/search%3Fq%3Droyal%2B3530%26um%3D1%26hl%3Del%26cli ent%3Dfirefox-a%26hs%3DIoD%26sa%3DN%26rls%3Dorg.mozilla:el:offic ial%26biw%3D1600%26bih%3D638%26tbm%3Disch&um=1&itbs=1
εδω ειναι το ονομα της μεγαλης αντλιασ και η μικρη ειναι eheim 3000lt compact

in the pond
28-06-11, 16:41
εδω ειναι το ονομα της μεγαλης αντλιασ και η μικρη ειναι eheim 3000lt compact

Μα η συγκεκριμένη αντλία με φλοτεράκι καίει ιδιαίτερα πολύ ηλεκτρισμό. Επίσης και εγώ έχω εντοπίσει το ίδιο πρόβλημα με παρόμοια αντλία που έχω στο σάμπ μου.

VEZIRAKOS
28-06-11, 16:45
το ξερω γιαυτο τελος καλοκαιροιου που θα χω μαζεψει χρηματα θα την αλλαξω...

VEZIRAKOS
30-06-11, 14:23
χτες καταλαβα οτι τα χρυσοψαρα ειναι πολυ φιλικα... οταν εισαι μεσα στο νερο μαζι τους..
βουτιξα να φτιαξω κατι στον βυθο και με κατατσιμπαγαν..

in the pond
30-06-11, 15:03
χτες καταλαβα οτι τα χρυσοψαρα ειναι πολυ φιλικα... οταν εισαι μεσα στο νερο μαζι τους..
βουτιξα να φτιαξω κατι στον βυθο και με κατατσιμπαγαν..

Kαι τα κοι συμπεριφέρονται έτσι και είναι υπέροχο...:p

VEZIRAKOS
05-07-11, 12:02
λοιπον μετα πο καιρο καθως ετρεχα με δουλειες μπεικα να σας ρωτησω τους ποιο εμπειρου... για την διβγεια του νερου..
της πρωτες μερες ηταν θολο μετα καθαρισε αρκετα με αποτελεσμα να έχω ορατοτητα στον βυθο 1 μετρο κατω δηλαδη .. επειτα οταν βουτηξα και εγτιαξα το φιλτρο που ειχε παρει λιγα φιλαρακια και απο της επομενες μερες ειναι σκουρο... δεν εχεις διαβγεια ουτε στην μεση τπτ ..
τι μπορει να φταιει και τι μπορω να φτιαξω να την βοηθεισω?? σκευτηκα να βαλω τα φιλτρα να βγαζουν το νερο και να το πετανε στο πιγαδι και να πιασω μια σκουπα να αναταραξω τον βυθο να καθαρισει αλλα και τα αντικιμενα στον βυθο οπου εχουν πιασει σκονη λασπη πανω τους.. ή να βαλω περισοτερα σφουγκαρια μεσα ΄.. (σημερα στραγκιξα και ξεπλινα τα σφουγκαρια του φιλτρου ηταν μεσ την λασπη...)

in the pond
05-07-11, 12:43
λοιπον μετα πο καιρο καθως ετρεχα με δουλειες μπεικα να σας ρωτησω τους ποιο εμπειρου... για την διβγεια του νερου..
της πρωτες μερες ηταν θολο μετα καθαρισε αρκετα με αποτελεσμα να έχω ορατοτητα στον βυθο 1 μετρο κατω δηλαδη .. επειτα οταν βουτηξα και εγτιαξα το φιλτρο που ειχε παρει λιγα φιλαρακια και απο της επομενες μερες ειναι σκουρο... δεν εχεις διαβγεια ουτε στην μεση τπτ ..
τι μπορει να φταιει και τι μπορω να φτιαξω να την βοηθεισω?? σκευτηκα να βαλω τα φιλτρα να βγαζουν το νερο και να το πετανε στο πιγαδι και να πιασω μια σκουπα να αναταραξω τον βυθο να καθαρισει αλλα και τα αντικιμενα στον βυθο οπου εχουν πιασει σκονη λασπη πανω τους.. ή να βαλω περισοτερα σφουγκαρια μεσα ΄.. (σημερα στραγκιξα και ξεπλινα τα σφουγκαρια του φιλτρου ηταν μεσ την λασπη...)

Πρώτα απ' όλα τα σφουγγάρια έχουν παραμεριστεί σχεδόν από όλα τα συστήματα φίλτρανσης. Αυτό που χρειάζεσαι για την συγκράτηση της σκόνης, είναι σταθερό/ακίνητο βιολογικό υλικό. Για να παραμένει η σκόνη τόσες μέρες στο νερό, θα πει απλά ότι το μηχανικό μέρος του φίλτρου σου δεν αρκεί! Συνήθως όταν η αιωρούμενη σκόνη παραμένει για μέρες στο νερό, το επόμενο στάδιο είναι η ανάπτυξη άλγης.

Το να αντλείς νερό από τη λίμνη, να το ρίχνεις στο πηγάδι και να επαναφέρεις φρέσκο δεν είναι το ζητούμενο, γιατί θα πρέπει να δημιουργήσεις ένα κύκλωμα που να μπορεί να διαχειριστεί, σκόνη και άλγη.

VEZIRAKOS
05-07-11, 13:50
και τι προτεινεισ φιλε βασιλη?

in the pond
05-07-11, 17:45
Αν θέλεις άμεση ή προσωρινή λύση για τώρα, μια καλή στρώση ενυδρειακού βαμβακιού στο πρώτο τμήμα του φίλτρου σου θα σου δώσει αποτέλεσμα. Αυτό όμως ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ με κανένα τρόπο να παραταθεί, γιατί εύκολα βουλώνει και δημιουργεί προβλήματα υπερχείλισης του φίλτρου κ.λ.π.

Αυτό που πρέπει να γίνει ώστε να έχεις μόνημη μηχανική φίλτρανση, είναι μεγαλύτερο χώρο φίλτρου με μεγαλύτερο τμήμα αυτό της ακίνητης/σταθερής βιολογίας. Άρα, για τα δεδομένα της λίμνης σου (2000 λίτρα) θέλεις ένα φίλτρο των 200 λίτρων με:
πρώτο (μικρό) τμήμα την υποδοχή του νερού,
δεύτερο μεγαλύτερο τμήμα σταθερή μάζα φίλτρανσης για το μηχανικό φιλτράρισμα
τρίτο το τμήμα όπου θα στεγάσει το βιολογικό υλικό για το βιολγικό φιλτράρισμα.

Ένα τέτοιο φίλτρο μπορεί να δεχτεί το πολύ μια κυκλοφορία νερού γύρω στα 2000-3000 λίτρα. Περισσότερη ροή θα πεί ότι δεν γίνεται ο χρόνος στο νερό να έχει καλό φιλτράρισμα.

Μπορείς βέβαια να έχεις και μια έτοιμη λύση του εμπορίου, αλλά μάλλον πολύ θωλό το βλέπω με τη μαστοριά που παρουσιάζετε:D...

VEZIRAKOS
05-07-11, 22:45
χλωμοτατο.. αρα λογικα το προβλημα μ ειναι η πιεση με την οποια μπαινει το νερο στο φιλτρο και η ταχητυτα π βγαινει.... γτ το φιλτρο εναι γυρω στα 200 κτ και μ το μικρο ειναι σιγουρα... το θεμα ειναι πως θα μπορεσω να κανω το φλοτερακι να μειωσει την ροη?

in the pond
05-07-11, 23:04
χλωμοτατο.. αρα λογικα το προβλημα μ ειναι η πιεση με την οποια μπαινει το νερο στο φιλτρο και η ταχητυτα π βγαινει.... γτ το φιλτρο εναι γυρω στα 200 κτ και μ το μικρο ειναι σιγουρα... το θεμα ειναι πως θα μπορεσω να κανω το φλοτερακι να μειωσει την ροη?

Η δεύτερη σου αντλία είναι 2000λίτρα την ώρα είπαμε? Αν ναι, βάλε ενυδρειακό βαμβάκι (υαλοβάμβακα) στο πρώτο μέρος του φίλτρου σου και άσε μόνο την μικρή σου αντλία να δουλέψει λίγες ώρες. Θα δείς ότι κάνει πραγματικά δουλειά.

VEZIRAKOS
06-07-11, 07:36
επειδη ενυδρειακο βαμβακι δεν μπορω να προμιθευτω αυτην την στηγμη ισως μες την επομενη βδομαδα μπορω να βαλω φιλτρο αποροφυτηρα μιαζει με πειχτω βαμβακι... αλλα δεν γραφει τι υλικο ακριβως ειναι

in the pond
06-07-11, 08:27
επειδη ενυδρειακο βαμβακι δεν μπορω να προμιθευτω αυτην την στηγμη ισως μες την επομενη βδομαδα μπορω να βαλω φιλτρο αποροφυτηρα μιαζει με πειχτω βαμβακι... αλλα δεν γραφει τι υλικο ακριβως ειναι

Όχι, να μην ρισκάρεις γιατί μπορεί να περιέχει λάδια ή άλλα υλικά που μπορούν να προκαλέσουν πρόβλημα. Άλλη λύση (και πάλι πολύ προσωρινή που πρέπει να παρακολουθείς) είναι η χρήση βαμβακερού υφάσματος. Άπλωσε το ύφασμα ώστε να κατακρατέεί τα στεραιά. Το νερό θα φεύγει από κάτω, απαλλαγμένο από αιωρούμενα σωματίδια. Η συγκεκριμένη μέθοδος μπορεί να δώσει αποτέλεσμα ακόμα και σε περίπτωση αιωρούμενης άλγης.

Τα πιο πάνω, δεν τα προτείνω σαν ΜΟΝΗΜΕΣ ΛΥΣΕΙΣ !!!

VEZIRAKOS
06-07-11, 15:48
ναι κοιτα σημερα παρατηρησα καφε σωματιδια στην επειφανεια του νερου τα φιλτρα περνουν νερο απο τον βυθο αρα αυτα στην επειφανεια και αυτο βγαινει απο το πυθμενα.. ειναι αιωρουμενη αλγη? η απλα βρομα?

in the pond
06-07-11, 16:03
ναι κοιτα σημερα παρατηρησα καφε σωματιδια στην επειφανεια του νερου τα φιλτρα περνουν νερο απο τον βυθο αρα αυτα στην επειφανεια και αυτο βγαινει απο το πυθμενα.. ειναι αιωρουμενη αλγη? η απλα βρομα?

Πολύ πιθανόν να είναι νηματώδες άλγη που έχει αποκοπεί από τις διάφορες επιφάνειες της λίμνης σου. Μπορεί όντως να μεταφέρει μαζί της σκόνες και λοιπά αιωρούμενα σωματίδια. Ένα σκιμεράκι θα σου την καθάσιζε άμεσα!;) Περνούν οι λίμνες πάντως τέτοιες κρίσεις...φυσική εξέλιξη είναι.

VEZIRAKOS
06-07-11, 20:45
περιμενω να μ φερουν αυτο
JEBAO Pond/Pool Surface Skimmer

αλλα ακομα..
-------------------------
μετα απο σκεψη αποφασισα να φτιαξω μονος μ ενα skimmer οχι να επιπλεει αλλα με σωλνα... φοτο και αναλυτικες πληροφορειες το πρωι που θα τον φτιαχνω....

in the pond
06-07-11, 20:53
μετα απο σκεψη αποφασισα να φτιαξω μονος μ ενα skimmer οχι να επιπλεει αλλα με σωλνα... φοτο και αναλυτικες πληροφορειες το πρωι που θα τον φτιαχνω....
Ο σωλήνας θα είναι σταθερός σε κάποιο ύψος? Αν ναι τότε θα θέλεις επιπρόσθετα κάποιο μηχανισμό αναπλήρωσης νερού.

Περιμένουμε πάντως τη σκέψη σου. Δεν είναι δύσκολο πάντως να γίνει και DIY.;)

VEZIRAKOS
06-07-11, 22:13
σταθερος ναι 5-6 ποντους ποιο χαμηλα απο την σταθμη του νερου.. αλλα το καπακι(καλαθακι) θα επιπλεει αλλα θα μπενει και και μεσα στον σωληνα....
σκευτικα επεισεις να αφεισω μια μικρη τρυπα στον πατο ωστε να μπαινοθν και βρομιες μεσα να καθαριζει τον μπατο λιγο ... και γυρισω την υποδοχη που ρουφαει νερο προς τα πανω ...
-------------------------
να κανω και μια ερωτηση αν ξερουμε ? ποτε ανθιζουν τα νουφαρα??

in the pond
06-07-11, 23:33
σταθερος ναι 5-6 ποντους ποιο χαμηλα απο την σταθμη του νερου.. αλλα το καπακι(καλαθακι) θα επιπλεει αλλα θα μπενει και και μεσα στον σωληνα....
σκευτικα επεισεις να αφεισω μια μικρη τρυπα στον πατο ωστε να μπαινοθν και βρομιες μεσα να καθαριζει τον μπατο λιγο ... και γυρισω την υποδοχη που ρουφαει νερο προς τα πανω ...
-------------------------
να κανω και μια ερωτηση αν ξερουμε ? ποτε ανθιζουν τα νουφαρα??
Να κάνει 10 ερωτήσεις αν θέλεις!:p Βρισκόμαστε ήδη στην περίοδο όπου τα νούφαρα ανθίζουν συνέχεια. Αν έχεις αγοράσει καινούριο στέλεχος σε κουτί, πολύ πιθανόν να δεις λουλούδι μέχρι και το τέλος του καλοκαιριού. Εξαρτάται βέβαια από το είδος, πόσο αναπτυγμένο είναι το κονδύλωμα του φυτού, ο τρόπος που το έχεις φυτέψει κ.λ.π. Έχει βγάλει ήδη φύλλα?

Δεν έχω πολυκαταλάβει τη σκέψη σου για το σκιμμεράκι, ιδιαίτερα το κομάτι εκείνο που θα έχει τρύπα στον πάτο. Ψάχνεις δηλαδή να δημιουργήσεις κάτι που να μοιάζει με bottom drain? Πιστεύω ότι οι βυθιζόμενες σου αντλίες δουλεύουν ήδη πολύ καλά στο μάζεμα σκόνης και σωματιδίων από τον πυθμένα. Αυτό που θέλεις είναι καθαρά καλύτερο μηχανικό φιλτράρισμα. Τί έχεις κάνει για αυτό?:p

VEZIRAKOS
07-07-11, 08:32
το ενα το ειχα ποιο μεγαλο αλλα παραλλελημενο σε κουβα αλλα εχει παρει τα πανω του εχει γυρω στα 4-5 φυλα που ειναι στην επιφανια 0,80 ποντους πανω και 3-4 μικρα κατω χαμηλα ποιο μικρα π δεν εχουν φτασει ακομα...
τα αλλα δυο ηταν σε κουτι καινουρια το ενα εχει βγαλει 3 φυλαρακια επειφανεια 0,80 ποντους και μερικα χαμηλα το αλλο ομως τπτ εχει 2-3 φυλαρακια χαμηλα σαν να μην μεγαλωνει ....μ εχω φτεψει επεισεις και Typha latifolia (Τύφα - Βούρλο) αλλα δεν μ βγαινει με τπτ... :¨(

οριστε φοτο στο περιπου απο την κατασκευη

in the pond
07-07-11, 08:47
Σκέφτεσαι δηλαδή να διαμοιράζεις το νερό της μιας αντλίας σε σκίμμερ και βυθό. Είσαι σίγουρος ότι αυτό το πράγμα θα σου εξοικονομήσει λεφτά? Πολύ περίπλοκο το βλέπω που μάλιστα θα σου δεσμεύσει και ζωτικό χώρο από τη λίμνη σου.

Αν αγόρασες την Typha latifolia και δεν έχει καν φυλαράκια, πολύ φοβάμαι ότι δεν υπάρχει πλέον! Ειδικά στα πρώτα στάδια του φυτού είναι ευάλωτη.
Τα νούφαρα τα έχεις κρατήσει στις γλαστρούλες των κουτιών τους όπως τα αγόρασες? Αν ναι, πρέπει να μεταφυτευτούν σε μεγαλύτερη ρυχή γλάστα.

VEZIRAKOS
07-07-11, 09:48
τα νουφαρα το ενα το εχω μεσα στο καλαθι του με με ολες της οδηγειες και δεν εχει μεγαλωσει και το αλλο το εχω μεσα σε ενα στενοαλλα ψηλο πηλινο αυτα π μιαζουν μ αρχαια και του εχω κανει μπολικες τρυπες απο κατω και γυρω γυρα και εχει μεγαλωσει μια χαρα....τα typha latifolia ta eixa στο αλιτανακι μεσς την λυμνη με τα υλικα τους αλλα και με αμμο ενυδρειου και προχτες τα μεταφτεψα στα γλαστρτακια τους με της οδιγειες τους μπας και αλαξει τπτ... να ρωτησω γτ δεν το βρεισκω... τα νουφαρα λενε στο κουτι το καταλληλο βαθος φυτευματος το typha latifolia επειδει πεταξα το κουτι σε τι βαθος πρεπει να ειναι?

in the pond
07-07-11, 10:09
...το typha latifolia επειδει πεταξα το κουτι σε τι βαθος πρεπει να ειναι?

Από 0 μέχρι 5 εκατοστά.

VEZIRAKOS
07-07-11, 12:02
ααα μαλιστα.. καλα ειμαι στο περιπου 8-10 ο=ποντους ειναι η ριζα αλλα το πανω μερος ειναι στους3-6 ποντους

VEZIRAKOS
19-07-11, 22:18
μιας και εχω να μπω αρκετο καιρο στο φορουμ και να γραψω στο θεμα.. σημερα βρεικα καποια λεπτα.. και να με.. λοιπον ολα πανε καλα στην λυμνη μ το νερο εχει ξεθωλοσει αρκετα... και εχει μπει σε εναν ρυθμο.. το μονο κακο... ειναι οτι απο τον καταραχτη π εχω οταν φυσαει χανω αρκετο νερο.. ειδικα τα βραδια που φυσαει αρκετα εδω καθως η περιοχή μας ειναι για σερφ και αλλα αθληματα του αερα.. ετσι πολλες φορες τα πρωινα που πηγαινω να δω πως πανε τα πραγματα να εχει κατεβει η σταθμη 5-12 ποντους περιπου.. ενω την μερα δεν χανει τοσο... και δεν ξερω τι να κανω... το εχω αφεισει για τον χειμωνα ωστε να το μελετησω και να βρω λυση....
τα καλα νεα ειναι οτι τα ψαρακια ζουν ολα.. και 1 χρυσοψαρο ετσι οπως το βλεπω πρεπει να με κανει πατερα.. ;ρ ολα εχουν μεγαλωσει παρα πολυ αλλα αυτο εχει παχυνει και πολυ .. λετε?

nikharalabo
20-07-11, 09:28
Φιλε Vezirako καταρχην να σου πω συγχαρητηρια για την πολυ καλη δουλεια σου και για το project που πραγματοποιησες+-8.Δεν εχω ασχοληθει προσωπικα ποτε με λιμνουλες και διαβασα με πολυ ενδιαφερον τα οσα εγραψες αλλα και τα σχολια-συμβουλες των αλλων φιλων εδω.

Θελω ομως να σου σε ρωτησω κατι.Εχεις ρωτησει καποιον που να ξερει σχετικα με τις ριζες των φοινικών?
Στο λεω αυτο για τον εξης λογο,εγω στο νησι που μενω δεν εχω δικτυο,εχω στερνα.Οταν αποφασισα οτι θελω να εκμεταλευτω τον κηπο μου και μαζι με αλλα δεντρα και φυτα να βαλω 2-3 φοινικες ο γεωπονος μου το απαγορευσε κατηγορηματικα.ακομα και σε αποσταση 4-5 μετρων.Και αυτο γιατι (μετα απο ισως αρκετα χρονακια αναλογα με την αναπτυξη του φοινικα)η ριζα του μου ειπε οτι μεγαλωνει πολυ βαθια και 'ψαχνει' νερο,με αποτελεσμα μα την τρομερη δυναμη της να κανει 'κρακ' στο τσιμεντο της στερνας για να βρει το νερο της...
Για να πω την αληθεια βεβαια δεν το εψαξα και με αλλες γνωμες απο αλλους επαγγελματιες και εχω σκοπο να το κανω.Αν καποιος γνωριζει κατι περισσοτερο στο θεμα ας μας πει κατι σχετικα.
Αυτα απο εμενα και παλι μπραβο σου και να την χαιρεσε!Ελπιζω να βγει ψευτης ο γεωπονος η απλα ημιμαθης!;)

in the pond
20-07-11, 18:20
Θελω ομως να σου σε ρωτησω κατι.Εχεις ρωτησει καποιον που να ξερει σχετικα με τις ριζες των φοινικών?
Στο λεω αυτο για τον εξης λογο,εγω στο νησι που μενω δεν εχω δικτυο,εχω στερνα.Οταν αποφασισα οτι θελω να εκμεταλευτω τον κηπο μου και μαζι με αλλα δεντρα και φυτα να βαλω 2-3 φοινικες ο γεωπονος μου το απαγορευσε κατηγορηματικα.ακομα και σε αποσταση 4-5 μετρων.Και αυτο γιατι (μετα απο ισως αρκετα χρονακια αναλογα με την αναπτυξη του φοινικα)η ριζα του μου ειπε οτι μεγαλωνει πολυ βαθια και 'ψαχνει' νερο,με αποτελεσμα μα την τρομερη δυναμη της να κανει 'κρακ' στο τσιμεντο της στερνας για να βρει το νερο της...
Για να πω την αληθεια βεβαια δεν το εψαξα και με αλλες γνωμες απο αλλους επαγγελματιες και εχω σκοπο να το κανω.Αν καποιος γνωριζει κατι περισσοτερο στο θεμα ας μας πει κατι σχετικα.
Αυτα απο εμενα και παλι μπραβο σου και να την χαιρεσε!Ελπιζω να βγει ψευτης ο γεωπονος η απλα ημιμαθης!;)

Φίλε μου, εξαρτάται καθαρά από το είδος του φοίνικα και όχι από τις ρίζες τους που ομολογώ πως πρόκειται για τις πιο πολυάριθμες σε αριθμό, αλλά τις πιο λεπτές και αδύνατες στο χώρο των δέντρων. Τα πλείστα είδη προέρχονται από χώρους όπου φυτρώνουν σε κοκκώδες χώμα ή καλύτερα αμμόχωμα.

Δεν έχουν ιδιαίτερα μεγάλη δυνατότητα διύσδυσης στο μπετόν. Αυτό που μπορεί να προκαλέσει εκ των υστέρων πρόβλημα, είναι το εκτόπισμα του κορμού τους, ιδιαίτερα στα είδη phoenix canariensis, phoenix dactylifera και washingtonia filifera. Eίδη δηλαδή που συναντούμε πολύ συχνά στις χώρες μας. Κάποια από τα τροπικά είδη που μεταφέρθηκαν πολύ πρόσφατα όπως οι Archontophoenix alexandrae και arecastrum romanzoffianum αναπτύσσουν σαφέστατα λεπτότερο κορμό έτσι που βασικά να έχουν πλύ μικρότερο εκτόπιστα σε περιορισμένο χώρο. Όπως και νά' χει, σίγουρα θα έχεις δει πισίνες με φοίνικες σχεδόν μέσα στο νερό.

Η ενύσχυση των τοιχωμάτων εννοείται.

kouman
20-07-11, 19:11
φιλε μου πανεμορφη η δουλιτσα σου και πολυ καλη η δουλεια σου με της πετρες! εγινε πολυ ομορφη!

nikharalabo
20-07-11, 19:29
Φίλε μου, εξαρτάται καθαρά από το είδος του φοίνικα και όχι από τις ρίζες τους που ομολογώ πως πρόκειται για τις πιο πολυάριθμες σε αριθμό, αλλά τις πιο λεπτές και αδύνατες στο χώρο των δέντρων. Τα πλείστα είδη προέρχονται από χώρους όπου φυτρώνουν σε κοκκώδες χώμα ή καλύτερα αμμόχωμα.

Δεν έχουν ιδιαίτερα μεγάλη δυνατότητα διύσδυσης στο μπετόν. Αυτό που μπορεί να προκαλέσει εκ των υστέρων πρόβλημα, είναι το εκτόπισμα του κορμού τους, ιδιαίτερα στα είδη phoenix canariensis, phoenix dactylifera και washingtonia filifera. Eίδη δηλαδή που συναντούμε πολύ συχνά στις χώρες μας. Κάποια από τα τροπικά είδη που μεταφέρθηκαν πολύ πρόσφατα όπως οι Archontophoenix alexandrae και arecastrum romanzoffianum αναπτύσσουν σαφέστατα λεπτότερο κορμό έτσι που βασικά να έχουν πλύ μικρότερο εκτόπιστα σε περιορισμένο χώρο. Όπως και νά' χει, σίγουρα θα έχεις δει πισίνες με φοίνικες σχεδόν μέσα στο νερό.

Η ενύσχυση των τοιχωμάτων εννοείται.

Οριστε καποιος που ξερει περι τουτου.καλα εκανες και απαντησες αφου οπως εγραψα και εγω δεν ειναι σιγουρο αυτο που λεω.:rolleyes:

VEZIRAKOS
21-07-11, 03:52
και εγω το εψαξα πριν τιν βαλω ανμεσα την λυμνη ρωτοντασ λοιπον μ ειπαν πολλες αποψεις κρατεισα αυτην π μ παν οι περρισοτεροι αλλα προσεξα και με τα ματια μ.. οταν εσκαβα παρατηρουσα ολες της ριζες των φοινικων για να δω τι παιζει τρυγιρω σε ενα σημειο ηταν ενας βραχος ο οποιος τωρα τον εχω εχω απο την λυμνη για ομορφια οι ριζες εκει ειχαν περασει γυρω γυρω απο τον βραχο...(μεγαλο μεγεθος βραχος) το ιδιο λοιπον εβελπιστο και πιστεβω θα συμβει και μετη την λυμνη επειδι εχωαπλα οι ριζες θαπερασουν τρυγυρω και απο κατω μ:)

in the pond
21-07-11, 10:39
Μιας και οι δυο σας έχετε φοίνικες, θα σας ήταν πολύ χρήσιμο αυτό το λινκ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=609404#post609404). Δώστε παρακαλώ ιδιαίτερη προσοχή, μιας και πριν 3 μήνες έχω εντοπίσει το πρώτο προσβεβλημένο φυτό (phoenix canariensis) στη γειτονιά μου, μόλις 100 μέτρα από το σπίτι μου. Το φυτό κουρεύτηκε/καθαρίστηκε εντελώς από τα φύλλα του, νέα και παλιά, το περάσαμε από χρήση φαρμάκων και εδώ και λίγες μέρες φαίνεται να το σώζουμε (αν και πολύ σπάνια συμβαίνει αυτό), αφού έχει ξεπετάξει καινούρια μικρά φυλλαράκια.

Οι φοίνικες phoenix canariensis είναι οι πρώτες που προσβάλλονται από το συγκεκριμένο έντομο, οπότε όσοι τις έχετε, γρηγορείτε...;)

VEZIRAKOS
22-07-11, 18:38
εβγαλα και μερικες φοτο να δειτε πως παμε να ακουσω και της γνωμες σας.. (εχω κλεισει τον καταρκτη για να ειναι γαληνια και να φενονται και τα ψαρια.. :ρ

in the pond
22-07-11, 19:49
Πολύ όμορφα!;) Θέλεις φυτά για να γίνει σούπερ! Γιατί είναι άδειες οι γλάστρες στο νερό? Δεν επιβίωσαν τα φυτά που έβαλες? Τί φυτά ήταν?

VEZIRAKOS
22-07-11, 20:03
ηταν τα φυτα που λεγαμε παραπανω οτι ηταν πολυ εβεστητα... εε δεν επειβιωσαν,,,, θα βαλω αργοτερα π θα βρω ζαχαροκαλαμο και παπυρο...

in the pond
22-07-11, 20:13
ηταν τα φυτα που λεγαμε παραπανω οτι ηταν πολυ εβεστητα... εε δεν επειβιωσαν,,,, θα βαλω αργοτερα π θα βρω ζαχαροκαλαμο και παπυρο...

Μένεις Αθήνα?

VEZIRAKOS
22-07-11, 21:08
πλεον οχι αλλα εχω συνεχως φιλους που ερχονται για παραδειγμα σε 6 μερες ερχεται ενας..

apostolis veroia
22-07-11, 21:38
μια χαρα εγινε!!!!! μπραβο!!!

lucy
23-07-11, 08:52
Το ξύλο στη μέση του νερού μαζί με το νούφαρο ήδη δώσανε μια νότα διαφορετική! ;) Μόλις γεμίσει με φυτά θα δείξει πολύ!!!

Αν θέλεις να μας δείξεις και μια φωτο λίγο πιο μακρινή και μια με τον καταρράκτη να λειτουργεί .... :)

VEZIRAKOS
26-08-11, 15:12
γεια σας και παλι... μετα απο καιρο ξαναμπηκα ... καθως ευχερισα πλεον λοιπον η λυμνη παει περιφυμα τα ψαρακια εχουν γινει ολιγον τερατα καθως μεγαλωνουν παρα πολυ και δεν τα ταιζωβ καθημερινα.. αλλα οποτε το θυμηθω το μονο π δεν μπορω να καταλαβω ειναι γτ τα νουφαρα μου εν βγαζουν νεα φυλλα συννεχως τα παλια μαρενονται και σαπιζουν ασε που ειναι τελειως δαγκωμενα γυρω γερω.. το ενα απο τα τρια που αργησε να βγαλει φυλλα εχει 4 και εβγαλε και ανθο αλλα ακομα δεν εχει φτασει επειφανει .. σε 2-3 μερες θα φτασει πανω και λογικα δεν θα αργησει να ανοιξει... φοτος οταν ανοιξει το λουλουδι για να σας δειξω ολη την εξεληξη της..

apostolis veroia
28-08-11, 01:17
στα νουφαρα βεζιρακο καθε φυλλο και ανθος εχει την ημερομηνια ληξης του! οπως και σε πολλα αλλα φυτα του νερου!
τα φυλλα καθυστερουν να κιτρινισουν ενω τα λουλουδια κρατουν απο 1 μερα ως και μια βδομαδα αναλογα το νουφαρο που εχεις στη λιμνη σου.
τα φυλα οπως εχεις δει πρωτα εχουν ενα βαθυ κοκκινο χρωμα μετα ενα πρασινο και στο τελος κιτρινο μεχρι που σαπιζουν! γιαυτο ειναι καλα οταν βλεπεις κιτρινα φυλα κατευθειαν κλαδεμα απο το πατο!!
οσο για τα φαγομενα φυλλα αυτο το προβλημα θα το χεις καθε χρονο ακομα ποιο εντονο! και αυτο γιατι τα κοι ειναι η αγαπημενη τους σαλατα και οχι μονο!
εχω δει κοι να πηδαει και να πιανει του λουλουδακι της πελτατας και να το τραβα με μανιααααααα!!!!! οπως και να πυδαει πανω σε φυλλο νουφαρου για να πιασει ενα κοματακι τροφης! οπως και να ροκανιζει τους κορμους της ποτεδεριας! οπως και να κουνα ολοκληρη γλαστρα για να ροκανισει ενα φρεσκο φυλλαρακι! ασε που 2 γλαστρες με νουφαρα φετος ολο και ολο 3 με 4 φυλλα να μου εβγαλαν και ενα λουλουδι η μια γλαστρα!!!
που με τοσες γλαστρες επρεπε να ηταν ζουγκλααααα!!!!
γιαυτο σκευτομαι πολυ σοβαρα να τα δοσω! τα καιμενα τα χρυσοψαρα δε μου πειραζουν τιποτα ασε που δε προλαβενουν να φαν απο τα κοι!!!!
συγνωμη που εβγαλα το αχτι μου στο θεμα σου αλλααααααααααααα............ με σπασαν τα νευρα

VEZIRAKOS
17-09-11, 17:19
ενταξει ολα αυτα αλλα το αλλο νουφαρο που μου σταματησε τελειως και δεν γαζει ουτε φυλλαρακι?? τπτ??

in the pond
17-09-11, 22:28
ενταξει ολα αυτα αλλα το αλλο νουφαρο που μου σταματησε τελειως και δεν γαζει ουτε φυλλαρακι?? τπτ??

Αυτό συμβαίνει όταν το φυτό είναι ήδη σε αποσύνθεση στο κουτί έστω στα αρχικά του σταδια, όταν το βάθος του νερού που έχουμε τοποθετήσει τη γλάστρα του είναι περισσότερο από ότι ζητάει το φυτό και τρίτο, όταν η γλάστρα του δεν έχει τόση επιφάνεια ώστε να χωρέσει αρκετό χώμα και να αναπνέουν οι ρίζες ή τουλάχιστον στην πρίπτωση που είναι μικρή, να υπάρχουν αρκετές τρύπες ώστε οι ρίζες του φυτού να βγουν και εκτός γλάστρας.

Συνήθως όμως αυτό που συμβαίνει είναι το πρώτο.;)

VEZIRAKOS
18-09-11, 04:08
Αυτό τ νουφαρο μ το χάρισε ένας φίλος απο το φόρουμ... Και ήταν μια χαρα και τόσα στη. Λυμνη μια Χαρούλα .. Μετα απο καιρό ( το είχα πάτωμα ένα μετρο) τέρμα τα φύλα του ενώ έβγαζε συνέχεια ξαφνικά τέρμα... Το έβγαλα το κοίταξα και είδα ότι είχε γεμίσει το μπολακι του και το είχε παραμορφωσει απο την πίεση το πλαστικό.. Έσπευσα και το έβγαλα απο κει και το έβαλα σε μεγαλύτερο γλαστρακι το ανέβασα και ποιο ψηλά γύρω στους 30-40 πόντους άλλος τπτ.΄. Έχει αρχεισει κ πιάνει πρασινιλα η γλάστρα... Μπορώ κάπως να το βοηθήσω?

in the pond
18-09-11, 12:23
Mάλλον είναι αργά. Από τη στιγμή που σταματάει μια νυμφαία να βγάζει καινούρια φύλλα μεσοκαλόκαιρα, πάει να πει ότι πάει...

Αν είναι όμως, ανέβασε και πάλι τη γλάστρα και βγάλε μια φώτο από το άνω μέρος του κονδυλώματος του φυτού (εκεί που βγάζει τα φύλλα).

VEZIRAKOS
19-09-11, 14:40
προστοπαρον αναιβαζω 2-3 φοτο π εβγαλα κατα καιρουσ

apostolis veroia
20-09-11, 08:11
μη νομιζεις οτι αυτα τα νουφαρα με το κοκκινο ανθος εχουν και πλουσια αναπτυξη! βγαζουν λιγα ανθοι ολο το καλοκαιρι και μετριο φυλλομα.
και συγκεκριμενα αυτο το ειδος νουφαρου το αγαπαν πολυ τα κοι δε ξερω το γιατι αλλα το εχουν κατα φαει!
αντιθετα με το λευκο που δε το πειραζουν σχεδον καθολου

VEZIRAKOS
20-09-11, 12:07
στη λυμνη εχω αλλο ενα λευκο και ενα μωβ τα οποια δεν μ ανοιξαν καθολου..το μωβ για την ακριβεια δεν βγαζει ποια φυλλοματα..

apostolis veroia
20-09-11, 17:09
vezirako και γω εχω βαλει ενα κιτρινο νουφαρο μεσα στο καλοκαιρι αλλα τιποτα αυτο θα μου δοσει φυλλα και ανθος του χρονου. και αυτο γιατι το εχω βαλει σε μεγαλη γλαστρα. πρεπει πρωτα να αναπτυχθει η ριζα και μετα ολο το αλο φυτο.
τα νουφαρα κανουν το εξεις: πρωτα κανουν γερο ριζομα και μετα βγαζουν φυλλα και λουλουδια.
αλλα πιστευω ολα θα σου κανουν φυλλα και θα δοσουν ανθος φτανι να εχουν ευρυχωρη γλαστρα και χωμα.
το να σου σαπισει μια ριζα ενως waterlily παιζει και αυτο αλλα δε πιστευω να εχει γινει κατι τετοιο.
αν θελεις πριν ερθει ο χυμωνας και τα νουφαρα πεσουν σε ναρκη καντα μεταφυτεψη σε ποιο μεγαλυτερες γλαστρες και δες πως παει και το ριζομα τους ;) ωστε την ανοιξη να ειναι ετοιμα απο την αρχη της γονιμης χρονιας τους να σου δοσουν στο μαχιμουμ φυλλα και λουλουδια! βλεπω οτι τα εχεις μεσα σε αυτα τα τετραγονα γλαστρακια με το καιρο αυτο θα αδιασει απο χωμα και η ριζα θα ειναι πολυ στενα εκει μεσα. δοσε στο φυτο ανεση και θα σε ανταποδοσει την αγαπη του!! οπως ειδα και φαγομενα φυλλα! αυτο παει να πει οτι τα koi σου κανουν αυτη τη ζαβολια.

VEZIRAKOS
20-09-11, 17:14
αρα μπορει να φταιει αυτο,, γτ οπως εχω αναφερει ποιο πανω οταν το ειχα δει με 1-2 φυλλα και αυτα φαγομενα το ξεφτεψα και παρατηρησα οτι ειχε σφυνοσει μεσα στο πλαστικο π ειχε ο κατασκευβαστης,,, και το χε παραμορωσει με αποτελεσμα να το μεταφτεψω σε μεγαλητερη γλαστρα,, και απο τοτε τπτ........ απλα περιμενω...

Yiannis59
20-09-11, 18:29
Ακριβως οπως τα λεει οΑποστολης προχθες μεταφυτεψα μια ριζα στην οποια υπηρχε αυτο το προβλημα τα Κοι ειχαν εξαφανισει ολο το χωμα ειχε δυο αδυναμα φυλλαρακια σημερα δυστυχως τα Κοι εφαγαν και αυτα

Andros
20-09-11, 19:31
Εγω παντως απο τον καιρο που τα εβγαλα απο την λιμνη και τα εβαλα στην μικρη και οχι με χωμα αλλα με ποταμισιο αμμο εγιναν....
Η λιμνουλα αυτη κατασκευαστηκε για αλλο λογο και τελικα κατεληξε φυτωριο και με λιγα χρυσοψαρα μεσα παρα το γεγονος οτι ακομα δεν τελειωσε. Τωρα που
τελειωσα την μεγαλη, θα δωσω βαση και σε αυτην...

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-androscam045.jpg

VEZIRAKOS
20-09-11, 19:50
ρε φιλαρακι παιζεισ με τον πονο μασ..:smt118:evil: τερμα θα το ψαξω χοντρα το θεμα και θα την βρω την ακρη.. να ρωτησω τα αλλα πανω απο τα νουφαρα τι ειναι??

Andros
20-09-11, 20:35
ρε φιλαρακι παιζεισ με τον πονο μασ..:smt118:evil: τερμα θα το ψαξω χοντρα το θεμα και θα την βρω την ακρη.. να ρωτησω τα αλλα πανω απο τα νουφαρα τι ειναι??

Εαν εχεις μεγαλη αναταραξη στην επειφανεια της λιμνης ειναι κι'αυτος ενας λογος για να μην αναπτυσονται τα νουφαρα...τα ενοχλει πολυ η αναταραξη...

VEZIRAKOS
20-09-11, 20:36
ειχα στησ αρχεσ αλλα μετα το διορθωσα..

apostolis veroia
20-09-11, 23:30
ανδρος αυτη ειναι λιμνη!!!!!!!! ετσι ειναι οι λιμνες κανονικααα!!! μου αρεσει παρα πολυ φιλε:smt049:smt049:smt049:smt049
-------------------------
ρε φιλαρακι παιζεισ με τον πονο μασ..:smt118:evil: τερμα θα το ψαξω χοντρα το θεμα και θα την βρω την ακρη.. να ρωτησω τα αλλα πανω απο τα νουφαρα τι ειναι??

vezirako ειναι υακινθοι του νερου τροπικο φυτο που επιπλεει! πολλαπαλσιαζετε παρα πολυ ευκολα και βγαζει μια τξιανθια με 3 λουλουδια σε μοβ λιλα χρωμμα.
η ταξιανθια αυτη κρατα μονο μια μερα.
ειναι καλος καθαριστης νερου αυτο το φυτο;)

VEZIRAKOS
21-09-11, 17:42
και συγνωμη αυτο ειναι γτεμενο μεσα στο νερο σε γλαστρακι οπως τα νουφαρα..??

Andros
21-09-11, 20:04
[QUOTE=apostolis veroia;619533]ανδρος αυτη ειναι λιμνη!!!!!!!! ετσι ειναι οι λιμνες κανονικααα!!! μου αρεσει παρα πολυ φιλε:smt049:smt049:smt049:smt049
-------------------------


Αποστολη, οταν θελω να βλεπω κατι το φυσικο κοιταζω αριστερα :D (την μικρη λιμνη) οταν θελω να βλεπω ξεραιλλα κοιταζω δεξια :D(την μεγαλη λιμνη) κηπο για ολα τα γουστα τον εκανα φιλε :D

Ενταξει...δεν λεω οτι δεν μου αρεσει αυτο το ειδος λιμνης, ομως τα γουστα μου ειναι διαφορετικα, τι να κανουμε?

apostolis veroia
22-09-11, 15:53
[QUOTE=apostolis veroia;619533]ανδρος αυτη ειναι λιμνη!!!!!!!! ετσι ειναι οι λιμνες κανονικααα!!! μου αρεσει παρα πολυ φιλε:smt049:smt049:smt049:smt049
-------------------------


Αποστολη, οταν θελω να βλεπω κατι το φυσικο κοιταζω αριστερα :D (την μικρη λιμνη) οταν θελω να βλεπω ξεραιλλα κοιταζω δεξια :D(την μεγαλη λιμνη) κηπο για ολα τα γουστα τον εκανα φιλε :D

Ενταξει...δεν λεω οτι δεν μου αρεσει αυτο το ειδος λιμνης, ομως τα γουστα μου ειναι διαφορετικα, τι να κανουμε?
γουστα ειναι αυτα! το να βλεπω τα ψαρια να παιζουν αναμεσα στα νουφαρα ειναι το καλυτερο μου!!! κανουν απιστευτα πραγματα και το καλο ειναι οτι ειναι εκατο της εκατο μεσα στο φυσικο τους περηβαλων

VEZIRAKOS
22-09-11, 22:01
λοιπον σημερα που κοιταγα την λυμνουλα μ μ ειρθαν στο μυαλο πολλα πραγματα .. το κυριο π σλευτομουνα πως θα μειωσω την αναταραξη του νερου γτ ειναι αρκετα μεγαλη και τα νουγαρα δεν βοηθουνται καθολου... σκευτικα λοιπον να τον κανω να μιραζεται το νερο απο δυο μεροι σε τρια και να μην πευτει με τοσο φορα μεσα.. ετσι το νερο που π θα καταλειγει στο τελευταιο μεροσ θα έχει τρυφτει παραπανω μετρα και θα εχει οξυγωνοθει καλητερα... ¨) αρα μεσ την βδομαδα αρχιζω να ξυλωσω το μισω καταρακτη και να τον διαμωρφοσω αλλιως.. :)

in the pond
23-09-11, 08:08
λοιπον σημερα που κοιταγα την λυμνουλα μ μ ειρθαν στο μυαλο πολλα πραγματα .. το κυριο π σλευτομουνα πως θα μειωσω την αναταραξη του νερου γτ ειναι αρκετα μεγαλη και τα νουγαρα δεν βοηθουνται καθολου... σκευτικα λοιπον να τον κανω να μιραζεται το νερο απο δυο μεροι σε τρια και να μην πευτει με τοσο φορα μεσα.. ετσι το νερο που π θα καταλειγει στο τελευταιο μεροσ θα έχει τρυφτει παραπανω μετρα και θα εχει οξυγωνοθει καλητερα... ¨) αρα μεσ την βδομαδα αρχιζω να ξυλωσω το μισω καταρακτη και να τον διαμωρφοσω αλλιως.. :)

Eίναι σωστά τα όσα λες. Είναι αλήθεια ότι οι νυμφαίες προτιμούν κατά κύριο λόγο στάσημα νερά, χωρίς μεγάλη ανατάραξη.

Αν θέλεις όντως νυμφαίες, λόγω βέβαια και της μικρής επιφάνειας της δεξαμενής σου, μάλλον θα πρέπει να κινηθείς στον "διαμοιρασμό" της εξαγωγής της αντλίας σου σε περισσότερους από ένα χώρους. Αυτό είναι σίγουρο ότι θα έχει αποτέλεσμα, φτάνει και πάλι να μην έχεις μεγάλη ποσότητα νερού που θα έχει ελεύθερη πτώση προς το νερό.

Αυτό που πρέπει να κοιτάς είναι το βάθος της δεξαμενής σου. Αν έχεις πολύ μεγάλο βάθος, πρέπει με κάποιο τρόπο να ανασηκώνεις τις γλάστρες με τις νυμφαίες κάπου στη μέση της στίλης του νερού.

Αν δεις πιο πάνω την όμορφη φωτογραφία που παρουσίασε ο Άντρος, θα εκπλαγείς αν σου πω ότι το βάθος της συγκεκριμένης δεξαμενούλας δεν είναι πέρα των 50εκ.

VEZIRAKOS
23-09-11, 13:17
ναι και εμενα το νουφαρο με τον ανθο ειναι 30-35 ποντους μεσα στο νερο τα αλλα πλεον τα εχω ανεβασει στο μισο μετρο περιπου ... .. πριν ηταν στους 80-90 ποντους...

apostolis veroia
25-09-11, 19:37
εγω τις εχω ολλες στουσ 90 ποντους και και αλλες 2 γλαστρες στο 1 μετρο ολα ειναι οκ! αλλα τα koi ειναι αυτα που τις ταλεπορουν.

VEZIRAKOS
26-09-11, 12:59
εβγαλα μερικες φοτος εκτες το απογεματακι καθως μελετουσα τα ψαρια και την ζωη στην λυμνη... (κανω μεγαλη μελετη στο θεμα της ζωης στην λυμνη) :)κοιτωντας της φοτο θα δειτε τον υδροκηπο που εχει αναπτυχθει την εικονα της λυμνης σημερα ... χτεσ για την ακρηβεια:smt082 και εναν ακομα πιθανο εχθρο των λυμνων μας αλλα και εναν πιθανο συμαχο τον λυμνων μας .. στην τελευτεα φοτο ειναι τα μωρα που δεν ξερω πιανου ειναι ... εχω δει τρια ειναι σαν μωρα γκαπυ λιγο ποιο μεγαλα αλλα ολοιδια... :confused:

VEZIRAKOS
26-09-11, 13:04
κ οι υπολοιπες

apostolis veroia
26-09-11, 17:54
το γατουλι τι θελει εκει περα:smt017 η βαρκαουλα ειναι παρα πολυ καλη!!!!!
γιατι δε βαζεις εξω απο τη λιμνη φυτα για να δεση καλυτερα ολο το σκηνικο!

VEZIRAKOS
26-09-11, 19:15
το γατουλι ειναι δικο μας και γυρωφερνει εκει με τον σκυλακο μαζι.. οπςσ παρατηρισες απο πισω .. λοιπον 2 φορες το γατουλι προσπαθησε να πιασει ψαρακι και ο σκυλακος τον εσπρωξε μεσα στην λυμνη

lucy
27-09-11, 13:24
Ο γατούλης σύντομα θα πιάσει ψαράκι, οι δικές μου ψαρεύουν, αλλά δεν τις διώχνω γιατί υπάρχει υπερπληθυσμός στα χρυσόψαρα.

VEZIRAKOS
27-09-11, 13:35
μπα εμενα δε πσαρεβει παρακολουθει αλλα ως εκει τον ταιζουμε καλα.. και το νερο οπως μπορεις να διακρινεις ειναι 10-12 ποντοι κατω αρα θα του ειναι λιγο δυσκολο..:)

apostolis veroia
27-09-11, 23:27
το γατουλι ειναι δικο μας και γυρωφερνει εκει με τον σκυλακο μαζι.. οπςσ παρατηρισες απο πισω .. λοιπον 2 φορες το γατουλι προσπαθησε να πιασει ψαρακι και ο σκυλακος τον εσπρωξε μεσα στην λυμνη

:smt082:smt082:smt082:smt082 με τα νουφαρα τι εκανες;

VEZIRAKOS
28-09-11, 13:14
οπως σας ειχα αναφερει λογικα το εναπ εχει σταματησει τελειως πρεπει να οφεικεται το οτι το ειχαμεταφτεψει το 2ο π εωγαλεσ κ ανθος βγαζει σταδιακα 1-2 φθλλατην βδομαδα αλλα μαρενονται τα παλια γρυγορα και το τριτο ειχα κανει την εξυπναδα και το ειχα φτεψει σε ενα πυλινο βαζακι με σχετικαμικρο στομιο αλλα αρκετα μεγαλο στη συνεχεια αυτο επεισεις βγαζει φιλαρακια αλλα λουλουδι δεν μας εκανε... αλλα συνεχιζει και αυτο και βγαζει φυλαρακια..

VEZIRAKOS
02-10-11, 17:35
σημεαρα ειδα κατι π μ φανηκε περιεργο και θα παρακαλουσα αν καποιος χερει εστς και λιγο απο χελωνες να μ πει οπςσ εχς αναφερει στην λυμνουλα μ εχω μια χελωνιτσα αυτες απο τα πετ σοπ.. προ 4-5 μερες η μανουλα μ η καλη περνουσε απο το πετ σοπ και πειρε αλλη μια μικροτερου μεγεθους ... τεσπα δεν το εγκρινα βεβαια αλλα τι να κανω με την χελωνιτσα την εβαλα μαζι με την αλλη.. σημερα λοιπον οπως σηκωσα μια σχετικα μεγαλουτσικη πετρα που ηταν 30 ποντους αποσταση απο την λυμνη ειδα την μικρη μ να κοιματε... ειχε σκαρφαλωσει ειχε βγει εξω και ειχε ξαπλωσει εκει... την σηκωσα αρχισε να ξυπναει και επειτα την αφησα σε ενα βοτσαλο πανω απο την λυμνη να δω τη θα κανει τελικα βουτηξε...(γυρω απο την λυμνη υπαρχει περιφραξη 30 ποντοι υψος και μαλλον γιαυτο δεν απομακρυνθηκε.. εχει λιγο κρυο εδω ειδικα χτεσ κ προχτεσ αλλα οχι τραγικαπραγματα ..μπορει να επεσε σε χειμερια ναρκη (http://www.google.gr/search?hl=el&client=firefox-a&hs=Qjj&pwst=1&rls=org.mozilla:el:official&sa=X&ei=lISITvzhK5GcOvGDidUB&ved=0CCIQvwUoAQ&q=%CF%87%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B1 +%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%B7&spell=1) και να την προλαβα πριν κοιμηθει καλα καλα.? αλλα αυτες δεν πεφτουν μεσα στο νερο γυρω στους 35-10 ποντους νερου....

in the pond
02-10-11, 19:36
Ειδικός στις χελώνες δεν είμαι, αλλά αν εννοείς αυτές (http://www.turtlesite.info/behavior/955/Red-Eared-Slider.html), τότε ναι πέφτουν σε χειμέρεια νάρκη.

VEZIRAKOS
08-10-11, 19:45
παιδια εχω τρια μωρακια στην λυμνη και δεν ξερω αν προκειτε απο κοι χρυσοψαρα ή απο κο=υνουποψαρα...

geustathiou
08-10-11, 20:48
τι τα θες τα κουνουποψαρα; μπελας ειναι. 2 βδομαδες προσπαθω να τα πιασω και δεν μπορω.να ξερεις ειναι δυσκολο να ξεφυγει γονος απο κουνοποψαρα , τρωνε τα παντα ακομα και τα μικρα τους. βαλε καμια φωτο να δουμε τη ειναι;

VEZIRAKOS
08-10-11, 21:51
μπα εμενα τα τρια μικρα τα βλεπω εδω και 5 μερες απιστα ειναι εχω ομως και πολλα μεροι πμπορουν να κρυφτου απο τα παντα..
στην φοτο δεν μπορεις να διακρινεισ κατι αν και μικρα π ηταν εμιαζαν με μωρα γκαπυ.. μπορουν τα κουνουποψαρα να γεννησαν χωρις αρσενικο? η να κρατανε απο προιγουμενες γενες το σπερμ να το πω ετσι και να γεννανε μονα τους?

geustathiou
09-10-11, 10:57
οπως το ειπες κρατανε και γεννανε!!! το θεμα ειναι οτι αν γεννησουν τα χρυσοψαρα θα εχεις απωλειες και απο τα κουνουποψαρα.

VEZIRAKOS
18-10-11, 13:29
λοιπον δεν ξερω για σας αλλα εγ θελω να μελετησω την λυμνουλα μ απο το εσωτερικο και να δω τι στο καλο κανουν μες σε κρυψωνες αλλα και σε σκοτεινα σημεια τα ψαρακια μ... εβαλα λοιπον ενα σκουποξυλο βιδωσα ενα αδιαβροχο προβολεακι με δυνατο φως και βιδωσα ακομα και την αδιαβροχη καμερα και μολις νυχτσει λιγο θα τα βουτηξω..¨)

VEZIRAKOS
25-10-11, 15:04
καλησπερα σε ολους αυριο με το καλο παω αθηνα και αφεινω την λυμνουλα μονη της για αρκετο καιρο... ετσι αποφασισα να της κανω μια καλη αλλαγη νερου και να της καθαρισω λιγο τον πατο... αυτην την ωρα ειναι περιπου στην μεση το νερο και μεχρι να παει αρκετα κατω εχουμε πολυ ωρα,,,, βρεικα ομως μεσα στο αλιτανακι των φυτων ενα περιεργο υδροβιο εντομο.... μηπωσ γνωριζει κανεισ τι ειναι αυτο

in the pond
25-10-11, 16:26
...ενα περιεργο υδροβιο εντομο.... μηπωσ γνωριζει κανεισ τι ειναι αυτο

Προνύμφη λιβελούλας. Μην την σκοτώσεις.

VEZIRAKOS
31-05-12, 14:46
να με και γω μετα απο καιρο .. επεστρεψα στο νιση κ ξεκινισα να κανω διωρθωσεις στο λυμνακι.. αβαλα λουλυδια και διαφορα αλλα φυτα γυρω γυρω μ ανοιξαν και τα μπαμπου μ φετοσ. αλλα κομα εχω δουλεια το καλο ειναι οτι τα ψαρια ζουνε ολα και ειναι καλα.. εχοθμε κ τους πολλους περιεργους αλλα ωραιους επισκεπτεσ .. θα επισιναψω μερικες φοτος ετσι για χαζεμα.. πιστευω παντος μεχρι την αλλη βδομαδα θα την εχω τελειωμενη απο πλευρα αισθητικης.. το μονο κακο ειναι οτι δν εχω καθολου γεννες και τα νουφαρακια παλι ειναι πολυ χαλια :(

VEZIRAKOS
31-05-12, 14:49
οριστε!!

VEZIRAKOS
31-05-12, 14:52
οριστε

in the pond
31-05-12, 15:37
οριστε

Μια χαρά για αρχή!

Μη μου πεις ότι το βατραχάκι στην τελευταία φώτο, είναι απ' εκείνα που εισάγουν και τα βρίσκεις στα πετ σοπ!

VEZIRAKOS
01-06-12, 02:06
το βατραχακι το ασπρο ειναι των πετ σοπ με 4 ευρο δοκιμαστικα τα παει περιγυμα 4 μερες τωρα π το χω το αλλο ειναι νοπιο ;)
εχουμε 6-7 κεφαλοπουλα μικρου μεγεθους επισις ντοπια απο λυμνοθαλασσα και 3 κοι και 5 χρυσοψαρα ... οπως κ 2 χελωνιτσες του πετ σοπ ι οποιες εβγαλαν ολο τον χειμωνα.. ;)

GiWrGoS198
03-06-12, 17:56
Φίλε μου οι χελώνες δεν σου έφαγαν τα φυτά της λίμνης ;

in the pond
03-06-12, 20:25
Κανονικά ούτε χελώνες έπρεπε να υπάρχουν εκεί έξω, αλλά ούτε ξενόφερτα βατράχια. Και στις δύο περιπτώσεις, αν καταφέρουν και ξεφύγουν και εγκλιματιστούν στις καιρικές συνθήκες της Ελλάδας, είναι πολύ πιθανόν να δημιουργήσουν προβλήματα στο άγριο οικοσύστημα της περιοχής σου και όχι μόνο. Ανάλογα παραδείγματα αλόγιστης χρήσης ή απελευθέρωσης τέτοιων ειδών στη φύση, υπάρχουν πάρα πολλά ανά το παγκόσμιο. Σε πολλές περιπτώσεις, η ζημιά έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο, ώστε να κατασταφούν εντελώς τεράστιες εκτάσεις οικοσυστημάτων, εξαφανίσεις άγριων ειδών και να έρθουν πολλά άλλα είδη στο χείλος της εξαφάνισης. Η θέση μου εδώ, αν θέλεις και προσωπική μου παράκληση, είναι να δημιουργήσεις εντός του σπιτιού σου κλειστά ελεγχόμενα ενυδρεία, για τα δύο αυτά είδη.

Προσωπικά, αν είχα τη λιμνούλα σου, δεν θα έβαζα τίποτε άλλο εκτός από χρυσόψαρα.

lucy
04-06-12, 14:39
Συμφωνώ κι εγώ! όχι στις χελώνες που θολώνουν το νερό και φυσικά όχι στα ξενόφερτα είδη :(