PDA

Επιστροφή στο Forum : το ψαρι μου αυτοκτονησε?


Da Gypsy Fish
27-05-11, 09:01
ξυπνησα σημερα το πρωι και τον βρηκα σφηνωμενο αναμεσα σε πετρα,ξυλο,τζαμι...

lans
27-05-11, 09:19
Μην σε παίρνει απο κατω...και μην ξενερώνεις.

...Συμβαίνουν αυτα... :(

Da Gypsy Fish
27-05-11, 09:53
Μην σε παίρνει απο κατω...και μην ξενερώνεις.

...Συμβαίνουν αυτα... :(
προσπαθω να καταλαβω τι δεν πηγαινε καλα...

απο οτι εχω καταλαβει δεν τα πηγαινε καλα με το καλικο... ο καλικος τον τσιμπαγε στην ουρα κ δεν τον αφηνε να φαει...

ο θανων κογκολεζος τις τελευταιες μερες καθοταν στον πατο σε ανττιθεση με τον καλικο που ειναι ζωηροτατος...

ισως εψαχνε κρυψωνα κ μες στο σκοταδι σφηνωσε...

για πειτε μ κι εσεις τι πιστευετε..

lans
27-05-11, 10:20
λογικο μου ακουγετε...

ΥΓ. Πολλα μπορουσε να ειχε συμβεί.

Da Gypsy Fish
27-05-11, 10:26
υπαρχει καποιος αλλος πιθανος λογος που να συνεβη αυτο? τι εικαζεις?

lans
27-05-11, 11:05
υπαρχει καποιος αλλος πιθανος λογος που να συνεβη αυτο? τι εικαζεις?

Πολλα μπορει να ειναι...και πολυ πιθανή ειναι αυτη που ειπες.

zipo
27-05-11, 11:18
Το θέμα είναι να αποφύγουμε μια κατάσταση διαρκούς κυνηγητού ανάμεσα στα ψαράκια επιλέγοντας σωστά τα ψάρια που προσθέτουμε και όταν η επιθετικότητα είναι αναμενόμενη,τότε οι κρυψώνες πρέπει να είναι αρκετές για να μη στρεσάτονται τα ζωντανά.Τί ψαράκια έχει το ενυδρείο?

Da Gypsy Fish
27-05-11, 11:35
ενα καλικο και τον συγχωρεμενο τον κογκολεζο...

η πετ σοπου μου ειχε πει οτι μπορουν να συμβιωσουν ανετα μαζι...

ειχα διακρινει προβληματα μεταξυ τους και θα τα χωριζα πειραματικα μεθαυριο που θα ειχα χρονο...

lans
27-05-11, 11:38
Οπως σου ειχα πει και απο κοντα...ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν ακουμε τους πετσοπαδες...ΠΟΤΕ.

Καλυτερα εδω μια ερωτηση και ενα γουγλινγκ...

theodor72
27-05-11, 11:40
Σε πόσα λίτρα συμβίωναν τα ψαράκια σου;;;

Da Gypsy Fish
27-05-11, 11:48
Σε πόσα λίτρα συμβίωναν τα ψαράκια σου;;;

40 litra

theodor72
27-05-11, 11:52
Τα 40 λίτρα είναι λίγα όταν τα ψάρια δεν τα πάνε καλά! Ο αδύναμος δεν έχει τρόπο να αποφύγει την επιθετικότητα του ισχυρού ακόμα και αν υπάρχουν κρυψώνες.

Τα ψαράκια σου θεωρώ πως ήταν νεαρής ηλικίας (άρα και μικρά σε μέγεθος) και γι' αυτό δε λέω πως γενικά είναι πολύ λίγα για δύο χρυσόψαρα...

Γιώργος Κ
27-05-11, 12:17
Κριμα το ψαρακι ... :(
1) Αμμωνια ειχες?
2) Τι θερμοκρασια?
3) ΝΟ2, ΝΟ3?

Da Gypsy Fish
27-05-11, 12:55
Κριμα το ψαρακι ... :(
1) Αμμωνια ειχες?
2) Τι θερμοκρασια?
3) ΝΟ2, ΝΟ3?

1) Αμμωνία στο μηδέν εδώ και μέρες που είχα μπολιάσει

2) Θερμοκρασία κολλημένη στους 29... Κάνω εδώ και μέρες απέλπιδες προσπάθειες να την ρίξω αλλά μάταια... Βοηθήστε με σε αυτό

3) Αυτά είναι τα νιτρικά; Δεν τα έχω μετρήσει ακόμα.

mac32
27-05-11, 13:13
1) Αμμωνία στο μηδέν εδώ και μέρες που είχα μπολιάσει

2) Θερμοκρασία κολλημένη στους 29... Κάνω εδώ και μέρες απέλπιδες προσπάθειες να την ρίξω αλλά μάταια... Βοηθήστε με σε αυτό αν και όχι τραγικά μεγάλη θερμοκρασία αλλά πολλές φορές τα ψάρια ζορίζονται περισσότερο σε υψηλές θερμοκρασίες

3) Αυτά είναι τα νιτρικά; Δεν τα έχω μετρήσει ακόμα. Τα ΝΟ2 (νιτρώδη αν δεν κάνω λάθος) είναι και αυτά τοξικά για τα ψάρια και βρίσκονται στο δεύτερο στάδιο του κύκλου του αζώτου. Αν έχεις πραγματικά ΝΟ2 τότε αυτό ίσως να είναι και ένας λόγος της απώλειας του ψαριού (είτε από μόνος του είτε σε συνδυασμό με την υψηλή θερμοκρασία
Καλό θα ήταν να πάρεις υγρά τεστ και για ΝΟ2 και για ΝΟ3

Da Gypsy Fish
27-05-11, 13:55
Καλό θα ήταν να πάρεις υγρά τεστ και για ΝΟ2 και για ΝΟ3

ok... προέχει να πάρω των ΝΟ2 έτσι;

delta66
27-05-11, 14:04
Τα ψαρια δεν αυτοκτονουν.
Και δεν αυτοκτονουν οχι γιατι ειναι καλοι χριστιανοι. :D

Το πιθανοτερο ειναι οτι πηγε απο την αμμωνια, που τωρα μπορει να ειναι στο μηδεν αλλα υπηρχε στο ενυδρειο οσο ηταν αστρωστο και το ψαρι κολυμπουσε μεσα σε αυτη, (αλλα και απο τα νιτρωδη).
Οι βλαβες απο την αμμωνια μπορει να εμφανιστουν και αργοτερα. Συνηθως ειναι οργανα που καταστρεφονται και δεν επανακαμπτουν ποτε.

Δες αν ειχες/εχεις τετοια συμπτωματα στο ενυδρειο. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756

mac32
27-05-11, 14:06
τσέκαρε αυτό.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2086

περιλαμβάνει τα περισσότερα τεστ που θα χρειαστείς για αρχή και σε πολύ καλή τιμή

Da Gypsy Fish
27-05-11, 14:11
Τα ψαρια δεν αυτοκτονουν.
Και δεν αυτοκτονουν οχι γιατι ειναι καλοι χριστιανοι. :D

Το πιθανοτερο ειναι οτι πηγε απο την αμμωνια, που τωρα μπορει να ειναι στο μηδεν αλλα υπηρχε στο ενυδρειο οσο ηταν αστρωστο και το ψαρι κολυμπουσε μεσα σε αυτη, (αλλα και απο τα νιτρωδη).
Οι βλαβες απο την αμμωνια μπορει να εμφανιστουν και αργοτερα. Συνηθως ειναι οργανα που καταστρεφονται και δεν επανακαμπτουν ποτε.

Δες αν ειχες/εχεις τετοια συμπτωματα στο ενυδρειο. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756

οκ , θα το τσεκαρω αναλυτικα αργοτερα.
Το αλλο ψαρι παντως μες στην τρελη χαρα ειναι και ηταν.
Συν οτι ο Μελανης ειχε σφηνωσει κυριολεκτικα σε εκεινο το σημειο!!
-------------------------
τσέκαρε αυτό.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2086

περιλαμβάνει τα περισσότερα τεστ που θα χρειαστείς για αρχή και σε πολύ καλή τιμή

εχω ηδη ομως για αμμωνια , οποτε τα νιτρικα ειναι που καινε τωρα...

zipo
27-05-11, 14:41
Το αλλο ψαρι παντως μες στην τρελη χαρα ειναι και ηταν.
Συν οτι ο Μελανης ειχε σφηνωσει κυριολεκτικα σε εκεινο το σημειο!!

Χωρίς να γνωρίζω την εμπειρία σου πάνω στο χόμπι,είναι ίσως δύσκολο για κάποιον αρχάριο να αντιληφθεί αν ένα ψάρι είναι σε καλή κατάσταση ή υποφέρει.Δε θα ξεχάσω όταν πριν ένα χρόνο με πήρε μια οικογενειακή φίλη τηλέφωνο για να με ρωτήσει γιατί το χρυσόψαρό της ζητούσε συνεχώς φαγητό!Ρωτώ <<Πώς το κατάλαβες?Έχει πάρει μαχαίρι και πιρούνι?>>.Μου έιπε πως ήταν συνεχώς στην επιφάνεια με ανοιχτό το στόμα.....:rolleyes:

Πρέπει πάντως να επιβεβαιώσεις ότι όλες οι παράμετροι του νερού είναι εντάξει,γιατί η αμμωνία και τα νιτρώδη δε σκοτώνουν μόνο άμεσα τα ψάρια.Το στρες όμως που τους προκαλούν οι κακές συνθήκες (αμμωνία-νιτρώδη-υψηλά νιτρικα-υψηλή θερμοκρασία κτλ.)μπορούν να τα οδηγήσουν σε τρελά κυνηγητά,όχι απαραίτητα επιθετικά.Πολλές φορές δεν είναι εύκολο να καταλάβουμε πότε ένα ζωντανό υποφέρει,ειδικά αν είμαστε αρχάριοι.

Da Gypsy Fish
27-05-11, 19:20
Χωρίς να γνωρίζω την εμπειρία σου πάνω στο χόμπι,είναι ίσως δύσκολο για κάποιον αρχάριο να αντιληφθεί αν ένα ψάρι είναι σε καλή κατάσταση ή υποφέρει.Δε θα ξεχάσω όταν πριν ένα χρόνο με πήρε μια οικογενειακή φίλη τηλέφωνο για να με ρωτήσει γιατί το χρυσόψαρό της ζητούσε συνεχώς φαγητό!Ρωτώ <<Πώς το κατάλαβες?Έχει πάρει μαχαίρι και πιρούνι?>>.Μου έιπε πως ήταν συνεχώς στην επιφάνεια με ανοιχτό το στόμα.....:rolleyes:

Πρέπει πάντως να επιβεβαιώσεις ότι όλες οι παράμετροι του νερού είναι εντάξει,γιατί η αμμωνία και τα νιτρώδη δε σκοτώνουν μόνο άμεσα τα ψάρια.Το στρες όμως που τους προκαλούν οι κακές συνθήκες (αμμωνία-νιτρώδη-υψηλά νιτρικα-υψηλή θερμοκρασία κτλ.)μπορούν να τα οδηγήσουν σε τρελά κυνηγητά,όχι απαραίτητα επιθετικά.Πολλές φορές δεν είναι εύκολο να καταλάβουμε πότε ένα ζωντανό υποφέρει,ειδικά αν είμαστε αρχάριοι.

Νιώθω ένοχος και υπεύθυνος για την απώλεια μίας ζωής.

Εμπιστεύτηκα το ζώον τα pet shop, και όταν έτυχε να το ψάξω παραπάνω ήταν ήδη αργά διότι είχε γίνει το κακό φαίνεται (κι ας ήταν μόλις δύο μέρες μετά που πήρα τα ψάρια)

Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι μου είπε

- Ζουν αρμονικά μαζί, χωρίς κανένα πρόβλημα
- Αν υπάρξει πρόβλημα με το νερό θα σου βγάλουν κάτι άσπρα σημαδάκια πάνω.

Εγώ άσπρα σημαδάκια δεν είδα πάντως...

Αλλά φταίω εγώ που τα πήρα για την κοπέλα μου, χωρίς να σκεφτώ πριν να ελέγξω όλες τις λεπτομέρειες στην τεράστια πηγή πληροφοριών που ονομάζεται διαδίκτυο.

Γιατί τόση παραπληροφόρηση γενικά όμως; Σε όσους έχω πει ότι τα ψάρια δεν ζουν σε γυάλες κι ότι θέλει στην ξεφτίλα κανά 2λιτρο το καθένα για να επιβιώσει και εν γένει να ζήσει και πολλά χρόνια, με κοροϊδεύουν...

lans
27-05-11, 19:40
Μην στεναχωριέσαι και μην πτοείσαι...αυτα συμβαίνουν σε ΟΛΟΥΣ μας.

...Και γενικως τα πετ σοπ δεν ξερουν την τυφλα τους...και δεν ειναι υποχρεωμένη.

theodor72
27-05-11, 20:39
Να σου επισημάνω πάντως πως τα λίτρα σου αρκούν για ένα και μόνο ενήλικο χρυσόψαρο, άσχετα με την ποιότητα του νερού.

Με διάβασμα και ερωτήσεις θα δεις έναν εντελώς διαφορετικό κόσμο για τα ψαράκια σου από αυτά που γνωρίζεις και βλέπεις μέχρι τώρα. Υπομονή λοιπόν και επιμονή :smt023

delta66
27-05-11, 22:36
Νιώθω ένοχος και υπεύθυνος για την απώλεια μίας ζωής.
Καλα αυτο αστο, γιατι ενα ψαρι ειναι σταγονα στον ωκεανο μπροστα σε αυτα που "στελνονται" συνεχως απο πολλους πελατες των πετσοπ που δεν ενδιαφερονται καν να ανοιξουν να διαβασουν καμια πληροφορια και να ξεστραβωθουν πως να διατηρουν ενα ζωντανο οσο πιο αξιοπρεπως γινεται.
Εμαθες το μαθημα σου οπως οι περισσοτεροι εδω.
-------------------------
Να σου επισημάνω πάντως πως τα λίτρα σου αρκούν για ένα και μόνο ενήλικο χρυσόψαρο, άσχετα με την ποιότητα του νερού.
Σε αυτο ειχα παντα μια διαφωνια.

Τα λιτρα που αναφερονται για καθε χρυσοψαρο (πχ 40-50) δεν αναφερονται για μινιμουμ ενυδρειο με ενα χρυσοψαρο.
Αναφερονται σε μινιμουμ λιτρα που αντιστοιχουν σε καθε χρυσοψαρο, αλλά σε ενυδρειο με πολλα χρυσοψαρα, για την στοιχειωδη ισορροπια στην καθαριοτητα και παραμετρους του νερου, και οχι δλδ για τον απαραιτητο χωρο κολυμβησης.

Για τις μινιμουμ διαστασεις ενος ενυδρειου εστω και με ενα μονο χρυσοψαρο παιζει ρολο το τελικο μεγεθος του χρυσοψαρου που διατηρουμε.
Και αυτο γιατι αν εχουμε ενα μονο χρυσοψαρο που φτανει και ξεπερναει τα 30 εκ μηκος και το βαλουμε σε 50 λιτρα ενυδρειο νομιζωντας οτι ειμαστε καλυμμενοι με τον "κανονα" 40-50 λιτρα για καθε χρυσοψαρο, αυτο το ενυδρειο θα εχει περιπου 50-60 εκ μηκος.
Αφου το ψαρι ειναι αεικινητος κολυμβητης, πως (?) θα κολυμπησει ενα ψαρι των 30 εκ (οπως το common) σε ενυδρειο 50 εκ μηκους?

Καπως ετσι? :D

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-misc-goldfish2.gif

Ειτε εχουμε ενα χρυσοψαρο (κατι που δεν ειναι καλο, αφου ειναι κοινωνικα ψαρια τα χρυσοψαρα και θελουν κι αλλα στο χωρο για να λειτουργουν φυσιολογικα), ειτε εχουμε περισσοτερα χρυσοψαρα, το μηκος του ενυδρειου δεν πρεπει να ειναι κατω απο 100-120 εκ μινιμουμ, και λιγα λεω για ενα ψαρι λιμνης.
Με τς fancy ποικιλιες ειναι καλυτερα τα πραγματα σε ενυδρειο και με 80-100 μινιμουμ εχουμε καλη διαβιωση πιστευω.

theodor72
27-05-11, 22:57
Σπύρο το έθεσες πολύ σωστά!

Tsagos
28-05-11, 01:19
Τι θα πει πως τα πετ σοπ δεν είναι υποχρεωμένοι να ξερουν ! Και πως είναι δυνατων να μην απαντησε ΚΑΝΕΙΣ σε αυτο !

Όταν αγοραζω ΚΑΤΙ απο ΚΑΠΟΥ το πρωτο πραγμα που κοιταω ασχετως ποιοτητας ειναι η υποστηριξη!

Παμε καλα ρε ;


Συγνωμη για το οφ τοπικ αλλα τετοια πραγματα δεν γινονται να τα περνάμε έτσι !