PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΗΕΙΜ Αquaball 2210


yiatse
31-12-03, 02:14
Είμαι καινούργιος στο χόμπι και θα ήθελα απαντήσεις σε ένα θέμα που με απασχολεί.
Λόγω έλειψης χώρου θα αγοράσω ένα μικρό ενυδρείο 60Χ35Χ30 και σκέφτομαι για φίλτρο το EHEIM Aquaball 2210. Το έχει δοκιμάσει κανείς; Ποιες οι γνώμες σας για αυτό; Είναι αθόρυβο ή θα έχω πρόβλημα; (το ενυδρείο θα μπει στο δωμάτιο μου). Προτείνετε κάποιο άλλο καλύτερο;
Και κάτι άλλο... Θερμαντική ράβδος 50W ή 100W;
Ευχαριστώ πολύ :)

Obelix(Reifen)
31-12-03, 03:50
AQUABALL

Θετικά:

1)Αθόρυβο(το έχω δίπλα στο κρεβάτι μου)
2)Η κεφαλή της αντλίας που μπορείς να κανείς ότι θέλεις την ροή του νερού.
3)Ο χώρος που έχει για αλλά υλικά (βιολογικά –άνθρακα)

Αρνητικά:

1)Πρέπει μα μειώσεις την κυκλοφορία για να έχεις φυσαλίδες .
2)Ο χώρος που έχει για αλλά υλικά είναι πολύ μικρός μιας και παίρνει μόνο λίγο Substrat pro και δεν μπορούν να μπουν Βiochem Stars.

75 watt είναι αρκετά

NTABOS
07-01-04, 12:01
Εγώ το χρησιμοποιώ 1 χρόνο, είναι πολύ καλό .Τον τελευταίο καιρό κάνει λίγο θόρυβο.

Discos
07-01-04, 14:01
Το ποιο αθορυβο απο ολα τα εσωτερικα φιλτρα που εχω και με παρα πολυ καλη ροη για την ονομαστικη του κυκλοφορια. Το αντιστοιχο Rena ειναι επισης παρα πολυ καλο (τα εχω και τα 2) αλλα νομιζω οτι ποιο θα παρεις ειναι καθαρα θεμα γουστου.

Και τα 2 ειναι αθορυβα, τα εχω και εγω διπλα στο κρεβατι μου στο ιδιο ενυδρειο. Απλα το Rena εχει ποιο πολυ χωρο για βιολογικο οπως αστερια ενω το eheim εχει ποιο πολυ χωρο για σφουγγαρι και εχει χωρο για λιγο substrat pro ή υαλοβαμβακα (κατι που δεν εχει το rena) ο οποιος ομως μπουκωνει σχετικα γρηγορα - λογικο.

Στην συντηρηση πολυ ευκολα και τα 2 αλλα το EHEIM εδω δειχνει τα δοντια του, ειναι αρκετα ποιο ευκολο να το βγαλεις και να το καθαρισεις. Αλλα και τα 2 ειναι φοβερα φιλτρα. Η ροη ειναι ελαφρα καλυτερη στο eheim παντος.

Για εμενα? Θεμα γουστου μαλλον

yiatse
08-01-04, 02:58
Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές σας....:D :D :D
Το eheim aquaball το βλέπω ως καλή λύση....
THANKS

Synthercat
27-03-09, 10:18
Αυτό στην Θεσσαλονίκη που θα το βρώ ρε παιδιά για να μην περιμένω απο aquaristic?

maikl
27-03-09, 15:50
..σ'εκεινο το πετ στα ανατολικα το'χα δει..:D
Discos
Απλα το Rena εχει ποιο πολυ χωρο για βιολογικο οπως αστερια ενω το eheim εχει ποιο πολυ χωρο για σφουγγαρι και εχει χωρο για λιγο substrat pro ή υαλοβαμβακα (κατι που δεν εχει το rena) ο οποιος ομως μπουκωνει σχετικα γρηγορα - λογικο.
Σε καθε καλαθακι μπορεις να βαλεις substrat pro αφαιρωντας τα σφουγγαρια και στο μικρο καλαθακι μονο filter wool-δοκιμασμενο αυτο-

Στην συντηρηση πολυ ευκολα και τα 2 αλλα το EHEIM εδω δειχνει τα δοντια του, ειναι αρκετα ποιο ευκολο να το βγαλεις και να το καθαρισεις.
Η ροη ειναι ελαφρα καλυτερη στο eheim παντος.
Στο eheim μπορεις να κουμπωσεις το Σετ 2 (http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/webshop.pl?f=NR&c=400431+*+400531&t=temartic_e&userid=LXI3gNwdrEazaLETrTkn1c0zL4ks1m9PdOb) ρυθμιζοντας ετσι πληρως τη ροη ;)

Για εμενα? Θεμα γουστου μαλλον
Θεμα eheim σιγουρα :smt045

Σπύρος Μ
27-03-09, 16:40
5 χρονάκια μετά...
Οκ δεν είναι πολλά...Το χόμπι απαιτεί υπομονή:D

Synthercat
28-03-09, 12:23
..σ'εκεινο το πετ στα ανατολικα το'χα δει..:D

Τελικά το είχα βρεί εκει. Καλα απίστευτο φίλτρο ε; Μια χαρά μου έκατσε! καθαρά νερό έχω περίπου 70 οπότε το έχω περίπου στο 50% το διακοπτάκι ροής