PDA

Επιστροφή στο Forum : Λιπασματα σε tablets.TetraPlant Crypto vs. Sera florenette A


mikenuke
29-12-03, 16:48
Ειμαι ετοιμος να κανω την παραγγελια μου και κολλησα στο τι να επιλεξω Τετρα ή Σερα?

Sera florenette A (http://store.aquaristic.net/AQee08db4e6070412659183ded806093b4/app/details.php?shop=1,470,0,0,id463,,0,) εχει 8,38 € ενω το
TetraPlant Crypto (http://store.aquaristic.net/AQee08db4e6070412659183ded806093b4/app/details.php?shop=1,470,0,0,id529,,0,) εχει 13,98 €

Ποιο ειναι καλυτερο?
απο παοψη τιμης εχει σεβαστη διαφορα παντως.

soza
29-12-03, 20:16
Εγω θα ελεγα να προτιμησεις το τεραπουρ της aqualine για τις ριζες , και ferreal , floreal σαν υγρα λιπασματα

George-A
29-12-03, 21:23
Για να μπορεις να αξιολογήσεις αντικειμενικά ποιο ειναι το καλύτερο θα πρέπει να δεις τι ενεργά συστατικά σου προσφέρει.
Στις μέρες μας γνωρίζουμε ακριβώς τι χρειάζονται τα φυτά, έχουν περάσει οι εποχές με τις 'μαγικες συνταγές΄...
Και βεβαίως κάθε ενυδρείο έχει διαφορετικές ανάγκες, και βεβαίως σεβαστή η άποψη όσων τα έχουν δοκιμάσει.

Η άποψη μου, βρές πρώτα κάποιο προϊον που έχει καθαρό λατερίτη, όπως fist layer, dulplarit, terralite είναι μερικά που θυμάμαι, το βάζεις ανάμεσα στις πετρούλες/άμμο της επιλογής σου, μετά αν χρειάζεται βάζεις κάποιο κοντα στην ρίζα του φυτού που έχει τέτοιες απαιτήσεις.

Νομίζω ότι τελικά αυτη η λύση είναι η φθηνότερη.

mikenuke
29-12-03, 21:38
Απο υγρα λιπασματα θα προτιμησω flourish και flourish iron της seachem.αλλα δεν ξερω τι να κανω για ταμπλετς εχει κανεις εμπειρια απο τις flourish tabs by seachem?

koulio
29-12-03, 21:44
και ferreal , floreal σαν υγρα λιπασματα imo ειναι τα καλυτερα .

τωρα για ταμπλετς ακολουθα την συμβουλη του γιωργου

"βρές πρώτα κάποιο προϊον που έχει καθαρό λατερίτη, όπως fist layer, dulplarit, terralite είναι μερικά που θυμάμαι, το βάζεις ανάμεσα στις πετρούλες/άμμο της επιλογής σου, μετά αν χρειάζεται βάζεις κάποιο κοντα στην ρίζα του φυτού που έχει τέτοιες απαιτήσεις."

αλλιως imo παλι παρε της τετρα ........ :wink: :wink: :wink:

George-A
30-12-03, 06:54
εχει κανεις εμπειρια απο τις flourish tabs by seachem?
Εχω!
Εβαλα πριν 2 εβδομάδες περίπου, η διαφορά στην ανάπτυξη μέρα με νύχτα! Τελευταία φορά που είχα βάλει ήταν πριν το Πάσχα.... :?

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι αν έβαζα κάποιο άλλο δεν θε είχε την ίδια διαφορά.
Το τι έχει μέσα του το flourish tabs το βλέπεις εδώ (http://www.seachem.com/en_products/product_pages/050_flrsh_tabs.html).

george
30-12-03, 11:49
Εγω βαζω floreal+ferreal με αριστα αποτελεσματα.
Για ταμπλετες εβαζα τις TETRA αλλα πριν 2 μηνες δοκιμασα τις "7+13 balls" της JBL.

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/webshop.pl?f=NR&c=125403&t=temartic_e&userid=mBr9TRUzqCC57u8e08LRf7hxC69jXPI8s7G

H τιμη τους ειναι 6,39 και βαζες μια φορα τον χρονο :!:

Obelix(Reifen)
30-12-03, 14:35
Mike, FLOURISH και πάλι FLOURISH.
Τα δοκίμασα όλα τα παραπάνω αλλά αυτό που είδα με το FLOURISH με έσπρωξε να βάλω CO2 να μην πω ότι είναι και το πιο οικονομικό ,άμα έχεις σκοπό να ξανακάνεις παραγγελιά σε 6 μήνες μην πάρεις μεγαλύτερη συσκευασία από 250 ml. :wink:

mikenuke
30-12-03, 20:48
Mike, FLOURISH και πάλι FLOURISH.
Τα δοκίμασα όλα τα παραπάνω αλλά αυτό που είδα με το FLOURISH με έσπρωξε να βάλω CO2 να μην πω ότι είναι και το πιο οικονομικό ,άμα έχεις σκοπό να ξανακάνεις παραγγελιά σε 6 μήνες μην πάρεις μεγαλύτερη συσκευασία από 250 ml. :wink:

Οβελιξ φυσικα αναφερεσαι μονο για υγρο λιπασμα.Αυτο που δεν καταλαβα ειναι τι εννοεις οτι σε ωθησε να βαλεις CO2? τα φυτα ειχαν τοση αναπτυξη που τους εκοβε τις δυνατοτητες η ελλεψη co2?

Εγω σκεφτομουνα να παρω 500μλ για να ειμαι καλυμενος.

George-A
30-12-03, 21:25
Το flourish ποτέ συσκευασία πάνω απο 250ml, εκτός αν έχεις χιλιάδες λίτρα!
Εμένα μου κράτησε πάνω απο 6 μήνες. Αν σταθεί πολύ καιρό πιάνει μούχλα και βρωμάει. Ειναι αρκετά πυκνό διάλυμα. Στις οδηγίες γράφουν μετα το άνοιγμα να το διατηρεις στο ψυγείο.
Καλύτερα πάρε 2 των 250ml.

lasal
31-12-03, 00:30
Εγω σκεφτομουνα να παρω 500μλ για να ειμαι καλυμενος.
Flourish
1-2 mL for each 200 L (νερό) once or twice a week
Αυτό σου λέει τίποτε Μιχάλη?

Flourish Iron
0,5-1 mL for each 40 L (νερό) as required to maintain about 0,1 mg/L iron

Καταλαβαίνεις λοιπόν πως δεν έχουμε να κάνουμε με απλό νεράκι
όπως μερικά <<αλλα>> λιπάσματα. ;)
Ο george-a έχει δίκιο να πάρεις 2 των 250 ml

George-A
31-12-03, 20:35
H τιμη τους ειναι 6,39 και βαζες μια φορα τον χρονο :!:
Δεν θέλω να αμφισβιτήσω την εν λόγω εταιρία, αλλά αυτό το "Repeat after one year" πώς μπορεί να εξιγηθεί;
Αν έχω πχ μόνο anubias nana και java moss, θα κρατήσει όχι ένα, 10 χρόνια, αν το έχω γεμάτο με φυτά, πολύ φώς, co2 κλπ θα κρατήσει πολύ λιγότερο.

mikenuke
08-01-04, 14:50
Τελικα κατεληξα σe flourish tabs μιας και σε συνδιασμο των συμβουλων για συσκευασια 250μλ των υγρων λιπασματων ανακαλυψα οτι στο εν λογω site υπηρχε προσφορα στην ιδια τιμη με το υγρο των 500 μλ ενα πακετο με ενα μποθκαλι 250μλ + 10 tabs!
http://store.aquaristic.net/AQc2447bde6ee0527a70fe21f6d97302bc/app/details.php?shop=1,470,0,0,id4592,,0,

pavlos
10-01-04, 01:01
Για να μπορεις να αξιολογήσεις αντικειμενικά ποιο ειναι το καλύτερο θα πρέπει να δεις τι ενεργά συστατικά σου προσφέρει.
Στις μέρες μας γνωρίζουμε ακριβώς τι χρειάζονται τα φυτά, έχουν περάσει οι εποχές με τις 'μαγικες συνταγές΄...
Και βεβαίως κάθε ενυδρείο έχει διαφορετικές ανάγκες, και βεβαίως σεβαστή η άποψη όσων τα έχουν δοκιμάσει.


Χμμμ ακόμα το ψάχνουν το θέμα των λιπασμάτων σε μερικές λεπτομέρειες. Οσο για τα tablets καλα θα είναι να μην έχουν φώσφωρο νιτρικά.

Οσο για τα λιπάσματα της seachem αν έχετε φράγκα πάρτε τα (όλα όμως) μπορεί βέβαια να χρησιμοποιηθούν κάποια μαζί με χημικά του εμπορίου μαζί, αλλά σίγουρα υπάρχουν πολύ πιό φτηνές και θα ελεγα περισσότερο ελεγχόμενες λύσεις.

Obelix
Mike, FLOURISH και πάλι FLOURISH.
Τα δοκίμασα όλα τα παραπάνω αλλά αυτό που είδα με το FLOURISH με έσπρωξε να βάλω CO2 να μην πω ότι είναι και το πιο οικονομικό ,άμα έχεις σκοπό να ξανακάνεις παραγγελιά σε 6 μήνες μην πάρεις μεγαλύτερη συσκευασία από 250 ml.

Αυτό που είδες με το flourish μπορείς να το δείς και χωρίς το flourish με power 4 από τα αγροτικά προιόντα η microsal και άλλα trace mixtures μαζί με γλουκονικό η χηλικό σίδερο από τα χημικά. Υπόψην με 10 € αγοράζεις power 4 και για τα εγγόνια σου και το κιλό ο γλουκονικός έχει 50 € (αν λογαριάσεις ότι το κάθε μπουκάλι flourish iron των 250 γρ έχει 2 και κατι γραμμάρια γλουκονικό υπολόγισε για ποσα μπουκάλια μιλάμε.

George
Εγω βαζω floreal+ferreal με αριστα αποτελεσματα.
Για ταμπλετες εβαζα τις TETRA αλλα πριν 2 μηνες δοκιμασα τις "7+13 balls" της JBL.

H τιμη τους ειναι 6,39 και βαζες μια φορα τον χρονο

Μιά φορά το χρόνο πάει μακριά η βαλίτσα, συνήθως βάζουν μιά φορά τον μήνα. Εγώ βάζω μόνο σε συγκεκριμένα φυτά για μπουστάρισμα όποτε το θυμηθω η το κρίνω καλό. :)

George-A
10-01-04, 07:23
Χμμμ ακόμα το ψάχνουν το θέμα των λιπασμάτων σε μερικές λεπτομέρειες.
Και θα συνεχίσουν να το ψάχνουν για πάντα. Αυτό δεν θα σταματίσει ποτέ! Ηταν να μη γίνει η αρχή με τους Sears & Conlin με την περίφημη συνταγή τους PMDD.
Όλοι τους όμως σήμερα έχουν σαν οδηγό τον calculator του Chuck http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_dosage_calc.htm

Οσο για τα λιπάσματα της seachem αν έχετε φράγκα πάρτε τα (όλα όμως) ......
Στο "ολα όμως" υπάρχει και άλλη άποψη......
Αν έχεις πολλά διαθέσιμα χρήματα είναι βεβαια σωστό, αν και πανάκριβο.
Μπορεις να χρησημοποιήσεις μόνο τον συδιασμό flourish και flourish iron για τα ιχνοστειχία και μόνον, σε συνδιασμό με χημικά και με την δοσολογία του Chuck.
Το flourish (σκέτο) είναι μέχρι στιγμής απο τα ποιό πλήρες και συμπικνομένα ιχνοστειχία απο όλα τα γνωστά υγρά της αγοράς, τελικά είναι το φθηνότερο.

Εχω δοκιμάσει το γνωστό plantex-csm, αυτο που έχει η συνταγή pmdd, με 7% fe χηλικό, το δοκίμασα για 2 μήνες στο ένα μου ενυδρίο, το άλλαξα μετά με τα flourish + flourish fe, η διαφορά μεγάλη. Λιγότερη σποτ άλγη, περισσότερη ανόπτυξη. Εχω plantex ενα σακουλάκι 0.5 kg .....

Η διαφορά με το gluconate Fe που έχει το flourish σε σχέση με το edta που έχουν τα άλλα, είναι ότι με αυτο πρέπει να το δίνεις λιγο-λιγο καθημερινά γιατί αποροφιέται αμέσως.

Αν όμως μπορεις να βρεις γλουκονικό fe σε καθαρή μορφή, δεν το συζητάμε, για ποιό λόγο να τα ακουμπάς στην seachem;

Καλό είναι προϊόντα όπως το power 4, γλυκονικό fe κλπ, απο αυτά που υπάρχουν στην Ελλάδα και έχουν δοκιμαστεί σε ενυδρείο χωρίς απώλιες, να αναφέρωνται εδώ. Εχεται ρωτήσει την εταιρία ότι είναι ασφαλές για τα ψαράκια; :roll:

υγ: Ο τίτλος του θέματος μάλλον ξέφυγε...

pavlos
10-01-04, 13:54
Όλοι τους όμως σήμερα έχουν σαν οδηγό τον calculator του Chuck http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_dosage_calc.htm
O calculator του chuck δεν κάνει τίποτα άλλο από το να υπολογίζει ppm της καθαρής ουσίας. Δεν προσέφερε καμία καινοτομία. Έχω το ίδιο calculator με δικές μου προσθήκες στην Java script για υπολογισμό Fe στο γλουκονικό και Ca, Νo3 στο Ca(No3)2.
Ο Chuck προτείνει και κάποια επίπεδα χοντρικά.

Και θα συνεχίσουν να το ψάχνουν για πάντα. Αυτό δεν θα σταματήσει ποτέ!Ήταν να μη γίνει η αρχή με τους Sears & Conlin με την περίφημη συνταγή τους PMDD.

Και όμως ακόμα πολλά σε σχέση με της ποσότητες λίπανσης είναι αδιευκρίνiστα, με το Κ για παράδειγμα έχουν φαγωθεί σε σχέση με το αν μπλοκάρει το Ca και αν o Barr έχει δίκιο που μιλάει για 20 ppm Κ στο νερό at any moment. Φοβάμαι διαβάζοντας εκατοντάδες postings ότι πολλές φορές διαπιστώσεις (λόγω έλλειψης πανεπιστημιακής πειραματικής έρευνας γίνονται status quo).
Η συνταγή του pmdd είναι ξεπερασμένη κανένας πλέον δεν πιστεύεί ότι πρέπει το P να είναι το limiting factor για την ανάπτυξη της άλγης θα έλεγα κατά ένα τρόπο το αντίθετο. Ο ίδιος ο Colins σε αλληλογραφία πού είχα μαζί του για να μου διευκρινίσει κάτι λεπτομέρειες πριν από μερικά χρόνια μού έλεγε ότι κακώς διαδόθηκε τόσο πολύ και έχουμε ανακρίβειες και του έλεγα του Sears ότι τίποτα δεν ήταν Conclusive και τέτοια. Απλά αυτοί οι δύο περιγράψανε μία διαδικασία και δώσαν κάποιες δοσολογίες.
Και κάτι άλλο λίγα φυτά είναι τα παράξενα που είναι αρκετά ιδιότροπα για να σού παρουσιάσουν κάποιο πρόβλημα και να δεις ότι τα πράγματα ακόμα σηκώνουν ψάξιμο. Επίσης τα ενυδρεία χαμηλής ανάπτυξης παρουσιάζουν λιγότερα προβλήματα από τα υψηλής. Πρέπει να τρέχεις σφαίρα για να δεις μερικά πράγματα.


Το flourish (σκέτο) είναι μέχρι στιγμής από τα ποιό πλήρες και συμπυκνωμένα ιχνοστοιχεία από όλα τα γνωστά υγρά της αγοράς, τελικά είναι το φθηνότερο.

Είναι γεγονός ότι περιέχει τα πιο πολλά ιχνοστοιχεία άλλα επίσης είναι γεγονός ότι πουθενά δεν αναφέρεται πιστοποιημένη χρησιμότητα όλων αυτών των επιπρόσθετων Micros στην ανάπτυξη των φυτών. Kαι μην νομίζεται ότι έχουν τίποτα φοβερά εργαστήρια και κάνουν τίποτα φοβερές έρευνες και αυτοί ψάχνονται (Seachem).
Όσο για το φθηνότερο σίγουρα δεν είναι.

Έχω δοκιμάσει το γνωστό plantex-csm, αυτό που έχει η συνταγή pmdd, με 7% Fe χηλικό, το δοκίμασα για 2 μήνες στο ένα μου ενυδρείο, το άλλαξα μετά με τα flourish + flourish Fe, η διαφορά μεγάλη. Λιγότερη σποτ άλγη, περισσότερη ανάπτυξη. Έχω plantex ένα σακουλάκι 0.5 kg .....

Χμμ και αυτό σχετικό είναι είμαστε 3 πού έχουμε θεαματική ανάπτυξη σε πάρα πολλά είδη φυτών με agricultural micros, iron μα και γλυκονικό χωρίς άλγες και παρατράγουδα. Το πιο πιθανό είναι ότι μία περίσσια σε iron (ίσως λόγω της αλλαγής από λίπασμα σε λίπασμα μείωσες το iron) βοήθησε την spot άλγη που αγαπάει τον παραπανίσιο σίδερο και το φως.

Η διαφορά με το gluconate Fe που έχει το flourish σε σχέση με το edta που έχουν τα άλλα, είναι ότι με αυτό πρέπει να το δίνεις λίγο-λίγο καθημερινά γιατί απορροφιέται αμέσως.

Και εκεί τα πράγματα είναι λίγο φλου κανένας δεν ξέρει αν τα cheleted irons είναι καλύτερα η χειρότερα από τον γλουκονικό πολλά έχουν ειπωθεί και για αυτό. Επίσης και τον cheleted iron καλά είναι να τον ρίχνουμε σε καθημερινή βάση καθώς κατ' εμέ και πολλούς άλλους και όλα τα άλλα. Το πρόβλημα με τα σίδερα είναι η οξείδωση του σιδήρου και μετά η καθίζηση του και η ανικανότητα απορρόφησης του.

Καλό είναι προϊόντα όπως το power 4, γλυκονικό Fe κ.λ.π, από αυτά που υπάρχουν στην Ελλάδα και έχουν δοκιμαστεί σε ενυδρείο χωρίς απώλειες, να αναφέρονται εδώ. Έχετε ρωτήσει την εταιρία ότι είναι ασφαλές για τα ψαράκια;

Όλα τα προϊόντα που αναφέρονται έχουν δοκιμαστεί.
Εδώ πάντως δεν ψοφάνε και το κάνουν :wink: συνέχεια :lol:

Αν όμως μπορείς να βρεις γλουκονικό Fe σε καθαρή μορφή, δεν το συζητάμε, για ποιό λόγο να τα ακουμπάς στην seachem;

Και βέβαια μπορείς να βρεις κατόπιν παραγγελίας.

Στο "όλα όμως" υπάρχει και άλλη άποψη......
Αν έχεις πολλά διαθέσιμα χρήματα είναι βέβαια σωστό, αν και πανάκριβο.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο τον συνδυασμό flourish και flourish iron για τα ιχνοστοιχεία και μόνον, σε συνδυασμό με χημικά και με την δοσολογία του Chuck.

Αυτό εννοούσα και εγώ απλά είπα αν βάλεται μόνο Seachem βάλτε τα όλα.

George-A
11-01-04, 07:55
O calculator του chuck δεν κάνει τίποτα άλλο από το να υπολογίζει ppm της καθαρής ουσίας. Δεν προσέφερε καμία καινοτομία. Έχω το ίδιο calculator με δικές μου προσθήκες στην Java script για υπολογισμό Fe στο γλουκονικό και Ca, Νo3 στο Ca(No3)2.
Γράφεις κάτι τέτοιο δημόσια και δεν δινεις κάποιο λινκ; :wink:

Και όμως ακόμα πολλά σε σχέση με της ποσότητες λίπανσης είναι αδιευκρίνiστα, με το Κ για παράδειγμα έχουν φαγωθεί σε σχέση με το αν μπλοκάρει το Ca και αν o Barr έχει δίκιο που μιλάει για 20 ppm Κ στο νερό at any moment.
..... Ο Tom Barr τελευταία πολλά έχει γράψει, πολλοί ειναι και αυτοί που αμφησβιτούν τις θεωρίες του, στην πράξη θα φανεί αν έχει δίκιο ή όχι.

Για την αρχική συνταγή του pmdd έγραψα ποιό πάνω για 'ξεκίνημα'.
Το plantex φαντάζομαι το χρισιμοποίησαν γιατί αυτό υπήρχε σε αφθονία στα καναδέζικα μαγαζιά.


Είναι γεγονός ότι περιέχει τα πιο πολλά ιχνοστοιχεία άλλα επίσης είναι γεγονός ότι πουθενά δεν αναφέρεται πιστοποιημένη χρησιμότητα όλων αυτών των επιπρόσθετων Micros στην ανάπτυξη των φυτών. Kαι μην νομίζεται ότι έχουν τίποτα φοβερά εργαστήρια και κάνουν τίποτα φοβερές έρευνες και αυτοί ψάχνονται (Seachem).
Όσο για το φθηνότερο σίγουρα δεν είναι.
Αν το δώ καθαρά οικονομικά, το να αγοράσω ένα μπουκαλάκι 250ml με $5 και μου κρατάει πανω απο 6 μήνες, το οποίο είναι αναγνωρισμένο (ας μην πω το καλύτερο) δεν χρειάζεται να το συζητάμαι...

Ν και Κ πάντα με σκόνες ΚΝΟ3 και K2SO4, για P το flourish phosphorous θα μου κρατήσει χρόνια.

Και βεβαίως θα ξαναδοκιμάσω το plantex! (τώρα με RO water) και με συνδιασμό calcium carbonate, epsom salt (Mg) και ότι άλλο χρειαστεί!

Μπορεις να έχεις λίγα φυτά αργής ανάπτυξης, χαμιλό/μέτριο φωτισμό και να μην ασχολείσαι καθόλου με λιπάσματα... ή να ρίχνεις και λίγο απο αυτά που έχουν τα μαγαζιά που συνήθως έχουν λίγο Κ και ίχνη Fe. :roll:


Δυστυχώς όταν ήμουνα γυμνάσιο/λύκειο η χημεία ήταν απο τα ποιό μισητά μου μαθήματα :twisted:
(μετα την ορθογραφία)



Μια που ξεκινήσαμε το θέμα με τα root tabs γνωρίζει κανεις τίποτα για DIY pellets όπως αυτό;
http://www.plantguild.com/spot_fertilizing.asp
Να δώσω τα $40 που ζητάει ή γίνεται εύκολα;

pavlos
11-01-04, 16:11
Γράφεις κάτι τέτοιο δημόσια και δεν δίνεις κάποιο λινκ;

Θέλεις καραμελίτσα ε?
Νάτην: www.bellybean.com/~pave/various/Calculating_dosages_of_fertilizer_elements_for_a_p lanted_tank_new.html του το στείλαμε του chuck και ούτε έκανε το κόπο να μας απαντήσει.

Για την αρχική συνταγή του pmdd έγραψα ποιό πάνω για 'ξεκίνημα'.
Το plantex φαντάζομαι το χρησιμοποίησαν γιατί αυτό υπήρχε σε αφθονία στα καναδέζικα μαγαζιά.

Έχω καταλήξει σε πολύ πιο ξεκάθαρο και λειτουργικό fertilising regime, για μένα το μυστικό είναι η καθημερινή δοσιμετρική λίπανση. Το Plantex το χρησιμοποίησαν γιατί υπάρχουν πολύ λίγα σκευάσματα αποκλειστικά με ιχνοστοιχεία στην αγορά αγροτικών λιπασμάτων και η συνταγές είναι standard για παράδειγμα to power 4 είναι ίδιο με το microplex.

Αν το δω καθαρά οικονομικά, το να αγοράσω ένα μπουκαλάκι 250ml με $5 και μου κρατάει πάνω από 6 μήνες, το οποίο είναι αναγνωρισμένο (ας μην πω το καλύτερο) δεν χρειάζεται να το συζητάμε...

Είμαι σίγουρος ότι αυτό το regime λίπανσης είναι πολύ συντηρητικό και δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα. Παρόλα αυτά σε σχέση με το flourish και εγώ δεν θα έλεγα όχι να το δοκίμαζα.

Μια που ξεκινήσαμε το θέμα με τα root tabs γνωρίζει κάνεις τίποτα για DIY pellets όπως αυτό;
http://www.plantguild.com/spot_fertilizing.asp
Να δώσω τα $40 που ζητάει ή γίνεται εύκολα;

Έχω φτιάξει pellets με άργιλο και λιπάσματα αλλά το καλύτερο είναι να αγοράσεις pellets από το εμπόριο και να τις βάλεις όπου θέλεις με ένα τσιμπίδι.

Cheers :P

George-A
12-01-04, 04:01
Θέλεις καραμελίτσα ε?
Νάτην: www.bellybean.com/~pave/various/Calculating_dosages_of_fertilizer_elements_for_a_p lanted_tank_new.html του το στείλαμε του chuck και ούτε έκανε το κόπο να μας απαντήσει.
Ευχαριστώ για την καραμελίτσα :)
Αυτό το Hydrated Calicium Nitrate τι είναι;
Εγω δοκιμάζω calcium carbonate, υπάρχει εδώ σε χαπάκια σε όλα τα μαγαζιά.

Υπάρχει και το equilibrium της seachem αλλά είπαμε..... :roll:

Είμαι σίγουρος ότι αυτό το regime λίπανσης είναι πολύ συντηρητικό και δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα.
Ποιό; 10 ml σε 110L την εβδομάδα συντηριτικό;
κάπου 5-6 ml την εβδομάδα βάζω, όχι μαζί, ανα 1-2 μέρες μαζί με το Fe.

Συμφονώ ότι είναι καλύτερο το καθημερινό απο 'με μιά' τις αλλαγές νερού. Εκεί κατέληξα και εγώ.

Έχω φτιάξει pellets με άργιλο και λιπάσματα αλλά το καλύτερο είναι να αγοράσεις pellets από το εμπόριο και να τις βάλεις όπου θέλεις με ένα τσιμπίδι.
Αυτό κάνω και εγώ τώρα, αλλά εφόσον λές ότι το δοκίμασες, και βεβαίως αν έχεις όρεξη, :) μπορείς να δώσεις κάποια παραπάνω πληροφορία; :roll:

pavlos
13-01-04, 16:56
Αυτό το Hydrated Calicium Nitrate τι είναι;
Εγω δοκιμάζω calcium carbonate, υπάρχει εδώ σε χαπάκια σε όλα τα μαγαζιά.

Χρησιμοποιώ Ca(NO3)2 αντί gia KNO3 γιατί έτσι εξασφαλίζω ανεξάρτητο έλεγχο του Κ από το ΝΟ3 στις δοσομετρικές το θέμα της αύξησης του Gh είναι αμελητέο και δεν με απασχολεί (1 Dh στις 20 ημέρες). Γιά Κ ρίχνω KCl όλα πέφτουν από ανεξαρτητες δοσομετρικές.

10 ml σε 110L την εβδομάδα συντηριτικό;
κάπου 5-6 ml την εβδομάδα βάζω, όχι μαζί, ανα 1-2 μέρες μαζί με το Fe.

Ναι με 110 lt ισως να συμφέρει με 1000 lt όμως είναι ασύμφορο.

Αυτό κάνω και εγώ τώρα, αλλά εφόσον λές ότι το δοκίμασες, και βεβαίως αν έχεις όρεξη, μπορείς να δώσεις κάποια παραπάνω πληροφορία;

Δεν υπάρχει λόγος για homemade tablets go for the commercial ones. 8)

George-A
14-01-04, 21:36
Δεν υπάρχει λόγος για homemade tablets go for the commercial ones. 8)
Εντάξει, τις επόμενες μέρες το παραγγέλνω το κιτ :P :)