PDA

Επιστροφή στο Forum : Θολό νερό


aris1390
29-12-03, 01:09
Παιρνω το θαρρος και κάνω αυτο το τοπικ για ενα προβληματακι μου
Έχω ένα 20αρι ενυδρειο(ναι αυτο πήρα :? ) με 4 Xiphophorus helleri ενα γατοψαρο και αλλα δυο μικρα ψαρακια .Δε νομιζω το θεμα να ειναι εκει.Η θερμοκρασια ειναι 25βαθμοι ακριβώς. ΤΟ νερό είναι καπως θαμπο και με φως εξακολουθει παλι να ειναι κάπως.Αλλαξα νερο 2 φορες περίμενα 1 μέρα αλλα παραμένει .Τι λετε να είναι ?

George-A
29-12-03, 08:12
bacteria bloom?
Στην αρχή του κύκλου είναι συνιθησμένο. Θα χαθεί σε μερικές μέρες, μερικές αλλαγές νερού καθημερινά ή ανα 2 μέρες.


Για το fishload γραφεις δεν μας ενδιαφέρει, μια που νομίζεις ότι δεν ειναι το θέμα εκεί.

Γενικά όταν ξεκινάμε ένα ενυδρείο δεν βαζομε όλα τα ψάρια με την μία. Ξεκινάμε με ενα-δυο 'εύκολα' ψάρια, όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου συμπληρώνομαι τα υπόλοιπα και πάλι όχι όλα μαζί!

johnny98130
29-12-03, 11:42
Γενικά όταν ξεκινάμε ένα ενυδρείο δεν βαζομε όλα τα ψάρια με την μία.

Συμφωνω απολύτως. Ειναι ο πιο συνηθισμένος λόγος να σου θολωσει το νερό. Σε 2-3 μέρες όμως θα εισαι ΟΚ. Υπομονή.

aris1390
29-12-03, 12:56
Σας ευχαριστω πάρα πολύ. :) Υπαρχει περίπτωση να πάθουν κάτι τα ψαρια? :(

johnny98130
29-12-03, 13:37
Παντα υπάρχουν πιθανότητες να χάσει κανεις ψάρια κατα το σρώσιμο του ενυδρειου. Η αμμωνία ειναι εξαιρετικά δηλητηριώδης ακόμα και σε μικρες ποσοτητες γιαυτό και προτιμώνται ανθεκτικά ψάρια.

Giorgos
29-12-03, 14:27
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=191

Discos
29-12-03, 16:07
:?: Γιατι εχω την εντυπωση πως οτι και να σου πω, θα κανεις αυτο που εσυ θελεις σωστο ή λαθος? :?:

:?: Και αφου το κανεις μας ρωτας γιατι κατι παει στραβα? :?:

Στρωσιμο με ψαρια για εμενα θεωρειται εγκληματικο, εκτος και εαν χρησιμοποιησεις τιποτα bacteria boosters τα οποια και εχω δουλεψει στο παρελθον και κανουν δουλεια αλλα σε υπερδοσολογια κατ'εμε ή χρησιμοποιησεις ετοιμο στρωμενο φιλτρο που ειναι και το καλυτερο. Το καλυτερο στρωσιμο ειναι με τροφη. Αμμωνια ειναι καλυτερη αλλα βρισκω πολυ ποιο ευκολη τη χρηση τροφης. Να υποθεσω πως πηρες τα ψαρακια σου μαζι με το ενυδρειο? Και αφου εβαλες νερο και αντιχλωριο καμια ωρα μετα εβαλες και τα ψαρακια μεσα? Φιλτρο εχεις? :(

Εαν παντως τα ψαρακια σου την βγαλουν καθαρη(που δεν το νομιζω) τοτε θα μιλαμε για παροιμιωδη τυχη. (ΙΜΟ) :evil: :?

aris1390
29-12-03, 18:58
Τα ψαρια τα πήρα τρεις μέρες μετα
ΦΙλτρο εχω της σερα.Κάποως αρχισε να ξεθολώνει πιστευω ως αυριο θα είναι ενταξει

Takis
29-12-03, 21:09
Πάντως οι ξιφοφόροι δεν είναι μικρά ψάρια, ή τουλάχιστον τόσο μικρά που να μπορείς να τα κρατήσεις σε ένα ενυδρείο 20 λίτρων...
Ίσως τώρα που είναι ακόμα καιρός να πρέπει να τα αντικαταστήσεις με κάποια άλλα.
Τα άλλα δυο ψαράκια που έχεις μέσα στο ενυδρείο τι είναι ξέρεις;

tasos
29-12-03, 21:13
:? :? :cry: :evil: :!: Τα λόγια περιττεύουν :!:

koulio
29-12-03, 21:56
φιλε αρη ή οπως αλλιως σε λενε :D :D :D

μαλλον εχεις βαλθει χρονιαρες μερες να μας "σκασεις "
αν δεν παμε απο το φαγητο μαλλον θα παμε απο σενα.... :evil: :evil:

μια παρακληση και χωρις παρεξηγηση 8) 8) 8)
κατσε διαβασε πολυ και αποφασισε τις θελεις να αγορασεις, πως να φτιαξεις το ενυδρειο σου,τι περιπου ψαρια θα βαλεις,ποσο χωρο διαθετεις και μετα ρωτα οτι θες εδω.

παρακολουθω τις τελευταιες μερες απο χρυσοψαρα και 20αλιτρο ενυδρειο πηγαμε σε μεγαλυτερο ενυδρειο που ειχες καποιο χωρο και μετα αγορασες ενα 20 αρι με ξιφοφορους κτλ κτλ κτλ και που θα καταληξουμε δεν ξερω. :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

οργανωσε λιγο στο μυαλο σου τι ακριβως θελεις για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε καλυτερα.

φιλικα

George-A
29-12-03, 22:23
Μια που πιάσαμε το θέμα του fishload ορίστε ενα σχετικό λινκ που
βρήκα πρόσφατα.
http://www.vsrsystems.com/kdodds/fish/beginnersFW.htm

Οι ξιφοφόροι απο όσο ξέρω μεγαλώνουν 7-10 cm....

aris1390
30-12-03, 00:05
τοτε δεν ειναι ξιφοφοροι σορρυ μπερδευτηκα
μοιαζουν με ξιφοφορους αλλα είναι περιπου 3cm και δεν μεγαλωνουν αλλο

γαυρος
30-12-03, 00:34
τακη ριξε μια ματια ΚΑΛΗ στου κυριακου το σχολιο...ξερεις εσυ,περονοφορα μου μυρισαν.. :wink: :wink: zw

koulio
30-12-03, 13:04
περονοφορα μου μυρισαν.. :wink: :wink: zw

ρε τρελε θοδωρη που την βρηκε αυτην την λεξη .... :lol: :lol: :lol: :lol:

ομολογω ανοιξα λεξικο να δω τι σημαινει :oops: :oops: :oops:

ωραιος...........

chris
30-12-03, 18:54
εγώ για μια ακόμα φορά θα κάνω τον +-3

Giorgos
30-12-03, 21:28
Παιδιά sorry που θα σας την σπάσω αλλά το θέμα μας εδώ είναι το "Θολό νερό". Γι'αυτό please μην ξεφεύγετε από το θέμα.

Ευχαριστώ 8)

aris1390
31-12-03, 00:00
To problem lithike

Discos
31-12-03, 12:51
Τιποτα μετρησεις εχουν γινει? Λεω εγω...

ASCCO1
03-01-04, 00:29
Τιποτα μετρησεις εχουν γινει? Λεω εγω...

ΜΑ τωρα κανεις κατι ερωτησεις και εσυ :twisted: