PDA

Επιστροφή στο Forum : ramirezi και φυτεμένο ενυδρείο


pavloukos
20-12-03, 20:44
Άργησε η ερώτηση αλλά σήμερα παρατήρησα το εξής ... αγόρασα δυο γλαστράκια limnophylla sessilifora (sorry για το spelling) και το ram μου τσιμπολογά!
Κιχλίδα είναι εντάξει ... κάνουν τα δικά τους τα παλαβά αλλά νόμιζα ότι μόνο οι αφρικάνες τα κάνουν μπάχαλο συνήθως ... οι αμερικάνες κάνουν τα ίδια; Δηλαδή έχω έρθει πλέον στο συμπέρασμα ότι τόσα προβλήματα με τα φυτά που αντιμετωπίζω με κομμάτια φύλλα να επιπλέουν είναι δουλειά του ramirezi. Αντιμετωπίζει ή ξέρει κανείς αν αρέσει στα rams να τσιμπολογούν την χλωρίδα;

Giorgos
20-12-03, 21:59
Και οι αμερικάνικες κιχλίδες τσιμπολογούν και ξεριζώνουν τα φυτά αλλά κυρίως οι μεγαλόσωμες. Απ'όσα ξέρω αλλά και από προσωπική εμπειρία τα P. ramirezi αφήνουν ανενόχλητα τα φυτά. Μου κάνει εντύπωση που τα δικά σου συμπεριφέρονται έτσι. Ίσως να έχουν επιλέξει το σημείο που φύτεψες την L. sessiflora για spawning site (?) και να ενοχλούνται από την θέση της. Ίσως αν δοκίμαζες να την φυτέψεις σε κάποιο άλλη θέση;

johnny98130
20-12-03, 22:33
Ποτε δεν ειχα προβληματα με ξεριζωμα φυτων και rams. Μου κανει εντυπωση φιλε παυλε :?

Husky_Jim
22-12-03, 04:01
και εγώ το ίδιο.ποτέ δεν είχα πρόβλημα φυτών και ραμιρέζι... :shock:

Δημήτρης