PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπασμένος άξονας


antonis
19-12-03, 11:32
Καλή σας μέρα.
Χθες συνέβη το απίθανο! Έσπασα τον άξονα της φτερωτης από το EHEIM 2215!
Το πως τα κατάφερα κι εγώ δεν κατάλαβα. Μήπως γνωρίζει κανείς που θα βρώ ανταλλακτικά για EHEIM? Αν τα στέλνουν με curier?
Ευχαριστώ Αντώνης.

thediscusman
19-12-03, 11:36
Συνήθως τα μεγάλα καταστήματα με ενυδρεία έχουν ανταλλακτικά, αλλά και να μην έχουν μπορούν να σου το φέρουν.

mikenuke
19-12-03, 13:08
Εγω λεω να κανεις μια βολτα στα μαγαζια και κατι θα βρεις.
Ετσι εκανα και εγω για το fluval μου.

Οπως φαινεται προκειται για επειγουσα κατασταση και δεν εχεις την πολυτελεια να περιμενεις την παραγγελια απο ιντερνετ.

ahar
19-12-03, 14:01
Καλή σας μέρα.
Χθες συνέβη το απίθανο! Έσπασα τον άξονα της φτερωτης από το EHEIM 2215!
Το πως τα κατάφερα κι εγώ δεν κατάλαβα. Μήπως γνωρίζει κανείς που θα βρώ ανταλλακτικά για EHEIM?
Αν τα στέλνουν με curier?


Εαν ο αξόνας έχει σπασει στην μεση (ή σε σημειο που να καλύπτεται σχετικά απο την φτερωτη) περιπου μπορεις ακομα να το χρησιμοποιήσεις.
απλα βαλε τις ακρες του στα λαστιχένια ταπάκια του και μετα πολύ προσεκτικα βάλε πρώτα το
μέσα στην θέση του στο καπακι του φιλτρου (πιθανα με ένα λεπτο μυτοτσιμπυδο)). Μετα προσεκτικα βαλε την φτερωτη και κατόπιν εισηγαγε
στην θέση του το πανω λαστιχακι (στην κουμποτη ασφάλεια της φτερωτης) και περνα την τρυπουλα της
φτερωτης.
Προσεκτικα κλεισε την ασφάλεια και απλα έλεγξε αν γυρναει ελευθερα η φτερωτη.
Συμαντικο ειναι να έχεις πετυχει μια σχετική ευθυγράμμιση μεταξυ των 2 κομματιών.

Ας μην ξεχνάμε ότι ο αξονας λειτουργει ακριβως σανστατικό σήμειο για την φτερωτη και δεν
κουνιένται όποτε εκτος και τον έχεις σπάσει σε τρία κομματια δεν θα έχεις προβλημα.

Εγω με αυτη την "μαμουνια" είχα το 2215 μου να δουλευει για σχεδον 1.5 χρονο μια και συνεχεια
ξεχναγα να αγορασω ένα αξονα όποτε πηγαινα για προμήθειες.

Αλλά επιδει καλο είναι να έχεις ανταλακτικα θα πρότεινα να παραγγειλεις on line μια και δεν γνωριζω κατα
ποσο τα μαγαζια κατω (κρητη) θα έχουν το ανταλακτικο (και ποσο θα κάνει να έλθει με το αναλογο κόστος βεβαια).

Αλέξανδρος

Υ.Γ. Αν δουλεψει περιμενω μπουκαλακι με πρωτόρακο γιατι η δικια μου τελιώσε :D