PDA

Επιστροφή στο Forum : sos ειναι κυάνιο ???


jimmis1974
18-05-11, 23:22
Στο ενυδρειο μου 210L (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43168)σιγα σιγα τωρα τελευταια εχει γεμησει αρκετος βραχος με κοκκινο , παραθετω μερικες φωτο .
Μηπως ειναι κυανιο , αν και δεν ειναι τοσο εντονο κοκκινο , εχω την εντυπωση οτι το κυανο ειναι πολυ εντονο κοκκινο, με μπλε φωτισμο εχω παρατηρησει σε ενα με δυο βραχακια εντονο κοκκινο σαν να φωσφοριζει αλλα ειναι πολυ ελαχιστο.
Αυτο που ειναι και εχει καλύψει κοραλλινη στους βραχους τι μπορει να ειναι ?
Να ανησυχώ η θα φυγει με τον καιρο?
ΡΗ 8,2
αλλατοτητα 1024
θερμ 26
ΝΟ3 Ο (το σκιμερ ειναι για 1000λιτρα και κανει αψογη δουλεια)
Ca 310 (ειμαι αρκετα χαμηλα απο ασβεστιο μηπως να το αυξησω ??)
Στο φιλτρο υπαρχει ανθρακας και αντιφως.

alexx
22-05-11, 20:14
Στο ενυδρειο μου 210L (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43168)σιγα σιγα τωρα τελευταια εχει γεμησει αρκετος βραχος με κοκκινο , παραθετω μερικες φωτο .
Μηπως ειναι κυανιο , αν και δεν ειναι τοσο εντονο κοκκινο , εχω την εντυπωση οτι το κυανο ειναι πολυ εντονο κοκκινο, με μπλε φωτισμο εχω παρατηρησει σε ενα με δυο βραχακια εντονο κοκκινο σαν να φωσφοριζει αλλα ειναι πολυ ελαχιστο.
Αυτο που ειναι και εχει καλύψει κοραλλινη στους βραχους τι μπορει να ειναι ?
Να ανησυχώ η θα φυγει με τον καιρο?
ΡΗ 8,2
αλλατοτητα 1024
θερμ 26
ΝΟ3 Ο (το σκιμερ ειναι για 1000λιτρα και κανει αψογη δουλεια)
Ca 310 (ειμαι αρκετα χαμηλα απο ασβεστιο μηπως να το αυξησω ??)
Στο φιλτρο υπαρχει ανθρακας και αντιφως.
Δεν φαινεται καλα στις φωτογραφιες.Αν ειναι κυανιο ασε να κανει τον κυκλο του και θα φυγει.
Αν θελεςι ανεβασε λιγο το ασβεστιο εισαι χαμηλα.
Υπομονη.

kostas82
23-05-11, 00:01
κυανο πρεπει να ειναι αλλα λιγο ειναι περναει απο ολους ,με τι τεστ μετρας νιτρικα; απο φωσφορικα πως πας;

jimmis1974
23-05-11, 17:21
NO3 μετραω με τεστ της ΑΡΙ, φωσφορικα με τεστ της aqua marine και δεν εχω φωσφορικα.
Θα δουμε, πηστευω θα φυγει σιγα σιγα , προς το παρον θα αυξησω λιγο το ασβεστιο που με χαμηλα και γυρισα και εναν κυκλοφοριτη λιγο να χτυπα στον βραχο.

madfdg
23-05-11, 20:14
Είδες αν τρίβεται με μια βούρτσα για παράδειγμα?

jimmis1974
23-05-11, 21:00
Είδες αν τρίβεται με μια βούρτσα για παράδειγμα?

οχι δεν τριβεται , αλλου παντος ειναι καπος διαφορετικο σαν γρασιδακι μικρο, αλλου ειναι σκληρο οπως η κοραλινη

madfdg
24-05-11, 06:29
Τότε φίλε μου δεν είναι κυανό αλλά είτε κοραλίνη είτε άλλου είδους άλγη;)

stap
10-01-12, 13:22
Δεν φαινεται καλα στις φωτογραφιες.Αν ειναι κυανιο ασε να κανει τον κυκλο του και θα φυγει.
Αν θελεςι ανεβασε λιγο το ασβεστιο εισαι χαμηλα.
Υπομονη.


για να μην ανοιγω αλλο θεμα εχω και εγω κυανοβακτηριο εδω και κανενα μηνα .( εχω 180λιτρα με σκιμμερ , ανθρακα , αντιφωσφορο.....και ολα τα σχετικα μπορειτε να τα δειτε στο προφηλ μου . κανω συχνα αλλαγες νερου αλλα αυτο δεν υποχωρει .βεβαια ειχα θεμα με τις μετρησεις μου αλλα εδω και καμια εβδομαδα ειναι ολα καλα , ξερω οπως μου ειπαν φιλοι του φορουμ οτι κανει τον κυκλο του και φευγει . ξερουμε περιπου ποσο καιρο κανει ?

nikman
10-01-12, 15:26
για να μην ανοιγω αλλο θεμα...

Κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική, γιαυτό άνοιγε δικό σου θέμα αφού πρώτα ψάξεις καλά τις παρόμοιες με εσένα ερωτήσεις που έχουν διατυπωθεί κι απαντηθεί στο παρελθόν στο φόρουμ αυτό ή κι αλλού

stap
10-01-12, 15:48
Κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική, γιαυτό άνοιγε δικό σου θέμα αφού πρώτα ψάξεις καλά τις παρόμοιες με εσένα ερωτήσεις που έχουν διατυπωθεί κι απαντηθεί στο παρελθόν στο φόρουμ αυτό ή κι αλλού

θα ανοιξω νεο θεμα και με φωτογραφιες. απλα οτι εχω διαβασει παρομιο αυτο που λενε ειναι οτι κανει τον δικο του κυκλο και φευγει , απλα φοβαμαι μηπως γινει χειροτερα το ενυδρειο περιμενοντας να φυγει

ευχαριστω παντως