PDA

Επιστροφή στο Forum : Πότε παίρνουν χρώμα;


Yiannis59
16-05-11, 19:11
Πότε παίρνουν χρώμα τα χρυσόψαρα;
Εχω 7 χρυσοψαρα που γεννηθηκαν στην λιμνη μου υπολογίζω περσι τον Αυγουστο ειναι σχεδον 8 εκατοστα (με την ουρα) εχουν ενα χρώμα σκουρο γκρι και πριν λιγες μερες άρχισε να παίρνει λιγο ασημί χρώμα η κοιλιά τους.
Οταν αγόρασα τους (γονείς) ηταν πολυ μικρότεροι γυρο στα 4 εκατοστα αλλα είχαν full χρώμα τι συμβαίνει;
η σε εμένα παει κατι στραβα η οι breeder σκαρωνουν κατι και εχουν χρωμα τοσο μικρα αυτα που πουλαν τα petshop;

delta66
16-05-11, 23:20
Βαλτα στο Grill για να παρουν χρωμα.

Σορυ δεν αντεξα :D

MIXALIS CYPRUS
16-05-11, 23:41
xaxa η αληθεια ειναι οτι μπορει να εχουν αυτο το ασημι μεταλικο χρωμα εως και 1 χρονο .

Yiannis59
17-05-11, 06:07
Βαλτα στο Grill για να παρουν χρωμα.

Σορυ δεν αντεξα :D

Στα καρβουνα δεν κανει ; :D

xaxa η αληθεια ειναι οτι μπορει να εχουν αυτο το ασημι μεταλικο χρωμα εως και 1 χρονο .

Ειναι 10 μηνών αλλα δεν μου απαντάς στο ερωτήματα μου, ο Βασιλης (pond) θα θυματε περσι τα χρυσοψαρα του ξαδερφου μου στην Λευκωσία 2 χρονων σχεδον με το ιδιο ερώτημα (προβλημα)

in the pond
17-05-11, 06:59
Καλημέρα Γιάννη,

Για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω πότε ακριβώς αλλάζουν χρώμα, αλλά το βέβαιο είναι ότι σε αυτό τείνουν κάποια βασικά πράγματα που μπορούν να παρουσιαστούν γρηγορότερα ή αρκετά αργότερα οι τελικοί χρωματισμοί.

Ο πρώτος παράγοντας είναι ότι σε σχση με ένα ενυδρείο, τα χρυσόψαρα (λόγω θερμοκρασίας, τις περισσότερες φορές σταθερής και αρκετά υψηλής) έχει ως αποτέλεσμα τα ψάρια να έχουν και υψηλότερο μεταβολισμό, οπότε και πιο γρήγορη ενηλικίωση, χρωματισμό κ.λ.π. Στο περιβάλλον της λίμνης, παρατηρείται μια καθηστέρηση που πολλές φορές ξεπερνάει κατά πολύ τον ένα χρόνο ζωής.

Άλλος ένας παράγοντας είναι ότι στο περιβάλλον ενός κλειστού κυκλώματος ενυδρείου, τα ψάρια δεν έχουν κανένα φόβο και ούτε έχουν βιώσει ποτέ επικίνδυνες καταστάσεις από φυσικούς κυνηγούς τους. Στο περιβάλλον μιας λίμνης όμως, εύκολα θα δεις ότι τα ψάρια εντελώς ενστικτοδώς αντιδρούν πολύ διαφορετικά, σε κάθε κίνδυνο ξεχωριστά. Η φύση εκεί προνοεί ώστε τα μικρά που σιγουρότατα αποτελούν ευκολότερο στόχο, να τα διαφυλάξει για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα με το "μή ορατό" εποτέλεσμα που τους προσφέρει το πρασινο-γκρί χρώμα! Όταν μιλάμε για χρυσόψαρα, κόκκινα, χρωματιστά κ.λ.π. αναφερόμαστε σε χρωματισμούς που προέκυψαν εντελώς φυσιολογικά, πάντα όμως κάτω από την προστασία και την φροντίδα του ανθρώπου και συγκεκριμένα των κινέζων που πρώτοι χρησιμοποίησαν τα συγκεκριμένα πετς.

Αν πιάσεις κάποια από εκείνα τα μικρά και τα διατηρήσεις σε ενυδρείο με καθορισμένη σταθερή και υψηλή θερμοκρασία, θα δεις ότι το χρώμα θα προκύψει πολύ γρηγορότερα από ότι τα αδέλφια τους στη λίμνη.

αυτά!;)

MIXALIS CYPRUS
17-05-11, 09:03
Διαφοροι παραγοντες μπορει να συμβαλουν στην αλλαγη χρωματος του χρυσοψαρου.

Οι βιολογοι εχουν εντωπισει 2 ειδη αλλαγης χρωματος στα ψαρια την φυσιολογικη και την μορφολογικη.Φυσιολογικη αλλαγη που ειναι αυτο (που σε ενδιαφερει) συμβαινει οταν στα κυταρα τους εξαπλωνοντε οργανιδια με χρωστικες ουσιες κανοντας το χρωμα ορατο στο ματι.Αυτο συμβαινει στα μικρα και ξαφνικα αλλαζουν χρωμα .

Θελεις να δειξουν γενικα τα χρωματα τους τα (ενηλικα)χρυσοψαρα σου? Καλο κανει στο χρωμα το φως (ειδικα ο ηλιος) αφου κανει το χρωμα τους πιο εντονο.Αν τους αφαιρεσεις εντελως το φως θα δεις το αντιθετο αποτελεσμα οτι δλδ το χρυσοψαρο ασπριζει .Επισης τα χρυσοψαρα τα οποια ζουν σε λιμνες λογο της καλης διατροφης (φυκια,εντομα,κλπ) εχουν πιο εντονο χρωμα .

Τελος τα γονιδια παιζουν σημαντικο ρολο στο χρωμα .

Yiannis59
17-05-11, 09:14
Ευχαριστώ και τους δύο
Το ειχα απορία γιατι αυτα που αγοράζουμε εχουν χρωμα τοσο μικρα και μου απαντήσατε
Βασιλη θα το δοκιμάσω οταν επιστρέψω απο Κύπρο να βαλω μερικα σε ενυδρειο
Θα σας δω και τους δύο σύντομα απο κοντά.

in the pond
17-05-11, 10:00
Φυσιολογικη αλλαγη που ειναι αυτο (που σε ενδιαφερει) συμβαινει οταν στα κυταρα τους εξαπλωνοντε οργανιδια με χρωστικες ουσιες κανοντας το χρωμα ορατο στο ματι.Αυτο συμβαινει στα μικρα και ξαφνικα αλλαζουν χρωμα.
Nαι Μιχάλη, τί είναι αυτό όμως που αναγκάζει το μηχαισμό αυτό να δουλέψει γρηγορότερα? Από τη στιγμή που π.χ. αγόρασα εγώ για τη δική μου (τότε) λίμνη αρκετά χρυσόψαρα πολύ-πολύ μικρά (4εκ.) και εντούτοις είχαν από τότε κόκκινα ζωηρά χρώματα. Όλοι οι απογόνοι τους όμως, αναπτύσσονται πολύ περισσότερο για να πάρουν το τελικό τους χρώμα. Προσωπικά πιστεύω ότι σημαντικότερο παράγοντα παίζουν οι συνθήκες, διατροφή και ποιότητα νερού και μετά τα γονίδια, στο χρονικό πλαίσιο που χρειάζονται να δείξουν το πραγματικό τους κουστούμι.

Όπως και να' χει, συμφωνώ με την επισήμανση σου σχετικά με το λιγότερο φως που φέρει σαν αποτέλεσμα λιγότερο και πιο άτονο χρώμα. Είναι σχετικότατο και αν προσέξεις τα μικρά ψαράκια, σχεδόν καθόλου δεν αφίνουν τις σκιερές περιοχές που τους προσφέρουν τα φυτά και οι άλλες κρυψώνες τους. Από την άλλη βέβαια υπάρχουν και οι τεχνητές λίμνες που είναι κατασκευασμένες σε πολύ σκιερά μέρη με πολύ ελάχιστο φως και εντούτοις βρισκεις πάλι έντονους χρωματισμούς. Κάτι δηλαδή που τυγχάνει να έχει περισσότερο σχέση με τα γονίδια και όχι τόσο με το φως!

Όπως και τα κοι, σημαντικότερο παράγοντα για το χρώμα παίζουν οι συνθήκες (ποιότητα/χημεία του νερού) και η διατροφή.

Γιάννη, πότε κατεβαίνεις? :p

MIXALIS CYPRUS
17-05-11, 12:04
Nαι Μιχάλη, τί είναι αυτό όμως που αναγκάζει το μηχαισμό αυτό να δουλέψει γρηγορότερα?

Α τωρα αντιληφθηκα το ερωτημα ..Ευκολη η απαντηση :p

Και εγω αν μεγαλωνα στην Ινδονησια θα ειχα πιο ωραιο χρωμα :)

Ειναι ευεργετικος ο ηλιος

in the pond
17-05-11, 12:58
Και εγω αν μεγαλωνα στην Ινδονησια θα ειχα πιο ωραιο χρωμα :)

Ειναι ευεργετικος ο ηλιος

To ότι είναι ευεργετικός ο ήλιος Μιχάλη, να πω ότι είναι πράγματι.;) Το έντονο των χρωμάτων όμως, το ξαναλέω ότι έρχεται πρώτα από τη διατροφή και την ποιότητα του νερού. Ακόμα και το ΡΗ μπορεί να παίξει τον ρόλο του.

MIXALIS CYPRUS
17-05-11, 13:53
To ότι είναι ευεργετικός ο ήλιος Μιχάλη, να πω ότι είναι πράγματι.;) Το έντονο των χρωμάτων όμως, το ξαναλέω ότι έρχεται πρώτα από τη διατροφή και την ποιότητα του νερού. Ακόμα και το ΡΗ μπορεί να παίξει τον ρόλο του.


Θα ελεγα Βασιλη το μυστικο ειναι η απολυτη ισοροπια ολων των παραγοντων .Το ph δεν το αναφερα αφου σε Ελλαδα και Κυπρο το νερο της βρυσης μας ειναι το ιδανικο για τα χρυσοψαρα.(ουδετερο προς αλκαλικο)

Φανταζομαι οτι εκει στην Νοτιοανατολικη Ασια που ειναι οι κυριοι προμηθευτες εκμεταλευοντε τον ηλιο καιεχουν τα ψαρια τους σε λιμνες χωρις προβληματα .Γιαννη σκεψου οτι η δικη σ λιμνη εχει παγο τον χειμωνα.

Η λιμνη του Βασιλη ειναι περιπου μια ωρα δρομο με αυτοκινητο απο τη δικη μου και ομως το κλιμα ειναι διαφορετικο .Για παραδειγμα εμενα ειχε ολο το χειμωνα πολλα φυλλα απο νουφαρα και ενα απο αυτα ανθιζε κατα καιρους ,εβγαλαν τον χειμωνα καποια πιστια και προς εκπηξη μ αντεξαν ολοι οι υακινθοι του νερου που ειχα(αν και συρικνωθηκαν απο το κρυο) ενω επιβιωσαν και ολα τα fancy μου χρυσοψαρα.Σκεφτειτε λοιπον τη διαφορα που θα εχουν στην αναπτυξη ψαρια και φυτα σε ενα τροπικο κλιμα .(Σινγκαμπουρη και Ινδονησια)

ilias510
17-05-11, 14:53
Πότε παίρνουν χρώμα τα χρυσόψαρα;
Εχω 7 χρυσοψαρα που γεννηθηκαν στην λιμνη μου υπολογίζω περσι τον Αυγουστο ειναι σχεδον 8 εκατοστα (με την ουρα) εχουν ενα χρώμα σκουρο γκρι και πριν λιγες μερες άρχισε να παίρνει λιγο ασημί χρώμα η κοιλιά τους.
Οταν αγόρασα τους (γονείς) ηταν πολυ μικρότεροι γυρο στα 4 εκατοστα αλλα είχαν full χρώμα τι συμβαίνει;
η σε εμένα παει κατι στραβα η οι breeder σκαρωνουν κατι και εχουν χρωμα τοσο μικρα αυτα που πουλαν τα petshop;

εμενα φιλε γιαννη , γεννηθηκαν τον ιουνιο και επεζησαν καμια σαρανταρια χρυσοψαρα μεχρι τελους σεπτεβριου ειχαν παρει ολα φανταστικο χρωμα, και απο ολους τουσ συνδιασμους των χρωματων.

in the pond
17-05-11, 15:39
Θα ελεγα Βασιλη το μυστικο ειναι η απολυτη ισοροπια ολων των παραγοντων .Το ph δεν το αναφερα αφου σε Ελλαδα και Κυπρο το νερο της βρυσης μας ειναι το ιδανικο για τα χρυσοψαρα.(ουδετερο προς αλκαλικο) κι όμως από το ουδέτερο στο αλκαλικό παρατηρούνται σημαντικές διαφορές στους χρωματισμούς.

Φανταζομαι οτι εκει στην Νοτιοανατολικη Ασια που ειναι οι κυριοι προμηθευτες εκμεταλευοντε τον ηλιο καιεχουν τα ψαρια τους σε λιμνες χωρις προβληματα .Γιαννη σκεψου οτι η δικη σ λιμνη εχει παγο τον χειμωνα. Μιχάλη, τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού. Μην ξεχνάς από που κατάγονται έτσι? Εκεί παράχθηκαν οι πρώτες καλές ποικιλίες για την απαγορευμένη πόλη (Κίνα) για την αυλή του αυτοκράτορα. Μέρος και περιοχή δηλαδή με παγωμένους χειμώνες.

Η λιμνη του Βασιλη ειναι περιπου μια ωρα δρομο με αυτοκινητο απο τη δικη μου και ομως το κλιμα ειναι διαφορετικο. Όντως έτσι είναι τα πράγματα...;)

Για παραδειγμα εμενα ειχε ολο το χειμωνα πολλα φυλλα απο νουφαρα και ενα απο αυτα ανθιζε κατα καιρους ,εβγαλαν τον χειμωνα καποια πιστια και προς εκπηξη μ αντεξαν ολοι οι υακινθοι του νερου που ειχα(αν και συρικνωθηκαν απο το κρυο) ενω επιβιωσαν και ολα τα fancy μου χρυσοψαρα. Μιχάλη, ούτε εγώ έχασα φάνσυ χροσόψαρο, αν και προσωπικά είχα φοβηθεί το λάιονχεντ που αγόρασα πολύ μικρούλι πριν δύο χρόνια (για φάντεϊλ). Ομολογώ πως πραγματικά εξεπλάγηκα με τους υάκινθους του νερού που σου έχουν επιβιώσει κατά την χειμερινή περίοδο. Αυτό θα πει ότι στη Λεμεσό όντως πάτε για τροπικό κλίμα.:p

Σκεφτειτε λοιπον τη διαφορα που θα εχουν στην αναπτυξη ψαρια και φυτα σε ενα τροπικο κλιμα .(Σινγκαμπουρη και Ινδονησια)
Μόνο στην ανάπτυξη, γιατί θα' χουν ολόχρονα αυξημένο μεταβολισμό. Δεν σημαίνει ταυτόχρονα βέβαια ότι θα έχουν και εντονότερα χρώματα, έτσι?

εμενα φιλε γιαννη , γεννηθηκαν τον ιουνιο και επεζησαν καμια σαρανταρια χρυσοψαρα μεχρι τελους σεπτεβριου ειχαν παρει ολα φανταστικο χρωμα, και απο ολους τουσ συνδιασμους των χρωματων. Είσαι σίγουρος φίλε μου ότι όλα αυτά έγιναν σε διάστημα 3 μηνών? Για τί μεγέθη μιλάμε?

MIXALIS CYPRUS
17-05-11, 16:35
Μιχάλη, ούτε εγώ έχασα φάνσυ χροσόψαρο, αν και προσωπικά είχα φοβηθεί το λάιονχεντ που αγόρασα πολύ μικρούλι πριν δύο χρόνια (για φάντεϊλ). Ομολογώ πως πραγματικά εξεπλάγηκα με τους υάκινθους του νερού που σου έχουν επιβιώσει κατά την χειμερινή περίοδο. Αυτό θα πει ότι στη Λεμεσό όντως πάτε για τροπικό κλίμα.:p

Οταν βγαλω φωτος τα χρυσοψαρα μου θα καταλαβεις Βασιλη τι θελω να πω :)( ενα σπανιο tancho ranchu δεν αντιμετωπισε κανενα προβλημα με το καιρο)
Ειμαστε πανω απο την Αιγυπτο εδω τι να πω...(μην αρχισω για τις κλιματικες αλλαγες και με βαρεθειτε χεχεχε)

Μόνο στην ανάπτυξη, γιατί θα' χουν ολόχρονα αυξημένο μεταβολισμό. Δεν σημαίνει ταυτόχρονα βέβαια ότι θα έχουν και εντονότερα χρώματα, έτσι?

Μα θεωρω οτι ο ηλιος σε συνδιασμο με διατροφη το πετυχαινουν αυτο . Ειδικα τα χρυσοψαρα αντιδρουν πολυ με το φωτισμο ακριβως οπως ο ανθρωπος .
-------------------------
[QUOTE=ilias510;590608]εμενα φιλε γιαννη , γεννηθηκαν τον ιουνιο και επεζησαν καμια σαρανταρια χρυσοψαρα μεχρι τελους σεπτεβριου ειχαν παρει ολα φανταστικο χρωμα, και απο ολους τουσ συνδιασμους των χρωματων.


Σε επιβεβαιωνω επειδη το βλεπω και εγω με καποια μικρα χρυσοψαρα μερικων μηνων . Μηπως εχεις comet calico??Επειδη κοκκινα δεν εχω ακομη μικρα αλλα μονο 3χρωμα

japetus
17-05-11, 17:32
Εγώ έχω στη δικιά μου κάποια μικρά χρυσοψαρακια που έχουν ήδη χρώμα, αλλά και μεγαλύτερα της προηγούμενης γέννας που είναι ακόμα καφέ (ενώ όλα τα αδελφάκια τους έχουν χρώμα)..

Tsagos
17-05-11, 17:48
To χρυσόψαρο της πρώτες μέρες της ζωης του έχει ενα σκουρο καφέ - πράσινο χρώμα αυτό δεν ισχυει για ερικές ποικιλίες οππως demekin shubunkin οι οποίες έχουν θπολευκο χρώμα. Μετα απο 50-60 ημέρες αλλαζει το αρχικό χρώμα σε σχεδόν μαυρο. Στην επομενη φάση ξεκιν΄βντας απο την περιοχη της κοιλιάς αρχίζει να παίρνει ενα ανοικτο πορτοκαλί - κίτρινο. Μετα τους 7 πρώτους μηνες εως και 3 χρόνια απο τα περισσότερα χρυσοψαρα θα έχει εξαφανιστεί τελείως το μαυρο χρώμα και θα δώσει την θέση του στο τελικό χρώμα. Το τελικό χρωμα εξαρτάται απο τις κυτταρικές χρωστικές ουσίες, το ποσοστό γουανινης στο δερμα και απο περιβαλλοντιές συνθήκες.
Τα ψάρια που ανατρέφονται σε ενα αμυδρο περιβάλον οποως οι βαθιές λίμνες, ποταμοί κλπ αναπτύσουν και διατηρούν χλωμό χρωματισμό, ενώ τα ψαρια που ανατρέφονται σε ενα φωτινό περιβάλλον αναπτύσουν φωτεινοτερο.

Από το τευχος 13 του περιοδικού ενυδρείο: Χρυσόψαρο, αυτός ο αγνωστος του Σωκράτη Κιοσεογλου.

MIXALIS CYPRUS
17-05-11, 18:21
To χρυσόψαρο της πρώτες μέρες της ζωης του έχει ενα σκουρο καφέ - πράσινο χρώμα αυτό δεν ισχυει για ερικές ποικιλίες οππως demekin shubunkin οι οποίες έχουν θπολευκο χρώμα.

Αυτο ειχα υποπτευθει!:p
-------------------------

Τα ψάρια που ανατρέφονται σε ενα αμυδρο περιβάλον οποως οι βαθιές λίμνες, ποταμοί κλπ αναπτύσουν και διατηρούν χλωμό χρωματισμό, ενώ τα ψαρια που ανατρέφονται σε ενα φωτινό περιβάλλον αναπτύσουν φωτεινοτερο.

Από το τευχος 13 του περιοδικού ενυδρείο: Χρυσόψαρο, αυτός ο αγνωστος του Σωκράτη Κιοσεογλου.

:smt023 οι διαυγεις λιμνες μας θα κανουν μαγικα τα χρωματα των χρυσοψαρων μας

in the pond
17-05-11, 18:29
Τα ψάρια που ανατρέφονται σε ενα αμυδρο περιβάλον οποως οι βαθιές λίμνες, ποταμοί κλπ αναπτύσουν και διατηρούν χλωμό χρωματισμό, ενώ τα ψαρια που ανατρέφονται σε ενα φωτινό περιβάλλον αναπτύσουν φωτεινοτερο.

Εδώ μιλούμε για κλειστά ελεγχόμενα κυκλώματα φίλε και όχι για φυσικά τεράστια και βαθιά οικοσυστήματα που είναι δεδομένο ότι οι χρωματισμοί θα είναι πιο άτονοι. Όχι όμως λόγω της λιγότερου φωτός, αλλά για πολλούς άλλους λόγους όπως αναπτύχθηκαν πιο πάνω, είτε μιλάμε για μηχανισμό της φύσης για καλύτερη κάλυψη των ψαριών για επιβίωση, ιδιαίτερα η καινούρια γενιά που θα γεννηθεί εκεί, είτε γιατί η διατροφή των συγκεκριμένων ψαριών (άγρια στη φύση) είναι σαφέστατα διαφορετική σε ποιότητα και σε ποσότητα. Οι δύο πιο πάνω λόγοι στο συγκεκριμένο περιβάλλον είναι σαφέστατα πιο σημαντικοί από το να επιδείξουν τους εκπληκτικούς τους χρωματισμούς.

Να μην ξεχνάμε ότι ο πρόγονος των ψαριών αυτών έχει μονήμως τους χρωματισμούς των μικρών χρυσόψαρων. Οι χρωματισμοί ήρθαν πολύ αργότερα σε συνθήκες αιχμαλωσίας. Δεν τους είχαν μόνημο φως από πάνω τους. Σε καμία περίπτωση όμως δεν λέω ότι το φως δεν παίζει και αυτό το δικό του ρόλο.

π.χ. η μικρή μου δεξαμενούλα με τα χρυσόψαρα μου είναι μονήμως σε σκιερό μέρος, είναι κατακόκκινα και υγειέστατα. Άμεσο ή δυνατό φως ποτέ! Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι αναγκαίο να έχουμε τη λιμνούλα μας κάτω από τον ήλιο με πολύ φωτεινό περιβάλλον για να αποκτήσουν τα ψάρια μας πιο έντονα χρώματα. Τα ξέβαθα και μικρά μας συστήματα είναι σε θέση να επιτρέψουν στο φως να περάσει έως κάτω, χωρίς να δέχονται άμεση ακτινοβολία.

ilias510
17-05-11, 18:37
Είσαι σίγουρος φίλε μου ότι όλα αυτά έγιναν σε διάστημα 3 μηνών? Για τί μεγέθη μιλάμε?[/QUOTE]

να περιπου τοσο διαστημα ηταν, γιατι ηταν η πρωτη γεννα στην λιμνουλα μου και τα παρακολουθουσα .ανεβασα μια φωτο που τραβηχτηκε τον σεπτεβριο του 2010
ολα τα μικρα ψαρακια τις φωτο ειναι απο την γεννα τελος μαιου 2010

in the pond
17-05-11, 18:41
Είσαι σίγουρος φίλε μου ότι όλα αυτά έγιναν σε διάστημα 3 μηνών? Για τί μεγέθη μιλάμε?

να περιπου τοσο διαστημα ηταν, γιατι ηταν η πρωτη γεννα στην λιμνουλα μου και τα παρακολουθουσα .ανεβασα μια φωτο που τραβηχτηκε τον σεπτεβριο του 2010
ολα τα μικρα ψαρακια τις φωτο ειναι απο την γεννα τελος μαιου 2010[/QUOTE]

Τί ποικιλίας είναι?

Yiannis59
17-05-11, 18:49
Ολα τα fancy επεζησαν και σε εμενα παρολο το χιονι και τον παγο στην λιμνη ακομα και το οραντα που το φοβόμουν και το black (δεν μου ερχετε το ονομα) με τα πεταχτα ματια που μου χάρισε ενας φιλος με το ζόρι.

Τωρα για τον ηλιο και φως σε εμενα εχει γινει μάστιγα κτυπα την λιμνη απο ανατολη μεχρι δυση οποτε η αλγη κανει παρτι (παρολη την UV) μεχρι που σκεφτομαι οσο αντιαισθητικό και αν ειναι να σκεπασω με καποιο τροπο την μιση

in the pond
17-05-11, 18:57
Ολα τα fancy επεζησαν και σε εμενα παρολο το χιονι και τον παγο στην λιμνη ακομα και το οραντα που το φοβόμουν και το black (δεν μου ερχετε το ονομα) με τα πεταχτα ματια που μου χάρισε ενας φιλος με το ζόρι.

Τωρα για τον ηλιο και φως σε εμενα εχει γινει μάστιγα κτυπα την λιμνη απο ανατολη μεχρι δυση οποτε η αλγη κανει παρτι (παρολη την UV) μεχρι που σκεφτομαι οσο αντιαισθητικό και αν ειναι να σκεπασω με καποιο τροπο την μιση


Γιάννη, τώρα μου λες ότι έχει επιβιώσει ένα black moor στη λίμνη σου με όλο αυτό το χιόνι!!!:confused::confused::confused: Τρελλόψαρα είναι τελικά! Και φοβώμουν εγώ το λάιον χεντ μου. Μάλλον θα πάρω κι άλλες ποικιλίες εφέτος μετά την ετοιμασία της υπερχειλιζόμενης λίμνης μου για τα χρυσόψαρα μου.

Σκέπαστρα πάνω από δεξαμενές θα δεις στο εξωτερικό άπειρα. Προσωπικά τα θεωρώ κι εγώ κακόγουστα, αλλά αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος? Είναι δεδομένο ότι κάποια στιγμή θα απλώσουν τα φυτά σου, αλλά ανάλογα γρήγορα θα μεγαλώσουν και τα κοι σου, επομένως θα έχεις και συνεχόμενες απώλειες χλωρίδας.

ilias510
17-05-11, 19:04
να περιπου τοσο διαστημα ηταν, γιατι ηταν η πρωτη γεννα στην λιμνουλα μου και τα παρακολουθουσα .ανεβασα μια φωτο που τραβηχτηκε τον σεπτεβριο του 2010
ολα τα μικρα ψαρακια τις φωτο ειναι απο την γεννα τελος μαιου 2010

Τί ποικιλίας είναι?[/QUOTE]
Βασιλη ηταν κοινα χρυσοψαρα χρυσοψαρα με διπλες ουρες και σουμπουκιν.

MIXALIS CYPRUS
17-05-11, 19:06
π.χ. η μικρή μου δεξαμενούλα με τα χρυσόψαρα μου είναι μονήμως σε σκιερό μέρος, είναι κατακόκκινα και υγειέστατα. Άμεσο ή δυνατό φως ποτέ! Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι αναγκαίο να έχουμε τη λιμνούλα μας κάτω από τον ήλιο με πολύ φωτεινό περιβάλλον για να αποκτήσουν τα ψάρια μας πιο έντονα χρώματα. Τα ξέβαθα και μικρά μας συστήματα είναι σε θέση να επιτρέψουν στο φως να περάσει έως κάτω, χωρίς να δέχονται άμεση ακτινοβολία.


Μα Βασιλη μ, εισαι στη Κυπρο .Ο χωρος σου μπορει να μην δεχοταν απευθειας ηλιο αλλα ηταν φωτεινος!Ειχες και νουφαρα Πως μπορει να ξεφυτρωσουν τα νουφαρα χωρις φως!Εκεινη ηταν μια μικρη λιμνη με καθαρο νερο και ειχαν τα ψαρια πολυ καλυτερο φωτισμο απο οτι θα ειχαν σε ενυδρειο.

Οι χρωστικες ουσιες απο τα οργανιδια που αναφερα προηγουμενως χρειαζοντε το φως οπως και δηποτε .

Αφου αν δωσεις σε ενα χρυσοψαρο τις τελειες συνθηκες με την καλυτερη διατροφη αλλα του στερησουμε το φως με μαθηματικη ακριβεια θα χασει καποια στιγμη το χρωμα του !Ειναι το μεγαλυτερο πειστηριο αυτο.

in the pond
17-05-11, 19:44
Μα Βασιλη μ, εισαι στη Κυπρο .Ο χωρος σου μπορει να μην δεχοταν απευθειας ηλιο αλλα ηταν φωτεινος!Ειχες και νουφαρα Πως μπορει να ξεφυτρωσουν τα νουφαρα χωρις φως!Εκεινη ηταν μια μικρη λιμνη με καθαρο νερο και ειχαν τα ψαρια πολυ καλυτερο φωτισμο απο οτι θα ειχαν σε ενυδρειο. Μιχάλη, κάτω από τα φύλλα των νυμφαίων, δεν υπάρχει φώς όπως το σημειώνεις εδώ. Είναι αρκετά σκιερό μέρος και παρεπιπτώντος μπορείς να περάσεις για καφέ όποτε έρθεις προς Λευκωσία πλευρά. Τότε που ξανά'ρθες ήταν όλα ατέλειωτα.:p

Οι χρωστικες ουσιες απο τα οργανιδια που αναφερα προηγουμενως χρειαζοντε το φως οπως και δηποτε.Μα αυτό το γνωρίζω Μιχάλη και εννοείται ότι όλα τα ψάρια, καθώς και τα έμβια όντα χρειάζονται φως!

Αφου αν δωσεις σε ενα χρυσοψαρο τις τελειες συνθηκες με την καλυτερη διατροφη αλλα του στερησουμε το φως με μαθηματικη ακριβεια θα χασει καποια στιγμη το χρωμα του !Ειναι το μεγαλυτερο πειστηριο αυτο.

Μιχάλη, πάρε την όλη συζήτηση από την αρχή για να καταλάβεις για ποιο πράγμα μιλάω!;) Δεν γράφω για να αποδείξω ότι το φως δεν χρειάζεται καν! Το φως το θεωρώ δεδομένο, από την στιγμή μάλιστα που έχει κάποιος μια λίμνη στον κήπο του. Μπορεί να εννοείται ότι θα την έχει στο σκοτάδι?

MIXALIS CYPRUS
17-05-11, 19:58
Μιχάλη, κάτω από τα φύλλα των νυμφαίων, δεν υπάρχει φώς όπως το σημειώνεις εδώ. Είναι αρκετά σκιερό μέρος και παρεπιπτώντος μπορείς να περάσεις για καφέ όποτε έρθεις προς Λευκωσία πλευρά. Τότε που ξανά'ρθες ήταν όλα ατέλειωτα.:p


σκια ναι αλλα οχι σκοταδι .Σιγουρα και ανταποδιδω την προσκληση! :)
-------------------------
[QUOTE=in the pond;590675]

Μιχάλη, πάρε την όλη συζήτηση από την αρχή για να καταλάβεις για ποιο πράγμα μιλάω!;) Δεν γράφω για να αποδείξω ότι το φως δεν χρειάζεται καν! Το φως το θεωρώ δεδομένο, από την στιγμή μάλιστα που έχει κάποιος μια λίμνη στον κήπο του. Μπορεί να εννοείται ότι θα την έχει στο σκοτάδι?


Μα αφου Βασιλη η δικη μ αποψη ειναι πως ο σημαντικος παραγοντας για τη φωτηνοτητα του χρωματος των χρυσοψαρων ειναι το φως .Εσυ ναι μεν συμφωνεις οτι παιζει ρολο αλλα βαζεις τις συνθηκες νερου και τη διατροφη πιο ψηλα απο αυτο . Εναν ανθρωπο αν τον αφησεις πεινασμενο σε αθλιες συνθηκες κατω απο τον ηλιο θα κοκκινησει-μαυρισει .Ισχυει αναλογα για αυτα τα ψαρια .

SOCRATIS
17-05-11, 20:02
Ο βασικότερος παράγοντας που θα δώσει το τελικό χρώμα στο ψάρι είναι γεννητικός ή αλλιώς η κληρονομικότητα. Άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν άλλοτε λίγο και άλλοτε πολύ είναι το περιβάλλον η διατροφή αλλά και η χημική παρέμβαση του ανθρώπου ενίοτε. Έτσι δεν είναι παράξενο να υπάρχουν κατακόκκινα χρυσόψαρα σε σκοτεινό περιβάλλον και δεν είναι τυχαίο
που κάποιοι επιδιώκοντας όσο ποιο μαύρο το μαύρο χρώμα (πχ στα black moor) δεν ταΐζουν με τις ειδικές τροφές τόνωσης του χρώματος.

in the pond
17-05-11, 20:09
σκια ναι αλλα οχι σκοταδι.
Αυτό ακριβώς! ;)
Ο φυσικός φωτισμός εκεί έξω είναι δεδομένος Μιχάλη σε κάθε κύκλωμα! Παρόλα αυτά όμως αν πήγαινες στο φράγμα Λυμπιών τότε που υπήρχαν χρυσόψαρα θα έβλεπες άτονους χρωματισμούς του κόκκινου. Ακόμα και το λευκό ήταν άτονο, γιατί?

Σιγουρα και ανταποδιδω την προσκληση! Σε πρόλαβα. Λεμεσό πάντως θα έρθω μια μέρα την επόμενη εβδομάδα...εύχομαι να μου μείνει χρόνος...

...και δεν είναι τυχαίο
που κάποιοι επιδιώκοντας όσο ποιο μαύρο το μαύρο χρώμα (πχ στα black moor) δεν ταΐζουν με τις ειδικές τροφές τόνωσης του χρώματος. Αυτό ομολογώ πως δεν το γνώριζα καθόλου Σωκράτη και ευχαριστούμε για την παρέμβαση. Είναι λογική εξέλιξη βέβαια να ακολουθούν αυτή τη μέθοδο διατροφής για να κρατούν τον αρχικό χρωματισμό του ψαριού, αλλά ούτε που πέρασε ποτέ από το μυαλό μου.

MIXALIS CYPRUS
17-05-11, 20:14
[QUOTE=in the pond;590682]Αυτό ακριβώς! ;)
Ο φυσικός φωτισμός εκεί έξω είναι δεδομένος Μιχάλη σε κάθε κύκλωμα! Παρόλα αυτά όμως αν πήγαινες στο φράγμα Λυμπιών τότε που υπήρχαν χρυσόψαρα θα έβλεπες άτονους χρωματισμούς του κόκκινου. Ακόμα και το λευκό ήταν άτονο, γιατί?
QUOTE]

Μα εκει μιλαμε για φραγμα αρα βαθια νερα και οπως αναφερθηκε πιο πανω διατηρουν χλωμο χρωμα για αυτο το λογο .
-------------------------
[QUOTE=in the pond;590682]
Σε πρόλαβα. Λεμεσό πάντως θα έρθω μια μέρα την επόμενη εβδομάδα...εύχομαι να μου μείνει χρόνος...
QUOTE]

Πες μου μια μερα προηγουμενως να ειμαι σιγουρα σπιτι και να κοπιασεις !Αλλωστε η λιμνη μου εγινε βαση και των δικων σου συμβουλων και πρεπει να την δεις απο κοντα!

in the pond
17-05-11, 20:25
Μα εκει μιλαμε για φραγμα αρα βαθια νερα και οπως αναφερθηκε πιο πανω διατηρουν χλωμο χρωμα για αυτο το λογο .


Όχι-όχι, δε μιλάμε για μεγάλο και βαθύ φράγμα Μιχάλη. Καμία σχέση με τα μεγάλα φράγματα της Λεμεσού που τροφοδοτούν τα δίκτυα υδροδότησης. Λίγα περιβόλια καλύπτει μονάχα, την περίοδο του καλοκαιριού.

Πες μου μια μερα προηγουμενως να ειμαι σιγουρα σπιτι και να κοπιασεις !Αλλωστε η λιμνη μου εγινε βαση και των δικων σου συμβουλων και πρεπει να την δεις απο κοντα!

Για προετοίμασέ με....:D Θα δω κάτι καλό ή θα με πάρεις με τις πέτρες?:D:D Την UV την χρησιμοποιείς?

Yiannis59
17-05-11, 20:29
Αυτος θα σε παρει η εσυ αυτον χε χε χε
Δεν περιμενετε να ερθω να σφαχτουμε ολοι μαζι χα χα χα μεταξυ σουβλας και χαλουμιου :rolleyes:

MIXALIS CYPRUS
17-05-11, 20:35
Όχι-όχι, δε μιλάμε για μεγάλο και βαθύ φράγμα Μιχάλη. Καμία σχέση με τα μεγάλα φράγματα της Λεμεσού που τροφοδοτούν τα δίκτυα υδροδότησης. Λίγα περιβόλια καλύπτει μονάχα, την περίοδο του καλοκαιριού.

ναι συμφωνω αλλα και εμενα η δεξαμενη στο χωριο μ μονο τα δικα μας περβολια εξυπηρετει ..και παλι ομως ειναι αρκετα βαθια για να ειναι λιγα χρυσοψαρα με εντονο κοκκινο και τα υπολοιπα λευκα και χλωμα ..φυσικα εκει παιζει ρολο και το γονιδιο που δεν ανανεωνεται
-------------------------



Για προετοίμασέ με....:D Θα δω κάτι καλό ή θα με πάρεις με τις πέτρες?:D:D Την UV την χρησιμοποιείς?


Την εκλεισα προσφατα στο τελευταιο καθαρισμο και ξεχασα να την αναψω αλλα το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο προς το παρων και χωρις αυτην .Βεβαια εχει ωριμασει η λιμνη και ειναι κ τα φυτα που εχουν καταλαβει ολη τη λιμνη ...
-------------------------
Αυτος θα σε παρει η εσυ αυτον χε χε χε
Δεν περιμενετε να ερθω να σφαχτουμε ολοι μαζι χα χα χα μεταξυ σουβλας και χαλουμιου :rolleyes:


χεχεχε τωρα που το σκεφτομαι εσυ ανοιγεις τα ωραια ιντριγκαδορικα θεματα εντωμεταξυ παντα :p

in the pond
17-05-11, 20:47
ναι συμφωνω αλλα και εμενα η δεξαμενη στο χωριο μ μονο τα δικα μας περβολια εξυπηρετει ..και παλι ομως ειναι αρκετα βαθια για να ειναι λιγα χρυσοψαρα με εντονο κοκκινο και τα υπολοιπα λευκα και χλωμα ..φυσικα εκει παιζει ρολο και το γονιδιο που δεν ανανεωνεται

Να σου πω γιατί συμβαίνει αυτό Μιχάλη.

Αν πάρω σήμερα από την αγορά μια ομάδα καταλόκκινα χρυσόψαρα και τα βάλω στην δεξαμενή αυτή όπου δεν θα ταΐζονται, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τα συγκεκριμένα ψάρια θα χάσουν το χρώμα τους. Η επόμενη γέννα που θα ακολουθήσει, και η επόμενη και η επόμενη όμως, θα προσαρμώσει και τους χρωματισμούς, αναλόγως όλων αυτών των παραγόντων που μπορούν να επηρεάσουν το χρώμα (διατροφή, ποιότητα νερού, φώς κ.λ.π.). Είναι δεδομένο ότι οι νέες συνθήκες θα επηρεάσουν της επόμενες γέννες των γόνων!

Δεν είναι έτσι βρε Μιχάλη που ολοένα και φτιάχνουν νέες ποικιλίες κόι, με επιλεκτικές αναπαραγωγές σε συγκεκριμένες συνθήκες και διατροφές? Μόλις τώρα δεν μάθαμε πως σταθεροποιούν τα χρώματα των black moor? Υπάρχουν συγκεκριμένοι τρόποι που ακολουθούνται για την σταθεροποίηση της κάθε ποικιλίας ξεχωριστά.

Μα χαμογελώ εγώ....έτσι? :p:pΟύτε καν θεωρώ ότι παρεκτράπηκε η συζήτηση. Άλλωστε απαντούνται και πολλά ερωτήματα. Πως θα σφαχτούμε με τον Μιχάλη μιά μέρα, θα σφαχτούμε...(...με χαλούμι και σούβλα εννοείται):grin::grin:

Υ.Γ. Πού' σαι βρε Άντρο και χάθηκες....Θα φας κίτρινη κάρτα

χεχεχε τωρα που το σκεφτομαι εσυ ανοιγεις τα ωραια "ιντριγκαδορικα" θεματα εντωμεταξυ παντα :p Μα είδες? Κι εγώ αυτό σκεφτόμουνα....:D:D

MIXALIS CYPRUS
17-05-11, 21:20
Η τροφη ειναι αφθονη στη δεξαμενη (για χρυσοψαρα)Και οι συνθηκες παραπανω απο τελειες αν σκεφτεις οτι καθημερινα ανανεωνεται το νερο λογω του ποτισματος .Μιλαμε για πολλους τονους νερου ισως για δεκαδες . Γινονται αιμομιξιες εδω και χρονια ..
-------------------------


Δεν είναι έτσι βρε Μιχάλη που ολοένα και φτιάχνουν νέες ποικιλίες κόι, με επιλεκτικές αναπαραγωγές σε συγκεκριμένες συνθήκες και διατροφές? Μόλις τώρα δεν μάθαμε πως σταθεροποιούν τα χρώματα των black moor?


Αυτο το χρυσοψαρο ειναι ιδιαιτερη περιπτωση ..Εκει αν δωσουμε φωτεινοτητα εχω την εντυπωση οτι θα μαυριζει αντι να κοκκινιζει .και νομιζω οτι εχω αντιληφθει γιατι συμβαινει αυτο αλλα ειναι μεγαααλη κουβεντα :)
-------------------------


Μα χαμογελώ εγώ....έτσι? :p:pΟύτε καν θεωρώ ότι παρεκτράπηκε η συζήτηση. Άλλωστε απαντούνται και πολλά ερωτήματα. Πως θα σφαχτούμε με τον Μιχάλη μιά μέρα, θα σφαχτούμε...(...με χαλούμι και σούβλα εννοείται):grin::grin:



Μην λετε για σουβλες γιατι με επιασε μια λιγουρα....:smt119

Yiannis59
17-05-11, 21:31
χεχεχε τωρα που το σκεφτομαι εσυ ανοιγεις τα ωραια ιντριγκαδορικα θεματα εντωμεταξυ παντα :p

Εγω ωρε ; ο δικτάτωρ 2
Τολιιιιιιιιιιιιιιιι Βοήθεια με κατηγορούν χι χι :rolleyes: :rolleyes: χε χε

MIXALIS CYPRUS
17-05-11, 22:40
Kαι για να καταλαβουν με μια φωτογραφια και καποια αλλα παιδια που ενδεχομενως δεν ειχαν ποτε χρυσοψαρα ή αναπαραγωγη απο αυτα ή απλα μας παιρνανε για τρελλους με αυτα που λεμε βαζω τη πιο κατω φωτογραφια με μερικα ψαρια της λιμνης μου .Εχει μεσα στη φωτο πανω απο το χρυσο κοι ενα χρυσοψαρο (comet) το οποιο μολις τωρα αρχισε να παιρνει χρωμα και ειναι πραγματικα ενδιαφερον η συγκριση με τα υπολοιπα .

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-af246-mixaliscyprus-dsc_0683.jpg

in the pond
18-05-11, 06:13
Καλημέρα Μιχάλη,:p

Το κοχάκου σου είναι αυτό που μου αρέσει περισσότερο...
Δεν λέω τίποτα για τα χρυσόψα..ξέρεις όμως ποιο λάθος κάνουμε αγαπητέ Μιχάλη? ΕΠιλέγουμε λίγα απ' όλα, ενώ θα μπορούσαμε κάλλιστα να είχαμε μόνο μια καλή ποικιλία και να επικεντρωνώμαστε στην αναπαραγωγή. Το κακό είναι ότι όταν θέλεις να κάνεις αλλαγές αργότερα, δεν μπορείς γιατί γνωρίζεις φατσούλες μία-μία. Και τα μικρά, πολύ δύσκολα τα αποχωρίζομαι...

MIXALIS CYPRUS
18-05-11, 09:13
Α δεν φαινεται πολυ στη πανω φωτο αλλα ειναι σανκε .(ειναι αυτο που ειχε χασει το μαυρο χρωμα.Με το καιρο το εβγαλε και πλεον ειναι ενα ομορφο σανκε)Δες αν και δεν ειναι καλη φωτοαλλα αυτη εχω
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-af246-mixaliscyprus-dsc_0691.jpg

Δεν θα κανω επιλεκτικη αναπαραγωγη .Προτιμω να σου πω την αληθεια να βλεπω συνδιασμο χρωματων και σχγματων αν και μερικα απο αυτα τα οποια θα βαλω καποια στιγμη σε αλλες φωτος επρεπε να εχουν απογονους ..

japetus
19-05-11, 11:56
Να βάλω και εγω μια μικρή φωτο απο τα δικά μου, επάνω αριστερά ξεχωρίζει ένα απο τα μικρά της τελευταίας γέννας ήδη με ζωηρό χρώμα, ενώ στη μέση, δυο καφέ κόμετ, από την προπροηγούμενη γέννα, ακόμα χωρίς χρώμα..

http://img163.imageshack.us/img163/674/imgp0616small.jpg

in the pond
19-05-11, 12:13
Παρατήρησα κι εγώ ότι τα κομετ είναι τα τελευταία ψάρια που φέρουν το χρώμα τους. Τα κόμον σου όμως, κατακόκκινα!;)

delta66
29-05-11, 16:47
Eνα αρθρο που ισως ενδιαφερει
http://thegab.org/Goldfish/developmental-color-change-in-goldfish.html

Yiannis59
26-09-11, 13:18
επανέρχομαι,
ειναι πλεον 14+ μηνων 16+ εκατοστά θρεφτάρια αλλά χρώμα ούτε ίχνος
Το ιδιο (πρόβλημα) εχει και ο ξάδερφος μου στην Λευκωσία Κυπρου

apostolis veroia
22-10-11, 23:31
επανέρχομαι,
ειναι πλεον 14+ μηνων 16+ εκατοστά θρεφτάρια αλλά χρώμα ούτε ίχνος
Το ιδιο (πρόβλημα) εχει και ο ξάδερφος μου στην Λευκωσία Κυπρου

γεια και απο μενα γιαννη ! ολα τα χρυσοψαρα μου ειναι απο λιμνη που εχει ενας φιλος μου. η λιμνη αυτη εχει κατασκευστει το 1997 με ψαρια που αγορασε απο μαγαζι. απο τοτε μεχρι και σημερα δεν αγορασε ψαρια περα απο κοι.
τα ψαρια μου ειναι γεννημα θρεμα αυτης της λιμνης με αποτελεσμα σε χρωματισμους να μην εχουν καμια σχεση με τα χρυσοψαρα που βλεπουμε σε μαγαζια. ολα τα χρωματα ειναι βαθια και βελουδινα!!! τα κιτρινα εχουν βαθει κιτρινο τα κοκκινα βαθια κοκκινα τα μαυρα το ιδιο! αλλα και οι αντοχες τους ειναι μεγαλεις διαφορας! και το λεω αυτο γιατι το veiltail μου αλλα και τα shubunkins που ειχα και γεννα, δεν εχουν να ζηλεψουν σε τιποτα ενα comets η ενα commons! αντεξαν παγωνιες και χιονια και παρακλω πολυ σε ποιο ψηλο επιπεδο της λιμνης!!!
ολες οι γεννες μου (που δεν ειναι και πολλες) δεν εχουν διαφορες στα χρωματα τους απο ενα μεγαλο! απλος μεγαλονουν τα μπαλωματα τους. ενα sarasa εφτασε το μπαλωμα του να καλυψει το μισο σωμα! και ενα νεογεννητο shubukins δεν αλλαξε καθολου! και τα μαυρα μου χρυσοψαρα ειτε με μικρες ειτε μεγαλες ουρες εχουν παραμεινει μαυρα! η καλυτερα πρασινιζουν λιγο στον ηλιο! μην ξεχνας οτι οι προγονοι τους ηταν ετσι! και ειναι φυσικο να εχουμε και γονους που μιαζουν τους προγονους τους! ακομα εχω διαπιστωσει οτι λογο φυσικης ζωης που τους χαριζουμε μεσα σε λιμνες, με αμεση ηλιοφανεια, με τις αλλαγες των εποχων που αμεσα αντιλαμβανοντε, με τα καιρικα φενομενα που χτυπαν πρωτα αυτα και μετα εμας, με την τροφη και δε λεω για την τροφη που τους δινουμε αλλα για τις αλγες,τα εντομα, βλασταρια απο νεα φυτα και ολα αυτα, κανουν τα ενστικτα τους να τεινουν προς τα προγονικα τους ενστικτα! αρα και οι αναγκες τους να προσαρμοστουν χρωματηκα σε αυτο που ζουν ειναι μεγαλη! αρα ξαναγυριζουν πισω στο χρονο και μεταμορφονωντε! ισως γιαυτο να αγαπησα παρα πολυ και τα χρυσοψαρα και ειδικα τα χρυσοψαρα των λιμνων!!!
και το αγαπημενου μου χρωμα το μαυρο! η καλυτερα το πολυ βαθυ πρασινο! γιατι βαθυ πρασινο ειναι, οχι μαυρο! και θα τα κρατω αυτα τα χρυσοψαρα σαν θησαυρο! ο λογος ειναι γιατι μου δωσαν μια γεννα πολυ καλη! κοκκινα με μαυρα πτερυγια και ουρες, μαυρα με με ενα κοκκινο μπαλομα στο κεφαλι, κοκκινο με μαυρη ραχη, γκρι με μεγαλες ουρες και πολλα αλλα σχεδια με κυριαρχο το μαυρο!

Yiannis59
28-03-12, 18:46
Επανέρχομαι τα χρυσοψαρα ειναι δυο ετων το χρωμα ελαχιστα εχει αλλαξει ισως καπως ποιο ανοικτο καφε απο πριν, κατα ενα περιεργο λογο ειναι κατα πολυ μεγαλυτερα των γονεων τους
Οι γονεις ειναι γυρο στα 10 εως 12 εκατοστα ενω αυτα ξεπερνουν τα 15 - 17 εκατοστα,
σημερα ειδα και δυο της περυσινής γεννας γυρο στα δυο εκατοστά οι ιδιοι γονεις πιστευω γιατι δεν εχω προσθεσει κανενα χρυσοψαρο ειναι κατακόκκινα με μαυρα στιγματα στην ουρα,
τείνω να πιστεψω πως κατι στην συγκεκριμένη γεννα τα εκανε να μοιάζουν στους πρόγονους τους τα αγρια και οχι στους γονεις τους ισως αυτα που λεει ο Αποστολης ποιο πανω :smt017

apostolis veroia
28-03-12, 20:59
Επανέρχομαι τα χρυσοψαρα ειναι δυο ετων το χρωμα ελαχιστα εχει αλλαξει ισως καπως ποιο ανοικτο καφε απο πριν, κατα ενα περιεργο λογο ειναι κατα πολυ μεγαλυτερα των γονεων τους
Οι γονεις ειναι γυρο στα 10 εως 12 εκατοστα ενω αυτα ξεπερνουν τα 15 - 17 εκατοστα,
σημερα ειδα και δυο της περυσινής γεννας γυρο στα δυο εκατοστά οι ιδιοι γονεις πιστευω γιατι δεν εχω προσθεσει κανενα χρυσοψαρο ειναι κατακόκκινα με μαυρα στιγματα στην ουρα,
τείνω να πιστεψω πως κατι στην συγκεκριμένη γεννα τα εκανε να μοιάζουν στους πρόγονους τους τα αγρια και οχι στους γονεις τους ισως αυτα που λεει ο Αποστολης ποιο πανω :smt017

εγω παλυ Γιαννη εχω καμια βδομαδα που ειδα ενα ψαρακι ολολευκο και σαν να εχει ενα ξεθοριασμενο κοκκινο χρωμα στις ακρες του κεφαλιου. ειναι πολυ μικρο ισως να ειναι και το τελευτεο που γεννηθηκε περυσι το καλοκαιρι.

in the pond
28-03-12, 21:20
Έχει να κάνει καθαρά με τα γονίδια τους. Συγκεκριμένα έχω πολλά-πολλά μικρά χρυσοψαράκια περσινής γέννας τα οποία είναι 5-6 εκατοστά και είναι όλα με χρώματα, κόκκινα, λευκά, δίχρωμα, ακόμα και τρίχρωμα. Έχω επίσης και μερικά μαύρα, κατά έναν περίεργο λόγο είναι και σε μένα μεγαλύτερα από τα άλλα της ίδιας χρονιάς. Κάποτε θα αποκτήσουν χρώμα Γιάννη, έτυχε σε μένα πολλές φορές.

Το "μεγαλύτερα από τους γονείς τους" ψάξε το! Έλεγξε αν δεξιά από το στόμα τους έχουν τις γνωστές κεραιούλες των κοι, ίσως πολύ μικρότερες. Αν ναι, πρόκειται μάλλον για υβρίδια.

apostolis veroia
28-03-12, 21:23
Έχει να κάνει καθαρά με τα γονίδια τους. Συγκεκριμένα έχω πολλά-πολλά μικρά χρυσοψαράκια περσινής γέννας τα οποία είναι 5-6 εκατοστά και είναι όλα με χρώματα, κόκκινα, λευκά, δίχρωμα, ακόμα και τρίχρωμα. Έχω επίσης και μερικά μαύρα, κατά έναν περίεργο λόγο είναι και σε μένα μεγαλύτερα από τα άλλα της ίδιας χρονιάς. Κάποτε θα αποκτήσουν χρώμα Γιάννη, έτυχε σε μένα πολλές φορές.

Το "μεγαλύτερα από τους γονείς τους" ψάξε το! Έλεγξε αν δεξιά από το στόμα τους έχουν τις γνωστές κεραιούλες των κοι, ίσως πολύ μικρότερες. Αν ναι, πρόκειται μάλλον για υβρίδια.
σωστοςςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!

Yiannis59
28-03-12, 21:30
αυτο ουτε που περασε απο το μυαλο μου κολλησα στο σκουρο χρωμα θα δω μηπως πιάσω καποιο να το μελετήσω γιατι κεραίες δεν βλέπω αλλα το στόμα θυμιζει κοι

in the pond
29-03-12, 08:12
αυτο ουτε που περασε απο το μυαλο μου κολλησα στο σκουρο χρωμα θα δω μηπως πιάσω καποιο να το μελετήσω γιατι κεραίες δεν βλέπω αλλα το στόμα θυμιζει κοι

Το κεφάλι τους γενικότερα έχεις τα σημεία όπου μπορείς να τα ξεχωρίσεις Γιάννη. Οι μικρές κεραιούλες είναι το πρώτο, αλλά και το σχήμα του κεφαλιού στα υβρίδια είναι πιο ρομβοειδές από τα χρυσόψαρα. Δηλαδή, αποκλείεις εντελώς το ενδεχόμενο να είναι κοι?

Yiannis59
29-03-12, 12:48
Έχετε απόλυτο δίκαιο (ειμαι τουβλο) :D εχουν μουστακια μικρα αλλα εχουν,
Οποτε τωρα αλλαζω την ερωτηση χε χε χε χε
Ποτε παίρνουν χρώμα τα Κοι :smt017 :smt017

in the pond
29-03-12, 13:08
Έχετε απόλυτο δίκαιο (ειμαι τουβλο) :D εχουν μουστακια μικρα αλλα εχουν,
Οποτε τωρα αλλαζω την ερωτηση χε χε χε χε
Ποτε παίρνουν χρώμα τα Κοι :smt017 :smt017

Τα κοι από πολύ μικρά 2 εκατοστών, παίρνουν συνήθως τους χρωματισμούς τους. Υπάρχουν αρκετά Γιάννη? Αν ναι και έχουν όλα τους τον σκουρόχρωμο αυτό χρωματισμό, σε συνδυασμό με τα μικρά τους μουστάκια τότε είναι υβρίδια. Ατού ο Γαβρίλης...:D
Αν μπορέσεις και πιάσεις κανένα και το ανεβάσεις σε φωτογραφία, θα σου πω αμέσως.

Yiannis59
29-03-12, 13:19
Ειναι 7 ολα απο την ιδια γεννα εκτος απο ενα που ειναι απο μεταγενεστερη αλλα την ιδια χρονια και ειναι μικροτερο.
Πρεπει να εχεις δικαιο οτι ειναι υβριδια γιατι γεννηθηκαν την πρωτη χρονια της λιμνης που κοι ηταν μονο η λευκη κυρια και τα χρυσοψαρα τα αλλα κοι ηταν μολις 3-4 εκατοστα δεν ξερω αν ηταν σε θεση να ..........:smt017

in the pond
29-03-12, 13:41
Ειναι 7 ολα απο την ιδια γεννα εκτος απο ενα που ειναι απο μεταγενεστερη αλλα την ιδια χρονια και ειναι μικροτερο.
Πρεπει να εχεις δικαιο οτι ειναι υβριδια γιατι γεννηθηκαν την πρωτη χρονια της λιμνης που κοι ηταν μονο η λευκη κυρια και τα χρυσοψαρα τα αλλα κοι ηταν μολις 3-4 εκατοστα δεν ξερω αν ηταν σε θεση να ..........:smt017

Σίγουρα, τα κοι 5 εκατοστών δεν είναι σεξουαλικά έτοιμα να γονιμοποιήσουν τα αβγά του θηλυκού. Από την άλλη βέβαια τα αρσενικά χρυσόψαρα δεν τρέχουν τα θηλυκά κόι. Τυχαία γονημοποίηση γίνεται συνήθως, καθώς γεννούν την ίδια περίοδο, στις ίδιες θερμοκρασίες.

Yiannis59
03-09-12, 13:00
Επανέρχομαι,
φετος ειμουν παρον στο γεγονός της λευκής κυρίας με τα τρία αρσενικά και επαναλαμβάνω σωστα αυτη την φορα την ερώτηση
Γιατι ολα τα μικρα φετινά κοι σήμερα δυο εως τρια εκατοστα ειναι σκουρα αντίθετα με τα χρυσόψαρα παλι φετινά που εχουν κανονικά το χρωμα των γονιών τους ακομα και αυτα που ειναι ενα εκατοστο ;;;:smt017:smt017:smt017
ΥΓ. Τα πρώτα σκούρα κοι που ηταν και ο λογος που άνοιξα αυτο το ποστ εχουν ξεπεράσει τα 20 - 25 εκατοστά φέτος

Andros
04-09-12, 19:07
Αααχχχ αυτα τα γονιδια....:D
Τα περσινα πηραν χρωμα?

Υπαρχουν πολλοι παραγοντες Γιαννη που μπορουν να επηρεασουν το χρωμα σε ενα ψαρι.
Τα παιδια πιο πανω αναφεραν καποιους λογους, αλλα ο σημαντικοτερος απ'ολους ειναι η γενετικη!!;)

Yiannis59
04-09-12, 20:01
οπως εγραψα ειναι σχεδον 25 εκατοστα αλλα σκουρα μαυρα και αραχνα ασε που δεν ξερω τι να τα κανω εχω πιξει στο ψαρι :D

Yiannis59
19-08-15, 13:01
Περασαν τρια χρονια απο το τελευταίο ποστ ζουν και μεγαλώνουν παντα σκουρα με κάπως ασημένια κοιλιά πανε σε κοπαδι ξεχωρα απο τα αλλα κοι και χρυσοψαρα και δεν ειναι τοσο κοινωνικά γενικα και την ωρα του φαγητού αρπαζουν και φευγουν σε αντίθεση με τα αλλα ψαρια της λιμνης

pavos
19-08-15, 14:46
Διαφοροι παραγοντες μπορει να συμβαλουν στην αλλαγη χρωματος του χρυσοψαρου.

Οι βιολογοι εχουν εντωπισει 2 ειδη αλλαγης χρωματος στα ψαρια την φυσιολογικη και την μορφολογικη.Φυσιολογικη αλλαγη που ειναι αυτο (που σε ενδιαφερει) συμβαινει οταν στα κυταρα τους εξαπλωνοντε οργανιδια με χρωστικες ουσιες κανοντας το χρωμα ορατο στο ματι.Αυτο συμβαινει στα μικρα και ξαφνικα αλλαζουν χρωμα .

Θελεις να δειξουν γενικα τα χρωματα τους τα (ενηλικα)χρυσοψαρα σου? Καλο κανει στο χρωμα το φως (ειδικα ο ηλιος) αφου κανει το χρωμα τους πιο εντονο.Αν τους αφαιρεσεις εντελως το φως θα δεις το αντιθετο αποτελεσμα οτι δλδ το χρυσοψαρο ασπριζει .Επισης τα χρυσοψαρα τα οποια ζουν σε λιμνες λογο της καλης διατροφης (φυκια,εντομα,κλπ) εχουν πιο εντονο χρωμα .

Τελος τα γονιδια παιζουν σημαντικο ρολο στο χρωμα .
Εγώ έβγαλα 3 black moor σε ενυδρείο εξω στο μπαλκόνι που το βλέπει αρκετές ώρες ο ήλιος το πρωί και την πρώτη βδομάδα από μαύρα έγιναν λαδι χρώμα. Τώρα γύρισαν ξανά στο μαύρο.

delta66
19-08-15, 19:13
Εγώ έβγαλα 3 black moor σε ενυδρείο εξω στο μπαλκόνι που το βλέπει αρκετές ώρες ο ήλιος το πρωί και την πρώτη βδομάδα από μαύρα έγιναν λαδι χρώμα. Τώρα γύρισαν ξανά στο μαύρο.
Τι θερμοκρασιες πιανει το νερο?

Artemisia
19-08-15, 19:41
Και εγω αυτό πιστευω ότι τα ψάρια του Σταύρου , άλλαξαν χρώμα απο την ζέστη .
Επίσης σε ένα Αμερικάνικο site είχα διαβάσει ότι τα Κοι αναπαράγονται όταν η θερμοκρασία του νερού ειναι 20c , αν όμως αναπαραχθούν κατα την διάρκεια του καλοκαιριου τότε ο γόνος δεν θα έχει έντονα χρώματα .....
Πότε αναπαράγονται τα Κοι στην Ελλάδα , ποια εποχή ??

Yiannis59
19-08-15, 20:01
Αναλογα την θερμοκρασια απο μεσα ιουλιου και σου ευχομαι να πετυχεις ζευγαρωμα κοι, ειναι το κατι αλλο τα πετυχα πριν δυο χρονια γίνεται χαμος η λιμνη έμοιαζε λες και την κτυπησες με μιξερ αφροι γλαστρες στον βυθο φυτα ξεσκισμένα ΠΟΛΕΜΟΣ zw

Artemisia
19-08-15, 20:47
Αναλογα την θερμοκρασια απο μεσα ιουλιου και σου ευχομαι να πετυχεις ζευγαρωμα κοι, ειναι το κατι αλλο τα πετυχα πριν δυο χρονια γίνεται χαμος η λιμνη έμοιαζε λες και την κτυπησες με μιξερ αφροι γλαστρες στον βυθο φυτα ξεσκισμένα ΠΟΛΕΜΟΣ zw

Μακάρι να ρθεί αυτή η ώρα και ας τα λιανίσουν όλα δεν με πειράζει τα φυτά θα ξαναγίνουν , αλλα είμαι σίγουρη ότι το μικρό ειναι Γριβάδι γιατι τα Κοι τα πήρα Οκτώβριο και ήταν 2 μηνών , δηλαδή τωρα είναι δεν είναι 1 έτους , είναι δυνατόν δεν νομιζω.....
Έτσι ήταν όταν τα πήρα ουτε 5 εκατοστα....

pavos
30-08-15, 19:12
Τι θερμοκρασιες πιανει το νερο?

τωρα ειδα την ερωτηση....
το διαστημα που εβαλα εξω το ενυδρειο ειχε το πρωι 27 και εφτανε 31....
μεσα στο σπιτι ειδα μεχρι 32.....
οταν ηταν μεσα ηταν μαυρα με 32 βαθμους....
με το που γεμισα το εξω ενυδρειο και τα εβαλα εκει εγιναν λαδι...
εγω πιστευω οτι ηταν λογο φωτος!!
μετα απο μια βδομαδα ηρθαν στα κανονικα χρωματα....
τωρα εχει γινει ολο πρασινο απο αλγη και αυτα τρωνε ολη μερα και μεγαλωσαν αρκετα απο τη μερα που τα πηρα