PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για αστακό!


tasos
12-12-03, 03:15
Έβαλα σήμερα έναν αστακό στο ενυδρειο με τις αφρικάνες,τον οποίο πήρα από το Όασις στην Αγ.Κωστ/νου.Όταν βρώ ποιό είδος ακριβώς,θα σας πώ :oops: .Έχει πάντως λευκές δαγκάνες και κοιλιά στα χρώματα της μέλισσας(χοντρά χοντρά!)Δεν φάνηκε να ασχολείται με τα ψάρια (ακόμα!),αλλά................σκάβει χειρότερα από αφρικάνα!!! :o :shock: .Ευτυχώς που δεν το έχω ιδιαίτερα φυτεμένο το ενδρείο γιατί μου τα πέταξε όλα έξω.Χρησιμοποιεί τις δαγκάνες του για να φτυαρίσει την άμμο :!: .Δεν είχα ποτέ αστακό.Είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά;

Husky_Jim
12-12-03, 03:40
Ναι η συμπεριφορά φαίνετε νορμάλ.Στο παρελθόν είχα πολλούς κόκκινους αλλά και μπλέ.Τί μέγεθος έχει σε σχέση με τις αφρικάνες,γιατί όταν αλλάξει κέλυφος ίσως τα βρεί λιγάκι "σκούρα".Φρόντισε να έχει μέρη που να μπορεί να προφυλαχθεί.

Δημήτρης

tasos
12-12-03, 03:43
Διπλάσιο!!!!!!Λές να του την πέσουν;Προς το παρόν ούτε και αυτές ασχολούνται μαζί του!!!

Husky_Jim
12-12-03, 04:11
εγώ τους είχα μαζί με πακού και ένας διστυχώς φαγώθηκε όταν άλλαζε κέλυφος.
Από κιχλίδες είμαι τελοίως άσχετος ΔΕΝ ξέρω...... :?:

Δημήτρης

sot-zoe
12-12-03, 14:41
Φροντισε να του βαλεις ενα πιθαρακι με το στομιο σχεδον μεσα στην αμμο για να μπορει να το κλεινει οταν αλλαζει δερμα και εαν μπορεις και καποια βοτσαλακια εκει μπροστα που να μπορει αυτος να τα παρει με τις δαγκανες του και να κλεισει την εισοδο του αλλα να μην μπορουν οι αφρικανες σου να τις μετακινησουν ( εαν ολα αυτα ειναι δυνατα )
Παντος να ξερεις οτι ειναι βραδυνος κυνηγος ( θα δεις τα ματια του να κοκκινιζουν ) και το απολυτο σκοταδι ειναι συμαχος του , οτι θα ερχετε στο υψος του και θα μπορουν να το πιασουν οι δαγκανες του ( αναλογα με το μεγεθος του ) θα το τρωει .
Επισης δεν θα σου αφησει φυτο για φυτο , εμενα μεχρι και τα πλαστικα φυτα κατεστρεφε .
Και κλειστα καπακια γιατι θα τον ψαχνεις μεσα στο σπιτι σαν και εμενα .

aquatrue
16-06-04, 14:35
Πιθανόν να έχεις αυτόν που επισυνάπτω στη φωτογραφία.
Τον βρήκα καταχωρημένο σαν cherax-tiger spp
ενώ οι μπλέ είναι cherax quadricarinatus και οι κόκκινοι procambarus clarkii
Πολύ ενδιαφέρουσες τοποθεσίες :
http://www.geocities.com/zmoq/pages/crayfish.htm
http://www.bluecrayfish.com/
και φυσικά η:
http://www.crayfishworld.com/pictureindex.htm

aquatrue
16-06-04, 16:33
Όμως θα ήθελα να περιγράψω σε σας που ενδιαφέρεστε για τους αστακούς μια κατάσταση που παρατηρώ αυτές τις μέρες.
Συνήθως διατηρώ τους αστακούς σε ενυδρεία που φτειάχνω ειδικά γι αυτούς.
Αυτη τη στιγμή έχω μεσα σε ένα των 30λίτρων , 2 αστακούς cuadricarinatus που τους έχω για μήνες αλλά αποφάσισα προ ημερών να τους βάλω μαζί.
Ο ένας είναι τσεκαρισμένος αρσενικός (κόκκινη βούλα στη δαγκάνα).
Οάλλος υποτίθεται ότι είναι θηλυκός και είναι κάπως μεγαλύτερος.
Αυτή τη στιγμή έχουν μήκος περιπου 14 εκατοστά , και σίγουρα βρίσκονται σε αναπαραγωγική ωριμότητα.
Το μόνο πρόβλημά μου είναι το εξής : Ουποτιθέμενος θηλυκός είχε μια άσχημη εμπειρία . Σε κάποια έκδυση του επετέθηκαν οι άλλοι και του έφαγαν τις δαγκάνες απο τη ρίζα. Τον έβαλα λοιπόν σε ένα μικρό ενυδρειάκι (25 lt) , όπου ακρωτηριασμένος μεν αλλά ασφαλής έζησε για αρκετό καιρό με 6 cory albino . σιγά σιγά άρχισαν να φυτρώνουν κάτι μικροσκοπικές δαγκάνες στη θέση των απωλεσθέντων , και μετά απο 2-3 εκδύσεις οι δαγκάνες του ήρθαν σε πλήρες μήκος που αντιστοιχεί στο μέγεθός του , όχι όμως και σε πάχος ακόμα.
Το ερώτημά μου προς όσους έχουν την ανάλογη εμπειρία είναι :
Είναι δυνατόν στην περίπτωση αυτή να έχουμε έναν αρσενικό με "ανώριμες" δαγκάνες (χωρίς το κόκκινο σημάδι) ;
Στο υποτιθέμενο ζευγάρι παρατηρώ τον αρσενικό να "επιτίθεται" στον άλλον αλλά με τρόπο που μου θυμίζει τάσεις ζευγαρώματος , δηλαδή δεν είναι μιά συμπλοκή κλασσική , αλλά προσπαθεί να πιάσει τον άλλο και να τον τραβήξει κοντά του. Οάλλος προσπαθεί να τον αποφύγει .
Φυσικά δεν μπορώ να καταλήξω σε ασφαλές συμπέρασμα μιά και μπορεί να πρόκειται για δύο αρσενικούς και όλα αυτά να είναι απλά ψιλοεπιθέσεις ρουτίνας.
Θα εκτιμούσα όμως ιδιαίτερα τη γνώμη κάποιου με την εμπειρία στην ανάλογη περίπτωση , μιά και με ενδιαφέρει πολύ να ζευγαρώσω αστακούς στο ενυδρείο.

John T
01-04-07, 23:25
Ο ένας είναι τσεκαρισμένος αρσενικός (κόκκινη βούλα στη δαγκάνα).
Έτσι ξεχωρίζεται το φύλο στους αστακούς;

AQUA PURA
05-04-07, 00:35
Έβαλα σήμερα έναν αστακό στο ενυδρειο με τις αφρικάνες,τον οποίο πήρα από το Όασις στην Αγ.Κωστ/νου.Όταν βρώ ποιό είδος ακριβώς,θα σας πώ :oops: .Έχει πάντως λευκές δαγκάνες και κοιλιά στα χρώματα της μέλισσας(χοντρά χοντρά!)Δεν φάνηκε να ασχολείται με τα ψάρια (ακόμα!),αλλά................σκάβει χειρότερα από αφρικάνα!!! :o :shock: .Ευτυχώς που δεν το έχω ιδιαίτερα φυτεμένο το ενδρείο γιατί μου τα πέταξε όλα έξω.Χρησιμοποιεί τις δαγκάνες του για να φτυαρίσει την άμμο :!: .Δεν είχα ποτέ αστακό.Είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά;


καλησπερα εχω την εντυπωση πως το συγκεκριμενο ειδος του αστακου απο την περιγραφη που εδωσες ειναι ο ASIAN TIGER LOBSTER.