PDA

Επιστροφή στο Forum : ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ για Pterophyllum Scalare


LENH_E
11-12-03, 12:05
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ,
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΤΑ ANGELFISH ΜΟΥ.

stefanos.f
12-12-03, 01:11
Γεια σου ρε Ελενη φιλαρακι :wink: Απο οτι βλεπω μας βρηκες ετσι :?: Κανε λιγη υπομονη και σε λιγο θα σου απαντησουν τα παιδια εδω μεσα, προσπαθησε απλα να κανεις τις ερωτησεις σου λιγο πιο συγκεκριμενες... για παραδειγμα τι p.H , g.h , K.H , και θερμοκρασια χρειαζονται τα αγγελοψαρα :?: Πως μπορουμε να το επιτυχουμε αυτο :?:

Και κατι προς τα παιδια εδω μεσα.... ΒΟΗΘΑΤΕ ΡΕΕΕΕ :!: Η ΕΛΕΝΗ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ :!: Θα βοηθαγα εγω, αλλα πιστευω οτι υπαρχουν καταλληλοτερα ατομα απο εμενα για τα συγκεκριμενα ψαρια :wink:

Υ.Γ Ελενη δωσε τα χαιρετισματα μου στο φιλαρακο μου τον Παναγιωτη και πες του οτι θα περασω απο εκει την Δευτερα και να μην με ξεχασει ε :?: :D

Giorgos
12-12-03, 02:26
Καλωσόρισες Ελένη!

Θα βοηθαγα εγω, αλλα πιστευω οτι υπαρχουν καταλληλοτερα ατομα απο εμενα για τα συγκεκριμενα ψαρια :wink:
Μην τον ακους...

Κάποιες από τις βασικές ανάγκες των P. scalare εν περιλήψει είναι:
ο χώρος που χρειάζονται θα πρέπει να είναι περίπου 60 λίτρα ανά άτομο, ένα καλοφυτεμένο ενυδρείο αλλά με αρκετό ελεύθερο χώρο, ουδέτερες πέτρες και ρίζες για διακόσμιση, ουδέτερο προς το όξινο pH = 6.8-7, και σχετικά μαλακό νερό.

Όπως είπε και ο Στέφανος, καλό θα ήταν να είσαι λίγο πιο συγκεκριμένη.

ASCCO1
13-12-03, 00:35
Οταν λεμε για ιδανικες συνθηκες << γιωργο :evil: >>
λεμε για ΡΗ 6,5.
και ασφαλως μαλακο νερο << 0-3 dKH>>
:D :D

LENH_E
18-12-03, 15:02
Καλωσόρισες Ελένη!

Θα βοηθαγα εγω, αλλα πιστευω οτι υπαρχουν καταλληλοτερα ατομα απο εμενα για τα συγκεκριμενα ψαρια :wink:
Μην τον ακους...

Κάποιες από τις βασικές ανάγκες των P. scalare εν περιλήψει είναι:
ο χώρος που χρειάζονται θα πρέπει να είναι περίπου 60 λίτρα ανά άτομο, ένα καλοφυτεμένο ενυδρείο αλλά με αρκετό ελεύθερο χώρο, ουδέτερες πέτρες και ρίζες για διακόσμιση, ουδέτερο προς το όξινο pH = 6.8-7, και σχετικά μαλακό νερό.

Όπως είπε και ο Στέφανος, καλό θα ήταν να είσαι λίγο πιο συγκεκριμένη.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΑΤΕ.
ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 160 LT.
ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΤΟ PH ΑΠΟ 7 ΣΕ 6,5.
Η ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΤΟΥ 21 ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΥΡΦΗ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΗΜΕΡΕΣ.
ΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΜΕ ΑΠΟΙΟΝΙΣΜΕΝΟ ΝΕΡΟ??????

Υ.Σ. ΖΟΥΝΕ ΑΚΟΜΗ 4 P. SCALARE

thediscusman
18-12-03, 15:20
Αν έχεις τη δυνατότητα για απιονισμένο νερό κάνε αλλαγές νερού με απιονισμένο και τα σκαλάρια σου σίγουρα θα το εκτιμήσουν. :wink:
Προσοχή όμως να μη ρίξεις απότομα τη σκληρότητα.
Το pH πως το έριξες; Με την τύρφη; Η ανθρακική σκληρότητα που βρίσκεται;

ASCCO1
18-12-03, 23:58
Για την ΓΕΝΙΚΗ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ λες οτι ειναι στο 21???
γιατι εγω πριν ελεγα για ανθρακικη σκληροτητα 0-3 dKH!!!!!

LENH_E
19-12-03, 10:12
H dKH ΕΙΝΑΙ 10.
ΕΚΑΝΑ ΜΕΡΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ (ΤΟ 1/4 = 40lt) ME ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ ΝΕΡΟ.
ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΝΕΑ ΑΛΛΑΓΗ?
ΤΟ PH ΤΟ ΜΕΙΩΣΑ ΜΕ ΧΗΜΙΚΑ ΜΕΣΑ.
ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ?

thediscusman
19-12-03, 11:45
Το καλύτερο θα ήταν να μη χρησιμοποιείς χημικά για να αλλάξεις τις συνθήκες του νερού του ενυδρείου σου. Η καλύτερη λύση είναι απιονισμένο νερό αναμεμειγμένο με βρύσης για να πετύχεις τον επιθυμητό βαθμό σκληρότητας και co2 για να ρίχνεις την τιμή του pH και να ευνοείται η ανάπτυξη των φυτών.

lasal
20-12-03, 01:41
Το καλύτερο θα ήταν να μη χρησιμοποιείς χημικά για να αλλάξεις τις συνθήκες του νερού του ενυδρείου σου. Η καλύτερη λύση είναι απιονισμένο νερό αναμεμειγμένο με βρύσης για να πετύχεις τον επιθυμητό βαθμό σκληρότητας και co2 για να ρίχνεις την τιμή του pH και να ευνοείται η ανάπτυξη των φυτών.

Συμφωνώ 100%

johnny98130
20-12-03, 22:29
Οταν λεμε για ιδανικες συνθηκες << γιωργο >>
λεμε για ΡΗ 6,5.
και ασφαλως μαλακο νερο << 0-3 dKH>>

ASCO1 ειπες την μαγικη λεξη ΙΔΑΝΙΚΕΣ συνθηκες. Διοτι στην πραξη κατα την γνωμη μου η τιμη του 3 dKH ειναι οριακη(ειδικα οταν δεν υπαρχει μεγαλη εμπειρια) . Αυτο σημαινει οτι με το παραμικρό σκαμπανεβασμα του ΚΗ υπαρχει μεγαλη περιπτωση να πεσει ξαγνικα το PH σου και να εχεις αυτο που λεμε PH crash με ολεθριες συνθηκες για την βιολογια του ενυδρειου.
Αρα λοιπον προτεινω Α) ΚΗ=5 τουλαχιστον
Β) Οχι την χρήση χημικων η και τύρφης για διαμορφωση του PH
Γ) Χρηση C02 για ρυθμιση του PH με γνωμωνα τους πινακες που δινουν τις σωστες ποσοτητες ΚΗ-PH
Δ) Χρηση ειτε RO ειτε deionzer(αναλόγως τι αντεχει η τσεπη του καθενος) για το μαλακωμα του νερου.

ASCCO1
03-01-04, 00:53
Πολυ σωστα το εθεσες , ειπα για ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ , πιστευοντας οτι αυτους που ψαχνει ιδανικες συνθηκες για ενα ψαρι συνηθως ενδιαφερεται και για την εκτροφη , η" απλως θελει να κανει τα πραγματα τελεια!!!

Τα υπολοιπα περι προσοχης στο ρΗ και ΚΗ ειναι αυτονοητα νομιζω ,αν και δεν ειναι δυσκολο (( ΙΜΟ,ΙΜΕ))
να διατηρηθει ενα ενυδρειο σε κατι τετοιο ΡΗ 6,5 ΚΗ3 << κατ εμε>> Και ειδηκα με την χρηση απιονησμενου νερου που ανεφεραν τα παιδια ποιο πριν.
ολα ειναι θεμα εμπειριας και προσοχης.
δεν διαφωνω καθολου βεβαια με αυτα που λες για ΚΗ 5 κ.τ.λ

manos_kanoni
11-03-04, 09:47
Ελένη μην ακούσεις κινδυλογίες. Αν δεν έχεις πρόβλημα ιδιαίτερα ακραίων συνθηκών σκληρότητας και οξύτητας νερού μη φοβάσαι.Είναι πολύ σκληρά ψάρια.Καλό είναι να τα ταϊζεις με βοδινή καρδιά και σπανάκι ή προνύμφες κουνουπιών.Γεννούν πολύ τακτικά και συνήθως πετυχαίνουν να φτάσουν στην ωρίμανση αρκετά.Για οποιεσδήποτε άλλες πληροφορίες στην αναπαραγωγή απλά ρώτησε με.

harris
11-03-04, 14:58
πληροφορίες για σκαλάρια,

http://freshaquarium.about.com/gi/dynamic/offsite.htm?site=http%3A%2F%2Fmembers.aol.com%2FAn gelBook%2Fangel6.htm

TAN
11-03-04, 19:21
Αν δεν έχεις πρόβλημα ιδιαίτερα ακραίων συνθηκών σκληρότητας και οξύτητας νερού μη φοβάσαι.Είναι πολύ σκληρά ψάρια

Φιλε Μανο ασχετα με το ποσο σκληρο ειναι ενα ψαρι δεν πρεπει να το testαρουμε αλλα να προσπαθουμε να πλησιασουμε τις συνθηκες οσο καλητερα μπορουμε..... :wink:


Φιλικα Θανασης...

Giorgos
12-03-04, 01:24
Η ερώτηση είχε να κάνει με τις ιδανικές συνθήκες και όχι με το ποιες συνθήκες μπορεί να ανταπεξέλθει το συγκεκριμένο είδος.
Η απάντηση έχει ήδη δοθεί <όξινο pH και μαλακό νερό είναι οι ιδανικές συνθήκες>.