PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπάντεχο κλείσιμο φίλτρου. Επείγον...


scubapol
04-12-03, 16:40
Σήμερα το μεσημεράκι (14:00) διαπίστωσα οτι το κύριο φίλτρο μου --εξωτερικό Hydor 20-- έχει σταματήσει να δουλεύει επειδή είχε μισοβγεί η πρίζα του από το UPS. Τελευταία φορά που κοίταξα το ενυδρείο ήταν χτές το βράδυ κατά τις 21:30 (οπότε κατα λάθος πρέπει να κούνησα τα καλώδια). Πρέπει να είναι κλειστό συνολικά γύρω στις 17 ώρες. :?

Μόλις διαπίστωσα το πρόβλημα "έτρεξα " δυο τέστ που έχω και πήρα τα εξής αντικρουόμενα αποτελέσματα.

Aquarium Pharmaceuticals Ammonia test kit : 0.5 - 1 mg/l (ppm)
Aqua vital Multistick : >0.25 mg/l (ppm)

Τα ψάρια που έχω είναι τα εξής:

1 X Angelfish
1 X Labidochromis Caeruleus
2 X Pseudotropheus Zebra
1 X Botia Macracanthus
2 X Pelvicachromis Pulcher
2 X καφέ κιχλίδες αγνώστου ταυτότητας
1 X Pseudotropheus Socolofi
1 X Glyptopterichthys Gibbiceps

Το ακριβές setup περιγράφεται στο :
--> Άλλες Κιχλίδες --> Πολυπληθές Ενυδρείο

(Τόλη έχω λάβει υπ' όψιν μου τις παρατηρήσεις σου όσον αφορά την
συμβατότητα και τον αριθμό των ψαριών και έχω προσανατολιστεί
στο στήσιμο ενός ακόμα ενυδρείου μόνο που προς το παρόν υπάρχουν ορισμένες "τεχνικές" :? :? :? δυσκολίες.)

Δεν ενεργοποίησα το φίλτρο ακόμα επειδή σκέφτηκα οτι τα νεκρά :?: μάλλον βακτηρίδια μπορεί να μου δημιουργήσουν παραπάνω προβλήματα αν κυκλοφορήσουν στο ενυδρείο.
Το νερό μου φαίνεται οτι έχει θολώσει λίγο .

Αν κάποιος γνωρίζει τί διαδικασίες χρειάζεται να κάνω ας απαντήσει σύντομα.

Το φίλτρο δεν το βάζω σε λειτουργία ακόμα επειδή φοβάμαι μήπως κάνει ζημιά.

newfish
04-12-03, 16:57
Βάλε ΑΜΕΣΩΣ το φίλτρο σε λειτουργεί.
Μέτρα ξανά την αμμωνία και εάν την δεις να ανεβαίνει κάνε μια αλλαγή νερού.
Παρακολούθα την αμμωνία για 10 – 15 μέρες και όταν βλέπεις να ανεβαίνει κάνε αλλαγή νερού.
Αυτά για αρχή.

Tolis
04-12-03, 16:58
Ξεπλυνε τα υλικα του φιλτρου σε εναν κουβα με νερο του ενυδρειου και ξαναβαλτα μεσα.

Χυσε το νερο.

Παρε δυο τρεις χουφτες χαλικι απο το ενυδρειο, ξεπλυνε τις παλι στον κουβα με νερο του ενυδρειου, και χυσε το "βρωμικο" νερο μεσα στο φιλτρο.

Βαλε το φιλτρο παλι σε λειτουργια.

Κανε μια αλλαγη 40-50% .

Κανε τεστ καθε 5-6 ωρες, κι αναλογως της αμμωνιας αλλαζε νερο.

Οι αλλαγες με το αντιχλωριο τους φυσικα, και χωρις σκουπισμα βυθου.

Βαλε μια αεραντλια αν εχεις, ή χαμηλωσε λιγο την σταθμη του νερου ωστε η επιστροφη νερου απο το φιλτρο να ειναι πανω απο την επιφανεια για επιπλεον αερισμο.

Μην ταισεις μεχρι να βεβαιωθεις οτι η αμμωνια ειναι 0.

scubapol
04-12-03, 17:51
Ευχαριστώ πάρα πολύ βρε παιδιά για την άμεση ανταπόκριση. :wink:

Πάω αμέσως να κάνω ότι μου γράψατε.

Ελπίζω να μήν έχουμε καμία απώλεια..........

scubapol
04-12-03, 23:51
6 ώρες μετά την 45% αλλαγή νερού και τον καθαρισμό του φίλτρου με νερό ενυδρείου η αμμωνία χρησιμοποιώντας μόνο το τεστ της Aquarim Pharmaceuticals έχει πέσει στα 0,2 με 0,3 ppm. :)
Έχω επίσης βάλει σε λειτουργία μια αντλία αέρα που καταλήγει σε μικρό πορόλιθο.

Σήμερα οι ψάρακλες μάλλον θα μείνουν νηστικοί αν και ήδη όλοι έχουν κολλήσει τις φάτσες τους στο μπροστινό τζάμι και περιμένουν να δουν τι περιέχει το menu.

Αύριο το πρωί θα ξανακάνω αλλαγή νερού και θα επαναλάβω τις απαραίτητες μετρήσεις.

Άν υποθέσουμε οτι ρίχνω την αμμωνία στο 0, πόσο καιρό θα ξαναπάρει περίπου για να αποκατασταθεί η προηγούμενη ισορροπία στο ενυδρείο;

chris
05-12-03, 01:54
ομολογώ ότι σε τέτοια περίπτωση μέσα στο πανικό δεν θα ήξερα τι να κάνω.Θα πω ότι αυτά που έγραψε ο Τόλης αποτελούν οδηγό επιβίωσης.Πολύ χρήσιμο post :idea: +-4 :shock:

Y.Γ.
αλήθεια μπορεί κανείς να απαντήσει στη τελευταία ερώτηση του scubapol ή είναι υποκειμενικό;

Tolis
05-12-03, 03:03
Υποκειμενικο.
Αν σωθηκαν αρκετα βακτηριδια απο καθε ειδος, συντομα, αν οχι, ισως εχουμε peak νιτρωδων συντομα και ξαναρχιζει ο κυκλος.
Γιαυτο καλο ειναι να μετραμε και νιτρωδη (nitrites - NO2) για μερικες μερες.

scubapol
05-12-03, 22:02
Μόλις επανέλαβα το Multistick test της Αqua Vital στο οποίο τα νιτρώδη (NO2) φαίνεται πως είναι ok (δεν δίνει συγκεκριμένη τιμή).

Στο test της AP η αμμωνία είναι ακόμα στα 0,3 - 0,4 ppm.

Μου φαίνεται πως θα πρέπει να αφήσω τα ψαράκια και σήμερα νηστικά και να τα ξαναταίσω αύριο το πρωί (σχεδόν 2 ημέρες μετά το συμβάν). Αύριο επίσης σκοπεύω να κάνω άλλη μια αλλαγή νερού
περίπου 20 λίτρα (ή το 1/5) και μετά θα το αφήσω να δω πως θα πάει.

Εννοείται οτι οι μετρήσεις για κανα δυο εβδομάδες θα γίνονται σε καθημερινή βάση.......

Tolis
05-12-03, 22:18
Δεν θα παθουν τιποτα τα ψαρια σου αν τα αφησεις νηστικα μερικες μερες. Το μονο που θα κανεις αν τα ταισεις ειναι να επιβαρυνεις το νερο σε αμμωνια.
Συνεχισε καθημερινα τις αλλαγες και μην ταιζεις καθολου.

ASCCO1
13-12-03, 00:18
Σε κατι τετοιες επειγουσες περιπτωσεις, το AMMO-LOCK τις Pharmaceutical,, θα βοηθουσε την κατασταση. πιστευω.