PDA

Επιστροφή στο Forum : Απιστευτο...


mink
09-05-11, 23:38
http://www.youtube.com/watch?v=cEymZnRXsSs&feature=player_detailpage
Κ ολες οι λεπτομεριες στο
www.jaggedmoss.com (http://www.jaggedmoss.com)
παρακαλω τα σχολια σας
Ευχαριστω

ARIS1983
09-05-11, 23:46
Ωραιος! Αλλα αμα δεν βλεπω και λιγο πρασιναδα κατι παθαινω!

ntak
09-05-11, 23:54
Φανταστικο ειναι .. θα ηθελα να εχω μια τετοια λιμνη στο κηπο μου ....

mink
09-05-11, 23:58
Ωραιος! Αλλα αμα δεν βλεπω και λιγο πρασιναδα κατι παθαινω!
Απο οτι καταλαβα , η λιμνη ειναι φρεσκοστημενη. Αν παρατηρησες . ενα απο τα νησια στο κεντρο περιεχει χωμα για μελλοντικα φυτα . Καταπληκτικο...

ARIS1983
10-05-11, 00:30
Ναι. Καλα μελλοντικα βλεπουμε, τωρα δεν μου αρεσε!

in the pond
10-05-11, 07:06
Ωραιος! Αλλα αμα δεν βλεπω και λιγο πρασιναδα κατι παθαινω!

Eίναι γιατί με τα κοι τέτοιων μεγεθών μόνο κάποιες πρασινάδες επιβιώνουν. Επίσης, οι παραδοσιακές Ιαπωνέζικες δεξαμενές για nishikigoi ΔΕΝ αρέσκονται σε χρήση φυτών εντός νερού. Η οποιαδήποτε προσθήκη καταπιάνεται μόνο στον περίγυρο του συστήματος και περιλαμβάνει κυρίων διάφορα είδη κωνοφόρων, μερικές φορές Acers καθώς και άλλα κατά κύριον λόγο Ιαπωνέζικα φυτά.

Το μάτι σας θα έπρεπε να εστιάσει τα ομολογουμένως καταπληκτικά nishikigoi των πιο περιζήτητων και πανάκριβων ποικιλιών, όπως τα kohaku και Showa. Το κάθε ψάρι ξεχωριστά, μπορεί να κοστίζει και να ξεπερνά την τιμή που κόστησε η κατασκευή και η διακόσμηση του συγκεκριμένου συστήματος.


Ωραιος! Αλλα αμα δεν βλεπω και λιγο πρασιναδα κατι παθαινω!

Απ' ότι φαίνεται, είναι ευκολότερο να φέρεις στην κατηγορία των nishikigoi, χομπύστες που αρέσκονται πρώτα στα ξερακιανά δισκάδικα.:D

Γιώργος Κ
10-05-11, 12:21
Απ' ότι φαίνεται, είναι ευκολότερο να φέρεις στην κατηγορία των nishikigoi, χομπύστες που αρέσκονται πρώτα στα ξερακιανά δισκάδικα.:D
Σωστος!!! :smt020:smt020:smt020 :smt041:smt041:smt041:smt041

achisael
10-05-11, 12:36
Ωραιος! Αλλα αμα δεν βλεπω και λιγο πρασιναδα κατι παθαινω!


αν στην εδιναν να μην την επερνες... :D:D:D
πολυ ωραια ..

ARIS1983
10-05-11, 16:10
Kαι να μου την εδιναν που να την εβαζα!? Τελος παντον εγω ειπα για τον κηπο, βαλε τουλαχιστον καμια πρασιναδα κανα δεντρακι απ' εξω απο την λιμνη! Ξερα'ι'λα τελειως!

in the pond
10-05-11, 16:14
Kαι να μου την εδιναν που να την εβαζα!? Τελος παντον εγω ειπα για τον κηπο, βαλε τουλαχιστον καμια πρασιναδα κανα δεντρακι απ' εξω απο την λιμνη! Ξερα'ι'λα τελειως!

Μα ατέλειωτη είναι ακόμα! Δεν έχεις δει φαίνεται το δεύτερο λινκ που είναι σχετικό με τον σχεδιασμό και την κατασκευή. Σε μια κάτοψη φαίνονται ξεκάθαρα κάποια φυτά σε κάτοψη. Όλα βέβαια έξω από το νερό.;)

ARIS1983
10-05-11, 17:26
Οχι το δευτερο λινκ ειδα κατι για κοι, δεν ειδα τον χεδιασμο για μετα. Ειπαμε και ποιο πανω αμα τελειωσει βλεπουμε!

mink
11-05-11, 21:36
Και λιγο... ψαρεμα:D
http://www.youtube.com/watch?v=R82-yPaT-RE&feature=player_detailpage

giannisqq
11-05-11, 23:27
πω πω θηρια!!!πως μενουν ακινητα οταν πανε να τα πιασουν??στο τελος τα μετρανε?90 ποντους ειναι ??

in the pond
12-05-11, 06:39
πω πω θηρια!!!πως μενουν ακινητα οταν πανε να τα πιασουν??στο τελος τα μετρανε?90 ποντους ειναι ??

Γίνονται ακόμα μεγαλύτερα.;)

Στο βίντεο κόκκινο με άσπρο τα kohaku
μαύρο με άσπρο shiro utsuri
και τα τρίχρωμα showa
οι πιο πάνω ποικιλίες είναι αυτές που πιάνουν απίστευτες τιμές. Πολύ απάνια θα δειτε στα mud ponds άλλες ποικιλίες όπως τα ogon κ.λ.π.

Το κοι είναι ένα ψάρι που καθώς μεγαλώνει, γίνεται πιο φιλικό και συνάμα κινείται πιο αργά, καθότι λιγοστεύουν και οι φυσικοί του εχθροί. Το αν ρίχνουν κάτι που τα ηρεμεί στο νερό πριν τα μαζέψουν δεν το γνωρίζω. Ίσως αυτό να είναι κάτι που θα μάθουμε αργότερα. Επίσης, πολλά πράγματα μένουν ακόμα και σήμερα μυστικά από τους κατόχους φάρμας nishikigoi στην Ιαπωνία.

A! Δείτε μια σελιδα (http://www.koimag.co.uk/forum/post581082.html#p581082) από τους διαλόγους που ανοίγονται στο koi magazine...Δείτε τιμούλες για να καταλάβετε για τί πράγμα μιλάμε... Από kohaku σε kohaku μπορείτε να δείτε την διαφορά τιμής που μπορούν να παίξουν κάποιες λεπτομέρειες.

Ίσως κάποιοι από εμάς να πούμε αυτούς τους ανθρώπους τρλούς για δέσημο. Αν τους ρωτήσεις όμως, θα σου πουν ότι κάποιοι έχουν ακριβά αυτοκίνητα των 40,000 και βάλε κάτι δηλαδή που χάνει στο χρόνο από τη στιγμή που πατάει ο τροχός στο δρόμο. Κι όμως, κανένας δεν τους λέει τρελούς! Δεν γράφω αυτό για να δικαιολογήσω την λογική τους και προσωπικά δεν μπορώ καν να διανοηθώ ότι θα αγοράσω ποτέ ένα τέτοιο ψάρι. Θα αγόραζα όμως στα σίγουρα μια επιλογή καλά υποσχόμενου ψαριού με τιμή αρκετά υψηλότερη των 100 ευρώ. Το ψήνω το έδαφος, τώρα που οι συνθήκες μου το επιτρέπουν.

douran_p
12-05-11, 10:56
σε αυτην την λιμνη βαζεις ανετα πιγκουινους χαχαχαχαχ ειδικα αν ζεις καπου βορεια που χιονιζει χαχαχαχαχαχαχ