PDA

Επιστροφή στο Forum : oodinium


Πάνος
03-05-11, 00:51
δυστυχως το oodinium μου χτυπησε την πορτα. ( http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51986 )
η διπλη δοση μετρονιδαζολης καθημερινα στο νερο αλλα και στο φαγητο σε καθε γευμα δεν ειχε κανενα απολυτως αποτελεσμα...ισα ισα με καθυστερησε απο κατι που επρεπε να κανω εξαρχης.
εχω ηδη απωλειες σε ψαρια...και παιζονται τα υπολοιπα. υστατη λυση ο χαλκος στο ενυδρειο.
ισως παμε στο απολυτο ξεκληρισμα.....οταν εχω νεοτερα θα ενημερωσω.

bokostas
03-05-11, 01:21
Όχι ρε Πάνο, στο ματιάξαμε.:( Και δυστυχώς δεν ξέρω και τίποτε από θαλασσοθεραπείες να προτείνω. Καλό κουράγιο εύχομαι.

nikman
04-05-11, 00:34
Αν είχες κάποια καραντίνα…να έσωζες τουλάχιστον αυτά που φαίνονται υγιή. :(
Χαλκό μη το κάνεις θα σε πάει πολύ πίσω νομίζω.

Πάνος
04-05-11, 10:17
μπορω να βαλω 1-2 ψαρια σε καραντινα...αλλα οχι 20 ψαρια. δεν ειναι μεγαλη. δυνητικα ολα μπορει να φερουν το παρασιτο ακομη κι αν δε φαινεται ακομη στο σωμα τους. με το να τα απομονωσω και να κανω θεραπεια στο ενυδρειο...οταν τα επιστρεψω μπορει καλιστα να μεταφερουν παλι το παρασιτο πισω.
αλλα ουτε και τα αρρωστα μπορω να τα αφησω απλως να πεθανουν αν μπορει ο χαλκος να τα σωσει. εκτος αν εννοεις να εκανα θεραπεια με χαλκο σε καραντινα, οπου ομως υπαρχει προβλημα λογω πληθωρας ψαριων.
ετσι απομονωσα το σαμπ..εβαλα ολα τα ασπονδυλα εκει...και περιπου το 1/3 του βραχου και προχωρησα στο χαλκο στηνκυριως μονο δεξαμενη. δε νομιζω πως ειχα αλλη επιλογη...
μεσα στην ατυχια μου χαιρομαι τουλαχιστον που προλαβα να μετατρεψω το reef σε fish only ωστε να μην εχω να σκεφτομαι που να βαλω και πως να κρατησω τα κοραλια.

almost
04-05-11, 11:19
Νομίζω ότι καλά έκανες και τα απομόνωσες το sump και ευτυχώς που πρόλαβες να το κάνεις fish only.
Καλή επάνοδο στα ψαράκια σου!

Επειδή είναι πολύ στη μόδα τελευταία αυτή η αρρώστεια, έχω δηλαδή δει αρκετούς να την κολλάνε, μπορείς να μας πεις πως την κόλλησες;

Πήρες κάποιο ψάρι τελευταία που έδειχνε υγειές και μετά εμφάνισε τα συμπτώματα και κόλλησε και τα υπόλοιπα;

Και πως θα μπορούσε κάποιος να το αποφύγει ακόμα και να ήθελε;
Να έχει δεύτερο ενυδρείο με skimmer κτλ, να βάλει το ψαράκι μέσα για κανά μήνα να το παρατηρήσει και μετά στο κυρίως ενυδρείο; Και αν το βγάλει την 5 εβδομάδα;

Ειλικρινά, νιώθω ώρες ώρες ότι με τα θαλασσινά κυνηγάμε το ακατόρθωτο..

Πάνος
04-05-11, 11:41
πηρα μερικα ψαρια τελευταια που εδειχναν υγιη. φυσικα οταν εισαι απο επαρχια και σου στελνουν ψαρια...αγοραζεις γουρουνι στο σακι.
ετσι καπως θα ηρθε.
αυτο που δεν ηξερα ειναι οτι ειναι τοσο δυσκολη αρρωστια. καμια σχεση με το ικ. σου σκοτωνει το ψαρι με συνοπτικες διαδικασιες και σχεδον μαθηματικα θα σου ξεπαστρεψει πολλα η και ολα τα ψαρια σου. διαβαστε γιαυτη την ασθενεια. οταν ενημερωθηκα καταλαβα ποσο λαθος εικονα ειχα.
επισης ειναι πολυ σημαντικη η εγκαιρη διαγνωση αλλα και η αμεση δραση. αν δεν εχανα χρονο μερικες μερες με τις μετρονιδαζολες ισως ειχα καποια ψαρια ακομη...αλλα ειναι πολυ νωρις για να μιλησω....

ναι ετσι οπως τα λες ειναι..θα πρεπει καθε νεο ψαρι να περασει καραντινα για μεγααααλο διαστημα πριν μπει στο ενυδρειο. αρα τελικα δε πρεπει να αγοραζεις μαζικα ψαρια....αλλα 1-1 και πολυ αραια μεταξυ τους....δυστυχως αυτο οικονομικα θα σε ξετιναξει αν τα παραλμβανεις μεσω αποστολων απο αλλες πολεις.

almost
04-05-11, 13:25
Και ένα μανδαρίνο ή μια πεταλούδα που θέλει ζωντανή τροφή, πως θα την περάσεις καραντίνα;..

Μας κοροϊδεύουν..
Ψάχνω τώρα να διαβάσω για την αρρώστια αυτή

Dream Waters
09-05-11, 12:31
Περυσι εχασα ΟΛΑ τα ψαρια μου απο αυτη την ασθενεια.
Επιβιωσε μονο ενα κλοουν και τιποτα αλλο.Ηθελα να το γυρισω παλι σε δισκους αλλα δε τα παρατησα.
Εγω πιστευω οτι φταει η ποιοτητα των ψαριων που μας πουλανε!
Δε γινεται τα ενυδρεια μας να ειναι υγιεστατα για μηνες και ξαφνικα να παθαινουμε τετοιες συμφορες.
Τι να πω.Περαστικα.
Πανο εγω ειχα αφησει το ενυδρειο χωρις νεους κατοικους για 3 μηνες!
Εκτοτε δε ξαναβγηκε κατι.

Πάνος
09-05-11, 12:56
ο κυκλος ζωης του παρασιτου ειναι περιπου 14 μερες...για σιγουρια θεραπειες η "ακατοικητο ενυδρειο" εφαρμοζεται γυρω στο μηνα...μετα 3 μηνες σαφως δεν εχεις προβλημα.
σημερα ειναι η πρωτη μερα που τα εναπομειναντα ψαρια φαινονται καλα και πηραν τα χρωματα τους...
θα επανελθω με πολλεεεεες λεπτομερειες για το θεμα μιας και εχω ριξει πολυ μελετη...

achisael
09-05-11, 13:00
μακαρι να περασει και να εινια ολα καλα. :p:p

bokostas
09-05-11, 14:04
...σημερα ειναι η πρωτη μερα που τα εναπομειναντα ψαρια φαινονται καλα και πηραν τα χρωματα τους...
Άντε μπράβο, σιδερένια εύχομαι.:p Τελικά έβαλες χαλκό??

...θα επανελθω με πολλεεεεες λεπτομερειες για το θεμα μιας και εχω ριξει πολυ μελετη...
Ναι, πες μας συμπεράσματα και πιθανούς τρόπους πρόληψης/θεραπείας.

Πάνος
09-05-11, 14:19
ναι..ειχα και αλλες απωλειες φυσικα..τωρα εχω να αντιμετωπισω την αμμωνια...ετοιμαζω κατι και θα επαλενλθω οπως ειπα με λεπτομερειες.

achisael
09-05-11, 14:34
πανο αν δεν δεις λυση κοιτα και το esha exit.. και δεν χαλαει και η βιολογια (οπου και να το βαλεις) poλυ καλο. :p

almost
31-05-11, 12:04
Πάνο, τι κάνουν τα ψαράκια σου;

Την παλέψανε;

Πάνος
31-05-11, 12:24
τα νεα ειναι μαλλον καλα...εως πολυ καλα...απλα ειμαι ακομη συγκρατημενος.
μετα τους θανατους που ειχα μεχρι και 1-2 μερες μετα την προσθηκη χαλκου....η θεραπεια πρεπει να στεφθηκε με επιτυχια καθως οχι μονο δεν ειχα αλλο θανατο....αλλα και τα blue tang που μονο αν το εβλεπες καταλαβαινες ποσο χαλια ηταν (ειχε γινει white tang απο τις κυστεις, κρυβοταν επι 15 μερες και με ταχυπνοια) ειναι τωρα οπως ηταν πριν την ασθενεια.
κανα 2 που το ειδαν δε το πιστευαν οτι αυτο το ψαρι συγκεκριμενα θα τα καταφερνε. και το λεω γιαυτο καθως ηταν το πρωτο που αρρωστησε και ειχε τα πιο βαρια συμπτωματα.
21 μερες κρατησα το χαλκο...κανενα ψαρι δεν εχει κυστεις πλεον...και εδω και 2 μερες ειμαι σε φαση απομακρυνσης του χαλκου.
οπως ειπα ειμαι συγκρατημενος καθως ξερω και τη ζημια που μπορει να κανει ο ιδιος ο χαλκος...
εχασα συνολο 10 ψαρια....αλλα καταφερα με το χαλκο να σωσω 16.
αν δεν ειχα χασει χρονο με τα αλλα φαρμακα ισως και αλλα ψαρια να ειχαν σωθει....αρκετα παρεξηγημενος ο χαλκος τελικα και το λεω εχοντας γνωση και των κακων που κανει...
εχω βγαλει αρκετα συμπερασματα για συγκεκριμενα σκευασματα...για τη βιολογια....και μολις βρω χρονο θα γραψω κατι πιο περιεκτικο.

almost
31-05-11, 12:32
Μπράβο βρε Πάνο που τα έσωσες!! :smt023

Πολύ καλά νέα!! :smt041:smt041:smt041

Μη στεναχωριέσαι για το χρόνο που έχασες.. μου θυμίζεις τη λίστα του Σίτλερ: όσες ζωές και να σώσεις ποτέ δεν είναι αρκετές.

Σημασία έχει ότι αντέδρασες πολύ γρήγορα σε κάτι πρωτόγνωρο για εσένα και όλα τελείωσαν με το καλύτερο δυνατό τρόπο.

Και σίγουρα έχεις μια εμπειρία, που πραγματικά σου εύχομαι να είναι αχρείαστη στο μέλλον, η οποία θα σε βοηθήσει να σώσεις όλα τα ψαράκια σου την επόμενη φορά.

Πάνος
31-05-11, 13:11
η αληθεια ειναι πως εριξα το διαβασμα της αρκουδας....ουτε πανελληνιες να εγραφα...γιαυτο και θελω να γραψω κατι επαυτου...

αν λαβεις υποψιν οτι σε εναν εδω Αλεξ-πολη αλλα και σε στον dream waters οπως λεει παραπανω απο αυτη την αρρωστια χαθηκαν ΟΛΑ τα ψαρια του ενυδρειου...ναι θεωρω οτι πηγε καλα.

δε ξερω αν θα ξαναβαλω ψαρι στο ενυδρειο μου χωρις να το περασω απο χαλκο σε καραντινα πρωτα. ηταν πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο. καποια ψαρια τα ειχα απο τοτε απου αρχισα με το αλατι (οπως και το blue tang, τους κλοουν, χρωμιδα, νταμσελ) και ετρεμα καθε μερα μηπως τα δω νεκρα. ολα τα λυπασαι..αλλα με καποια που τα εχεις πολυ καιρο δενεσαι πολυ.
ναι θεωρω πλεον πως η ασθενεια αυτη μπορει να ηττηθει...ισως με καποιες απωλειες...αλλα ελαχιστες μπροστα σε αυτα που ζωζονται και δεδομενου οτι χωρις θεραπεια θα επιβιωναν ελαχιστα και το πιθανοτερο κανενα.
αν υπαρχει δυνατοτητα να γινει θεραπεια σε αλλο ενυδρειο τοτε ακομη καλυτερα να μην περασει απο χαλκο η κυριως δεξαμενη.

freediver
31-05-11, 15:12
Χαίρομαι για το καλό αποτέλεσμα. Περαστικά και καλή επάνοδο...

Πάνος
31-05-11, 18:10
ευχαριστω! ειναι βεβαια νωρις ακομη για να μιλω με σιγουρια...αλλα θα ενημερωσω για την εξελιξη.