PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρθενογεννηση Pseudomugil


Raven
03-05-11, 21:09
Φυσικα δεν προκειται για παρθενογεννηση αλλα για μενα ειναι εντελως ανεξηγητο το πως βρεθηκε ενα νεογεννητο Pseudomugil-ακι μεσα στο 200αρι με τις γαριδες μου.:confused:

Φυτα ή κλαδεματα εχω εδω και μηνες να βαλω εκει μεσα. Και δεν θυμαμαι να εριξα καποιο κλαδεμα..

Στην αρχη δεν εδωσα σημασια, ηταν πολυ μικροσκοπικο και ηξερα οτι το 200αρι μπορει ανετα να το συντηρησει απο μικροοργανισμους, αφου δεν ταιζω παρα μονο βυθιζομενες τροφες για τις γαριδες που ειναι και οι μοναδικοι του κατοικοι.
Eτσι κι αλλιως δεν επιθυμουσα καμια αναπαραγωγη γιατι δεν εχω χρονο να ασχοληθω και τα ψαρια που εχω μου ειναι αρκετα.

Τελικα το μικρο τα καταφερε και χωρις την δικη μου βοηθεια, και σημερα ειναι ενα υγιεστατο και δραστηριο μικρο ηλικιας 1 μιση μηνος.

Μοιαζει για gertruda-κι τελικα αν και στην αρχη πιστεψα οτι ηταν furcatus και προερχοταν απο κλαδεμα φιλου (zipper moss) που μου χαρισε ακριβως εκεινη την περιοδο.

Και μερικα στοιχεια που ισως φανουν χρησιμα.
Το ενυδρειο εχει ΡΗ οξινο και πολυ χαμηλες σκληροτητες (90% νερο οσμωσης, και θερμοκρασια 23*C.
Στο 300αρι οπου εχω 4 αρσ+1θηλ gertrudae , δεν εχω δει ποτε μικρο στην επιφανεια.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-bd994b3a.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-90ddd857.jpg

imichal
03-05-11, 21:14
ωραιος ο μικρος.....

Όλο εκπληξεις εισαι Αλέξανδρε !

Μίμης
03-05-11, 21:18
τι σου κανει η τυχη καμια φορα ε??
με το καλο να μεγαλωσει και να βρεις και κανα αλλο :D

Dimis
03-05-11, 21:20
Μπραβο ρε Αλεξ.
Τα αυγα τους αν δεν φαγωθουν αμεσως που ειναι το πλεον πιθανο μπορουν να διατηρηθουν για πολυ καιρο ακομα και εξω απο το νερο αρκει να εχει υγρασια.
Οταν εκκολαφθουν ειναι πολυ μικροσκοπικα και παλι θα φαγωθουν αν υπαρχει ψαρι μεσα που στο στομα του χωραει τον γονο.
Οποτε εσενα το αυγουλακι καποια στιγμη βρηκε προσφορο εδαφος και εκκολαφθηκε και το καλυτερο δεν ειχε θηρευτες ο μικρουλης αλλα αντιθετως ειχε πολλους μικροοργανισμους να τραφει φυσικα!
Αυτα ειναι...Να σου ζησει ο μικρουλης gertrudae.

Raven
03-05-11, 21:30
Να προσθεσω μονο οτι τα gertrudae ηταν η πιο αποτυχημενη επιλογη που εχω κανει ποτε.
Ηδη απο την 3η -4η μερα στο ενυδρειο αγριεψαν μιμουμενα τα CPD και εξαφανιζονται πανικοβλητα ακομα κι αν περασω 5 μετρα μακρια απο το ενυδρειο τους. Αδιαφορα, αχρωμα και αγριμια....το χειροτερο μου !
Μια που τα εβαλα στο ενυδρειο και μια που τα ξεχασα. Ουτε γυρισα να τα ξανακοιταξω... απογοητευση σκετη.

tsoum
03-05-11, 23:44
Πολύ αξιοπερίεργο!
Πριν πόσο καιρό εγινε η μεταφορά απο το 400αρι στο 200αρι;

achisael
04-05-11, 00:01
μπορει να ειναι κατασκοπος απο εξωψαρογηινους..:D:D

Raven
04-05-11, 00:28
Πολύ αξιοπερίεργο!
Πριν πόσο καιρό εγινε η μεταφορά απο το 400αρι στο 200αρι;
Τι εννοεις; το 200αρι στηθηκε πριν 1 χρονο και φιλοξενει μονο γαριδες. Εχει ξανασυμβει με κλαδεματα να βγουν μωρα CPD και γενικα ξερω οτι καθε φορα που μεταφερω εκει μεσα εστω και ενα μικρο κομματι moss , θα εχει πανω του αυγα που θα εκκολαφθουν.
Γι αυτο ακριβως το λογο και δεν το κανω ! και δεν θυμαμαι να εβαλα οτι δηποτε σε αυτο το ενυδρειο πριν την εμφανιση του μικρου gertrudae.
Αλλα αφου εχω Gertrudae στο θρονο , απο εκει προερχεται σιγουρα..

tsoum
04-05-11, 00:48
:confused:

Οτι να'ναι. Για καποιον λόγο καταλαβα οτι τα ψαρια του συγκεκριμένου είδους μεταφερθηκαν απο το ενυδρείο που εμφανιστηκε το ψαράκι κ μετά απο καιρό ανακάλυψες αυτό! :rolleyes::p

kingrim
04-05-11, 10:16
raven μηπως εχεις κοινα εργαλεια ???

Raven
04-05-11, 14:23
Ναι, αλλα δεν νομιζω να μπορουν να μεταφερθουν αυγα ψαριων με τα εργαλεια. Σιγουρα με καποιο μικρο φυτακι περασε απο το ενα ενυδρειο στο αλλο και δεν το θυμαμαι.

kotsos83
04-05-11, 15:44
Να προσθεσω μονο οτι τα gertrudae ηταν η πιο αποτυχημενη επιλογη που εχω κανει ποτε.
Ηδη απο την 3η -4η μερα στο ενυδρειο αγριεψαν μιμουμενα τα CPD και εξαφανιζονται πανικοβλητα ακομα κι αν περασω 5 μετρα μακρια απο το ενυδρειο τους. Αδιαφορα, αχρωμα και αγριμια....το χειροτερο μου !
Μια που τα εβαλα στο ενυδρειο και μια που τα ξεχασα. Ουτε γυρισα να τα ξανακοιταξω... απογοητευση σκετη.
Κι ομως Αλεξανδρε ειναι καταπληκτικα ψαρακια γεματα ζωντανια και ορεξη για αναπαραγωγη.Αν τα ειχες μονα του σε ενα ενυδρειο θα καταλαβαινες τι εννοω.Παρεπιπτωντος με τον ιδιο τυχαιο τροπο εχω κι εγω 1 μωρακι γκερτουδακι.Το δικο σου φενετε για θυλικο και σιγα σιγα θα ελεγα να το βαλεις με τα υπολοιπα στο θρονο.

kingrim
04-05-11, 16:58
Raven μπορει να εκανες ενα κλαδεμα στον θρονο και να ειχε στο ψαλιδι ενα κομματακι μοςς και να το εβαλες μετα στο γαριδαδικο να κλαδεψεις κατι αλλο και τσουπ να το αυγουλακι ειναι λιγο ακραιο αλλα εχει γινει με ασθενειες και αλλα

Raven
22-05-11, 19:31
Μεγαλωσαμε.. τρωμε και grindal τωρα ! :p
Αρσενικο βγηκε τελικα.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-78e1cc57.jpg

Γιώργος Κ
22-05-11, 19:43
Χαχαχα βρε τον σπορο ... τα καταφερε!!! :p:smt041:smt041

kingrim
22-05-11, 19:58
το ειχε μεσα του παντωςο ψαρις

zipo
22-05-11, 20:22
Είναι σίγουρα πολύ σκληρός για να πεθάνει... :rolleyes: Όμορφος είναι πάντως..

Raven
22-05-11, 20:32
Κανει και flaring ο μπομπιρας και σηκωνει το "καρφι" που εχει στην πλατη.
Θα τον λεω "ο καρφακιας" :smt020

olga
22-05-11, 22:52
Ειναι οντως καταπληκτικα αυτα τα ψαρακια οταν κανουν flaring..
Μπραβο τον μικρουλη παντως,τα καταφερε.
Οσο για τον ιδιοκτητη..δεν θα μιλησω,απλως αλλοι εχουν τα ψαρια και τα περιμενουν εναν χρονο μπας και γεννησουν,αλλα τιποτα, και καποιοι αλλοι,χωρις να εχουν ψαρια ,τους εμφανιζονται μωρα.:smt120:smt120:D
Ανεξηγητα φαινομενα..

Raven
23-05-11, 00:07
:D
Ολγα ακομα δεν σου εκαναν μωρακια τα δικα σου ε; κανε το κολπο με την μεταφερομενη moss και θα δεις που ειναι ευκολα στην αναπαραγωγη τους.
Απο τα furcata εβγαλες μωρα;

olga
23-05-11, 08:55
Oχι Αλεξανδρε,τα φουρκατακια τα εδωσα σε συνχομπιστα που ειχε και αλλα,και κρατησα μονο τα gertrudae μηπως και με λιγοτερο στρες τα καταφερουν (ετρωγαν πολυ κυνηγητο απο τον αρσενικο ),αλλα και παλι τιποτα.
Θα δοκιμασω να μεταφερω φυτα σε αλλο ενυδρειο μπας και μου φεξει!:)