PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεννητούρια Corydoras


TAN
17-11-03, 13:59
Χτες το πρωι τα corydorakia μου ειχαν μια ευχαριστη εκπληξη!!Στο μπροστινο τζαμι ειχαν εναποθεσει εναν αρκετα μεγαλο αριθμο αυγων!!Καθος τα προσεξα τα πιο πολλα φενονται γονιμοποιημενα!!
Τα corydorakia ειναι τα aeneus albino..
Εχει κανεις εμπειρια με γεννες των cory ??
:roll: Α

Tolis
17-11-03, 14:26
Αν τα αφησεις εκει συντομα θα φαγωθουν απο τους υπολοιπους ενοικους του ενυδρειου.
Μπορεις να τα παρεις με ενα ξυραφακι και να τα βαλεις σε ενα καθαρο δοχειο, με μια αερανντλια, και μερκες σταγονες methylene blue αν βρεις.
Αν ηδη φαγωθηκαν, μη στεναχωριεσαι, μιας και αρχισαν να αναπαραγονται, θα το κανουν συχνα πλεον.

TAN
17-11-03, 14:41
Ευχαριστω τολη,πυστευω οταν γιρισω απο την δουλια να ειναι ακομα εκει!!
Θα τα βαλω σε ενα ενυδρειακι 10Λ που εχω για τις γεννες τον gubby!φοβαμαι με το ξυραφακι μην και καταστρεψω τα αυγα. :cry: :cry:
Το methylene blue που θα το βρω??

Tolis
17-11-03, 14:53
Στα φαρμακεια.

Μην τα φοβασαι, ειναι πολυ ανθεκτικα τα αυγα τους. Χρησιμοποιησε το ξυραφακι σαν "σπατουλα" , μαζεψε τα και ξεκολλα τα απο το ξυραφακι στο νεο ενυδρειο σπρωχνοντας τα απαλα με το δαχτυλο.

tasos
17-11-03, 20:15
Ποιές είναι οι συνθήκες του ενυδρείου σου ΤΑΝ;Σκληρότητα,ph φωτισμός;Συγχαρητήρια -+5 .

TAN
18-11-03, 13:57
Ευχαριστω φιλε Τασο!!
Οι συνθηκες ειναι PH 7,4 KH 6 και η θερμοκρασια 26 C
Για τον φωτισμό εχω μια 1 λάμπα φθορισμού Juwel 20 W
Τα αυγουλακια μεταφερθικαν σε ενα ενυδριακι 10L επιτυχως!!
Για φυτραρισμα εχω βαλει το κλασικο σφουγκαρακι με την αντλια.
Τωρα αναμενω.... :roll: :roll:
Σε ποσο χρονικο διαστημα θα πρεπει να εχει γινει η εκολαψη?

sot-zoe
18-11-03, 17:47
μια αερανντλια, και μερκες σταγονες methylene blue

TAN
20-11-03, 19:21
εχω βαλει και λιγο methylene blue !!
αλλαξα και το σφουγκαρακι και το σωλινακι της αερανντλιας καταλιγει σε εναν πορολιθω!! :)
Τωρα αναμονη μεχρι να σκασουν μυτη τα νεογνα corydorakia. :lol:
Αν πανε ολα καλα οποιος θελει corydorakia εδω ειμαι... :wink:


THANX..............

Tolis
20-11-03, 21:46
Πρεπει να φροντισεις απο τωρα για την τροφη τους τις πρωτες μερες.

TAN
21-11-03, 16:39
Ναι οντος.
Για Artemia σκεφτομαι. :roll:
Θα ψαξω σε κανενα petshop για αυγα... :wink:

pavloukos
21-11-03, 17:35
Τράβηξε και μία φωτο να τα δούμε και εμείς αν μπορέσεις :)

soza
21-11-03, 20:02
αυγα αρτεμια ειχε αυτο το μαγαζι στην Πατησιων, κοντα στο μουσειο.
Απο εκει ειχα παρει εγω πριν κανα εξαμηνο... λογικα θα εχει ακομα.

pani
14-12-03, 16:23
Μου έχουνε χαρίσει 7 αλπινο κορυς γεννημένα τελος Νοεμβρίου, τα ταίζω με φαγιτό για μωρά τρώνε καλά υπάρχουν ενα δύο που φαίνονται λιγο πιο αδύνατα απο τα αλλα αλλά επιβιώννουν.Τα έχω τοποθετήσει σε γεννίστρα μέσα στο ενυδρείο. Θά ήθελα να με βοηθήσετε για το μεγάλωμα τους. Βασικά πρέπει να μεγαλώσουν αρκετά για να τα αφήσω στο ενυδρείο φαντάζομαι .Το ενυδρείο έχει μέσα μονο γκάπυς και ενα καρύδορα γλίφτη πιτσιλλοτό τον λέω
δεν ξέρω το όνομα του . Είναι 70λ το ενυδρείο με παραπολλά γκάπυς διαφόρων ηλικιών με 4 φυτά και μερικά πλαστικά που επιπλέουν.Τα μικρά μου κορυς λοιπόν ελπίζω να καταφέρω να τα μεγαλώσω κανονικά χωρίς απώλειες ....

Tolis
14-12-03, 16:38
Αν το μεγεθος τους ειναι 1 εκ. και πανω, μονο με γκαπις μεσα στο ενυδρειο, μπορεις να τα αμολησεις.

Η γεννα αυτη ειναι απο μαγαζι?

pani
14-12-03, 16:51
οχι Τόλι μου τα έχει δώσει η ξαδέλφη μου... εκείνη εχει ένα ενυδρείο και εχει μέσα αρκετα αλπινο που τις έχουν ξαναγεννήσει ενα καρχαριάκει με κόκκινη ουρά και νομίζω τα άλλα που έχει ειναι κουράμις και ενα κορύδορα αρκετά μεγάλο. Το φανταστικό με το δικό της ενυδρείο ειναι γιατι οι κορύδορες μεγαλώνουν παρα πολύ σσε λίγο χρονικό διάστημα γινονται θηρία. Μέσα στο ενυδρείο της υπάρχουν μικρά σαλιγγαράκια τα οποία είδε να τρώγονται απο τον κορύδορα ....
Ελα πές μου που θα βρήσκουν την τροφή τα καημένα μεσα εκεί στομεγάλο ενυδρείο.Σκέφτομαι να τα αφήσω να γίνουν περίπου ενός μηνός και μετά να τα αφήσω μέσα.΄Μόλις τώρα έχουν φανεί τα μουστακάκια τους που ψάχνουν την τροφή και ειναι σχεδόν διάφανα τα καλά μου.......

TAN
15-12-03, 12:47
Φιλη pani Aν ειναι μικροτερα του 1cm θα ηταν πρωτιμοτερο να τα εχεις σε ενα μικρο ενυδρειακι.
Οσο αφορα την τροφη την αρτεμια θα την δεχτουν πολυ καλα.

Απο την δικη μου γεννα τα 20 corydorakia που εκολαφθικαν απο την πρωτη μερα τα ταιζω artemia οταν φτασουν το 1cm θα κανω την μεταβαση σε τριμενα φιλαρακια και αργοτερα θα μεταφερθουν στο κυριο ενυδρειο.. :wink:

Ευχαριστω ολους οσους με βοηθισαν με τις συμβουλες τους και ειχα μια σωστη γεννα.. [/quote]

pani
15-12-03, 14:49
Ναι και εγώ ευχαρηστώ πολύ για τις συμβουλές που πέρνω απο όλους. Οπως είπα τρώνε τροφή για μωράκια και την δεχονται αρκετά καλά , οταν λετε 1cm ΄ολόκληρο το κορυδάκι με την ουρά του , εχ εντάξυ ειναι περίπου 2-3 που έχουνε φτάσει αυτό το μήκος όμως θα τα αφήσω στην γενήστρα γιατί ειναι αρκετά μεγάλη πλαστική ειναι και επιπλέει μέχρι να μεγαλώσουν ακόμα λίγο, δεν έχω αλλο ενυδρειάκι μικρό με τα σχετικά γιά να μπορούν να μεγαλώσουν σωστά, έτσι η επιλογή μου ειναι η γενήστρα που νομίζω ειναι η καλύτερη λύση για την ώρα......Πάντως ειναι μούρλια τα κορυδάκια μου ......οπως ολων φυσικά........

pani
15-12-03, 19:01
ΤΑΝ , απο ότι πρόσεξα τά δικά σου κορυ ειναι λιγες μέρες μεγαλύτερα απο τα δικά μου , ωραία λοιπόν θα ανταλλάσομεν εμπειρίες και απόψεις αναφορικά με το μεγάλωμα τους. Για μένα ειναι νέα εμπειρία αφού τα γκάπυς μου γεννάνε πιά στο ενυδρείο .Δεν έχω μωράκια αλλα για να ασχολούμαι παρά μονον τα κορυς τώρα... Περιμένω να μου γράψεις τις δικές σου εντυπωσεις και τα δικά σου σχόλια. Φυσικά απευθύνομαι σε σένα γιατι έχεις τώρα μικρα , αλλά και οποιοσδήποτε θάθελε να πει τις απόψεις του και τις εντυπώσεις του θα ήτανε οφέλειμο να τις ακούαμεν χμ μάλλο να τις διαβάζαμεν., και πάλι σας ευχαρηστώ πολύ .

pani
09-01-04, 21:30
ΤΑΝ τί γίνονται τα δικά σου κορυς; Εγώ έχασα το πιο μικρό τα άλλα 4 ειναι αρκετά μεγάλα τα υπόλοιπα δύο ακόμα φαίνονται μωράκια.Εχουν μεγάλώσει μπορώ να πώ καλα αλλά σκεφτομαι να τα αφήσω στο μεγάλο ενυδρείο Τί θα τρώνε; πώς θα τα ταίζω τα μωρά μου εκεί; Ακόμα δεν αποφάσισα τί θα κάμω. Εσύ τί έκαμες; Πόαο μεγάλα ειναι τώρα; Πές μου τις δικές σου εντυπώσεις για τα μικρά σου

Tolis
10-01-04, 05:42
Για ταϊσμα μικρων (αφου περασουν το σταδιο του μωρου μωρου) και μεγαλων κορυς, παρε τις ταμπλετες της τετρα - ριχνεις μια και την βρισκουν και κανουν γλεντι.

pani
10-01-04, 10:03
Καλημέρα,

Εντάξυ Τόλη έχω ταμπλέττες βυθού αλλά τό μεγάλο μου ερώτημα είναι σε ποιά ηλικία να τα αφήσω στο ενυδρείο τώρα είναι 6 εβδομάδων, ολόκληρο δεν έχει φτάσει τους 2 πόντους ακόμα.Τώρα έχουν ξεχωρήσει τα ματάκια τα μουστακια τους και κάτι σαν ποδαράκια .Ειναι τρέλλα να τα παρακολουθείς να μεγαλώνουν. Ευχαρηστώ πολύ που με βοηθάτε....

pani
13-01-04, 09:36
ΤΑΝ δεν μου έχεις πει για τα δικά σου κορυς τι γινονται μήπως δεν είδες την ερώτηση μου; Εγώ έχασα ακόμα ένα απο τα μικρότερα εύχομαι αυτά που έμειναν να καταφέρω να τα μεγαλώσω

TAN
13-01-04, 09:54
Για΄σου panitsa.... :wink:
Μια χαρα ειναι τα corydorakia με μεγεθος 1cm προστοπαρον.
Αρχιζουν και τρωνε ταμπλετες τους δινω τις tetra.Περιμενω να μεγαλοσουν ακομα λιγο και θα αρχισω να χαριζω τα πιο πολλα.. :wink:

pani
13-01-04, 12:12
Γιά σου ΤΑΝ χμ δηλαδή στα ίδια επίπεδα ειμαστε, μόνο που εγώ έχασα τα πιό αδύνατα . Ταμπλέττες ακόμα δεν τούς έδωσα επειδή έχω την τροφή για μωράκια όμως τώρα που το λές θα τούς τρίψω και λίγη ταμπλέττα να δούμεν αν τρώνε.... μακάρι να είμουνα στις περιοχές σας πραγματικά ρε παιδιά υπάρχει μια αλληλεγγίη μεταξύ σας που την ζηλεύουμεν εμείς τα ξενειτεμενα παιδιά ...........γράφε μου καπου καπου για την αναπτυξη τους με λίγη λεπτομέρεια για να τα συγκρίνω με τα δικά μου αν θέλεις.....

steve_ier
18-03-04, 12:26
Βασικά εχτές είδα ένα από τα ALBINO μου να έχει μαυρισμένη και φουσκωμένη κοιλιά.... Μετά από κανένα δύωρο που ξανακοίταξα η κοιλιά του είχε σχεδόν αδειάσει και παρατήρησα γύρω στα τοιχώματα κάτι άσπρα και μαύρα μπαλάκια........ Μήπως μπορεί κανείς να μου πεί πως είναι τα αυγά τους και κάνα καλό site με πληροφορίες για αυτά ???????

steve_ier
18-03-04, 22:36
Τελικά τα ALBINO δεν γέννησαν από τι φένεται αλλά πρόκειτε για μικροσκοπικά σαλιγκαράκια που προσπαθώ να καταλάβω από που προήλθαν :roll: :(

asteris
28-03-04, 21:37
Σήμερα τσάκωσα την θυληκιά paleatus να κάνει τον γνωστό θηλασμό :shock: σε θέση Τ, στον μεγάλο αρσενικό. Ο αρσενικός μετά για κάνα δυό λεπτά παραπατούσε :lol: . Δυστυχώς δεν πρόλαβα να αποθανατίσω την σκηνή με την ψηφιακή (αϊ να χαθείς μπανιστηρτζή, θα μου πείτε και θά'χετε δίκιο... :) :oops:

Μέχρι να προλάβω να τα ψαρέψω και να τα βάλω στο μικρό 20λιτρο, η θυληκιά είχε αμολήσει καμιά 10αριά αυγά στα τζάμια και αμέσως μετά το paradise έδεσε πετσέτα στο λαιμό, πήρε μαχαιροπήρουνο και τα τσάκισε.

Μόλις τα έβαλα στο 20λιτρο, η θυληκιά αμόλησε άλλα 20-25 και ηρέμησε. Μετά από 5-10 λεπτά είδα τα guppies να τσιμπολογάνε τα αυγά, οπότε αναγκάστηκα και τα μετακόμισα σε μια μικρή γυάλα 2lt.

Τι θερμοκρασία πρέπει να έχω ? Θέλει heater ? Αεραντλία ?

Πάω να πάρω τροφή αύριο και pumpers για μένα... Γιούχου... :D :D :D

Είμαι χαρούμενος.

Να και μια φωτο από τα αυγά.

http://www.panaster.com/Asteris/photogallery/Enydreio/cory%20eggs.jpg

steve_ier
29-03-04, 00:08
Μπράβο asteri καλή συνέχεια :!: Μήπως μπορείς να μου πεις θερμοκρασία PH GH KH :?: :?: :?: Θέλω και εγώ να δω απογόνους από τα Cοrydoras μου...

asteris
29-03-04, 02:07
Θερμοκρασία 24 βαθμοί
pH 7.6
KH 14
GH 17
Αμμωνία 0
Νιτρώδη 0
Νιτρικά 0 (χρησιμοποιούσα Easybalance της Tetra, δεν θα το ξανακάνω, μην βαράτε...)

steve_ier
06-04-04, 11:08
Γέννησαν και τα δικά μου :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Σηκώθηκα το πρωί και στο μπροστινό τζάμι είδα 12 αυγά...
Τα έβγαλα με μια ξύστρα αν και τα στραπάτσαρα λιγο :? Τώρα τα έχω σε ένα 5λιτρο και περιμένω :)

Giorgos
07-04-04, 01:37
Βάλε μια αεραντλία και λίγο methyline blue.

steve_ier
07-04-04, 23:21
ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΚΑΝΕ ΤΑ ΑΥΓΑ :?: :?: :?: :?:

Giorgos
09-04-04, 04:25
Περίπου μετά από τρεις μέρες.

steve_ier
14-04-04, 13:21
Από τα 10 αυγά που έβαλα μέσα έσκασε το ένα και δεν ξέρω κατά πόσο θα σκάσουν και άλλα :D . Τώρα βλέπω ένα σπερματάκι να πηγενοέρχεται πάνω κάτω και μόλις σήμερα κατάφερε να κολυμπήσει ώς την επιφάνεια :) Δυστηχώς δεν βρίσκω αρτέμια όποτε του έτριψα λίγη ταμπλέτα βυθού που την έκανα σκόνη και έβαλα και ρύζι με το φλοιό με αποτέλεσμα το νερό να έχει ψιλοασπρίσει :? Ελπίζω να φάει και να μεγαλώσει :) Είναι η πρώτη μου προσπάθεια και δεν ξέρω το κατα πόσο το 1 στα 10 θεωρείται καλό ποσοστό......

Tolis
14-04-04, 15:36
Μην αφηνεις το νερο να ασπριζει, αλλαζε το συχνα.

TAN
14-04-04, 18:45
Τις αλλαγες καντες με σολινακι σαν αυτο που βαζουμε στις αεραντλιες.
Οταν ξεκολαγες τα αυγα απο το τζαμι μηπος τα χτυπισες?

asteris
14-04-04, 19:08
Από τα 10 αυγά που έβαλα μέσα έσκασε το ένα και δεν ξέρω κατά πόσο θα σκάσουν και άλλα :D . Τώρα βλέπω ένα σπερματάκι να πηγενοέρχεται πάνω κάτω και μόλις σήμερα κατάφερε να κολυμπήσει ώς την επιφάνεια :) Δυστηχώς δεν βρίσκω αρτέμια όποτε του έτριψα λίγη ταμπλέτα βυθού που την έκανα σκόνη και έβαλα και ρύζι με το φλοιό με αποτέλεσμα το νερό να έχει ψιλοασπρίσει :? Ελπίζω να φάει και να μεγαλώσει :) Είναι η πρώτη μου προσπάθεια και δεν ξέρω το κατα πόσο το 1 στα 10 θεωρείται καλό ποσοστό......

Εγώ είχα 1 στα 20, και αυτό το έχασα μετά από 4 μέρες μάλλον από κακές συνθήκες νερού (βλέπε γυάλα με αεραντλία).

Τώρα περιμένω ξανά γέννα από την θυληκιά (πάλι τούμπανο είναι), και αυτήν την φορά θα μπούνε σε γεννήστρα μέσα στο 60άρι.

steve_ier
14-04-04, 20:30
Τις αλλαγες καντες με σολινακι σαν αυτο που βαζουμε στις αεραντλιες.
Οταν ξεκολαγες τα αυγα απο το τζαμι μηπος τα χτυπισες?

Μάλλον τα ψιλοξεσκισα με την ξύστρα.... :?

steve_ier
15-04-04, 19:10
Μην αφηνεις το νερο να ασπριζει, αλλαζε το συχνα.

Ελα όμως που εγώ έβαλα πολύ ρύζι μέσα και άφησα το νερό να ασπρίσει... :cry: Δεν άλλαξα και το νερό (για να έχει τροφή σκέφτηκα :roll: ) με αποτέλεσμα στην επιφάνεια να σχηματιστεί μια κρούστα στην οποία κόλλησε και απεβίωσε με ένα βασανιστικό όπως υποθέτω θάνατο ... :( :cry: :cry: :cry: :cry:

Giorgos
16-04-04, 01:51
Μην αφηνεις το νερο να ασπριζει, αλλαζε το συχνα.
Κακώς δεν το άλλαξες. Τα fry είναι πολύ ευαίσθητα και πρέπει να τα βοηθάμε προσφέροντας άψογες συνθήκες.

asteris
17-04-04, 18:29
Νέα γέννα πάνω στο μήνα.

Χτες το απόγευμα γύρισα από την δουλειά και βρήκα την θυληκιά ξεφούσκωτη και καμιά 40αριά αυγά κολλημένα στα τζάμια.

Αυτήν την φορά ήμουν προετοιμασμένος, έστησα την γεννήστρα από τούλι που είχα πάρει και μετακόμισα εκεί 27 αυγά που δεν είχαν φαγωθεί. Έριξα μέσα και 2-3 κλαδέματα για να έχουν καταφύγιο τα νεογέννητα μόλις βγούν.

Το ενυδρείο έχει 25 βαθμούς, 13 σκληρότητα (ολική), 0 αμμωνία, 0 νιτρώδη, 0 νιτρικά (έχω πολλά φυτά για 60άλιτρο μάλλον, 20-25 ρίζες).

Πήρα και Tetra babymin για πρώτη τροφή, έχει τίποτα άλλο να προσέξω ?

asteris
18-05-04, 00:17
Χτες κλάδεψα την polysperma που είχε γεμίσει το ενυδρείο και τι βλέπω σήμερα?

Ένα τσούρμο πιτσιρίκια που έχασα μετά την τελευταία γέννα και νόμιζα ότι γίνανε μεζέδες, αρμενίζανε σε μια γωνιά του ενυδρείου.

Τα έπιασα με την απόχη και τα έβαλα στο μικρό ενυδρείο, μαζί με την (πάλι) έγκυο μαμά και έναν long fin αρσενικό.

Είναι στο σύνολο 18, λίγο κάτω από 1 cm και μιά και σουλατσάρουν χαρούμενα πέρα-δώθε, μια και δεν φοβούνται πλέον.

Όσοι από Θεσσαλονίκη ή τριγύρω θα χρειαστούν paleatus, ας στείλουν pm. Θα χαρίσω τα 10-12.

Octopus
18-05-04, 00:57
... και τα δικά μου...

Πως καταλάβαινω ότι είναι γονιμοποιημένα; προς το παρόν τα έχω σε μια γεννήστρα και περιμένω, διάβασα κάπου ότι θέλουν 4-5 ημέρες για να εκκολαφθούν, είναι αλήθεια; πότε θα πρέπει να πάψω να ελπίζω άραγε;

(και τα κορυδόρας την άνοιξη κυνηγάνε;) :P

PIRANHA
18-05-04, 10:44
ΜΠΡΑΒΟ παιδιά , άντε να τα δούμε και
να μεγαλώνουν !