PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαλαζιακο χαλικι για τον βυθο.


mikenuke
15-11-03, 21:40
Ρε γμτ ψαχνω τοσην ωρα να βρω αναφορες για αυτο το θεμα και δεν βρηκα τιποτα, ενω σε ασχετες στιγμες το εχω πετυχει.

Για οσους βρισκονται στην περιοχη της θεσσαλονικης μαλλον βρεθηκε η φθηνη λυση! Λιγο εξω απο την θεσσαλονικη καμια 20αρια χιλιομετρα στον δρομο προς Σερρες αμεσως μετα την Ασσηρο στα αριστερα υπαρχει μια επιχειρηση που εχει τετοιο χαλικι σε οση ποσοτητα και μεγεθος θελετε! Το ονομα της εταιριας ειναι ΜΕΒΙΟΡ α.ε. Εγω σημερα προμηθευτηκα απο εκει 2 σακια, βεβαια δεν μπορω να σας πω τιμη γιατι δεν τα πληρωσα λογω ενος φιλου.

Τωρα για το θεμα το τεχνικο...πριν το βαλλω στο ενυδρειο τη προεργασια θα επρεπε να κανω? Κοσκινισμα,Πλυσιμο και Βρασιμο οπως και με την αμμο της θαλλασσης? ή πιο απλα πραματα?

Το χρωμα του ειναι αρκετα ανοιχτο εως λευκο και δεν ξερω ποσο ωραιο θα φαινεται μεσα στο ενυδρειο, τι λετε για αυτο?
Επισης επειδη θα εχω και φυτα προτεινεται και την τοποθετηση απο κατω και καποιου υποστρωματος για φυτα? η μονο με αυτο ειμαι ενταξει?

Οπως καταλαβαινετε παω για γενικη ανακαινηση του ενυδρειου μου των 160λιτρων για να βγαλω και το φιλτρο βυθου και θελω να κανω σωστη δουλεια.Γι'αυτο θελω τις συμβουλες σας.

lasal
16-11-03, 04:10
Θέλει πολυ καλό ξέπλυμα Μιχάλη
Στην αρχη το λευκό δείχνει υπέροχο.
Ομως με τον καιρό αρχίζει και χρωματίζεται απο τα άλγη απο τις τροφές και τα υπολείματα.
Οπότε για να το αποφύγεις θα πρέπει να δουλεύεις πολύ την σκούπα.
Μάλιστα σε κάποιο ποστ ο τολης έχει μια σκούπα με ενα ξυλάκι στην άκρη στερεωμένο για να αναμοχλεύει το έδαφος.
Είναι ότι καλύτερο.
Μπορείς να βάλεις λατερίτη σαν υπόστρωμα αλλα όχι σε υπερβολική ποσότητα.
Ο λατερίτης είναι μια μακρόπνοη πηγή σιδήρου.
Η Λαμπρινή πουλάει λατερίτη.
Νομίζω πως μισό κιλό αρκεί για τις διαστάσεις σου.
Αν σου φανεί ακριβή η αγορά του τότε έλα να σου πω που θα μαζέψεις μερικά τσουβάλια. :) :)
Περισσότερα για τον λατερίτη θα βρείς Εδώ (http://www.dupla.com/e037.htm)
Είχε και ροζ χαλαζιακό χαλίκι?

mikenuke
16-11-03, 04:27
Αν δεν κανω λαθος ειχε.
Αλλα μου ειπε οτι αυτοι συνηθως ανακατεβουν τα πολυ ασπρα με τα υπολοιπα και βγαζουν κατι ενδιαμεσο.παντως ειχε και ροζακι.

mikenuke
25-11-03, 01:59
Την παρασκευη εκανα ενα τεστ για να δω τι συμβαινει με το χαλικι.
Κατ'αρχην επλυνα μια μικρη ποσοτητα ενος λιτρου περιπου ... εβγαλε πολυ θολουρα!!! Θα χρειαστει πολυ δουλεια το πλυσιμο και δεν ειναι και καλοκαιρι!Το νερο ειναι μπουζι!

Επειτα εκανα τεστ γιανα δω κατα ποσο ουδετερο ειναι.

Εβαλα σε ενα δοχειο το χαλικι και προσθεσα νερο απιονισμενο το οποιο ειχε
pH - 7
KH - 1
GH - 1

Yστερα απο διαστημα 3 ημερων (ΠΣΚ) μετρησα

pH - 7
KH - 2
GH - 1

συμπερασμα?δεν ειναι και τοσο ουδετερο ή ειναι φυσιολογικο?