PDA

Επιστροφή στο Forum : tenellus


nikosn
29-04-11, 16:47
παιδια το τενελους κανει για emersed?

AQUA PURA
29-04-11, 16:57
Βεβαίως και κάνει ;)

nikosn
29-04-11, 17:02
να σου πω την αληθεια μου εμεινε μονο ενα ματσακι δεν διαχωριζεται αλλο γιατι ειωαι μικρο.το εβαλα σε μια γλαστρα με μια σακουλα χωμα-λιπασμα απο ανθοκηπιο και ενα μπουκαλι λιπασμα.πρεπει να το σκεπασω και να το εχω εξω η να το βαλω μεσα στο σπιτι?

AQUA PURA
29-04-11, 17:10
Πολύ ωραία φίλε μου το χώμα τι περιέχει? Επίσης τι εννοείς “ένα μπουκάλι λίπασμα”? Τώρα που φτιάχνει ο καιρός μπορείς να καλύψεις την γλάστρα με σακούλα διάφανη στην συγκεκριμένη περίπτωση (για να κρατάει υγρασία) και να τοποθετήσεις την καλλιέργεια έξω σε ένα φωτεινό προς σκιερό σημείο όχι κάτω από τον ήλιο το tenellus δεν αντέχει την πολύ ζέστη…Αλλιώς μπορείς να το τοποθετήσεις μέσα στο σπίτι με τεχνητό φωτισμό

nikosn
29-04-11, 17:17
το χωμα δεν θυμαμαι την πεταξα παντως εγραφε οτι περιεχει πολλα συστατικα και ειναι ιδανικο για την αναπτθξη των φυτων οσο για το μπουκαλι το πηρα απο το alex pak και γραφει bio garden για βολβους και σπορους 5ml ανα 10kg χωμα.τωρα δεν ξερω αν κανει

AQUA PURA
29-04-11, 17:23
δεν κάνει φίλε μου να χρησιμοποιούμε τέτοια λιπάσματα θα κάψουν το φυτό….αν εχεις όρεξη διάβασε εδω ;) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37240)

nikosn
29-04-11, 17:31
οκ τοτε θα το αφησω ετσι και θα δω τι θα γινει.σε ποσες μερες θα δω αποτελεσμα?

nikosn
08-05-11, 16:25
δεν βλεπω να παιρνει τα πανω του...η κορυφη μαραθηκε και εγινε καφε τωρα δν ξερω αν η ριζα ειναι καλη:confused::confused::confused: