PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΑΙΣΜΑ ΔΙΣΚΩΝ


HLIASKR
28-04-11, 19:55
Καλησπερα σε ολους!Σημερα εκλεισα ενα μηνα απο την μερα που εβαλα δισκους στο ενυδρειο μου.Οι δισκοι ειναι 5 μηνων και τους ταιζω 3 με 4 φορες την μερα tropical d 50 plus.Ποια ειναι η γνωμη σας?

mcxatz
28-04-11, 20:05
Βλέπω ότι έχουμε και το ίδιο ενυδρείο και ξεκινήσαμε σχεδόν μαζί στους δίσκους
3 φορές καλά είναι . Δώσε και καμμιά άλλη τροφή εναλλάξ πχ (Ocean nutrition discus flakes, Omega one first flake +Veggie για την σπιρουλίνα κα )
Τρελαινονται για τα παραπάνω

dimitrios
28-04-11, 20:06
εμπλουτισε το διαιτολογιο τους και με αλλες τροφες φιλε ηλια

vasilis4x4
28-04-11, 21:05
Πρεπει να δινεις ποικιλια τροφων οπως tetra discus, tropical discus gran, και απ τις καλυτερες τροφες ειναι αυτη
http://www.oceannutrition.com/product_fresh.php?lang=en&file=ab05.html&head=29
και σπιρουλινα 2-3 φορες τη βδομαδαhttp://www.oceannutrition.com/product_fresh.php?lang=en&file=bb05.html&head=22

st2121
28-04-11, 22:53
Εγω αυτα ταιζω και 1- 2 φορες την βδομαδα
http://www.oceannutrition.com/product_marine.php?file=bb01.html&head=03

Τρελενονται για αυτο!

HLIASKR
29-04-11, 07:25
Εχω και TetraPro Colour Crisps και Tropical D-50 Plus granules box (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2048) αλλα οταν τους ριχνω δεν βλεπω να τους αρεσει και πολυ ισως επειδη ειναι μικρο ακομα το στωμα τους και δεν μπορουν να τα φανε.

Red crystal
29-04-11, 07:36
Εγω εχω ολες τις τροφες της tropical που ειναι για δισκους και τα ταιζω 6 φορες την ημερα με μια αλλαγη νερου.

HLIASKR
29-04-11, 07:39
Πως μπορεις να κανεις αλλαγη νερου καθε μερα?Ειναι δυσκολο να κανω κατι τετοιο.

Red crystal
29-04-11, 07:44
εαν δεν προλαβω κανω την δευτερη μερα αλλα εχω και 2 καλα εξωτερικα φιλτρα που εχουν το νερο καθαρο.

HLIASKR
29-04-11, 07:49
Και εγω εχω καλη φιλτρανση και δεν θολωνει το νερο αλλα 6 φορες πιστευω οτι ειναι πολλες αλλα αφου τα καταφερνεις μια χαρα μπραβο σου!

Red crystal
29-04-11, 08:03
Δεν θα εχεις προβλημα απλως θα ταιζεις πιο λιγο καθε φορα.Εγω ταιζω με ταιστρα και ετσι ειναι συγκεκριμενες οι δοσεις τροφης.Και πριν την αλλαγη παφτει και κατεψυγμενη.:smt120:smt120:grin::cool:

delta66
29-04-11, 10:35
Πως μπορεις να κανεις αλλαγη νερου καθε μερα?Ειναι δυσκολο να κανω κατι τετοιο.
Δεν γινεται να τα εχουμε ολα.
Οταν ταιζουμε πολυ κανουμε και πιο συχνες αλλαγες για να διωχνουμε νιτρικα φωσφορικα κλπ που μενουν στο νερο στο τελος του κυκλου του αζωτου και του κυκλου του φωσφορου.
Επιπλεον, οσο πιο μικρο το ενυδρειο τοσο πιο συχνες και οι αλλαγες.

Εκτος του οτι πρεπει να εχουμε και αναλογη φιλτρανση για το ταισμα που κανουμε (ασχετως λιτρων που λενε οτι καλυπτουν οι προδιαγραφες των φιλτρων) για αμεση δεσμευση αμμωνιας και νιτρωδων.

Επιπλεον μπορει να χρειαζεται και συχνο καθαρισμα βυθου για τα απορριματα των ψαριων.
Γιαυτο συνηθιζουν οι δισκαδες που ταιζουν πολυ και τα bare bottom ενυδρεια.

HLIASKR
29-04-11, 10:53
Πιστευω οτι απο φιλτρανση και απο την καθαριοτητα του βυθου καλα παω και εχω καθιερωσει και αλλαγη νερου 90 λιτρα την βδομαδα.

Sotiris7
29-04-11, 11:02
Πιστευω οτι απο φιλτρανση και απο την καθαριοτητα του βυθου καλα παω και εχω καθιερωσει και αλλαγη νερου 90 λιτρα την βδομαδα.

Στα πόσα λίτρα ενυδρείου;;;;;

Γιατί όπως καταλαβαίνεις, τα 90 λίτρα, είναι πολύ σχετικό σαν όγκος......

HLIASKR
29-04-11, 11:18
Το ενυδρειο μου ειναι 350 λιτρα.

Sotiris7
29-04-11, 12:01
Τι φίλτρανση έχεις ρε Λιάκο;;;

Εγώ θα άλλαζα πιο πολύ νεράκι ;)

HLIASKR
29-04-11, 12:37
Εχω το εσωτερικο φιλτρο 1000λ/ω και το 2075 eheim 1250λ/ω.Το ξερω οτι θελει να αλλαζω περισσοτερο νερο αλλα επειδη δεν εχω α/ο και περνω νερο απο τον αποσκλ/ντη που εχει ο πατερας μου στο δικο του σπιτι δεν μπορω να κουβαλαω και πολυ νερο.

delta66
29-04-11, 14:59
Στα φιλτρα δισκοενυδρειων ενδιαφερει περισσοτερο η χωρητικοτητα σε υλικα και η ποιοτητα των υλικων παρα η ροη.
Δεν βοηθαει η απαντηση τον Σωτηρη.

gianni zym
29-04-11, 15:46
30 λιτρα βιολογικο (μονο 10 χυμα σιποραξ) με 1200λιτρα ανα ωρα (eheim 2075) πως τα κρινεις σπυρο? η οποιος αλλος εχει αποψη.

HLIASKR
29-04-11, 18:01
Το εσωτερικο ειναι μονο σφουγγαρια και το 2075 με βιολογικο υλικο!

delta66
29-04-11, 21:48
Δλδ απο φιλτρανση εχεις (στο 2075) 2 λιτρα μηχανικο mechpro, 2 λιτρα βιο-μηχανικο biomech και 2 λιτρα βιολογικο substrat. συν μισο λιτρο προφιλτρο.
Και το εσωτερικο.
http://www.petcumulus.gr/products/CAT-84/1449-2-24023.jpg

Εγω θα εκανα μετρησεις NH3 NO2 καθε μερα μεχρι να σιγουρευτω οτι καλυπτουν το ταισμα και δεν γινονται peak
Και ΝΟ3 PO4 πριν την αλλαγη για τον ιδιο λογο.

HLIASKR
30-04-11, 09:18
Οπως τα ειπες αλλα αντι για biomech εχω siporax και σε λιγες μερες λεω να βαλω και 1-2 λιτρα siporax στο εσωτερικο φιλτρο.Τωρα για τα NO2 NO3 και PO4 ειναι μια χαρα ειχα ενα θεμα με τα φωσφορικα αλλα τωρα ειμαι οκ.Τεστ για αμμωνια δεν εχω ακομη.Τι επρεπε να κανω δλδ?
-------------------------
Επρεπε να εχω περισσοτερη βιολογια?

Γιώργος Κ
30-04-11, 09:28
Ποσο μετρας ΝΟ2 και ΝΟ3 και φωσφορικα? Το τεστακι αμμωνιας ειναι πολυ σημαντικο ;)

Η ισχυρη βιολογικη φιλτρανση ακομα και σε οριο υπερβολης σε δισκους ειναι κατι πολυ καλο!!! :rolleyes:

HLIASKR
30-04-11, 09:41
Τα ΝΟ2=0 και ΝΟ3=0-20 με στικ της Api και τα φωσφορικα=0,25 με υγρο τεστ της Api τεστ για αμμωνια θα παρω.Πως θα μπορουσα τα αυξησω την βιολογια να βαλω και αλλο φιλτρο?Η πρωτη σκεψη ειναι να βαλω στο εσωτερικο φιλτρο βιολογικο υλικο.

Sotiris7
30-04-11, 10:50
Για καλό και για κακό, εγώ δεν θα μέτραγα με στικάκια...........

Το ξέρω ότι τα υγρά τεστ είναι πολύ πιο ακριβά, αλλά είναι και πολύ πιο σωστά........

Επίσης, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι πολύ σημαντικό, το να μπορείς να ελέγχεις την αμμωνία στις μετρήσεις οου. Οπότε, το να παρεις τεστ αμμωνίας, είναι απαραίτητο.

st2121
30-04-11, 10:57
Γνωμη μου παντα......ξυλοσε το εσωτερικο και εξηγησου ακομα ενα εξωτερικο απο 2217 και πανω,το καλητερο ενα 2080 αλλα ειναι λιγο τσιμπημενω!
Σκεψου ομως πως στο μελλον θα χωρεση σε οτι μεγαλητερο θα παρεις:cool:

HLIASKR
30-04-11, 11:09
Επειδη δεν εχω παραμελησει το ενυδρειο ποτε και δεν ειχα ποτε προβλημα γι΄αυτο δεν εχω παρει υγρα τεστ για αυτα τα δυο σιγουρα το σωστο ειναι να ειχα παρει!Στην επομενη παραγγελια που θα κανω θα παρω και τεστ αμμωνιας για να μου φυγει και η απορια.
-------------------------
Γνωμη μου παντα......ξυλοσε το εσωτερικο και εξηγησου ακομα ενα εξωτερικο απο 2217 και πανω,το καλητερο ενα 2080 αλλα ειναι λιγο τσιμπημενω!
Σκεψου ομως πως στο μελλον θα χωρεση σε οτι μεγαλητερο θα παρεις:cool:
Καλη η σκεψη σου αλλα θελω να εχω ενα μεσα και ενα εξω και παν ενδεχομενο.Τωρα για το μελλον δεν νομιζω να παρω κατι πιο μεγαλο γιατι δεν υπαρχει χωρος.

Sotiris7
30-04-11, 11:09
Καμιά φορά ρε συ Λιάκο, δεν χρειάζεται να παραμελήσουμε ενυδρείο για να πάει κάτι στραβά.......

Αν για παράδειγμα η φίλτρανσή σου, είναι ελλειπής κατά πολύ λίγο από τις ανάγκες του ενυδρείου, μπορεί αθροιστικά να συσσωρεύεται κάτι που στο τέλος να δημιουργήσει πρόβλημα ακόμη και αν εμείς δεν παραμελούμε το ενυδρείο μας.

Πολλές φορές βέβαια, ΑΝ συμβεί κάτι τέτοιο, μπορεί κανείς να το καταλάβει και από τα ψαράκια του, αλλά καμιά φορά και όχι.

Για παράδειγμα, και εγώ πλέον, δεν μετράω τα ενυδρεία μου κάθε 3-4 μέρες, ή κάθε εβδομάδα........ έχουν πλέον ισορροπήσει και πηγαίνουν μια χαρά τα ψαράκια............. αλλά, τουλάχιστον μία φορά τον μήνα, κάνω όλες τις μετρήσεις κανονικά, μη τυχόν και έχει ξεφύγει κάτι και δεν το πήρα χαμπάρι μέσω των συμπεριφορών των δίσκων μου, τους οποίους όπως άλλωστε όλοι μας νομίζω, τους χαζεύω κάποιες ατελείωτες ώρες την ημέρα......... :D

Πάρε και τεστάκια αμμωνίας............. κακό δεν θα σου κάνουν πουθενά........ εκτός από την τσέπη...... :D

st2121
30-04-11, 11:18
Επειδη δεν εχω παραμελησει το ενυδρειο ποτε και δεν ειχα ποτε προβλημα γι΄αυτο δεν εχω παρει υγρα τεστ για αυτα τα δυο σιγουρα το σωστο ειναι να ειχα παρει!Στην επομενη παραγγελια που θα κανω θα παρω και τεστ αμμωνιας για να μου φυγει και η απορια.
-------------------------

Καλη η σκεψη σου αλλα θελω να εχω ενα μεσα και ενα εξω και παν ενδεχομενο.Τωρα για το μελλον δεν νομιζω να παρω κατι πιο μεγαλο γιατι δεν υπαρχει χωρος.
τοτε ακομα καλητερα να βγει το εσωτερικο...κερδιζοντας χωρο και με το εξωτερικο αυξανης την βιολογια σου!για καθε ενδεχομενο υπαρχουν 2 φιλτρα,τι μπορει να στραβωση!

HLIASKR
30-04-11, 11:54
Δεν εχω χωρο για πιο μεγαλο ενυδρειο οχι για φιλτρο.

delta66
30-04-11, 12:35
Aυξανωντας τη βιολογια εστω και στο εσωτερικο ειναι μια καλη κινηση.

Εγω θα παραακολουθουσα οπως ειπα οτι το φιλτρο με καλυπτει απο ΝΗ3 ΝΟ2 και μαλιστα οσο πιο αμεσα γινεται πριν γινει καποιο peak στις τιμες (γιαυτο και ειπα μετρηση συχνη σε αυτα). Τα ιδια και για την σταθεροτητα pH, οπως και επαρκεια σε μεταλλικα αλατα κλπ.
Μετα, για την ρυθμιση της ρουτινας αλλαγων θα ειχα ενα πρωτο δειγμα απο τις μετρησεις ΝΟ3 και PO4 (που και παλι δεν με καλυπτουν 100%)*. Αν πχ εβλεπα να ξεπερνουν τα ορια ασφαλειας πριν συμπληρωθει η εβδομαδα θα εκανα πιο συχνη την αλλαγη νερου.

* Ειναι και μια αλλη περαμετρος που δεν την εχουμε ψαξει ακομα στα φορουμ αρκετα.
Το redox.
Με τις συχνες αλλαγες θα αποφευγαμε καποιο προβλημα και με αυτο.
Ειναι σαν να μην εχεις τεστ για τις συνηθισμενες μετρησεις νιτρικων φωσφορικων και να κανεις συχνες αλλαγες για σιγουρια.
Γιαυτο μεχρι να εισαι σε θεση να μπορεις και να ξερεις ποσες παραμετρους πρεπει να ελεγχεις, κανε αλλαγουλες να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Οι πιο πολλοι που κανουν συχνες αλλαγες γιαυτο το κανουν (ιδιως σε μικρα ενυδρεια). Εκ πειρας ειδαν οτι κατι δεν παει καλα παρολο που οι συνηθισμενες μετρησεις τους, ηταν ΟΚ. Και οταν λεω καλα, δεν εννοω απλα να μην τους αρρωσταινουν ή πεθαινουν τα ψαρια.

ΧρήστοςΠ
08-05-11, 08:00
Μια φωτο απο τα ψαρια θα βοηθουσε παντως ;)

HLIASKR
11-05-11, 18:35
Καλησπερα σε ολους!Εδω και μια βδομαδα ριχνω και τις υπολοιπες τροφες που σας ειπα οτι εχω και τα ψαρια την τρωνε μια χαρα.Στοχος μου ειναι μολις τελειωσουν οι τροφες που εχω να δοκιμασω και καποιες αλλες απο την σειρα της ocean!

ΧρήστοςΠ
11-05-11, 18:44
για βγαλε και καμια φωτο τα ψαρια να τα δουμε

HLIASKR
11-05-11, 18:47
Θα βγαλω φωτο και θα την βαλω!

HLIASKR
19-05-11, 12:59
Να και οι φωτογραφιες απο τους δισκους! http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?pictureid=3704&albumid=294&dl=1305802417&thumb=1 (http://www.aquatek.gr/vb/album.php?albumid=294&pictureid=3704) http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?pictureid=3703&albumid=294&dl=1305802355&thumb=1 (http://www.aquatek.gr/vb/album.php?albumid=294&pictureid=3703)

ΧρήστοςΠ
20-05-11, 09:14
Λοιπόν τα ψαράκια δεν είναι και στην καλυτερη κατάσταση αύξησε αλλαγές και αύξησε και την τροφή ;)

HLIASKR
20-05-11, 09:18
Τι εχουν δλδ?

ΧρήστοςΠ
20-05-11, 16:51
δεν είναι καλά ταισμένα και φαίνεται από τα κεφάλια τους ;)
Κάνουν "γωνίες" που λέμε όταν τα κοιτάς από μπροστά

dimitrios
20-05-11, 20:26
θυμασε φιλε ηλια που σου το ειχα πει οταν ηρθα σπιτι;!

HLIASKR
09-06-11, 09:14
Εχθες εκανα παραγγελια τροφες της ocean λεω να κανω μια αλλαγη στο ταισμα των ψαριων.

pavlos15
09-06-11, 10:11
Καλα κανεις η ocean ειναι αξεπεραστη.. Η θαλασσινη της ocean κατα την αποψη μου και οπως ειπε ο στελιος ειναι πολυ καλη τροφη για δισκους

HLIASKR
13-06-11, 07:57
Σε πρωτη φαση εδωσα την discus flakes και συνεχιζω μαζι με την d50 που ειχα και η διαφορα ηταν αισθητη.Απο αυριο θα τους ριχνω και την BrineShrimpPlus Flake.

gianni zym
13-06-11, 08:58
αν θες μπορεις να δωσεις και καρδια μοσχου, ειτε ετοιμη του stendker ειτε μαγειρευεις εσυ.

delta66
13-06-11, 09:05
αν θες μπορεις να δωσεις και καρδια μοσχου, ειτε ετοιμη του stendker ειτε μαγειρευεις εσυ.
Τι θερμοκρασια πρεπει να εχει στο νερο και τι αλλαγες και ποτε πρεπει να κανει αν ξεκινησει τετοια διατροφη?
Το μαγειρεμα πως γινεται?

gianni zym
13-06-11, 23:23
30 βαθμοι, ποιο συχνες εννοειται,υπαρχει μια συνταγη νομιζω στο φορουμ.

HLIASKR
14-06-11, 07:30
Καλη ιδεα καποια στιγμη θα το δοκιμασω την ετοιμη που θα την βρω?

gianni zym
14-06-11, 15:19
πάρε τηλ. νινταλ,υδατινο κοσμο.

HLIASKR
17-06-11, 16:32
Με τις καινουριες τροφες μια χαρα.Το μοναδικο προβλημα ειναι οτι 2 δισκακια δεν τρωνε καθολου ολα εχουν μεγαλωσει εκτος απο αυτα ουτε παλια ετρωγαν ουτε τωρα.Τι να κανω?

ΑΝΤΩΝΗΣ35
30-06-11, 22:58
Εγω εχω ολες τις τροφες της tropical που ειναι για δισκους και τα ταιζω 6 φορες την ημερα με μια αλλαγη νερου.
φανταζομαι φιλε μου δεν θα σου μενει χρονος να κανεις κατι αλλο τη μερα.καθε μερα αλλαγη νερου για πιο λογο?μια φορα στις δεκα μερες καλα ειναι

harris samos
01-07-11, 00:21
φανταζομαι φιλε μου δεν θα σου μενει χρονος να κανεις κατι αλλο τη μερα.καθε μερα αλλαγη νερου για πιο λογο?μια φορα στις δεκα μερες καλα ειναιτα μεταξοτα βρακια θελουν καθε μερα αλλαγη και καλο φαει ;);););)

delta66
01-07-11, 01:56
φανταζομαι φιλε μου δεν θα σου μενει χρονος να κανεις κατι αλλο τη μερα.καθε μερα αλλαγη νερου για πιο λογο?μια φορα στις δεκα μερες καλα ειναι
Τοσο φαι, σε τοσα ψαρια, σε τοσο χωρο, θα δικαιολογει τις αλλαγες αυτες, ειτε βαση μετρησεων στο νερο, ειτε λογω εμπειριας.
Δεν ειναι υποχρεωτικο εντουτοις να αφιερωνει κανεις τοσο χρονο καθημερινα.
Μπορει να ασχοληθει και αλλιως στο χομπι, με πιο χαλαρα στησιματα και διαδικασιες αν δεν εχει χρονο.

HLIASKR
25-09-11, 21:29
Οι τροφες τελειωνουν παλι και σκεφτομαι αν θα ηταν καλο να κανω καμια αλλαγη στην διατροφη η οχι.Δεν εχω προβλημα με τις τροφες που ριχνω αλλα λεω να κανω μια αλλαγη τι λετε?

Γιώργος Κ
25-09-11, 21:39
Ποιες τροφες ειχες επιλεξει? Ειδες καλη αναπτυξη?

HLIASKR
25-09-11, 22:37
tetra pro, tropical d-50 plus granulat, ocean discus flakes κ ocean brine shrimp plus flakes απο τοτε που ξεκινησα να ριχνω πολλες τροφες ειδα διαφορα σε σχεση με την αρχη που ειχα 2.Να δοκιμαζα καμια αλλη?

Γιώργος Κ
25-09-11, 22:47
Να παρεις και σπιρουλινα (μια μερα την εβδομαδα ταιζε μονο σπιρουλινα βουτηγμενη σε σκορδοζουμο). Κυκλοφορουν πολλες αλλα εμενα κυριολεκτικα τσακιζουν τη σπιρουλινα της ocean nutrition ...
Μπορεις να εμπλουτισεις και τη διατροφη τους με κατεψυγμενη αρτεμια και κριλ (υπαρχει περιπτωση να μη το τρωνε) ...
Επισης αν φτιαξεις μια μονος σου ... με φρουτα θα ηταν πολυ καλη προσθηκη στη διατροφη τους μια που στη φυση τρωνε φρουτα που εχουν πεσει καθως και ασπονδυλα!

Γενικα να αποφευγεις bloodworms και οτι τροφη προερχεται απο οργανισμους που ζουν σε γλυκο νερο ... ;)

HLIASKR
25-09-11, 22:55
Μηπως θα μπορουσες να μου δωσεις κανενα παραδειγμα για αυτα που λες στο τελος?

harris samos
25-09-11, 22:56
παρε και καμια θαλασσινη ocean ;);) reef formula 1-2

Johnlaz4
07-12-11, 01:27
Πω πω τι διαβαζουν τα ματακια μου!!! επειγον παω να αγορασω φιλτρο..!!!! -+9-+9-+9-+9-+9-+9

Ναι ναι Γιωργο γιαααα πες για τα φρουτα? τι πως που γιατι??

Γιώργος Κ
07-12-11, 01:45
Αν ψαξεις λιγο θα δεις πολλες συνταγες!! ;)

delta66
07-12-11, 03:35
Πω πω τι διαβαζουν τα ματακια μου!!! επειγον παω να αγορασω φιλτρο..!!!! -+9-+9-+9-+9-+9-+9

Και να αυξησεις τις αλλαγες.
Το βιολογικο φιλτρο δημιουργει νιτρικα δεν τα αφαιρει. ;)
Δεν αναφερω καν τα φωσφορικα.