PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα συμπεριφορας


Dimis.
22-10-03, 18:07
Γεια σας

Σε ένα 100αρι υπάρχουν
1 pleco 12cm
2 αγγελόψαρα 5cm
1 γκουράμι 5cm
2 ασημένια δολλάρια 7 cm
Εχει φίλτρο βυθού με επικεφαλής αντλία και εσωτερικό βιολογικό φίλτρο της EHEIM
Το πρόβλημα είναι ότι ο pleco βρίσκεται αριστερά μόνος του και όλα τα υπόλοιπα στην δεξιά μεριά.
Χαμήλωσα τη ροή στην επικεφαλής αντλία αλλά δεν έγινε τίποτα...

ASCCO1
22-10-03, 22:03
ολα τα ψαρια που αναφερεις μεγαλωνουν αρκετα, και ετσι καποια στιγμη θα εχεις και αλλα προβληματα, καλο θα ηταν να διωξεις<< οποσδηποτε τα δολαρια απο εκει>>, και τον πλεκο γιατι και αυτος θα μεγαλωσει αρκετα και αντικατεστησε τα με 7-8 corys , η αν θες βρες ενα πλεκο που να μην μεγαλωνει τοσο πολυ,
τα σκαλαρια που εχεις ειναι ζευγαρι????

Dimis.
23-10-03, 16:39
Σε πρώτη φάση θα βγάλω τα δολάρια από μέσα και θα τα βάλω
σε ένα 60άρι μαζί με ένα κυπρίνο 10cm που έχω πιάσει.
Οσο για τα σκαλάρια δεν έχουν δείξει αν είναι ζευγάρι.

koulio
23-10-03, 17:02
60 αρι ενυδρειο για δολλαρια ειναι μικρο καλυτερα δωστα πισω :wink: :wink: και παρε κατι αλλο

Kostas G.
23-10-03, 19:52
Γεια,
Η υδραντλεια βρισκεται στην δεξια η στην αριστερη μερια του ενυδρειου?Τι ειδος pleco ειναι?Αν δεν ξερεις βαλε τη φωτογραγια του στο γραμμα σου η περιεγραψε τον.Δεν μεγαλωνουν ολοι οι pleco πολυ.

Dimis.
24-10-03, 16:42
Η αντλία βρίσκεται στη δεξιά μεριά και το πλακόστομα
είναι sailfin pleco.

johnny98130
24-10-03, 16:50
και τον πλεκο γιατι και αυτος θα μεγαλωσει αρκετα και αντικατεστησε τα με 7-8 corys

Τα plecos τρωνε και άλγη ενω τα corys οχι. Από όσο ξερω τουλάχιστον. Εγώ θα αντικαταστουσα το pleco με ancistrus η otos

Kostas G.
27-10-03, 14:06
Tα otos δεν ειναι καλη λυση αμα εχεις γκουραμι η σκαλαρια γιατι εχουν την ταση να βεντουζαρουν πανω σε ψαρια με πλατυ σωμα και να τρωνε τη προστατευτικη τους βλενη.Τα αncistrus ειναι καλη λυση αν υπαρχουν αρκετες κρυψωνες στο ενυδρειο.

johnny98130
27-10-03, 14:49
Tα otos δεν ειναι καλη λυση αμα εχεις γκουραμι η σκαλαρια γιατι εχουν την ταση να βεντουζαρουν πανω σε ψαρια με πλατυ σωμα και να τρωνε τη προστατευτικη τους βλενη

Δεν το εχω διαβάσει είτε ακούσει στο internet κατι τέτοιο χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ισχύει. Αντιθέτως έχω δει πολλά set-ups με otos καθώς και web sites που προτείνουν την χρήση τους σε λογικούς αριθμούς βεβαίως.
http://www.geocities.com/discus_aquarium/water.html

TAN
27-10-03, 15:27
Φιλε Kosta G μου φενεται οτι ενοεις τον Chinese Algae Eater που παρουσιαζει τετια συμπεριφορα.Τα οtto δεν εχω ακουσει οτι παρουσιαζουν τετια συμπεριφορα και απο προσοπικη εμπιρια αυτα που διατιρω ειναι πολυ φυλισιχα!!! :wink:
Μπορει και να κανω λαθος αλλα μου φενεται περιεργο!!! :shock:

Kostas G.
27-10-03, 21:18
Οταν λεω τα οτος εννοω τα οτος.
Τα οtto δεν εχω ακουσει οτι παρουσιαζουν τετια συμπεριφορα και απο προσοπικη εμπιρια αυτα που διατιρω ειναι πολυ φυλισιχα!!!

Δεν επιτηθονται σε κανενα ψαρι απλως τρωνε λιγη βλενη με αποτελεσμα το αλλο ψαρι να ειναι ευαλλωτο στις ασθενειες.
Αν θες να διαβασεις κατι σχετικα,διαβασε αυτο (http://www.forum.planetcatfish.com/viewtopic.php?t=2197&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=slimecoat+eating+otocinclus)

johnny98130
27-10-03, 21:27
Μέσα στο link που έδωσες αναφέρει:

After about a week, I have lost about 5 cory's.

Ποτε μέχρι τώρα δεν έχω ακουσει για τόσο επιθετικά otos σε σημειο μάλιστα να ορμάνε σε corydoras. Μηπως κατι δεν παει καλα με το εν λόγω setup? :? :?

Kostas G.
27-10-03, 21:44
Οχι,
Απλως,οπως και στα περισσοτερα ζωα,το καθε ζωο εχει τον δικο του χαρακτηρα.Εγω παραδειγματος χαρη ειχα αγορασει ενα γατοψαρο το οποιο απο τη φυση του τρωει ψαρια και το εβαλα με ενα 1 εκατοστου firemouth για αρκετες μερες και παρολα αυτα το γατοψαρο μου ουτε που το αγγιξε.Επισης μια αλλη φορα αγορασα ενα Panaque nigrolineatus το οποιο μου τραυματισε σοβαρα ενα γκουραμι,σκοτωσε εναν Ram και δαγκωσε ενα πολυ μεγατυτερο του Platydoras costatus.

TAN
27-10-03, 21:55
Νομιζω οτι για να φτασει στο να κολαει στα ψαρια και να τρωει απο την βλενογονο παει να πει οτι δεν υπαρχουν αλλοι ποροι για να τραφει και οχι στον χαρακτιρα του καθε ψαριου οσο μιλαμε για τα οtto. :wink:

Obelix(Reifen)
27-10-03, 21:55
Το πρόβλημα δεν είναι τα Οττο αλλά αυτός που είχε σε ένα τέλειος καθαρό ενυδρείο από άλγη με αποτέλεσμα τα Οττο να βρουν άλλη πηγή τροφής , αφού ο ιδιοκτήτης δεν φρόντισε να τους δώσει τροφή.
Δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο, όλα τα ψαριά θα γίνουν επιθετικά αν υπάρχει έλλειψη τροφής .
Τα οττο συνεχίζουν να είναι οι καλύτεροι αλγοφαγοι και ίδιος για ενυδρεία μικρού μεγέθους . :)