PDA

Επιστροφή στο Forum : Akadama soil... χρήση και που μπορώ να βρω.


lingistis
20-04-11, 12:47
Ψάχνοντας για υλικό ως υπόστρωμα σε γαριδοενυδρείο με CRS βρήκα πολλές καλές αναφορές για το Akadama (ψημένος άργιλος από Ιαπωνία για χρήση σε μπονσάι). Βρήκα αυτό από Κρήτη:
http://www.yamadori-eshop.gr/?gclid=CjwKEAiAnqWkBRCGm5uyu5r13jsSJACBZ4WyHJQBO0I cjRWM_0PkKmUhp25OEFVWprggiroSTwv_IBoCt-7w_wcB#!blank/m6elk/9d4aee39-1dc3-5d54-1a48-149dd0b117b9
υπάρχει κάποιος που να το γνωρίζει; Υπάρχει κάπου αλλού; Ίσως κάποιο άλλο μέσο internet;
Εσείς τι υλικό χρησιμοποιείτε;

tsilojohn
20-04-11, 13:03
Το εψαχνε-ψαχνει :confused: και ο Raven...
Στην Αθηνα που ρωτησα σε 2 μεγαλα φυτωρια δεν ειχαν και σε φορουμ για μπονσαι διαβασα οτι το περνουν απο την Κρητη.

nicpapa
14-01-14, 12:30
Παιδια μετά απο καιρό, μολις το βρηκα στην Ελλάδα, (δεν προκειται για διαφημιση μαγαζιου) εχει αλλάξει ονομασια σε akadama ibaraki, οποτε ετοιμάζονται αλλαγες στις crs ...:D
Οποιος ενδιαφέρεται το site ειναι αυτο: http://www.yamadori-eshop.gr/?gclid=CjwKEAiAnqWkBRCGm5uyu5r13jsSJACBZ4WyHJQBO0I cjRWM_0PkKmUhp25OEFVWprggiroSTwv_IBoCt-7w_wcB#!blank/m6elk/9d4aee39-1dc3-5d54-1a48-149dd0b117b9

Πηρα ενα 16λιτρο 42 ευρω με μεταφορικα μαζί.
Τωρα το προβλημα , ειναι να φτιάξω ενα αλλο ενυδρειο, να το στρώσω και να βάλω εκει τις crs ή να βγάζω με τις αλλαγες σιγα σιγά το χαλίκι και να το αναπληρωνω με αυτο στο υπάρχον ενυδρειο:confused:

klipitiklopos
14-01-14, 18:31
Θα το ρισκαρεις Νικο με τις crs να "πασπατεψεις" το βυθο;
Στησε καλυτερα ενα απο την αρχη και οπως πρεπει.;)

nicpapa
14-01-14, 20:02
Θα ακυρωσω μάλον τα δυο που εστησα προσφατα και στρωνω , για να φιλοξενησουν green και orange, και θα φτιαξω ενα 80*30*30 δεν χωραει παραπάνω...
Αφου βάλω τις crs στο καινουριο , θα χαλάσω το 80 αρι που τις εχω και θα φτιαξω 2 μικρότερα για τις άλλες γαρίδες....
Μετακομίσεις.... :D

lingistis
14-01-14, 21:54
Το πιο σωστό που μπορείς να κάνεις :)

kifinas
14-01-14, 22:38
Εχει τοποθετήσει κανεις το συγκεκριμένο υπόστρωμα?

stanisalus18
14-01-14, 22:40
Μπορεί να το βρει κάποιος σε μαγαζί στη Αθήνα? Ή είναι δυσεύρετο?

kifinas
14-01-14, 22:48
Δεν υπάρχουν ειδικά υποστρώματα στην Ελλάδα η αλήθεια ειναι.

Οπότε το οτι βρέθηκε στην Κρητη ειναι επιτυχία.

Πάντως εγώ με το shirakura που έβαλα την 2 μέρα έβαλα crs και δεν πέθανε καμία.

Το amazonia ακόμη το στρώνω......

Το ενα δεν ανέβασε ποτε αμμωνία και το άλλο δεν έδειξε ποτε δείγμα της.

Εκπληκτικό.

Yiannis
15-01-14, 09:54
Εχει τοποθετήσει κανεις το συγκεκριμένο υπόστρωμα?

Ναι, εγω το χρησιμοποιω τα τελευταια δυο + χρονια και στις δυο παραλλαγες του Double Red Line και Ibaraki.
Τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλα. Αν και εχει περασει ο χρονος της "εγγυησης" λειτουργιας του - δηλαδη να παραμεινει ενεργο σαν υποστρωμα και να κατεβαζει το PH στο 6.2 - 6.4 που το θελω - συνεχιζει να κανει τη δουλεια του μια χαρα:) Ενας αλλος φοβος μου ηταν να μην λοιωσουν οι κοκκοι και γινουν ..σκονη μετα απο το συγκεκριμενο διαστημα. Ουτε αυτο συνεβη. Οποτε ειμαι ευχαριστημενος απο το Akadama;)
Φιλοξενω Taiwan Βees/Black Tigers/Royal Blue Tigers σε αυτα τα δυο ενυδρεια και αυτη ηταν η αιτια που εψαξα το Akadama σε πρωτη φαση. Ειναι το υποστρωμα που επιλεγουν σχεδον ολοι οι χομπυστες που ασχολουνται με "απαιτητικα" ειδη γαριδας.

nitroqqq
28-02-14, 20:04
το ξεπλένουμε το akadama;
σε ανά 25λιτρο που έχω rcs το έβαλα έτσι.
απλά το πέρασα απο τρυπητό

nicpapa
28-02-14, 22:52
Το ξεπλενουμε λιγο να φυγουν τα μικρα σωματιδια .
Δεν παυει ομως να μην χρειαζεται στρωσιμο και αυτο...