PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΣΚΝΙΠΕΣ


vagos1
20-10-03, 18:17
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ , ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΤΑΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΓΑ ΨΑΡΙΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗ ΑΣΠΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ ΣΚΟΥΛΗΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΣΚΝΙΠΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ(ΜΗΚΟΥΣ 1-2 ΧΙΛΙΟΣΤΑ), ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΟΝΟ 200 ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΟΥΛΗΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΚΝΙΠΕΣ

tasos
20-10-03, 19:50
Λίγα είναι τα 200; :o :?: .Τί ψάρια είναι;Τα σκουλήκια είναι πλανάρια και εφόσον δεν σου έφαγαν τα αυγά δεν θα έχεις άλλο πρόβλημα!Οι σκνίπες δεν τρώνε γόνο :D .Αν ταίζεις πολύ κάνε αλλαγές νερού(αρκετές) :roll: .

annivas2000
20-10-03, 21:59
Τασο εκτος απο πλαναρια υπαρχουν και κατι αλλα ασπρα σκουληκακια που δημιουργουνται λογω του πολυ φαγητου και τα οποια ειναι ακακα.
Οσον αφορα τις πρασινες σκνιπες ...ουδεν οιδα... :lol:

tasos
21-10-03, 00:46
Ξέρεις μήπως όνομα των σκουληκιών,annivas ;Κάνουν για τροφή των ψαριών;

Entreri1221
21-10-03, 00:46
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΟΥΛΗΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΚΝΙΠΕΣΟχι Βαγγελη με το πολυ
ταισμα υπαρχει προβλημα.Ειδικα οταν δεν ακολουθουν μεγαλες εβδομαδιαιες αλλαγες.Στην περιπτωση δε που υπαρχει και γονος
οι αλλαγες πρεπει να γινονται ακομα πιο συχνα για γρηγοροτερη
αναπτυξη. :wink:

vagos1
21-10-03, 16:20
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.
Τα πιτσιρικια ειναι firemouth οσο για αλλαγες νερου δεν εκανα καμια εδω και ενα μηνα γιατι φοβομουνα μην ρουφηξω και τα μικρα.

Takis
21-10-03, 18:06
Βάζοντας ένα κομμάτι σφουγγάρι μπροστά από το λάστιχο που τραβάει το νερό δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Χρειάζονται οπωσδήποτε αλλαγές νερού όταν πρόκειται για μικρά...

Entreri1221
23-10-03, 02:52
οσο για αλλαγες νερου δεν εκανα καμια εδω και ενα μηνα γιατι φοβομουνα μην ρουφηξω και τα μικρα.
:shock: :shock: :shock: Κατσαριδες και αραχνες επρεπε να ειχε
πιασει οχι σκουληκακια.

vagos1
23-10-03, 16:40
ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΓΙΟΥΧΑΡΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ ΣΕ ΕΝ Α ΜΙΚΡΟ 20ΛΙΤΡΑ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ.
ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΞΑΝΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΣΤΡΙΜΩΓΜΑ ΣΤΗΝ ΘΥΛΗΚΙΑ ΑΜΕΣΩΣ.
ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ ΓΙΑΤΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΓΙΑ ΜΕΖΕ ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΑ.

annivas2000
23-10-03, 23:23
Ξέρεις μήπως όνομα των σκουληκιών,annivas ;Κάνουν για τροφή των ψαριών;
Τασο στα flatworms (στα οποια ανηκουν τα πλαναρια) δεν ειναι ολα επικινδυνα .....Υπαρχουν και κατι ειδη <ολιγοχαιτων> που επισης δεν ειναι επικινδυνα και τρωγονται απο τα ψαρια (απ'οσο ξερω οχι απ'ολα).....
Το σιγουρο ειναι οτι ο πολλ/σμος ολων αυτων οφείλεται ειτε σε αυξημενα οργανικα (μη καθαρισμος ενυδρειου) ειτε σε αυξημενο ταϊσμα....Μου εχει συμβει και μενα σε ταϊσμα γονου χωρις να εχει προβληματα το νερο (ισως αυτες οι υγρες τροφες για γονο να βοηθουν στην αναπτυξη και αυτων)......