PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια απόπειρα στ' αλάτια.


bokostas
19-04-11, 14:19
Άντε να παρουσιάσω κι εγώ το "φρεσκοστημένο" ριφάκι μου.
Παρατηρήσεις/διορθώσεις/μπινελίκια/κράξιμο είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτα, καθότι αρχάριος στ' αλάτια.
Σίγουρα έχει πολλά λάθη, μακάρι να μου τα επισημάνετε, γι' αυτό το παρουσιάζω. Βαράτε αλύπητα, αντέχω.:p

Πληροφορίες
Το ενυδρείο είναι το Sera Marine Biotope 130
Όγκος: κύβος-nano reef, 130 λίτρα (110 + 20 λίτρα sub ενσωματωμένο στην πλάτη). 50μ X 52π X 54υ.
Κοράλια:carpet anemone, euphylia, ricordea, sinularia, zoanthus, star polyps, sarcophyton, xenia, mushrooms.
Ψάρια: occelaris clown(3), gramma loreto, damsel.
Άλλα είδη: debelius shrimp, pepermint shrimps(3), blue tuxedo urchin, calcinus elegant hermit crab, snails.
Βράχος: 20 κιλά, ο μισός περίπου ζωντανός.
Φωτισμός: 2 Χ 24 watt compact T5 μισές λευκές/μπλε.
Skimmer: Aqua medic turboflotor blue 500 (από χθες)
Φιλτράρισμα: ζωντ.βράχος + εσωτερικό με άνθρακα, αντιφώσφορο, siporax, sea gel, algone, purigen.
Κυκλοφορία: 3 κοραλίες από 1.600 λ/ω + το εσωτερικό φίλτρο.
Συμπληρώματα: ιχνοστοιχεία, ασβέστιο, μαγνήσιο, ιώδιο, στρόντιο, PH/KH buffer,

Παράμετροι: (όλες οι μετρήσεις με υγρά test Salifert, εκτός από ΚΗ και ΡΟ4 –ΑΡΙ)
salinity: 1.026
pH:8,2 -Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):11
Αμμωνία (ΝΗ3):0 -Νιτρώδη (ΝΟ2):0 -Νιτρικά (ΝΟ3):40
ΡΟ4:0,3 -Ca:445 -Mg:1.320
Αλλαγές νερού: κάθε 20 μέρες με νερό από Α/Ο χωρίς DI.
Θερμοκρασία:26-27

Άλλες πληροφορίες:
Το ενυδρείο τρέχει περίπου 6-7 μήνες, τους 2,5 τελευταίους στα χέρια μου (το πήρα ψιλοστρωμένο από συγχομπίστα).
Η carpet ανεμώνη είναι μάλλον τεράστια για τα λίτρα μου :(, αλλά μόλις την είδα την ερωτεύθηκα και είπα να το ρισκάρω.
Με τα νιτρικά παλεύω, αλλά ελπίζω να βοηθήσει το καινούριο σκίμμερ, αφού μέχρι τώρα δούλευα το μαμίσιο της SERA.
Ο φωτισμός ξέρω ότι θέλει αύξηση, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να επέμβω στο καπάκι, είναι fix, μόνο να το καταργήσω.

Nα και μερικές Φωτό:

dinoc
19-04-11, 14:25
τέλειο απλά ούτε παρατήρηση δεν θέλει ούτε τίποτα :p:p:p

Giannis_4
19-04-11, 14:27
Εγω απο αλατια δεν ξερω αλλα σαν εικονα ειναι παραπανω απο καταπληκτική!!!
Ολο εκπληξεις μας εισαι!!!
Να το χαιρεσαι!!!:D

Dimis
19-04-11, 14:41
Mπραβο ρε Κωστη!
Πολυ ομορφο ενυδρειο και υπεροχα χρωματα.

krispie
19-04-11, 14:49
Πραγματικά πολύ όμορφο!!! Ισορροπία με τα χρώματα που προσωπικά πιστεύω ότι μπορεί να κουράζουν το μάτι αν είναι πολύ έντονα... Μπράβο!

akis7
19-04-11, 14:56
υπεροχο!!!!!!!!!!!!!!
απλα αξιοζηλευτο!

kotsokk
19-04-11, 15:03
Φοβερό δεν ξέρω τι να πώ!!!!!Είνα ό,τι καλύτερο έχω δει σε θαλασσινό!!!!!

Πάνος
19-04-11, 15:22
παρα πολυ ομορφο Κωστα και η carpet εχει πολυ ιδιαιτερο χρωματισμο. :p
υποθετω οτι θα βαλεις και κανενα ψαρακι ακομη. και τα λιτρα το επιτρεπουν και ο επιπλεον βραχος που εχεις καθως θα ζωντανευει σιγα σιγα θα τα υποστηριζει μια χαρα.
για τα νιτρικα καμια μακροαλγη για το σαμπ θα σου προτεινα (αν και δε ξερω πως ακριβως το εχεις και αν μπορεις να το φωτισεις). αν θελεις μπορω να σου στειλω chaeto..
την ευφηλια που την εχεις στον αραγωνιτη..θα την κολουσα στο βραχο. και "ασχετη" φαινεται εκει...αλλα και ανα πασα στιγμη μπορει να τη ριξουν...μη στρεσσαριστει αδικα..:rolleyes:

bokostas
19-04-11, 15:24
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, έχει πολύ δρόμο ακόμη κι εγώ πολλά να μάθω, αλλά τώρα που μπήκα στον χορό θα χορέψω.

Raven
19-04-11, 15:30
Ειναι υπεροχο ! εχω εκπλαγει ευχαριστα...δεν το ξερα οτι ειχες τετοιο διαμαντακι !! :p

kingrim
19-04-11, 15:36
Κωστα κουκλακι το εκανες μπραβο ρε φιλε ποτε κερνας καφε :)

bokostas
19-04-11, 15:46
Πάνο ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και την προσφορά της chaeto. Θα την δεχθώ μόνο αν την φέρεις ο ίδιος, για να πιούμε καφέ
και να με ξεστραβώσεις στ' αλάτια, που έχουν γίνει τετράγωνα τα μάτια μου από το διάβασμα και πάλι άκρη δεν βγάζω.:shock:
Και για την ευφηλια έχεις δίκιο, θα την κολλήσω πάραυτα στον βράχο, το σκεφτόμουν κι εγώ, αλλά τώρα βεβαιώθηκα ότι πρέπει.

Raven σε ευχαριστώ πολύ, η καλλιτεχνική σου άποψη μετράει πολύ για μένα.

Γιάννη είπα να κάνω κι ένα αλμυρό, όταν σύγκρινα τα φυτεμένα μου με το δικό σου:p, έλα για καφέ όποτε θέλεις.

theodor72
19-04-11, 15:52
Α!!!! Εσύ αδικήσε στο γλυκό !!!

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα! Κουκλί και πολύχρωμο! Να το χαίρεσαι και εις ανώτερα Κώστα.

Sotiris7
19-04-11, 15:54
Εγώ πάντως θα έβαζα και ένα κοπαδάκι δίσκους........... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Καταπληκτικό είναι το ενυδρειάκι σου ρε φιλαράκι.......... πολύ πολύ όμορφο......... ΜΠΡΑΒΟ ;)

ignatios
19-04-11, 15:54
Απο τα ποιο ομορφα ενυδρεια που εχω δει. Αξιος φιλε μου. Τετοια κανετε και με βαζετε σε σκεψεις για τα αλατια.

madfdg
19-04-11, 15:57
Κωστή μπράβο, πολυ όμορφο!!!
Θα πρέπει να πάρεις απόφαση όμως για τα softies (σινουλάρια,σαρκόφυτο) καθώς μεγαλώνουν γρήγορα και πολύ;)

Μήπως να κατεβάσεις ένα softy κάτω και να ανεβάσεις κάποιο lps?

harris samos
19-04-11, 15:57
δε ξερω για λιτρα κλπ κλπ παντος τα σπαει πανεμορφο :D:D:D:D

giannisqq
19-04-11, 16:07
παει χαλασες και ο φυτεμενος!!!δεν το λες και μικρο!υπεροχα χρωματα!!συντομα σε βλεπω και εσενα σε μεγαλυτερο...:D:D:Dβλεπε πανος και αλλοι πολλοι...

bokostas
19-04-11, 16:08
Ευχαριστώ πολύ όλους σας.
Θοδωρή υπονοείς κάτι για τα φυτεμένα μου??:D:p:rolleyes:

Σωτήρη για δίσκους δεν μ' αφήνει ο Χαραμάδας, έχω λέει σκληρό νερό.:D

Κωστή μπράβο, πολυ όμορφο!!!
Θα πρέπει να πάρεις απόφαση όμως για τα softies (σινουλάρια,σαρκόφυτο) καθώς μεγαλώνουν γρήγορα και πολύ;)

Μήπως να κατεβάσεις ένα softy κάτω και να ανεβάσεις κάποιο lps?
Ευχαριστώ συνονόματε, αν μου πεις και ποιά είναι τα lps από αυτά που έγραψα ότι έχω (υποθέτω η ευφηλία και η ρικορντέα??), θα το κάνω.

παει χαλασες και ο φυτεμενος!!!...
Γιάννη συνεχίζω να έχω κι 7 φυτεμένα, δεν φεύγει εύκολα το χούι...

nikosm1
19-04-11, 16:30
Απίθανο!
Εκείνο το γωνιακό ενυδρείο που είχες σκαλάρια, τί είπαμε οτι θα το κάνεις;;;

nicpapa
19-04-11, 16:39
Πολύ ωραίο , αν και δεν ξέρω απο θαλασσινά η μάλλον δεν εχω ασχοληθεί ακόμη ... μου αρέσει πολύ το στήσιμο .. Αρχική Δημοσίευση από giannisqq http://www.aquatek.gr/vb/images/buttons/viewpost.gif (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=581254#post581254)
παει χαλασες και ο φυτεμενος!!!...
Γιάννη συνεχίζω να έχω κι 7 φυτεμένα, δεν φεύγει εύκολα το χούι...
Μπράβο χαρας το κουράγιο σου... :rolleyes:

kostas82
19-04-11, 16:42
Τις αλλαγες νερου καντες 10% εβδομαδιαιες κωστα και θα πεσουν και αλλο τα νιτρικα με νερο μιας ή δυο ημερων ετοιμο.να το χαιρεσαι

Πάνος
19-04-11, 16:43
Πάνο ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και την προσφορά της chaeto. Θα την δεχθώ μόνο αν την φέρεις ο ίδιος, για να πιούμε καφέ
και να με ξεστραβώσεις στ' αλάτια, που έχουν γίνει τετράγωνα τα μάτια μου από το διάβασμα και πάλι άκρη δεν βγάζω.:shock:
τη σαετο να σου τη φερω (αν και δε ξερω ποτε θα ξανακατεβω)...να σε ξεστραβωσω μη χαιρεσαι αδικα...κι εγω προσπαθω να ξεστραβωθω...:D
οσο για τις κατογοριες
lsp=long polyp stony (π.χ. http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.melevsreef.com/pics/1104/hammer_111004.jpg&imgrefurl=http://www.sareefkeeping.com/forum/showthread.php%3Ft%3D7088&usg=__owwufeboQ3p0nDxdhraLf6dk7fM=&h=480&w=640&sz=108&hl=el&start=27&zoom=1&tbnid=k_1VWYY9ACpBsM:&tbnh=135&tbnw=182&ei=ZJ-tTe-kNIal8QOGn93zAQ&prev=/search%3Fq%3Dlong%2Bpolyp%2Bstony%26hl%3Del%26clie nt%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26biw%3D1024%26b ih%3D604%26site%3Dsearch%26tbm%3Disch0%2C912&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=553&vpy=177&dur=16&hovh=194&hovw=259&tx=141&ty=136&oei=Rp-tTduUNYmy8QO3pcTyAQ&page=3&ndsp=12&ved=1t:429,r:2,s:27&biw=1024&bih=604 )
sps=short polyp stony (π.χ. http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://animal-world.com/encyclo/reef/sm_stony/images/AntlerCoral_AcroMicrophthalmaWRSps_Ap8AR.jpg&imgrefurl=http://animal-world.com/encyclo/reef/sm_stony/sps_corals.htm&usg=__ECz7Dt3aT7TJbUa_r0xUBRPDLB8=&h=266&w=400&sz=46&hl=el&start=0&zoom=1&tbnid=UPRpHF_TTLsrgM:&tbnh=152&tbnw=205&ei=JZ-tTaftCpOy8QOq3c31AQ&prev=/search%3Fq%3Dshort%2Bpolyp%2Bstony%26um%3D1%26hl%3 Del%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26biw%3D1024%26b ih%3D604%26tbm%3Disch&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=318&vpy=92&dur=27&hovh=183&hovw=275&tx=172&ty=100&oei=HZ-tTYqCBYHX8gONj6XzAQ&page=1&ndsp=12&ved=1t:429,r:1,s:0)
στη λεξη stony βρισκεται το κλειδι...οτι σχηματιζει "σκελετο" ανηκει στα παραπανω (π.χ. η ευφηλια ειναι lps γιατι εχει μακρυους πολυποδες και σχηματιζει σκελετο)....και οτι δεν εχει σκελετο το κατατασσουμε στα "μαλακά"

Τσιόνογλου Σταύρος
19-04-11, 16:43
+-3+-3+-3+-3+-3

Markos145
19-04-11, 17:03
Κωστα φοβερο ειναι συγχαρητιρια.Αυτο ειναι πιστευω το ονειρο πολλων φιλων εδω μεσα μαζι και το δικο μου.

nikman
19-04-11, 17:26
Καλό ξεκίνημα έχεις κάνει. Σου εύχομαι καλή συνέχεια. :p
Πράγματι η ανεμώνη είναι όλα τα λεφτά!

Tsagos
19-04-11, 18:30
:) Κάνενας απο τους προλαλήσαντες δεν έχει θαλασσινό;

bokostas
19-04-11, 18:53
Πάνο ευχαριστώ για τα λινκς και τις εξηγήσεις.

kostas82 έχεις δίκιο, τις αλλαγές πρέπει να τις πυκνώσω.:(

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά, μου δίνετε κουράγιο.

:) Κάνενας απο τους προλαλήσαντες δεν έχει θαλασσινό;
Έχουν κάποιοι Γιώργο, γιατί ρωτάς?

olga
19-04-11, 19:11
Bρε βρε βρε......κοιτα να δεις...Ποτε ειπαμε κερνατε καφε??
Πανεμορφο Κωστα,συγχαρητηρια!!

Tsagos
19-04-11, 19:25
Δεν είδα κανέναν να συμβουλέψει κάτι σχετικά με τα Νο3!!! Γιαυτό ρωτάω Κώστα.

HLIASKR
19-04-11, 19:27
Πολυ ομορφο καλη συνεχεια!

Eric
19-04-11, 19:30
Αν και ειμαι ασχετος με τα αλατια, μου αρεσει πολυ. Να το χαιρεσαι!

bokostas
19-04-11, 19:31
Σας ευχαριστώ πολύ.

Δεν είδα κανέναν να συμβουλέψει κάτι σχετικά με τα Νο3!!! Γιαυτό ρωτάω Κώστα.
Μου τα είπαν ήδη:
Τις αλλαγες νερου καντες 10% εβδομαδιαιες κωστα και θα πεσουν και αλλο τα νιτρικα με νερο μιας ή δυο ημερων ετοιμο.να το χαιρεσαι

Κι ακόμη δεν άρχισαν οι κατσάδες από τους "μέντορές" μου στα αλάτια betty και georgebruno.:rolleyes:

Tsagos
19-04-11, 19:41
Με 10% την εβδομάδα πιστεύεις πως θα πέσουν; Υπάρχει κάτι που κάνει κατανάλωση Νο3;

QS-Plan
19-04-11, 19:46
Επειδή είναι τόοοοοοοοοσο χάλια, έρχομαι να το πάρω σπίτι μου....:grin::grin::grin::grin::grin::grin::grin:

Φίλε μου, είναι κουκλάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!! να το χαίρεσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ματόχαντρο δεν είδα να έχεις....

tsilojohn
19-04-11, 19:56
:smt041 Παρα πολυ ομορφο,καλη συνεχεια στα αλατια...

j.p.
19-04-11, 20:08
το πιο όμορφο θαλασσινό που έχω δει.-
απλά+-3+-3+-3+-3

betty
19-04-11, 20:11
Κώστα μπράβο, τα πας πολύ καλά μέχρι τώρα , αλλά να έχεις και λίγο υπομονή ρε φίλε ,θαλασσινό έχεις φτιάξει και όχι ακόμα ένα φυτεμένο.
Η ανεμώνη όντος είναι πολύ όμορφη αλλά και μεγάλη αρκετά , πάντως την γνώμη μου για αυτήν στην έχω πει και από το τηλέφωνο.
Το ένα το κλοουνάκι εγώ θα το έβγαζα έτσι θα είχα <χώρο > για ένα άλλο ψαράκι.
Τα ΝΟ3 είναι αυξημένα πολύ αλλά με το καινούργιο σκίμερ και με αλλαγές θα την παλέψουμε αλλά “ please, μη βάλεις τίποτα άλλο για λίγο καιρό”
Μια παρατήρηση για τους κυκλοφορητές., είδα στις φωτογραφίες ότι τους έχεις καλυμένους με ένα τούλι να υποθέσω ότι το έβαλες για φυσαλίδες η για να είναι καλύτερα προφυλαγμένη η μπροστινή τους όψη?
Πάντως να ξέρεις ότι θα θέλουν συχνό άλλαγμα γιατί θα πιάνουν μπίχλα και δεύτερον το λαστιχάκι που τους έχεις πιάσει θα στο κάψει η αλμύρα και θα κοπεί με ότι αυτό συνεπάγετε….
Τα υπόλοιπα με τον καφέ από κοντά….

Alex_Salonica
19-04-11, 20:39
Πανέμορφο Κώστα!

Χαλάλι ο κόπος και το χρήμα..:rolleyes:

Πάνος
19-04-11, 20:44
Υπάρχει κάτι που κάνει κατανάλωση Νο3;
οι μακροαλγες...οπως η chaeto. αναφερθηκε στο ποστ 8.

Γιαννης Μ5
19-04-11, 21:56
Μπραβο Κωστα,πανεμορφο.Να το χαιρεσαι.:p

giannisaek
19-04-11, 22:17
Κώστα το επίπεδό σου μ' αυτό το ενυδρείο το ανέβασες κι' άλλο.
Ρίξε και μερικά κεφάλια σκόρδο μέσα για να μην στο ματιάσουν. :rolleyes:
Το ενυδρείο σου είναι τέλειο.
Άντε τώρα μετά από αυτό σου εύχομαι να αποκτήσεις και ένα νταμάρι. :D

bokostas
20-04-11, 01:46
Ευχαριστώ πολύ Γιάννηδες.:p

Έκανα λοιπόν τις διορθώσεις που μου είπατε και ανεβάζω καινούριες φωτό:

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=469&pictureid=3653 http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=469&pictureid=3654

Markos145
20-04-11, 01:54
Κωστα μη βαζεις αλλες με μπριζωνεις αγρια και οι καιροι ειναι δυσκολοι!!!:)

Πάνος
20-04-11, 03:23
ποτε προλαβες κιολας?? :D
αλλα αν μενεις ως τις 4μιση μεσα στο gab...καταλαβαινω...
(παραλαβη θαλασσινα ειχα κι εγω...:p)

QS-Plan
20-04-11, 06:57
Κιόλας??????? Απίστευτος είναι!!!!!!

Το κακό είναι ότι είναι συνέχεια ξύπνιος και δεν μπορεί κάποιος να του το βουτήξει....

τι να πω.... σκέτη κούκλα είναι....

Χαραμάδας
20-04-11, 08:05
Kώστα,απλά καταπληκτικό.Εχω δεί πολλά ριφάκια αλλά αυτό είναι άψογο.Βέβαια κατά την ταπεινή μου άποψη θα ήθελε μερικά ψαράκια ακόμη (καμιά 20αριά :D) και θα είναι τέλειο.Καλή συνέχεια.;).
-------------------------
Εγώ πάντως θα έβαζα και ένα κοπαδάκι δίσκους........... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:



Σωτήρη τι είναι αυτά που λές....δίσκοι στα 130 lit????
Ούτε για αστείο.

Λιβέρης Σταύρος
20-04-11, 10:19
Αυτά τα χρώματα είναι τί να πώ....Κάτσε με τη φωτογραφική σου και τράβα συνέχεια. Εξαιρετικό αποτέλεσμα, μπράβο.

Franx
20-04-11, 13:44
Μπράβο Κώστα πραγματικά πανέμορφο !!! Ελπίζω να το χαρείς :)
Και αν επιτρέπετε πες μας και περίπου πόσο σου κόστισε μέχρι τώρα (έτσι για να κάνεις το όνειρό μας να σταματήσει πρόωρα χααχαχχαχα ) :D

bokostas
20-04-11, 14:09
Να είστε καλά παιδιά, το ριφάκι αν και μικρό, έχει ήδη "ρουφήξει" 1.100 ευρώ σε 2,5 μήνες, με "συντηρητικές" αγορές, είναι αλμυρή η θάλασσα.:(

Πάνο καλώς τα δέχτηκες, βάλε καμιά φωτό να ζωντανέψει λίγο ο τομέας του θαλασσινού που είναι σε λήθαργο.:smt015

Πάνος
20-04-11, 14:35
να 'σαι καλα...χαλασε η φωτογραφικη μου...μονο βιντεο μπορω να βαλω...αλλα αφου το ζητησες... ;)

madfdg
20-04-11, 15:24
Καλύτερα ....αλλά πάλι μια ένσταση!!!
Γιατί βρε Κώστα κρύβεις την euphylia??Σε λίγο καιρό θα είναι το ομορφότερο κομμάτι του ενυδρείου!Επίσης τι το ήθελες το damsel???

Πάνος
20-04-11, 15:39
καλα σου λεει ο Κωστας. οι ευφηλιες ειναι ο,τι ομορφοτερο... :smt049:smt049
αλλα για το νταμσελ δε θα συμφωνησω μαζι του...ειναι προκατηλλειμενος με ολα τα νταμσελ και τα θεωρει ασχημα και κακοβουλα.
το parasema ειναι καλο παιδακι....και πολυ ομορφο μικροψαρο Κωστα.( και καλυτερο απο τις χρωμιδες.... :smt019 ) :D

bokostas
20-04-11, 16:43
Καλύτερα ....αλλά πάλι μια ένσταση!!!
Γιατί βρε Κώστα κρύβεις την euphylia??Σε λίγο καιρό θα είναι το ομορφότερο κομμάτι του ενυδρείου!Επίσης τι το ήθελες το damsel???
Δεκτή η ένσταση, θα την μεταφέρω κάπου ψηλότερα και πιο μπροστά, για την ώρα την κρατάω σε απόσταση από την ανεμώνη, από φόβο μη την ακουμπήσει.
Το damselάκι δεν έπρεπε να το βάλω??:confused: Δεν έχω διαβάσει κάτι κακό και το καημένο δείχνει ήσυχο και δεν ενοχλεί κανέναν. Μπορεί να γίνει επιθετικό??
Τα φώτα σας pleaseee.

καλα σου λεει ο Κωστας. οι ευφηλιες ειναι ο,τι ομορφοτερο... :smt049:smt049
αλλα για το νταμσελ δε θα συμφωνησω μαζι του...ειναι προκατηλλειμενος με ολα τα νταμσελ και τα θεωρει ασχημα και κακοβουλα.
το parasema ειναι καλο παιδακι....και πολυ ομορφο μικροψαρο Κωστα.( και καλυτερο απο τις χρωμιδες.... :smt019 ) :D
Για τις ευφηλιες συμφωνώ Πάνο, ειδικά στο δικό μου που δεν έχω βλέψεις για σκληρά κοράλια κι ευελπιστώ να παραμείνω στα εύκολα.
Τα damsel πάντως την έχουν μια κακία και μια μοχθηρία στο μάτι.:twisted: Τι άλλο μικρόψαρο θα μπορούσα να βάλω αν βγάλω έναν κλόουν??

Πάνος
20-04-11, 17:04
ακομη και σε ενυδρεια που τα sps πανε σφαιρα...εγω παλι τις ευφηλιες τους προτιμω :D..οι πρωτες αγαπες δεν πεθαινουν...ετσι δε λενε??

γενικοτερα τα damsel ειναι απο τα "κακα παιδια" του αλατιου...απλα δε τα βαζω ολα στο ιδιο τσουβαλι...σε καθε νεο ψαρι..θα κανεις τις επιδειξεις του και τους τραμπουκισμους του...αλλα το συγκεκριμενο πιστευω οτι δε θα σου δημιουργησει ΜΕΓΑΛΟ προβλημα.. εχω 3 απο δαυτα...και μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλοβολα...και συγκεκριμενα "αγγελακια σκετα" αν τα συγκρινω με το λευκοστερνο μου ή ενα υπουλο dottyback ( http://www.google.gr/search?hl=el&q=pseudochromis%20aureus&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1419&bih=715) που και ενυδρειο ημουν ικανος να ξεστησω προκειμενου να το ξεφορτωθω. να τον εχεις υποψιν αυτον τον μαγκα να τον αποφυγεις παση θυσια..zw
για καποιο μικροψαρο....θα σου προτεινα αυτο http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+1926+329&pcatid=329 επειδη το ειχα...ηταν πολυ φιλησυχο, πανεμορφο...απλα δεν ειχα προλαβει να βαλω καπακι...:(:( (μοιαζει λιγο και με ξιφοφορο.. :D )

maikl
20-04-11, 17:33
Τα ψαρακια τα εβαλες,το αλατακι επισης φερνω ριγανη και λαδακι παρε και τον Βασιλη να φερει τσιπουρα και θα περασουμε τρελα σου λεω...............
τι χαλια ειναι αυτα ρε ?????????????

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

bokostas
20-04-11, 18:05
Πάνο κακαπληκτικό το Carpenter's Flasher Wrasse και μου έλειπε το πορτοκαλί στο θαλασσινό, σίγουρα θα πάρει την θέση του 3ου κλόουν.
Για τα dottyback μ' έχουν προειδοποιήσει, αλλά αφού συμφωνείς κι εσύ, ούτε που τα σκέφτομαι, τα διαγράφω οριστικά από την wishlist.:)


Μιχάλη μην ανησυχείς, το ταλαίπωρο το ριφάκι είναι πολύ μόνο ανάμεσα στα μποστάνια μου κι αρκετά ακριβό για να με κάνει ν' αλλαξοπιστήσω.;)

kostas82
20-04-11, 18:23
Πάνο κακαπληκτικό το Carpenter's Flasher Wrasse και μου έλειπε το πορτοκαλί στο θαλασσινό, σίγουρα θα πάρει την θέση του 3ου κλόουν.
Για τα dottyback μ' έχουν προειδοποιήσει, αλλά αφού συμφωνείς κι εσύ, ούτε που τα σκέφτομαι, τα διαγράφω οριστικά από την wishlist.:)


Μιχάλη μην ανησυχείς, το ταλαίπωρο το ριφάκι είναι πολύ μόνο ανάμεσα στα μποστάνια μου κι αρκετά ακριβό για να με κάνει ν' αλλαξοπιστήσω.;)

Κοιτα μην πουλησεις τα φυτεμενα και φιαξεις κανα μισοτονο τιγκα στην ακροπορα:D:D

madfdg
20-04-11, 19:25
αλλα για το νταμσελ δε θα συμφωνησω μαζι του...ειναι προκατηλλειμενος με ολα τα νταμσελ και τα θεωρει ασχημα και κακοβουλα.
το parasema ειναι καλο παιδακι....και πολυ ομορφο μικροψαρο Κωστα.( και καλυτερο απο τις χρωμιδες.... :smt019 ) :D

Ότι και να λές κουμπαρούλη τα damsel είναι k...ψαρα!!!Μοχθηρά και ύπουλα!

Κωστή υπάρχουν πολλά μικρόψαρα όμορφα (υποκειμενικό) και φιλήσυχα (αντικειμενικό) για να βάλεις μέσα τα οποία δεν είναι τόσο κυριαρχικά με τον χώρο! Σχετικά με την συμβίωση euphilia και ανεμώνης να σου πώ πως μάλλον η ανεμώνη θα αποτραβηχτεί όταν έρθει σε επαφη με την ανεμώνη!


Και ένα τελευταίο... ότι και να λέμε για την τοποθέτηση των κοραλιών ο τελευταίος λόγος είναι δικός σου, εσύ πρέπει να χαίρεσαι με αυτό που βλέπεις και όχι εγώ ή όλοι οι άλλοι;)

bokostas
20-04-11, 19:52
Ξανα-ματα-ευχαριστώ. Να ρωτήσω κάτι ακόμα?? (αν δεν σας έχω πρήξει, θα σας πρήξω όπου νάναι):D
Έχω στο φίλτρο σιποράξ κι έλεγα να το αφήσω μέχρι να ζωντανέψει όλος ο βράχος (ο μισός είναι νεκρός).
Μου είπαν να το βγάλω, γιατί δρα ανταγωνιστικά με τον βράχο και καθυστερεί τη βελτίωσή του, συμφωνείτε??
Έχω όμως μέσα στο φίλτρο και μερικά σφουγγάρια, μήπως πρέπει να τα βγάλω κι αυτά??
Φοβάμαι λίγο, γιατί δεν ξέρω αν ο βράχος μου είναι έτοιμος ν' αναλάβει όλη την φίλτρανση μόνος του.

Γιώργος Κ
21-04-11, 00:19
Φανταστικα χρωματα!!!! :smt118:smt118:smt118

Συγχαρητηρια φιλε μου!! :smt038:smt038:smt038

kostas82
21-04-11, 00:25
το σφουγγαρι ειναι πηγη νιτρικων σιγουρα , τωρα πιστευω σταδιακη αφαιρεση του και του μακαρονιου που σου ειπε ο δημητρης και θα πεσουν ακομα πιο πολυ τα νιτρικα , εγω εβαλα μακροαλγη ,αλλαγες 10% την εβδομαδα προσθηκη βοτκας και βακτηριδιων της bridewell απο 50-60ppm τα no3 τωρα ειναι σταθερα στο 2-3ppm με το ιδιο ταϊσμα

bokostas
21-04-11, 01:57
Ευχαριστώ Γιώργο.:p

Κώστα βακτηρίδια βάζω, τις αλλαγές θα τις πυκνώσω, για μακροάλγη πρέπει να βρω τρόπο να φωτίσω το σαμπάκι που είναι ενσωματωμένο στην πλάτη.
Οπότε πάω σε σταδιακή αφαίρεση σιποράξ και σφουγγαριών και μένει η βότκα, που να σου πω την αλήθεια προτιμώ να την πιώ:D, αλήθεια κάνει δουλειά με τα ΝΟ3??

Tsagos
21-04-11, 05:41
Κώστα τα άτομα που στο είπαν για την αφαίρεση του σιποραξ, είναι χρόνια χομπυστες και έχουν πολύ πείρα! Γιατί να μην τους ακούσεις;

Πάνος
21-04-11, 07:07
πολυ προσοχη στη βοτκα...γιατι προχθες με εναν αλμυρο εδω ειχαμε αυτη την κουβεντα. εχασε καποιες ευφηλιες τη βδομαδα που εριχνε..και το συνδυασε...δε βρισκω λογω να ηταν τυχαιο μιας και ετρεχε καιρο και καλα το ενυδρειο του. ισως εκανε καποια λαθος κινηση-δοσολογια....πολυ προσοχη λοιπον αν το εφαρμοσεις.
ειμαι κι εγω συμφωνος οτι τα βιολογικα υλικα περιοριζουν τη δυναμικη του βραχου.
θα μπορουσες να πεις heavy stocked το ενυδρειο μου απο ψαρια....κι ομως εδω και 1μιση χρονο απο λιγα λιτρα εως τα πολλα που ειναι ενα χρονο σχεδον τωρα...ποτε μου δεν ειχα ουτε αμμωνια ουτε νιτρωδη και δε χρησιμοποιησα ποτε κανενα βιολογικο υλικο.
μια χαρα την κανει τη δουλεια του ο βραχος αν ειναι στη σωστη αναλογια και εχει καλη ποιοτητα. ;)

kingrim
21-04-11, 07:13
κωστα αμα κανεις κανενα DIY για να βαλεις φως στο φιλτρακι σου (για chaeto) πες να ερθω να δουμε τι θα κανουμε :)

νομιζω βρηκες τον τομεα σου (γιατι απο φυτεμενα εισαι χαλια:smt016:smt016:smt016 )

(βασικα ψαχνω αφορμη για καφε)

kostas82
21-04-11, 10:10
πολυ προσοχη στη βοτκα...γιατι προχθες με εναν αλμυρο εδω ειχαμε αυτη την κουβεντα. εχασε καποιες ευφηλιες τη βδομαδα που εριχνε..και το συνδυασε...δε βρισκω λογω να ηταν τυχαιο μιας και ετρεχε καιρο και καλα το ενυδρειο του. ισως εκανε καποια λαθος κινηση-δοσολογια....πολυ προσοχη λοιπον αν το εφαρμοσεις.
ειμαι κι εγω συμφωνος οτι τα βιολογικα υλικα περιοριζουν τη δυναμικη του βραχου.
θα μπορουσες να πεις heavy stocked το ενυδρειο μου απο ψαρια....κι ομως εδω και 1μιση χρονο απο λιγα λιτρα εως τα πολλα που ειναι ενα χρονο σχεδον τωρα...ποτε μου δεν ειχα ουτε αμμωνια ουτε νιτρωδη και δε χρησιμοποιησα ποτε κανενα βιολογικο υλικο.
μια χαρα την κανει τη δουλεια του ο βραχος αν ειναι στη σωστη αναλογια και εχει καλη ποιοτητα. ;)+1 η χρηση βοτκας στην ουσια στεγνωνει το νερο απο οργανικα ,νιτρικα ,φωσφορικα κτλ αν δεν προσεξεις μπορει να ειναι δικοπο μαχαιρι και αντι για καλο να τα παρεις ολα στο χερι ,απο αποτομη αυξηση των βακτηριδιων και την μειωση οξυγονου στο νερο ή ακομα και το αποτομο στεγνωμα του νερου μπορει να στρεσαρει καποια ζωντανα εγω ακολουθησα ακριβως τις οδηγιες του αρθρου του rc και δεν ειχα καποιο προβλημαhttp://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=4&ved=0CDkQFjAD&url=http%3A%2F%2Freefkeeping.com%2Fissues%2F2008-08%2Fnftt%2Findex.php&rct=j&q=vodka%20dosing&ei=2eOvTaKLGcKaOvS-iJsJ&usg=AFQjCNEnyqKLPR7p-BbhBWE-9bSxTHlcmw&sig2=FRvfgtJ3Db0oIWBpFONN-w&cad=rja

(http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=4&ved=0CDkQFjAD&url=http%3A%2F%2Freefkeeping.com%2Fissues%2F2008-08%2Fnftt%2Findex.php&rct=j&q=vodka%20dosing&ei=2eOvTaKLGcKaOvS-iJsJ&usg=AFQjCNEnyqKLPR7p-BbhBWE-9bSxTHlcmw&sig2=FRvfgtJ3Db0oIWBpFONN-w&cad=rja)

lion
21-04-11, 10:49
Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου !!!
Άντε με το καλό και το 2ο ;)

bokostas
21-04-11, 12:12
Γιώργο γι' αυτό ρώτησα, για να τους ακούσω, απλά δεν είμαι σίγουρος αν ο δικός μου βράχος αρκεί για το φιλτράρισμα.
Τον πήρα "έτοιμο" και δεν μου φαίνεται ολοζώντανος, κάποια κομμάτια δεν έχουν καν κοραλίνη.:(

Σήμερα έβγαλα τα σφουγγάρια και το μισό σιποράξ, θα το παρακολουθήσω για καμιά 10αριά μέρες με μετρήσεις κι αν
δεν παρουσιάσει πρόβλημα, θα βγάλω και το υπόλοιπο βιολογικό και θα αφήσω όλη τη δουλειά στον βράχο.

Πάνο και Κώστα τη βότκα τη φοβάμαι ακόμα, θα το επιχειρήσω μόνο αν δεν καταφέρω τίποτε με τους άλλους τρόπους,
Κώστα ευχαριστώ για το λινκ, τα λέει τόσο αναλυτικά που δύσκολα να κάνω λάθος.

Γιάννη έλα και σήμερα για καφέ, να χαζέψεις και τα φυτεμένα μου και να πάρεις ιδέες και γι' άλλα φυτά, εκτός από marsilea.:D

Λεωνίδα ευχαριστώ πολύ, 2ο δύσκολα, μεγαλύτερο ίσως:rolleyes:, αν πάει καλά αυτό και δεν με γδάρει η γυναίκα μου.

madfdg
21-04-11, 14:21
Κωστή η προσθήκη βότκας θα είναι το ύστατο μέσο για τα νιτρικά σου, αν αποφασίσεις να την χρησιμοποιήσεις πές μου καθώς την χρησιμοποιούσα για περίπου 1 χρόνο με καλά αποτελέσματα και χωρίς πρόβλημα.Δεν παυει όμως να είναι ένας τρόπος μη φυσικός!

1. Πέτα σταδιακά το σιποράξ.
2. Αν κρατήσεις σφουγγάρια κτλ τότε κάθε εβδομάδα πολύ καλό πλύσιμο, είναι πηγή Νο3.
3. Μετρήσεις για να παρατηρήσουμε την πρόοδο!

Χαραμάδας
21-04-11, 14:22
Λεωνίδα ευχαριστώ πολύ, 2ο δύσκολα, μεγαλύτερο ίσως:rolleyes:, αν πάει καλά αυτό και δεν με γδάρει η γυναίκα μου.
Άνα είναι να σε ''γδάρει'' η Έλενα....για άλλο ένα ενυδρείο....τι να πώ....:D:D:D.

Giannis_4
21-04-11, 23:26
Τι τρελα μας πουλας ρε Κωστα...εδω η κοπελα σε λιγο θα αρχησει να μιλαει με τα ψαρια τοσα ενυδρεια που εχει γυρω της και θα κολησει στο ενα ακομα...:D:D:D

Παντος πολυ ομορφο το ενυδρειο σου,τελικα το χεις!!!

kingrim
22-04-11, 08:31
κωστα ενα ακομα ενυδρειο = μετακομιση μην το ξεχνας :ρ

eimaste aR21rwstoi
22-04-11, 11:42
παρα πολυ ωραιο:p ολο εκπληξεις εισαι φιλτατε μπο(κωστα)

bokostas
22-04-11, 14:00
Ευχαριστώ πολύ κι αφού σας άρεσε, να και μερικές ακόμη φωτό.

Τα βιολογικά υλικά (σφουγγάρια και σιποράξ) άρχισα να τα βγάζω σταδιακά και την βότκα την αφήνω για την ώρα, ίσως αργότερα (αν χρειαστεί).

kwstas_original
22-04-11, 14:10
Εχεις εναν πολυ καλο λογο να παρατησεις το γλυκο απο οτι βλεπω...εχεις φτιαξει ενα κουκλι!!
Μπραβο για τον κοπο αλλα και τις ωραιοτατες φωτοζ!;)

mikeepidio
22-04-11, 18:42
Μπράβο Κώστα!! Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου:)

bokostas
23-04-11, 07:09
Eυχαριστώ πολύ Κώστα και Μιχάλη, καλή Ανάσταση σε όλους.

jiraiya
23-04-11, 08:48
κωστα εισαι απιστευτος,το μερακι σου δεν εχει ορια και +τις αλλης (το θαλασσινο σου παει πολυ):D

QS-Plan
23-04-11, 10:57
Κώστα τα λόγια είναι περιττά.....
Πανέμορφες φωτογραφίες, ακόμη πιο όμορφο απο κοντά.....
Χαλάλι τον κόπο σου......

Καλή Ανάσταση σε όλους και στις οικογένειες σας!!!!!!!!

Thrillos
23-04-11, 12:08
Κώστα είναι πανέμορφο. Χαλάλι και ο κόπος και τα έξοδα!

bokostas
24-04-11, 03:38
Ευχαριστώ πολύ Μπάμπη, Κώστα κι Ευθύμη και Χριστός Ανέστη.

almost
25-04-11, 12:41
Πραγματικά πανέμορφο!!

enzo
26-04-11, 21:13
το ενυδρειο πολυ ομορφο και μπραβο για την προσπαθεια..:smt038
για το προβλημα των νιτρικων απο την στιγμη που θα αφαιρεσης τα βιολογικα και με την αναβαθμιση του skimmer, λογικα δεν θα ξαναεχεις προβλημα.
επισης προσοχη στην επιλογη των ζωντανων, καποια κοραλια οπως σωστα αναφερε ο κωστας μπορουν ανετα να πνιξουν το nano, βλεπε σαρκοφυτο,ξενια..
keep reefing..-+5

bokostas
27-04-11, 02:26
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια almost και enzo. Το παλεύω με συχνές αλλαγές και πιστεύω να τα καταφέρω.

Και μερικές σημερινές φωτό, μετά τις τελευταίες "μεταφορές":

http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=41645&d=1303863553

tsoum
27-04-11, 02:38
Τι γλυκο, τι θαλασσινό, δεν ξεφευγεις απο τι red cherry!!! Βαλε καμια sexy shrimp ντε!! :D

Αντε καλο κουραγιο, και ελπίζω να μην αρχισεις και μεταφερεσαι στα θαλασσινα! :grin:

bokostas
28-04-11, 01:15
Γιώργο στην 4η φωτό είναι μία από τις pepermint shrimps που μέσα σε 20 μέρες μου εξαφάνισαν την aptaisia που είχε κατακλύσει τον βράχο μου.
Και στην τελευταία φωτό είναι μια γαρίδα debelius, που τα χρώματά της πολύ θα ήθελα να τα είχαν και οι ξεπλυμένες red cherry στα φυτεμένα μου.
Όσο για τις sexy shrimps το σκέφτομαι να βάλω, αλλά φοβάμαι ότι οι γαρίδες θα ξεπεράσουν σε αριθμό τα ψάρια και θα γίνει κανονικό γαριδάδικο.:D

bokostas
29-04-11, 04:04
Να και οι τελευταίες φωτό:

madfdg
29-04-11, 04:06
:smt038:smt038:smt038

alexx
29-04-11, 13:33
Πολυ ομορφο.Η ανεμωνη ειναι ολα τα λεφτα!!