PDA

Επιστροφή στο Forum : Κόκκινο σημάδι;


CHRISTOS13
19-04-11, 08:02
Παιδιά καλημέρα.
Παρατήρησα σήμερα το πρωί στο ένα από τα δύο Ryukin που έχω,
στο ένα πτερύγιο της κοιλιάς του, να έχει στο σημείο που ενώνετε με το σώμα κάτι σαν αίμα, το οποίο φαινόταν και λίγο κατά μήκος του πτερυγίου του.

Δεν πρόλαβα να ανεβάσω ακόμη φωτό.

Γνωρίζει κανείς εάν είναι κάποιο είδος ασθένειας??

achisael
19-04-11, 23:52
Γεια σου..
ετσι οπως το λες σαν χτυπημα εκουγεται.. εχεις κατι αιχμηρο μηπως?

Tsagos
20-04-11, 04:35
Αλλάζει χρώμα το πτερύγιο ; δλδ απο π.χ διαφανο γίνεται κόκκινο σε ένα σημείο;
Δες εαν προχωρίσει το "κοκκινο" και εαν αφαιρεί το μέρος του πτερυγίου που καταλαμβάνει!
To ψαρι έχει χάσει την κινητικότητα του;
Εαν κάνει κανει ΟΛΑ τα παραπάνω προχώρα με myxazin της εταιριας waterlife !

CHRISTOS13
20-04-11, 08:20
Αλλάζει χρώμα το πτερύγιο ; δλδ απο π.χ διαφανο γίνεται κόκκινο σε ένα σημείο;

Εχει αλλάξει σε ενα μικρο μερος του πτερυγιου του.
Ειναι κοκκινο στο σημειο που ενωνεται με το υπολοιπο σωμα του, αλλα δεν εχει προχωρησει αλλο.

Η συμπεριφορα του ειναι κανονικη.
-------------------------
Γεια σου..
ετσι οπως το λες σαν χτυπημα εκουγεται.. εχεις κατι αιχμηρο μηπως?


Ενα ξυλο εχω μονο στο ενυδρειο απο την αρχη της λειτουργιας του.

Και εγω δεν το βλεπω προς το παρον για αρρωστια γιατι συμπεριφαιρεται κανονικα.

Μονο καποιες φορες κρυβεται κατω απο τα φυλλα απο τις ανουμπιες, γιατι ισως το αλλο Ryukin μυριζει ισως το αιμα και του επιτιθετε στο σημειο αυτο που εχει το αιμα.

Μετα ξαναβγαινει και ολα καλα

SOCRATIS
20-04-11, 08:32
Με μια μπατονέτα με παχύρευστη πεταντιν,επαλείφεις το επίμαχο σημειο σε καθημερινή βάση μέχρι να κλείσει η πληγή. Πιθανόν να οφείλεται και σε βακτήριο οπότε τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα και πολύπλοκα(απαιτείται η κατάλληλη αντιβίωση) .

CHRISTOS13
20-04-11, 12:03
Σωκράτη, σε ευχαριστώ.

CHRISTOS13
16-06-11, 14:50
Με μια μπατονέτα με παχύρευστη πεταντιν,επαλείφεις το επίμαχο σημειο σε καθημερινή βάση μέχρι να κλείσει η πληγή. Πιθανόν να οφείλεται και σε βακτήριο οπότε τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα και πολύπλοκα(απαιτείται η κατάλληλη αντιβίωση) .

Μάλλον είχες δίκιο.
Το χρυσόψαρο μετά την θεραπεία που του έκανα με Esha 2000 ήταν εντάξει. Το σημάδι είχε εξαφανιστεί.

Πέρασαν αρκετές ημέρες και ξαναεμφάνισε κόκκινο σημάδι στην κοιλιά του.

Ρώτησα υπάλληλο σε γνωστό pet-shop ( του έδειξα και φωτό τις οποίες δεν έχω προλάβει να ανεβάσω - θα το κάνω στη συνέχεια ) και μου είπε πως πρόκειτε γιά κάποιο βακτήριο που έχει μέσα του και πως δεν γίνεται να θεραπευτεί ποτέ εντελώς και πως πρέπει να το απομακρύνω από το ενυδρείο μου.

Να πω την αλήθεια αρχίζω να το πιστεύω γιατί του έχω κάνει θεραπεία και με αντιβιωτικό ( baktopur ) και ενώ η κοκκινίλα εξαφανίστικε μετά από αρκετό καιρο ξαναβγήκε.

Δεν θέλω ρε γαμώτο να το δώσω γιατί το έχω ερκετό καιρό και το έχω μεγαλώσει αρκετά, αλλά φοβάμαι μην κολλήσει και το άλλο μεγάλο που έχω.

Γνωρίζει κανείς πιο έμπειρος εάν και πως μπορώ να το σώσω??

SOCRATIS
16-06-11, 16:56
Αν ακολούθησες σωστά τις οδηγίες του bactopur μπορεις να την επαναλάμβεις
με λίγη αυξημένη δόση.Επίσης μην ξεχνάς ότι συχνές αλλαγές νερού μπορούν να βελτιώσουν την κατάσταση.

CHRISTOS13
17-06-11, 08:09
Αν ακολούθησες σωστά τις οδηγίες του bactopur μπορεις να την επαναλάμβεις
με λίγη αυξημένη δόση.Επίσης μην ξεχνάς ότι συχνές αλλαγές νερού μπορούν να βελτιώσουν την κατάσταση.

Σωκράτη σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.
Εξήγησέ μου κάτι όμως γιά να μην κάνω καμμία μακακία;).

Χθες ξεκίνησα την αντιβίωση ( Baktopur ).
Η δοσολογία είναι 22 σταγόνες / 20 λίτρα νερού στο ενυδρείο την πρώτη ημέρα, την δεύτερη ημέρα τίποτα και την τρίτη ημέρα πάλι η ίδια δοσολογία.

Η θεραπεία δηλαδή δειαρκεί 3 ημέρες.

Εάν κατάλαβα καλά εννοείς μετά την τρίτη ημέρα, να συνεχίσω με λίγο μεγαλύτερη δοσολογία ( π.χ. 30 σταγόνες ) την πέμπτη ημέρα και ξανά την έβδομη ημέρα??

( Στις οδηγίες που διάβασα δεν αναφέρει γιά επανάληψη της θεραπείας ).

Εξήγησέ μου σε παρακαλώ.

Thanks.

SOCRATIS
17-06-11, 17:00
Αν δεν θεραπευθεί με την πρώτη αγωγή που άρχισες χθες,τότε μάλλον δεν δίνεις την σωστή αντιβίωση ή είναι η σωστή αλλά το βακτήριο στον οργανισμό του ψαριού αντέχει στην συνιστόμενη δοσολογία . Η ανθεκτικότητα του αυτή, ενισχύεται σε περιπτώσεις που δεν ακολουθήσαμε στο παρελθόν, κατά γράμμα τις οδηγίες χρήσης των αντιβιώσεων. Στην δεύτερη αυτή περίπτωση αυξάνουμε την δοσολογία.

CHRISTOS13
20-06-11, 08:21
Τελείωσα την θεραπεία με την αναγραφόμενη δοσολογία ( 22 σταγόνες/ 20 λίτρα ) και η πληγή έχει σχεδόν φύγει.

Εάν ξαναεμφανιστεί να ξανακάνω την θεραπεία με 30 σταγόνες ή παραπάνω?

Επειδή δεν έχω χώρο για ενυδρείο καραντίνας, την θεραπεία την κάνω στο βασικό ενυδρείο ( RIO 125 ).

Εάν επαναλάβω με μεγαλύτερη δόση μήπως κινδυνεύουν τα υπόλοιπα ψάρια ή θα κάνει καλό και σε αυτά για να μην κολλήσουν??
( Το Baktopur Direct είναι πιό ισχυρό ??? )

Ξέχασα να ανεβάσω και φωτογραφίες.

Θα ανεβάσω το απόγευμα.

Thanks.

SOCRATIS
20-06-11, 11:05
Αν η αγωγή αντιβίωσης πέτυχε τον σκοπό της δεν χρειάζεται να την επαναλάβεις. Επειδή όμως υπάρχει ο κίνδυνος τα ψάρια σου να υποτροπιάσουν ή και να τα "τινάξουν"( λόγω εξάντλησης) από την αμμωνία,λόγω εξόντωσης όλων των βακτηριδίων,προχώρησε σε μεγάλες αλλαγές νερού και σκούπισμα βυθού , μέχρι να επανέλθει ο κύκλος αζώτου (κάποιο
μπόλι θα επίσπευδε την διαδικασία).

CHRISTOS13
20-06-11, 13:53
Επειδή όμως υπάρχει ο κίνδυνος τα ψάρια σου να υποτροπιάσουν ή και να τα "τινάξουν"( λόγω εξάντλησης) από την αμμωνία,λόγω εξόντωσης όλων των βακτηριδίων,........

Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο πριν με βρίσεις??;)

Στις οδηγίες του Baktopur δεν γράφει πως καταστρέφει όλα τα βακτηρίδια, πράγμα που αναφέρεται στις οδηγίες του Baktopur Direct.

Μήπως δεν κινδυνεύω τόσο??
( Εννοείται πως θα κάνω σήμερα μία μεγάλη αλλαγή νερού ).

SOCRATIS
20-06-11, 21:01
Ειμαι στην διαθεση,του οποιοδήποτε εφόσον μπορώ να βοηθήσω,συνεπώς δεν
χρειάζεται να ανησυχείς.

Όσον αφορά το ερωτημά σου ας περιμένουμε να απαντησει κανένας άλλος γιατί δεν το γνωρίζω.Αν κάνεις κάποια τεστ αμμωνιάς και νιτρωδών θα το ανακαλύψεις μόνο σου.

Tsagos
20-06-11, 21:11
Την ίδια (λογικά) αρρώστια την εχω καταπολεμήσει με myxazin ! Εαν επανελθει δοκίμασε το.

CHRISTOS13
20-06-11, 21:12
Λίγο καθυστερημένα στέλνω και τις φωτογραφίες του χρυσόψαρου

CHRISTOS13
20-06-11, 21:17
Την ίδια (λογικά) αρρώστια την εχω καταπολεμήσει με myxazin ! Εαν επανελθει δοκίμασε το.


Σε ευχαριστώ.
Δεν το γνώριζα το συγκεκριμένο.
Εάν ξαναπαρουσιαστεί για να μην ξαναρισκάρω τα υπολοιπα ψαρια και την βιολογια του ενυδρειου, θα αγοράσω ενα μικρο για καραντίνα.

Tsagos
20-06-11, 21:28
Δεν ειναι η ίδια αρωστια τελικα ;)