PDA

Επιστροφή στο Forum : Ph και CO2


sefis
17-04-11, 15:47
Σε ενα 72 λιτρο θα φιλοξενησω ενα ζευγαρι ramirezi.Η ερωτηση μου ειναι η εξης:Εφοσον το νερο πρεπει να ειναι οξινο λογω των συγκεκριμενων ψαριων και το ph χαμηλο,μπορω αντι για τη χρησιμοποιηση τυρφης η της Α/Ο να προμηθευτω το tetra optimat CO2 σαν πιο οικονομικη λυση ωστε να κατεβασω το ph και να ειναι οι ιδανικες συνθηκες για τα ψαρια μου?

dimitrios
17-04-11, 15:50
το καλυτερο ειναι η χρηση α/ο

sefis
17-04-11, 16:23
μα την Α/Ο θελω να αποφυγω γι αυτο ρωταω εαν θα κανω δουλεια με το optimat tetra

kbourdos
17-04-11, 16:30
Εκτος χαμηλο PH πρεπει να εχεις και μαλακο νερο (χαμηλό GH). Α/Ο δυσκολα θα αποφυγεις. Ξέχνα το οπτιματ τετρα.

dimitrios
17-04-11, 16:33
εχει α/ο σε πολυ καλες τιμες κοιτα στο waterwaves.gr

sefis
17-04-11, 16:40
αυτο κοιτουσα τωρα μολις.
-------------------------
αντε να δω ρε συ τι θα κανω αν και δεν εχω υπ'οψιν περι Α/Ο φιλε KBOURDOS

spykan2
17-04-11, 20:01
Το Optimat το μόνο που θα έκανε ειναι να βοηθήσει λίγο τα φυτά σου σαν επιπρόσθετη παροχή CO2.Δεν έχει τη δύναμη να κατεβάσει ph ιδιέτερα αν έχεις και μεγάλη ανθρακική....

Η λύση είναι Α/Ο και πάλι Α/Ο

kbourdos
17-04-11, 20:21
Το κακο με την τυρφη ειναι το χεωμα του νερου. δεν το αντεχω με τιποτα. Χημικο φιλτραρισμα δεν μου πολυ αρεσει, οποτε τι μενει?..Α/Ο!

sefis
17-04-11, 21:03
thnks ρε παιδια για την βοηθεια σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

vaspiou
17-04-11, 21:13
με 100€ εχεις παρει A/O απο το waterwaves με ΔΙΠΛΗ μεμβρανη μαλιστα!! και flush kit. Aμα δεν θες διπλη πας στα 70 ευρω!! και τελειωσες...
εσυ που εχεις 70 λιτρα θα θες ελαχιστο νερο Α/Ο ! σιγα τα ωα! και δεν θα θες και αντιχλωρια. ή αμα βαζεις για την αναμειξη με το νερο βρυσης θα θες 2 σταγονες prime! μακροχρονια,κοντοχρονια(!) οπως το δεις....Α/Ο θα παρεις... η τυρφη ειναι μπελας και θα σε παει στα ιδια λεφτα!!! δεν ειναι τιποτα πυρινικη φυσικη η Α/Ο ουτε τιποτα δυσκολο και χρονοβορο! Ενα σκατουλακι ειναι που μπαινει στην βρυση στο μπαλκονι και το ανοιγεις για 10 ωρες να μαζεψει νερο!!

bye:grin::grin::grin:

sefis
17-04-11, 21:24
με 100€ εχεις παρει A/O απο το waterwaves με ΔΙΠΛΗ μεμβρανη μαλιστα!! και flush kit. Aμα δεν θες διπλη πας στα 70 ευρω!! και τελειωσες...
εσυ που εχεις 70 λιτρα θα θες ελαχιστο νερο Α/Ο ! σιγα τα ωα! και δεν θα θες και αντιχλωρια. ή αμα βαζεις για την αναμειξη με το νερο βρυσης θα θες 2 σταγονες prime! μακροχρονια,κοντοχρονια(!) οπως το δεις....Α/Ο θα παρεις... η τυρφη ειναι μπελας και θα σε παει στα ιδια λεφτα!!! δεν ειναι τιποτα πυρινικη φυσικη η Α/Ο ουτε τιποτα δυσκολο και χρονοβορο! Ενα σκατουλακι ειναι που μπαινει στην βρυση στο μπαλκονι και το ανοιγεις για 10 ωρες να μαζεψει νερο!!

bye:grin::grin::grin:sorry για το πμ αλλα το ειδα μετα το μνμ