PDA

Επιστροφή στο Forum : Victoria, οταν σε προλαβαινουν οι καταστασεις..


Πάνος
15-04-11, 14:18
καιρος να τρεξει ενα θεμα και σε αυτη την κατηγορια...:D
δεν ειχα σκοπο να δειξω η να αναφερω κατι μεχρι να εχω ετοιμο το δικο τους ενυδρειο οπου και θα εκανα παρουσιαση...αλλα οι εξελιξεις με προλαβαν.
τυχαια θα μπορουσα να πω επεσαν τα ψαρια αυτα στην αντιληψη μου....προκειται για τις Βικτωριανες (απο την ιδια τη λιμνη Βικτωρια και οχι τις λιμνες δορυφορους της ) haplochromis sp.44 thickskin. φωτο απο αντιπροσωπο του ειδους εχω στην υπογραφη μου.
για να μη τις χασω τις πηρα αμεσως και τις εβαλα μαζι με τα μαλαουι. σαν παραμετροι νερου ειναι πιο κοντα η Βικτωρια με τη Μαλαουι παρα με την Τανγκανικα.τα περισσοτερα mbuna τα εχω ηδη δωσει μιας και τα τροφεους εχουν πολλαπλασιαστει πολυ και θα πρεπει να αναβαθμιστουν σε λιτρα. ετσι προοριζεται να αδειασει ενα 450αρι για τα haps αυτες τις μερες.
σημερα ομως μια απο αυτες αρνηθηκε να φαει....η χαρα μου μεγαλη αφου μιας και τα ψαρια αυτα ευχαριστως τρωνε το ιδιο σου το δαχτυλο :D αρνηση τροφης σε υγιες ψαρι σημαινει "μπουκωμα". και αυτο συνεβη.
και η χαρα διπλη για την ακριβεια γιατι εκτος απο τον κυριαρχο αρσενικο και ενα που φαινοταν θηλυκο...τα αλλα 2 εμοιαζαν με εφηβα αρσενικα που δε παιρνουν χρωμα λογω της "υποτελειας" τους. καυγαδιζαν συχνα κι ετσι υπεθετα οτι ηταν αρσενικα. ειναι ομως ενα απο αυτα που πιστευα για αρσενικα που μπουκωθηκε. οποτε προφανως εχουν βγει χαρεμι 1 αρσ και 3 θηλ. μαλλον αναπτυσσονται καυγαδακια και αναμεσα στα θηλυκα στο ειδος αυτο.
κι επειδη η φωτογραφικη μου εχει χαλασει σας παραθετω 2 βιντεο (πολυ κακης ποιοτητας ομολογουμενως) για να μοιραστω τη χαρα μου .

στο πρωτο ειναι το μπουκωμενο θηλυκο και στο τελος φαινεται και ο αρσενικος.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj92-panos-alex-poli-th_p4150322.jpg (http://s270.photobucket.com/albums/jj92/panos-alex-poli/?action=view&current=P4150322.mp4)

στο 2ο....φαινεται ο αρσενικος και ενα αλλο θηλυκο...

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj92-panos-alex-poli-th_p4150321.jpg (http://s270.photobucket.com/albums/jj92/panos-alex-poli/?action=view&current=P4150321.mp4)

ελπιζω να μπορεσω να τις αναπαραγω και να τις διαδωσω.....
στοχος μου βεβαια τωρα ειναι η αποκτηση και αλλων ειδων απο τη λιμνη αυτη.

giannisqq
15-04-11, 14:23
καλα πανεμορφα πανο!!!να ετοιμασω ενυδρειο για τα μικρα??που τα βρηκες??

Πάνος
15-04-11, 14:28
??που τα βρηκες??

στον ουρανο τα εψαχνα και στη γη τα βρηκα. :rolleyes:
εδω Αλεξ-πολη, απιστευτο ε?? και η πλακα ειναι πως το μαγαζι τα εφερε χωρις να ξερει ..και μονο 4 ψαρακια.....του εχω ζητησει και αλλα ομως ψαχνει και δε βρισκει να ξαναφερει....ουτε αυτα ουτε αλλες βικτωριανες...:smt120 κατα καποιο τροπο "πιαστηκαν" σε καποια παραγγελεια του.
συντομα ομως ισως εχω νεοτερα απο αλλη πηγη.

kostaskich
15-04-11, 14:33
αν και δυσκολα ψαρια,πιστευω οτι θατα καταφερεις φιλε πανο καλη συνεχεια:D:D:D

beat89
15-04-11, 14:59
Ειναι πολυ ομορφα.
Εφερε ενα μαγαζι στην Αλεξανδρουπολη τυχαια 4 μονο ψαρακια κ ετυχε να τα βρεις κ να τα παρεις εσυ.Αυτο θα πει τυχη...:)

theodor72
15-04-11, 14:59
Μπράβο Πάνο, όμορφα ψαράκια ... :)

kokbeast
15-04-11, 15:00
Μπράβο Πάνο. Και έλεγα να μην ξαναφτιάξω αφρικάνικο και να πάω από Ασία μεριά αλλά κάτι τέτοια γίνονται και βλέπεις το απόλυτο της μαύρης ηπείρου. Πιστεύετε πως ένα χαρέμι 1αρσ με 3 ή 4 θηλ θα μπορούσαν να ζήσουν καλά σε ένα jewel rio 180? Κάνω όνειρα τώρα με Victoria κιχλίδες.

achisael
15-04-11, 15:04
το τελευταιο ψαρακι πολυ ομορφο...!!!

Πάνος
15-04-11, 15:06
kokbeast...πραγματικα δεν εχω εμπειρια (μονο θεωριτικες γνωσεις απο το διαβασμα) και τωρα ελπιζω να μαθω γιαυτες. σαν πρωτη εικονα ομως ειναι αρκετα "τσαμπουκαλουδες"..και δε νομιζω οτι 180 θα τις σηκωναν. ισως καποιο αλλο μικροτερο αλλα και πιο ειρηνικο ειδος Βικτωριας. ;)
Εφερε ενα μαγαζι στην Αλεξανδρουπολη τυχαια 4 μονο ψαρακια κ ετυχε να τα βρεις κ να τα παρεις εσυ.Αυτο θα πει τυχη...:)

Δημητρη (beat89)..οντως μεγαλη τυχη. τα ψαρια δεν ηξερα καν τι ειναι...τα πηρα "τυφλα" βλεποντας οτι ειναι κατι "διαφορετικο".....για να ψαξω τι ειναι. (μη βαρατε ο,τι και να εβγαιναν ειχα ενυδρεια με διαφορες παραμετρους ωστε να τα ικανοποιησω). ο αρσενικος δεν ειχε καν βγαλει τα χρωματα του....ηταν και ασχημουτσικα δηλαδη..:D..αλλα η περιεργεια για το "διαφορετικο" με ωθησε. σκεψου τη χαρα μου οταν ο αρσενικος πηρε χρωμα και τις αναγνωρισα στο ιντερνετ. :p

τα ψαρια αυτα οπως και πολλα αλλα ειναι σχετικα κοινα στο χομπυ (οχι στην Ελλαδα ομως) αλλα στη φυση ειναι τα περισσοτερα στην κοκκινη λιστα και καποια εξαφανισμενα. λεπτοι χειρισμοι κι ευαισθησια για την κατασταση της λιμνης ειναι οπλα που μπορουν να διαδωσουν τα ψαρια αυτα και στη χωρα μας.

beat89
15-04-11, 15:12
Δηλαδη οχι μονο τα εφερε κ ετυχε να τα παρεις εσυ,το ρισκαρες κιολας μιας κ δεν ηξερες τι ακριβως ειναι κ σου βγηκαν κιχλιδες απο τη Victoria.Ε θα τρελαθουμε...:smt120Παιξε κ κανενα τζοκερ....:D
Απο τιμη πως ηταν?Τσουχτερη?
Παντως τα ψαρια της Victoria ειναι πανεμορφα.Εχουν πολυ εντυπωσιακα χρωματα.

imichal
15-04-11, 17:30
Απαπαπαπα εσυ παιδί μου έχεις παρει φόρα......:D:D
Το να βρεις ψαρακια αυτής της λιμνης εκει πανω...... ε τι να πω....
Παλια ουτε στα ονειρα μας !
Πάντως εμαθα και εγω απο πρωτο χερι οτι ερχεται εισαγωγη καλή ..... και με τρωει ο κ@@#$ μου.....:D
Ελπιζω βεβαια να πρυτανευσει η λογικη γιατί διαφορετικα βλέπω να βγαζω τον ατιμο τον καναπε απο το σαλονι......:D:D:D:D

Πάνος
15-04-11, 17:59
Ηλια, να βγει ο καναπες...να βγει!! :D
μακαρι να "κατσει" η εισαγωγη......:rolleyes:

Δημητρη...η τιμη....οσο τα mbuna της μαλαουι...(σε μενα κανει και καλυτερες τιμες..:D)...δηλαδη κοψοχρονια.

chris7
16-04-11, 15:19
Μπραβο ρε Πανο με το καλο τα μικρα....
Μακαρι να βγαλεις γεννες και να διαδωθει το ειδος στην χωρα μας!
-------------------------
Απαπαπαπα εσυ παιδί μου έχεις παρει φόρα......:D:D
Το να βρεις ψαρακια αυτής της λιμνης εκει πανω...... ε τι να πω....
Παλια ουτε στα ονειρα μας !
Πάντως εμαθα και εγω απο πρωτο χερι οτι ερχεται εισαγωγη καλή ..... και με τρωει ο κ@@#$ μου.....:D
Ελπιζω βεβαια να πρυτανευσει η λογικη γιατί διαφορετικα βλέπω να βγαζω τον ατιμο τον καναπε απο το σαλονι......:D:D:D:D

Ρεμαλι δωσε περισσοτερες λεπτομερειες για την εισαγωγη...
Με βλεπω να ξεστηνω το Νοτιοαμερικανικο με τα σκαλαρια και να το κανω...
Victoria..Secret....:smt052:p:p:smt030:smt030

jiraiya
16-04-11, 15:32
εχω ξεκινησει να διαβαζω και εγω επισης για haps αλλα νομιζω θα ειναι λιγο δυσκολο να βρεις συμβατους κατοικους λογο υβριδισμου!!!!
εκτος εαν θα ειναι species αλλα και παλι πρεπει να ειναι καθαρα τα ψαρακια κατα την εισαγωγη!!!
παντως ενα 300αρι θα ειναι must για το συγκεκριμενο ειδος!!

Πάνος
16-04-11, 20:47
Μπραβο ρε Πανο με το καλο τα μικρα....
Μακαρι να βγαλεις γεννες και να διαδωθει το ειδος στην χωρα μας!

ευχαριστω Χρηστο! χρειαζομαι ευχες!! να εισαι καλα!

Jiraya οντως το θεμα του υβριδισμου στις Βικτωριανες ειναι πολυ μεγαλο...θελει πολυ προσοχη. Σχεδιαζω να εχω 2 διαφορετικα ενυδρεια species. ΑΝ ολα πανε καλα και βρεθουν καποια ψαρια....

imichal
16-04-11, 21:24
Victoria..Secret....

Χμμ....... ενα τετοιο θα ηταν οτι επρεπε.....:grin::grin:

chris7
16-04-11, 22:19
Χμμ....... ενα τετοιο θα ηταν οτι επρεπε.....:grin::grin:

Πριζωσε με κι άλλο....
Δεν θέλω και πολύ να ξεκινήσω τις αλλαγές...:D:D

Πάνος
07-05-11, 15:04
15 περιπου μπομπιρες σουλατσαρουν στο ενυδρειακι μαιευτηριο.. :p:p
η μαμα τα ελευθερωσε...
(η μηχανη μου οπως εχω ξαναπει εχει χαλασει..βγαζει μονο βιντεο...αλλα δε βαζω γιατι ενας αγαπητος θα αρχισει το δουλεμα για την ποιοτητα...:D)

jiraiya
07-05-11, 16:05
μπραβο σου πανο καλως τα δεχτηκες!!!!!αντε κανε κατι περιμενουμε και βιντεο και φωτογραφιες οποτε μπορεσεις!!!!:smt023

giannisqq
07-05-11, 16:06
αντε με το καλο να μεγαλωσουν πανο!!!

imichal
07-05-11, 16:53
βγαλε βγαλε !!

Πάνος
22-05-11, 17:45
να πω οτι εκκπλησσομαι?? :rolleyes:
πριν λιγες μερες ηταν που αφησε τα μωρα η θηλυκια...οποτε την εβαλα στο κυριως ενυδρειο.....απο προχθες παλι μπουκωμενη ειναι.
ποτε θα φαει αυτο το ψαρι?? πως θα ζησει?? :D

υ.γ. το ξερω οτι χρωσταω βιντεο (οχι οτι θα δειτε και τιποτα καθαρα) αλλα ελλειψη χρονου... :cool:

nikosm1
22-05-11, 17:48
....................
ποτε θα φαει αυτο το ψαρι?? πως θα ζησει?? :D

Έγνοιες γονιών :D:D:D

imichal
22-05-11, 17:56
ποτε θα φαει αυτο το ψαρι?? πως θα ζησει?? :grin:

βαλτου κανενα ορο...... :grin::grin:

Πάνος
03-06-11, 20:56
οι 17 μπομπιρες της πρωτης γεννας εχουν μεγαλωσει αρκετα...
σημερα η μαμα sp44 απελευθερωσε αλλα 30 περιπου μωρα...και εχω αλλη μια θηλυκια μπουκωμενη..:rolleyes:
τα ψαρακια τελικα ειναι 2 αρσ και 2 θηλυκα.
συντομα θα υπαρχουν διαθεσιμα για οποιον ενδιαφερεται για haplochromis.

Κλεόβουλος
04-06-11, 09:44
Μπράβο Πάνο!!
Πες μας λίγα πράγματα για την συμπεριφορά των ενηλίκων.

Πάνος
04-06-11, 12:42
κλεοβουλε..δε ξερω αν ειναι νωρις για να μιλησω...ειχαν τη φημη των επιθετικων ψαριων αλλα δεν ειναι....
για την ωρα συνυπαρχουν με καποια λαμπιντο και δε δημιουργουν προβλημα ουτε σε αυτα...ουτε μεταξυ τους υπαρχουν εντονες διενεξεις.
ο κυριαρχος αρσενικος σαν να επιβαλει την κυριαρχια του με την παρουσια του και μονο ..χωρις να χρειαστει να καυγαδισει.
επισης τα θηλυκα μεταξυ τους εχουν τα καυγαδακια τους...αλλα ολα αυτα σε ενα γενικοτερα ηπιο κλιμα οπως αυτο των μπουνα...ισως και λιγοτερο.
τωρα αν καμια μερα στραβοξυπνησει κανεις...:rolleyes::rolleyes:

επισης παρελαβα και καμαρωνω απο χθες ενα χαρεμι Paralabidochromis sauvagei (rock kribensis) http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=2134 κι ενα χαρεμι Yssichromis piceatus http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=2629

ΥΠΕΡΟΧΑ ψαρια!!!! ....πολυυυυυ "αδικημενη" τελικα η λιμνη Victoria...:rolleyes:

Κλεόβουλος
04-06-11, 13:05
ΥΠΕΡΟΧΑ ψαρια!!!! ....πολυυυυυ "αδικημενη" τελικα η λιμνη Victoria...:rolleyes:

Πράγματι!

Σε ρώτησα για τις συμπεριφορές γιατί αυτό ακριβώς ήξερα κι εγώ (επιθετικότητα των αρσενικών μεταξύ τους και απέναντι στα θηλυκά).
(ευτυχώς αυτή την εποχή και να ήθελα δεν μπορώ να μπω στην πρίζα για Βικτωριανά εγχειρήματα :D:D)

κ.ω.σ.τ.α.ς.
04-06-11, 13:32
τα δευτερα που αναφερεις ειναι πολυ ωραια ψαρακια να τα χαιρεσαι

Πάνος
04-06-11, 14:58
σε ευχαριστω.
μου αρεσουν και τα 3 ειδη..τα αρσενικα yssichromis ειναι πολυ επιβλητικα...και τα αλλα 2 ειδη...απλα εχουν ολα τα χρωματα του ουρανιου τοξου επανω τους.

giannisqq
04-06-11, 20:53
υπεροχα και αυτα που πηρες,με το καλο καινουργιες γεννες...

Πάνος
04-06-11, 20:58
να εισαι καλα Γιαννη!

olga
04-06-11, 22:16
Πολυ ωραια ψαρια Πανο!
Τα παρηγγειλες απο πετ εκει?

chris7
04-06-11, 22:49
Με το καλο να γινουν θηρια οι μπομπιρες Πανο!
Αυτα που πηρες...τι να πω...απλα υπεροχα ψαρια..με το καλο και γεννες!
Βλεπω μπηκες βαθια στην Αφρικη και καλα εκανες!
:smt041:smt041:smt041

Πάνος
05-06-11, 07:03
Ολγα παραγγελεια απο Αθηνα.
να σαι καλα Χρηστο. αντε στησε και ενα 2ο να σου δωσω κι απο αυτα.. :D

chris7
05-06-11, 18:47
Ολγα παραγγελεια απο Αθηνα.
να σαι καλα Χρηστο. αντε στησε και ενα 2ο να σου δωσω κι απο αυτα.. :D

Μην αγχωνεσαι....θα γίνει και αυτο!
300 λίτρα είναι καλά; :D;)

Πάνος
05-06-11, 18:48
μια χαρα.. :D
ευχομαι να εχω γεννες και στα αλλα 2 ειδη για να εχεις και τη δυνατοτητα επιλογης.. :p

kokbeast
05-06-11, 19:44
Μα καλά από που τα βρίσκεις αυτά τα ψάρια? Ιδιαίτερα τα rock kribensis είναι εκπληκτικά και νομίζω πως τα θυληκά εχουν χρώμα αντίθετα με τα περισσότερα είδη Vicroria. Από τιμές πώς ήταν???

Πάνος
05-06-11, 19:53
πριν λιγο καιρο αναρτηθηκε στο φορουμ λιστα απο επαγγελματια με ψαρια απο βικτωρια.
απο εκει πηρα τα yssichromis και τα paralabidochromis. τιμες φυσικα ανεβασμενες...αλλα το περιμενα. και ειχα ενημερωθει πριν παραγγειλω.

τα sp 44....ηταν θεμα τυχης να ερθουν στα χερια μου. τα βρηκα στην αλεξ-πολη σε πετ που δεν ηξερε τι ειχε..σε τιμη των μπουνα.

οντως τα rocκ kribensis ειναι εκπληκτικα και τα αρσενικα και τα θηλυκα.
νομιζω πως δεν ειναι πολυ μεγαλο προβλημα να τα βρεις...με λιγο ψαξιμο βρεθηκε ακρη. ζητηση δε βλεπω να υπαρχει κι ενδιαφερον για ψαρια που κινδυνευουν και καποια κοντευουν να εξαφανιστουν απο τη φυση.
ηδη εχω προς διαθεση κι εγω ενα ειδος ( haplochromis sp. 44 thick skin) και ευελπιστω και απο τα αλλα 2.

akoulis
08-06-11, 22:58
μπραβω ρε συ πανουλη;)εσενα και μερικους αλλους εδω μεσα πρεπει να σας δινει πρημοδοτηση το αφρικανηκο κρατος για την πρωσφορα σας:D:D:Dενδιαφερων τα ψαρακια. ειναι δυσκολα σαν ειδος τα βικτορια;;

Πάνος
09-06-11, 01:02
οχι....δε θα τα ελεγα καθολου δυσκολα.
νερο βρυσης θελουν...μεγαλο σχετικα ενυδρειο...και προσοχη για υβριδισμους...πραγματα που προσεχουμε δηλαδη και στις 2 αλλες μεγαλες λιμνες της αφρικης.
και πολλα ειδη προερχονται απο περιοχες με φυτα....ετσι το φυτεμενο με κιχλιδες αφρικης που ειναι και απωθημενο πολλων ειναι και σωστο βιοτοπικα. ;)

akoulis
09-06-11, 02:22
καλα τα φυτα αλλα θελουν και γνωσεις.εγω οταν παρω τ'αλλα 2 ενα240λιτρο και 1 350αρι γωνιακο,το 1το λεω να το κανω ταγκανικα:p κλεο εδω θα μεινω:D και τ'αλλο μαλαουι.δεν ξερω σκεψης κανω.ψηνομε ομως και για βικτορια τωρα που ειδα τα δικα σου:rolleyes::smt023

Πάνος
18-06-11, 18:30
η 3η γεννα των haplochromis sp44 thickskin ειναι γεγονος. αυτη τη φορα ειναι απο το 2ο θηλυκο και ελευθερωθηκαν καπου 25 μπομπιρες.
εδω ενα βιντεακι οπως ειχα ταξει...καποια απο τα μωρα της 2ης και της 3ης γεννας στο "μαιευτηριο" την ωρα του φαγητου.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj92-panos-alex-poli-th_p6180334.jpg (http://s270.photobucket.com/albums/jj92/panos-alex-poli/?action=view&current=P6180334.mp4)

chris7
19-06-11, 22:31
Να σου ζησουν Πανο οι μπομποιρες!
:smt041:smt041

jiraiya
20-06-11, 01:54
μπραβο Πανο μας εφτιαξες τι διαθεση!!!!!!

theodor72
20-06-11, 09:18
Ωραίες καταστάσεις Πάνο, γέμησες minion ψαράκια! :D

Τι θα τα κάνεις όλα αυτά; :smt120

Το νηπιαγωγίο-μαιευτήριο πόσα λίτρα είναι;

Πάνος
20-06-11, 12:39
το "μαιευτηριο" ειναι 20 λιτρα....η πρωτη γεννα βρισκεται ηδη σε αλλο.
τα μωρα εκτος απο αυτα που θα κρατησω εγω θα διατεθουν σε συγχομπιστες-θα μπει αγγελια συντομα..
ελπιζω να διαδωθουν και στη χωρα μας τα σπανια (για εδω) και ομορφα αυτα ψαρια.;)

akoulis
20-06-11, 14:51
Αξιος:smt023:smt023:smt023 Μπραβο πανουλη;);)

vag0s
09-08-11, 15:53
Πολύ όμορφα τα ψάρια της Victoria... Συγχαρητήρια Πάνο για τις γέννες, αλλά και για τις όμορφες επιλογές!

Είσαι σίγουρος ότι είναι sp44; Μετά από ψάξιμο και σύγκριση φωτογραφιών από το net κατέληξες εκεί; Ενδεικτικά παραθέτω κι αυτό:
http://www.african-cichlid.com/Thickskin.htm
"This cichlid is often confused with the Labrochromis ishmaeli or the Haplochromis brownae. " :confused:
Έχεις κάποια νέα φωτογραφία του ψαριού;

:)

Πάνος
13-09-11, 00:47
Σε ευχαριστω!!
ναι κατεληξα οτι ειναι οι sp44.
καμια σχεση με τa ishmaeli και αν και υπαρχει ομοιοτητα με τα brownae, νομιζω πως κι εσυ αν μπορουσες να τα δεις σπο κοντα..θα τα εβλεπες ως sp.44 ;)