PDA

Επιστροφή στο Forum : Ώρα για σοβαρές αποφάσεις…(Νο1)


Simpethera
14-10-03, 02:10
Νομίζω ότι ήρθε ο καιρός να σοβαρευτώ! Μέχρι τώρα διαβάζω σε διάφορα posts για λανθασμένες συνθέσεις ψαριών και… απλά κάνω ότι δεν καταλαβαίνω! Μάλλον, για την ακρίβεια, καταλαβαίνω πολύ καλά, αλλά είπαμε: " πώς να αποχωρισθώ η έρμη μάνα τα μονάκριβα καμάρια μου? Ε, πώς???"

Κάνω την καρδιά μου πέτρα, κάνω έκκληση στην εμπειρία σας και ζητώ συμβουλές για κάθε ενυδρείο ξεχωριστά.

Ενυδρείο Νο1: Juwel Vision180.

Φίλτρο γωνιακό (του ενυδρείου) και φίλτρο εξωτερικό Fluval 203, με σφουγγάρι-stars-siporax, Purigen, Nitra-Zorb και τύρφη.
UV λάμπα TetraTec UV-5 (στην έξοδο του εξωτερικού φίλτρου).
Λίπανση με Floreal, Ferreal και TetraOptimal CO2. (Στο υπόστρωμα πρόσθεσα και λατερίτη της Aquar. Pharm.)
Αλλαγή νερού 25% εβδομαδιαία.

Φυτά: Bacopa caroliniana, Anubias, Microsorum pterotus (windelov), Hygrophila difformis, Egeria densa, Cryptocoryne wendtii (mi oya), Echinodorus.

Ψάρια (αρχίζουν τα δύσκολα):

Αγγελόψαρα 7 ! (ξέρω… πολλά είναι….)
Silver shark 3 (ξέρω… γίνονται γαιδουράκια, είναι και ζωηρούτσικα. Βέβαια τώρα παίζουν μόνο μεταξύ τους)
Clown 4 (OK, κι αυτοί γαιδουρεύουν…)
Γεωφάγος χέκελι 1 (είναι πολύ καλό και ήρεμο παιδάκι)
Αplocheilus lineatus 3
Synodontis 1 (αυτός κι αν μεγαλώνει!)
Corydoras jullii 3 (νομίζω ότι μ'αυτά δεν έχω πρόβλημα, έτσι?)
Glossolepis 2
Apteronotus albifrons 1 (ναι, ναι, έχω το τέρας της αποκαλύψεως! Μικρός τώρα –12 cm περίπου-, κρύβεται όλη μέρα, δεν έχει πειράξει κανέναν και μοιάζει με τον Ray Charles! Αλλά πρέπει να φύγει υποθέτω…)
Gibbiceps 1 (άλλο παιδί στην ανάπτυξη…)

Το κυριώτερο πρόβλημα είναι που να δώσω τα ψάρια. Με τρελαίνει η ιδέα ότι τα μοσχοαναθρεμένα μου θα καταλήξουν από το μαγαζί σε ξένα χέρια και πολύ πιθανά σε συνθήκες χειρότερες από τις δικές μου. Αυτό πώς να το ξεπεράσω? Βέβαια σκέφτομαι ότι αν περιμένω μέχρις ότου να μην χωράνε πλέον στο ενυδρείο, θα έχω δεθεί πολύ περισσότερο μαζί τους…. Ηδη με πονάει η ιδέα του αποχωρισμού (ούτε η Μάρθα Βούρτση τέτοιο κλάμα, άστα).

(Το άλλο ενυδρείο σε επόμενη "έκδοση" για να μην μπερδευτώ)

Obelix(Reifen)
14-10-03, 03:10
Εγώ θα πρότεινα ένα ενυδρείο x λίτρων για τα ψαριά σου.
Πως θα το αποκτήσουμε …
Πιάνουμε κουβέντα και το φέρνουμε με τρόπο ότι τα ψαριά δεν χωράνε και ότι η θα φύγουν η θα πρέπει να πάρουμε ένα ενυδρειακι ακόμα ,επειδή είμαστε λογικά παιδία λέμε ότι τελικά θα φύγουν μιας και δεν μπορούμε να βάλουμε ακόμα ένα ενυδρειακι στο σπίτι .
Διώχνουμε ένα από τα ψαριά (για λίγες μέρες σε έναν γνωστό) και παθαίνουμε μια μικρή κατάθλιψη για 4-5 μέρες .
Άμα δεν πιάσει, απειλείς ευθέως ότι σκοπεύεις να μπεις σε μοναστήρι .

:twisted: :twisted:

Simpethera
14-10-03, 12:06
Εγώ θα πρότεινα ένα ενυδρείο x λίτρων για τα ψαριά σου.
Πως θα το αποκτήσουμε …
Διώχνουμε ένα από τα ψαριά (για λίγες μέρες σε έναν γνωστό) και παθαίνουμε μια μικρή κατάθλιψη για 4-5 μέρες .
Άμα δεν πιάσει, απειλείς ευθέως ότι σκοπεύεις να μπεις σε μοναστήρι .

:twisted: :twisted:

1. Αντί για σέρα/διαφώτιστο, κάνουμε το υπό κατασκευή δωμάτιο fish room! Αποτέλεσμα? Πάει η μάνα μου σε μοναστήρι!
2. Κατάθλιψη 4-5 μέρες? Εδώ χτυπάμε 4-5 χρόνια για πλάκα! Ποια ψάρια πρέπει να φύγουν πρώτα? :cry:
3. Δεν έχω κανένα γνωστό που να έχει ψάρια! Εκτός κι αν μιλάμε για ψαροντουφεκάδες ( :evil: zw ).

george
14-10-03, 12:15
Εξαρταται τι ψαρια θελεις .... θα ειναι μαλλον "τροπικο" και φυτεμενο αν καταλαβα καλα ετσι ;;

afrodite
14-10-03, 12:18
εγω που θελω να δωσω το τινφοιλ και δεν το παιρνει κανενας????

Simpethera
14-10-03, 12:21
Εξαρταται τι ψαρια θελεις .... θα ειναι μαλλον "τροπικο" και φυτεμενο αν καταλαβα καλα ετσι ;;

Αυτή είναι η ιδέα. Προσπαθώ να βάλω ανθεκτικά και εύκολα φυτά για την περίπτωση που τα scalaria ή κάποιος άλλος, έχουν ένα craving για πρασινάδα...

Θα ήθελα να κρατήσω κάποια αγγελόψαρα, το γεωφάγο μου, τους clown και τα corydoras σίγουρα. Φυσικά και ότι άλλο μπορεί να μείνει!!! (αχ, η καρδιά της μάνας σπαράζει!)

ASCCO1
14-10-03, 18:23
ενας φιλος μου (πολυ σκληρο αυτο που εκανε) εχει δυο μεσα σε 200λτ ενυδρειο. ηθελε πολυ να τα δωσει αλλα κανεις δεν τα ηθελε, μεχρι που προχθες εβγαλε το ενα εξω για 10 λεπτα μηπως και το ξεφορτωθει.

:P :P :P

αυτο κανω πως δεν τα ακουσα<< μαλλον διαβασα>> :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

το tinfoil να πας εκει που το αγορασες και να απαιτησης να το παρουν πισω.


ΟΣΟ για τα σκαλαρια συνηθως απο 7 μπορει να βγει ενα ζευγαρι , και να το κρατησης<< sympethera<>> τα αλλα κοιτα ξε μηπως τα παρει καποιο μαγαζι , η βαλε ενα ποστ οτι χαριζονται ψαρια???

afrodite
14-10-03, 18:26
να απαιτησω?? ειναι κατι μηνες τωρα σιγα μη με θυμουνται...

οποιος θελει παντως το τιν φοιλ ευχαριστως να του το δωσω...
συντομα θα σας δειξω και φωτογραφιες... :P :P :lol:

ASCCO1
14-10-03, 18:28
να απαιτησω?? ειναι κατι μηνες τωρα σιγα μη με θυμουνται...

οποιος θελει παντως το τιν φοιλ ευχαριστως να του το δωσω...
συντομα θα σας δειξω και φωτογραφιες... :P :P :lol:


δυσκολα θα φυγει αυτο το ψαρι ,εκτος αν καποιος εχει μεγαλο ενυδρειο?????? :? :?

Simpethera
14-10-03, 18:38
Απο τα αγγελόψαρα νομίζω ότι έχει δημιουργηθεί ήδη ένα ζευγάρι. Είναι πάντα παρέα και κάποιες φορές επέδειξαν τάσεις εδαφικής κυριαρχίας. Ομως δεν μπορώ να είμαι σίγουρη γιατί είναι νεαρά άτομα και πρόκειται και για τα πρώτα ψάρια που μπήκαν στο ενυδρείο.

Γενικά ποια και πόσα ψάρια μπορούν να μείνουν σ'αυτό το ενυδρείο?

ASCCO1
14-10-03, 18:55
αν τελικα κρατησεις τα σκαλαρια (( ζευγαρι)) οι επιλογες ειναι λιγες.
εγω θα κραταγα τα corys και το πλακοστομο.

Simpethera
14-10-03, 19:05
180 lt με 1 ζεύγος αγγελόψαρα, 3 corydoras και 1 πλακόστομο?? Πολύ δραστικό μου φαίνεται. Και δεν νομίζω ότι πάσχω από φιλτράρισμα. Και τη UV τους τους έχω, Α ναι! ΚΑΙ νυχτερινό φως moonlight (Άσχετο!)
Ασε που τον πλακόστομο μπορώ να τον αντικαταστήσω με κάτι πιο... μαζόβολο!!!

ASCCO1
14-10-03, 19:13
ωραια, τοτε καντα 6 τα corys βαλε και κανενα οττοκυκλο, ((6)) και βαλε ενα antistrus.
ικανοποιημενη ??

Simpethera
14-10-03, 19:31
Να πω την αμαρτία μου, όχι! (Θεε μου σχώρα με).

Η αλήθεια είναι ότι εγώ σκεφτόμουν κάτι τέτοιο:

Επιφάνειας: Αplocheilus lineatus 3

Μεσαία ζώνη: Αγγελόψαρα 4, Γεωφάγος χέκελι 1, Glossolepis 2

Ζώνη βυθού: Corydoras jullii 3, Ancistrus sp. 1-2, Clown 4


Ειναι τόσο παράλογο?

Tolis
14-10-03, 22:52
Εξαρταται πως βλεπει κανεις το χομπυ...
Η επιλογη των ψαριων , ακομα και σε ενα "κοινωνικο" ενυδρειο, πρεπει να γινεται με σκοπο να υπαρχει μια αρμονια και κυριως να τους δοθει η δυνατοτητα αναπαραγωγης.

Με βαση τα λιγα λιτρα σου, αν ειναι μικρα τα σκαλαρια, κρατησε τα με σκοπο να βγει ζευγαρι αργοτερα και να δοθουν τα υπολοιπα.

Ενας γεωφαγος μονος του (ειναι πιο πολυ βυθου ψαρι, κι οχι μεσαιας ζωνης), αφένος ειναι κριμα να μην εχει το ζευγαρι του, αφέτερου αργα η γρηγορα θα απαιτησει μεγαλυτερο χωρο στο εδαφος εις βαρος των cories - clowns, και θα γινει και πολυ μεγαλος.

Τα 3 killi αν εχεις ενα ζευγαρι τουλαχιστον , κι οχι 3 χρωματιστα αρσενικα, ειναι καλά. Κυνηγοι βεβαια, αλλά ειναι αρκετα φυτεμενο το ενυδρειο σου.

2 glossolepis, ειναι λιγα - πανε κοπαδια και αυτα.

Οι clowns θεωρητικα γινονται πολυ μεγαλοι για τα λιτρα που εχεις, αλλά τουλαχιστον αργουν πολυ να μεγαλωσουν.

Cories και ενα ζευγαρι Ancistrus, κανενα προβλημα.

Ο συνδυασμος που θα εκανα εγω θα ηταν

Α) τα 3 killies, 5 σκαλαρια (ωσπου να βγει ζευγαρι) 6 cories 2 ancistrus.

B) 3 killies, 6 glossolepis 6 cories 2 ancistrus.

Fanis
17-12-03, 12:02
καλημερα σε ολους
έχω ενα ενυδρειο 450 λιτρα με 6 discus
εχω
2 fluval 304
1 fluval 303
1 eheim 2215
σκέφτομαι να αντικαταστήσω τα fluval με eheim
τι να παρω
1 eheim 2250 ή 2 eheim 2217?

lasal
17-12-03, 13:00
Και τα δύο μοντέλα είναι καλά.
Η απόδοση της αντλίας είναι και στα δυο το ίδιο.
Με τα δικά μου κριτήρια θα επέλεγα το eheim 2250 για τον λόγο
ότι έχεις δίσκους και το 2250 προσφαίρει μεγαλύτερη επιφάνεια δημιουργίας βακτηριδίων μια και έχει 12 λίτρα όγκο.