PDA

Επιστροφή στο Forum : pou mporo na vro spania alla se prosites times psaria??


afrodite
10-10-03, 14:09
xerei kaneis?
exo enydreio me tropika, 135 lt
ki exo mesa:
1 tin foil 18cm
1 clown 6cm
2 pleco
1 silver shark
1 kiss gourami
1 sunset gourami
1 black ghost
2 red eye tetra
1 xira
2 congo tetra
1 borneo sucker
1 fronteza cichlid

TAN
10-10-03, 14:51
καλως ηρθες στην παρεα μας!!! :cry:
Καταρχας πρην ψαξεις για νεους κατικους στο ενυδρειο σου θα ηταν καλητερο να διαβασεις λιγο τα χαρακτηριστικα των ψαριων που εχεις ειδη μεσα!!
Νομιζω οτι η frontοza cichlid δεν εχει καμια δουλια με καπια απο τα ψαρακια σου οπως(xira,congo tetra )
Ολες οι κιχλιδες εχουν ενα πληθορικο χαρακτηρα..
Δευτερων κατα την αποψη μου ειναι αρκετα φορτομενο το ενυδρειο σου ειδη... :?
ποσο κερο κρατας αυτα τα ψαρακια?

Φιλικα ΤΑΝ!!! :wink:

TAN
10-10-03, 14:58
Το :cry: καταλαθος
καλως ηρθες στην παρεα μας!!! :wink:

afrodite
10-10-03, 14:58
kalos sas vrika...
ta exo psaxei arketa ta psaria poy exo valei mesa. den yparxei kanena provlima me tin symviosi toys.
Ontos i kixlida einai entelos asxeti,
ostoso tin vrika 2 euro stin kerkyra kai tin kouvalisa athina...tora pos antexe den xero toso taxidi... :-)
parola auta an kai xero oti den tairiazei me alla psaria mi kixlides paratiro pos einai arketa iremi alla kai energitiki os pros tis kiniseis tis. oxi epithetiki omos (toulaxiston oxi akoma).
Oso afora ton arithmo ton psarion nomizo pos einai poly liga, giati an exaireseis to tin foil poy einai megalo ta ypoloipa einai mikra kai kryvontai, opote vlepo ena enydreio adeio.
Xekinisa na exo psaria ton perasmeno Aprilio, kai prota evala ton clown (mazi me allous 2 poy psofisan), ta congo, ton pleco, kai 8 red eye, poy mono 2 zoun tora. ta ypoloipan mpikan sti synexeia.
thanks!

TAN
10-10-03, 15:09
Τα tin foil barb
1 clown
2 pleco
1 silver shark
1 black ghost
1 frontoza cichlid
ασχετα με το μεγεθος που εχουν τωρα το τελικο μεγεθος τους ειναι αρκετα μεγαλο και σιγουρα οχι για 135λ
Γιαυτο περα απο αν τα πανε καλα τα ψαρακια σου πραγμα περιεργο γιαυτο τον συνδιασμο πρεπει να σκεφτεις και το μεγεθος
Π.χ η frontoza φτανει τελικο μεγεθος στα 30cm
ομοιος και τα pleco,silver shark,tin foli barb.... :(

george
10-10-03, 15:49
Πρωτα απ'ολα καλως ορισες στην παρεα μας.
Το ενυδρειο σου ειναι ΠΟΛΥ μικρο για τα ψαρια που εχεις μεσα.
Ισως μεχρι τωρα δεν εχεις προβληματα (πραγμα για το οποιο αμφιβαλλω) αλλα οσο περναει ο καιρος θα τα βρεις μπροστα σου.
Πολλα απο τα ειδη δεν ειααιι συμβατα μεταξυ τους !
Τι θα προτεινα ;; Διαβασμα....πολυ διαβασμα....ψαχνοντας στο μπορντ θα βρεις πολλες χρησιμες πληροφοριες.
Αν εχεις κανεις μετρησεις καλο θα ηταν να μας δωσεις τα αποτελεσματα.Εχεις μεσα φυτα ή οχι ;;
Επισης να ετοιμαζεσαι να αποχωριστεις καποια ψαρια ΣΥΝΤΟΜΑ !

afrodite
10-10-03, 16:00
kalispera george,
mexri stigmis den exo kanena provlima eite symviosis metaxy tous eite xorou, eutyxos exo arketo akoma. tora oso gia to megethos ton psarion poy exo mexri stigmis den einai toso terastio gia na min xorane.
Poia eidi ennoeis den einai symvata metaxy toys? gia tin kixlida ennoeis? nai auto to xero. tha do ti tha kano m;auti.
opoies alles symvoules dektes.
exo fyta, oxi alithina omos.

Takis
10-10-03, 16:06
Ένα από τα πολλά λάθη που έχουν γίνει είναι το γεγονός ότι έχεις ψάρια που ΠΡΕΠΕΙ να ζουν σε ομάδες, και έχεις ένα από το κάθε είδος.
Μόνο αυτό είναι αρκετό για να λάβεις κάποια μέτρα....

afrodite
10-10-03, 16:17
to xero, arxika etsi xekinisa alla stin poreia mou psofisan merika kai meinan merika mona toys.
apo tin arxi eixa 8 red eye, tora exo 2
eixe 2 congo ta exo akoma, eixa 3 clown exo 1 tora,
to tin foil einai arketa megalo gia na exei kai parea
oi plecos einai 2
o borneo sucker einai enas alla ki apo kei poy ton agorasa monos tou itan, den eixe allo

afrodite
10-10-03, 16:19
oso gia ta gourami parolo poy eixa 2 tsakonontousan synexeia, me apo telesma to ena na psofisei. exo diavasei metaxy tous einai epithetika, kati tetoio to eida kai stin praxi.

afiste poy eixa kai ena zeugaraki molly, to ena exafanistike mystyriodos to allo mou psofise xthes gamoto!!!

Takis
10-10-03, 16:23
Άρα αυτό που λες πιο πάνω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα δεν είναι και τόσο σωστό!!!
Γι αυτό καλύτερα να το πιάσεις από την αρχή το πράγμα για να έχεις πιο καλές εξελίξεις... :wink:

afrodite
10-10-03, 16:28
ennoo pos me tin yparxousa katastasi den exo provlima,
tora an to sosto einai na mpainoun ta psaria kata omades kai malista me mono arithmo, den tha diafoniso, alla auti tin epoxi tha prepei na meinoun os exoun kath'oti oikonomiki stenotis!! :-) :lol: :P

sot-zoe
10-10-03, 16:40
με τοσους θανατους και λες οτι δεν εχεις προβλημα ;;;;;
και δεν ξερεις και εαν ποτε ειχες και καποιες αρωστειες μεσα στο ενυδρειο σου ή εαν εχεις ακομα , οπως δεν ξερεις και την ποιοτητα του νερου σου γιατι δεν απαντησες εαν εχεις κανει μετρησεις .
εγω θα ελεγα να διαβασεις αρκετα εδω στο bοard και θα καταλαβεις ποιες ειναι οι σωστες λυσεις μονη σου .
και μετα υπαρχουν εδω παρα πολλοι εμπειροι ακουαριστες να σου λυσουν απορειες και να σου δωσουν συμβουλες .

και οταν λεμε κοπαδια ενοουμε για πανω απο 7-10 ατομα στο ειδος για τα τετρα και για πανω απο 5-7 για καποια αλλα οπως barbs ας πουμε .

Καλως ηρθες

Υ.Γ. απεφευγε τα grekklish ειναι παρα πολυ κουραστικα

koulio
10-10-03, 16:43
καλως ηρθες στην παρεα μας

αληθεια εχεις αναρωτηθει ποτε γιατι εχεις τοσες πολλες απωλειες?? :roll: :roll:

μηπως επειδη εχεις υπερβολικο αριθμο ψαριων και μη συμβατα
μεταξυ τους

εχεις κανει ποτε μετρησεις νερου στο ενυδρειο σου ??

"tora oso gia to megethos ton psarion poy exo mexri stigmis den einai toso terastio gia na min xorane"

και μην το ξαναπεις αυτο, το αν και ποσο χωρανε δεν ειναι οτι βλεπεις με το ματι.....

απο τη αλλη λες οτι το εχεις ψαξει αρκετα το θεμα το τι ψαρια θα βαλεις μεσα και δεν εχεις προβληματα συμβιωσης

μπορεις να μας το εξηγησεις λιγο αυτο???

Υ.Σ
εχω γινει καχυποπτος αλλα κατι δεν μου αρεσει ........... :roll:
ελπιζω να μην ειναι ο ...... -+9 -+9 zw

afrodite
10-10-03, 16:49
οι θανατοι δεν προηλθαν απο αρρωστιες , αλλα απο μεταξυ τους μονομαχιες,
ειναι ευκολο να το καταλαβεις αν τα βρισκεις με την ουρα τους η τα πτερυγια φαγωμενα.

την ποιοτητα του νερου την ελεγχω εβδομαδιαια με το πενταπλο τεστ, δεν εχω προβλημα σ'αυτο, η ποιοτητα του νερου ειναι καλη.

γιατι θα πρεπει να εχω οπωσδηποτε προβλημα;
οσο για το αν εχω τωρα αρρωστιες νομιζω πως τα ψαρια θα εκδηλωναν καποιο συμπτωμα. μεχρι στιγμης παντα, τα βλεπω ολα καλα και ενεργητικα.
σε μια φαση μαλιστα, το κιτρινο το γκουραμι ειχε βγαλει 2-3 ασπρακια πανω στο σωμα του, αλλα μετα απο 5-6 μερες ηταν και παλι καλα χωρις να εχω κανει τιποτα.

να τονισω τελος πως οι θανατοι που ειχα δεν ηταν μαζικοι αλλα αραια και που, αρα νομιζω πως δεν μπορω να βγαλω καποιο συμπερασμα για αυτο.
thank you!!!

afrodite
10-10-03, 16:55
επισης να τονισω πως μπορει να μην ειμαι ο guru των ενυδρειων και των ψαριων αλλα κανω οτι μπορω για να ενημερωνομαι και να ρωταω.

Κατι αλλο: περαν απο την κιχλιδα η οποια ειναι αναρμοστη σε τετοιο περιβαλλον , τα υπολοιπα ψαρια, πριν τα αγορασω ρωτουσα παντα τον ιδιοκτητη του καταστηματος αν μπορουν να συνυπαρξουν με αυτα που εχω ηδη. με διαβεβαιωνε πως δεν υπαρχει προβλημα.
ακομα για το tin foil που το πηρα λιγο πριν το καλοκαιρι, μου ειπαν οτι ισως εχω προβλημα καθ'οτι φημιζεται οτι ειναι ημιαγριο ψαρι.
δεν ξερω πως και γιατι, αλλα μου εχει αποδειξει το αντιθετο τοσους μηνες.
καθολου επιθετικο, ησυχο, τρωει αρκετα και κινειται συνεχως.
αυτα για την ωρα :-)

BILAS
10-10-03, 16:59
Πρωτα απο ολα καλως ηρθες στην παρεα μας.
Δευτερο μου θυμιζεις εμενα οταν ξεκινησα που ηθελα να εχω ολα τα ψαρια που μου αρεσαν μεσα στο ενυδρειο,αλλα δυστηχος ειναι πιο περιπλοκο το θεμα και θα το δεις στο μελλον οσο μπαινεις πιο βαθια στο χομπι. :wink: :wink:

Κατι απλο να σκεφτεις ,δεν πιστευεις οτι να μας αφηνουν χρονους τα ψαρια απο μονομαχιες μεταξυ τους δεν ειναι και αυτο ενα προβλημα ?


Και παλι καλως ηρθες και διαβασε οσο μπορεις περισσοτερο.

afrodite
10-10-03, 17:06
εχεις δικιο, καπως ετσι ημουν τον μαρτιο οπου εντελως ασχετη οτι μ'αρεσε ηθελα να το ριξω στο ενυδρειο (πχ. αγρια ψαρια οπως παπαγαλοψαρα μαζι με τα μικρα, χαχαχα) πλακα θα χε!!, ευτυχως με συγκρατησε ο ανθρωπος του μαγαζιου και μου εξηγησε πως εχουν τα πραγματα.

επισης απο τους 2 κλοουν που πεθαναν (την ιδια μερα κι οι 2) δεν ειχαν περασει μολις 4 μερες απο τοτε που τους ειχα βαλει, οποτε σκεφτηκα πως ισως το νερο δεν ηταν ιδανικο καθως ηταν η αρχη, και δεν ειχε στρωσει ακομα. τα υπολοιπα εγιναν σταδιακα και για μηνες δεν ειχα καμια απωλεια. τελοςπαντων για το λογο του μεγεθους και μονο σκεφτομαι να μην βαλω αλλα και να τα αφησω να αναπτυχθούν ως εχουν.

Discos
10-10-03, 17:07
Καλως ηλθες afrodite στο board μας :wink: .
Στα ζητηματα σου τωρα. Δεν θελω να γινω κακος αλλα τα προβληματα που ειχες και εχεις ΘΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ και στο μελλον!!
Ο Τακης πολυ σωστα εθιξε για το οτι καποια αρκετα ειδη που εχεις ειναι ψαρια κοπαδιου,εχουνε μεγαλο προβλημα συμπεριφορας ετσι μονα τους,συν οτι ο μονος αριθμος ειναι μυθος,δεν υφιστατε κατι τετοιο,πρεπει μονο να ειναι κοπαδι, δηλαδη πανω απο 8 το MINIMUM.Ο κλοουν οταν ειναι μονος του (αυτος παει και με 1 η 2 ακομα) γινεται πολυ επιθετικος προς τα αλλα ψαρια και οταν παει 20 με 25 ποντους τoτε να δω τι θα τον κανεις!!
Η Frontoza (2 ΕΥΡΩ???) και μονο γινεται 30 με 40 ποντους και θελει 200 λιτρα μονο η παρτη της !!
Επισης χθες χανεις το molly σου τοτε πως ολα πανε καλα με αυτο το set-up?
Δωσε την frontoza γρηγορα και διαβασε παρα μα παρα πολυ.Μην παιρνεις αψηφιστα τις συμβουλες που σου δινουνε.Ο σκοπος μας ειναι να μην εχουμε καμια απωλεια και να κανουμε και αναπαραγωγη εαν οι συνθηκες μας το επιτρεπουν.
Μην νομιζεις βεβαια οτι και εμεις ξεκινησαμε και ειμασταν οκ,εχουμε κανει και εμεις πολλες χοντραδες ειτε λογο αγνοιας ειτε λογο λανθασμενων(λογο αγνοιας? λογο βλακειας? λογο τσεπης?) συμβουλων απο τους καταστηματαρχες-ευτυχως δεν ειναι ολοι ετσι- ειτε λογο καποιας δικης μας απροσεξιας, κανεις δεν ειναι τελειος,αλλα ολοι μαθαμε και προσπαθουμε να πουμε στους ποιο νεους τι και πως γινονται τα του ενυδρειου για να μην την πατησει οπως εμεις στις αρχες.Μην ξεχνας πως πριν απο 10 χρονια ποιος ειχε ιντερνετ για να μαθει 5 πραγματα?

Ας παρουμε τα πραγματα με την σειρα.
- Τι φιλτραρισμα εχεις?
- Τι τιμες νερου εχεις?
- Εχεις φυτα?
- Τι φωτισμο εχεις?
- Τι υποστρωμα εχεις?

Δωσε μας 5 στοιχεια με σκοπο να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε.
Φιλικα Μαριος

afrodite
10-10-03, 17:21
Δισκο σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου και για αυτο το λογο μπηκα στο forum με σκοπο να μαθω περισσοτερα πραγματα. σιγουρα δεν βλεπω τις συμβουλες σας με κακο ματι, ισα-ισα τις δεχομαι και χαιρομαι που τις δινετε σε ενα νεο μελος.

Στις ερωτησεις σου τωρα: μπορω να ξερω απο τωρα αν ο κλοουν θα γινει επιθετικος οταν μεγαλωσει αλλα 15 εκατοστα? οσο καιρο τον εχω δεν εχει δειξει επιθετικοτητα σε μικροτερα η ισου μεγεθους ψαρια.
Την Φροντοζα ναι, την πηρα 2 ευρω και μαλιστα μαζι με αυτη ειχαμε παρει αλλες 2 έγκυες φροντοζα κι αλλες 2 μη, συνολικα 5 απο τις οποιες μονο οι 3 φτασαν σωες απο Κερκυρα. οι 2 εγκυες κι η δικια μου,. η μια εγκυος δεν τα καταφερε μετα απο λιγες μερες και την αλλη την δωσαμε σε μαγαζι με ενυδρεια. μαζι με ενα μικρο ενυδρειο , τροφες κλπ δωσαμε 25 ευρω.

το καλο μου το μολυ χαθηκε σε μια μερα και για αυτο ξερω οτι φταιει το γκουραμι γιατι πηγαινε και το τσιμπαγε συνεχως. δεν ειχε αλλο ουρα, τι να σου κανει...

την φροντοζα σκεφτομαι να την δωσω , ξερω πως δεν κανει στο ενυδρειο μου.

οσο για τις υπολοιπες ερωτησεις σου να σου πω τα εξης:
φυτα εχω αλλα οχι αληθινα, αν και μ'αληθινα ξεκινησα.
φωτισμο εχω μια λάμπα Arcadia original Tropical ροζ (cm δεν θυμαμαι)
υποστρωμα νομιζω ειναι χαλαζιας αν θυμαμαι καλα
και φιλτραρισμα αυτα που μου εχει δωσει ειναι το μακαρονι, ενα μαυρο που μου ειπε οτι ειναι βιολογικο, δεν θυμαμαι μαρκες συγνωμη, και υαλοβαμβακα αν τα λεω σωστα.
συγνωμη αν εχω πει καμια χοντρη βλακεια και γελασεις δεν μπορω να τα αποστηθιζω απ'εξω ..

Discos
10-10-03, 17:35
ΧΑΧΑΧΑ :lol: :lol: :D :D
Ενταξει πλακα κανω... :wink:
Μου αρεσει που το πρσπαθεις.Εισαι σε καλο δρομο. :wink:
Το φιλτρο σου ειναι εξωτερικο?Ποιο μοντελο ειναι?Τι ροη εχει?
Να ξερεις πως αφου δεν εχεις φυτα αληθηνα με την ροζ λαμπα καποια στιγμη θα εχεις προγλημα αλγης αν και νομιζω πως οι pleco εκει "καθαριζουν" για εσενα.
Εισαι σιγουρη πως η κιχλιδα που εχεις ειναι frontoza?
Κερκυρα ειπες?Μηπως ειναι μια ευγενικη προσφορα ενος φιλου απο το board (batza ακους? :D :D ) , και ο ανθρωπος θελησε να τα ξεφωρτωθη?
Συμφωνα με αυτα που μου ειπες χλωμο μου φαινεται :? .
Εισαι σιγουρη πως ειναι αυτο το ψαρι?

http://www.malawicichlidhomepage.com/other/cyphotilapia_frontosa.htm
http://www.cichlid-forum.com/articles/c_frontosa.php

Οσο για τον κλοουν θα δειξη...ειναι θεμα χρονου(ειμαι παθών βλεπεις).
Το μαυρο μαλλον ειναι ενεργος ανθρακας-χημικο φιλτρο.
Βιολογικο ειναι το μακαρονι και μηχανικο φιλτραρισμα κανει ο υαλοβαμβακας.
Τι χρονοδιαρκεια εχεις στο φωτισμο σου?


Αν δεν τα εχεις ειδη εντοπισει,μερικα καλα sites για μελετη. 8)
http://www.malawicichlidhomepage.com/
http://tsamis.aaquaria.com/
http://www.cichlid-forum.com/

afrodite
10-10-03, 17:38
να σου πω... ναι ειναι φροντοζα και την πηρα απο ενα pet shop στην Λευκιμμη. Τωρα τι να σου πω, αν ηθελε να την ξεφορτωθει..θα σε γελασω

οσο για το φιλτρο να κοιταξω και να σου πω...νομιζω οτι ειναι hydor, hydea κατι τετοιο... ¨-))))

afrodite
10-10-03, 17:40
η χρονοδιαρκεια του φωτισμου ειναι 12 ωρες.

Devilsnake
10-10-03, 17:59
Γεια σου Afrodite

ειχαμε παρει αλλες 2 έγκυες φροντοζα κι αλλες 2 μη

Μια μικρή διευκρίνηση για αυτό. «Είμαι πολύ περίεργος»

Πόσο μέγεθος είχαν οι φροντοζες? Και πως ήξερες ότι ήταν έγκυες?

afrodite
10-10-03, 18:03
το μεγεθος τους (οχι οι εγκυες) ηταν γυρω στα 4-5 εκατοστα.
οι εγκυες φροντοζα ειχαν κοκκινισμένα και πρησμένα μάγουλα και ηταν κανα 2 εκατοστα πιο μεγαλες.

μας λεγαν ψεμματα?????????

pavloukos
10-10-03, 18:11
Καλώς ήρθες και από εμένα :)
Ελπίζω το 5απλό τεστ που χρησιμοποιείς να μην είναι αυτά τα sticks με όλες τις ενδείξεις (και καλά) πάνω το οποίο βουτάς στο νερό ε;;;
Αυτήν την βλακεία είχα πάρει και εγώ όταν πρωτοάρχιζα και νόμιζα ότι είχα χαμηλό pH και σκληρότητα :twisted: Εντούτοις με 3 τεστ υγρής μορφής αργότερα ήρθα στα ίσια μου ... εχεχεχε

Tolis
10-10-03, 18:20
Δεν υπαρχουν "εγκυες" ή μη εγκυες φροντοζες, και το ιδιο ισχυει και για ολα τα υπολοιπα ειδη - εκτος των ζωοτοκων. Το μονο που μπορει να πει κανεις για μια θηλυκια ειναι οτι (μετα απο καλη φροντιδα με ζωντανες τροφες κλπ) εχει καλη ποσοτητα αυγων στη κοιλια της.

Κοκκινισμενα και πρησμενα μαγουλα σε φροντοζα δεν εχω ξαναδει. Εισαι σιγουρη οτι μιλαμε για αυτο το ψαρι?

http://studio.aaquaria.com/vichy/frontosas.jpg

Devilsnake
10-10-03, 19:48
Με βεβαιότητα θα πω ότι αποκλείετε να ήταν έστω και για αστείο «έγκυες» λόγο μεγέθους. Αν είχαν και κοκκινισμένα μάγουλα τότε σίγουρα μιλάμε για άλλο ψάρι κάτι που βεβαιώνετε και από την τιμή “όσο άσχετος και να είναι κάποιος είναι δύσκολο να πουλάει frontosa 2 ευρο” Ας ψάξουμε να δούμε τώρα για τι ψάρι μιλάμε και πως θα ταιριάξουν μεταξύ τους.

ASCCO1
10-10-03, 21:31
Αν και συμφωνω με αυτα που λενε οι υπολοιποι, για μενα η ποιο σωστη λυση ειναι να δωσεις ολα τα ψαρια που εχεις και να ξαναρχισεις απο την αρχη, κοιτοντας ,πρωτα τι κανει το καθε ψαρι να αισθανεται σαν να ηταν στο φυσικο του περιβαλον και μετα τι αρεσει σε σενα.


P,S δεν ειναι ολοι οι ιδιοκτητες pet shop γνωστες του αντικειμενου μαλλον το αντιθετο :twisted: :twisted: :twisted:

lasal
11-10-03, 00:31
την ποιοτητα του νερου την ελεγχω εβδομαδιαια με το πενταπλο τεστ, δεν εχω προβλημα σ'αυτο, η ποιοτητα του νερου ειναι καλη.
γιατι θα πρεπει να εχω οπωσδηποτε προβλημα;

Οταν δοκιμάσεις κάποιο πραγματικό τεστ τοτε θα ανακαλύψεις ότι μπορεί να έχεις πέσει πολύ έξω.
Δυστυχώς τα sticks που μάλλον γιαυτά πρόκειται δεν δείχνουν καλές μετρήσεις.
Προσωπικά τα έχω απορρίψει τελείως.

stefanos.f
11-10-03, 01:30
Καλως ηρθες και απο εμενα Αφροδιτη!
Ακουσα Cyph.frontosa και ειπα να δω τι λετε! :wink: Ξερεις Αφροδιτη ασχολουμε με το συγκεκριμενο ειδος ψαριου εδω και δυομιση χρονια περιπου και απο αυτα που λες καταλαβαινω οτι δεν εχεις Cyph. frontosa οχι επειδη λες ψεματα, αλλα απλουστατα γιατι εχεις κατι που της μοιαζει και επειδη σου ειπαν οτι ειναι C.frontosa! Πουλαω ψαρια λογο του οτι εχω πολλα ενυδρεια, οχι μονο στην Αθηνα αλλα και εκτος και τυχαινει να εχω πελατη και το Pet-Shop του Καναρη στην Λευκιμη (Μυριλας Σπυρος), αλλος με ενυδρεια εκει δεν υπαρχει. Εκατσα λοιπον και διαβασα ολα αυτα που γραφτηκαν εδω, σκεφτηκα και λιγο και θημυθηκα οτι του ειχα δωσει γυρω στα 100 κομματια Cichlasoma nigrofasciatum (Convict cichlid) μεταξυ αλλων, οποτε μαλλον αυτο εχεις! :wink: Ριξε μια ματια εδω και πιστευω πως θα συμφωνισεις μαζι μου. http://www.cichlids.com/info/Cichlasoma_nigrofasciatum
http://home.t-online.de/home/matthias.baudisch/nigro.htm
Μην απογοητευεσαι με τα ψιλο προβληματα που στην αρχη, θα δεις οτι συντομα το ενυδρειο σου θα σε ανταμειψει στο επακρο για τον χρονο και την φροντιδα που θα του προσφερεις :wink:

polleni
11-10-03, 01:35
Απλά το αναφέρω.. το καινούργιο όνομα (μέχρι να βγει το επόμενο) για το convict cichlid είναι Cryptoheros nigrofasciatum. Αντε να δούμε τι θα γίνει με τις Αμερικάνικες κιχλίδες !! Δεν το ξαναγράφω στις άλλες κιχλίδες.. αν μπορεί ας το πάει ο Γιώργος !!

afrodite
13-10-03, 09:55
Καλημερα Στεφανε και καλη εβδομαδα και ευχαριστω ολους τους υπολοιπους που απαντησαν και με καλοσωρισαν σε αυτο το post.
Τελικα ναι, εχεις δικιο, δεν ειναι φροντοζα αυτη η κιχλιδα ειναι οπως τα λες. Δυστυχως, σαν νεα και απειρη στα ειδη των ψαριων, φανταστηκα οτι αυτος που την πουλουσε κατι θα ηξερε περισσοτερο, οποτε δεν ασχοληθηκα περισσοτερο με την ονομασια του ψαριου.

τι εχεις να πεις για αυτες λοιπον που τις ξερεις πολυ καλα?
οσο για το φιλο ASCCO1, δεν μπορω και δεν θελω να δωσω ολα μου τα ψαρια....ποιος ο λογος? εκτος απο την κιχλιδα ναι. εξαλλου τα περισσοτερα τα εχω παρει απο τον βιοτοπο www.viotopos.gr και ο ανθρωπος πιστευω οτι ξερει αρκετα πραγματα για τα ψαρια οποτε οταν επαιρνα συμφωνα με τις δικες του συμβουλες τα εβαζα στο ενυδρειο μου.
ποια ψαρια πιστευεις απο αυτα που εχω χρειαζονται αλλα ομοια τους για να συμβιωσουν καλυτερα?
Εχεις να μου προτεινεις καποια τεστ νερου για νιτρικα, php κλπ εκτος απο το 5πλο?

Α κατι αλλο, την πρασινη αλγη που κολλαει πανω στο τζαμι πως την βγαζετε??

Εγω βρήκα ένα πολυ καλο τροπο...για πειτε!!!

sot-zoe
13-10-03, 10:43
xerei kaneis?
exo enydreio me tropika, 135 lt
ki exo mesa:
1 tin foil 18cm
1 clown 6cm
2 pleco
1 silver shark
1 kiss gourami
1 sunset gourami
1 black ghost
2 red eye tetra
1 xira
2 congo tetra
1 borneo sucker
1 fronteza cichlid

Απλα αυτα τα ψαρια που εχεις τωρα μεσα ειναι και πολλα και μεγαλα και με διαφορετικες αναγκες και ορισμενα μαλιστα ειναι εντελως ασυμβατα μεταξυ τους .
Και πιο πανω ειπες οτι δεν ειχες κανενα προβλημα ,
εσυ μπορει να μην ειχες προβλημα αλλα οπως λες πιο κατω εχεις χασει αρκετα ψαρια ,
απο τι νομιζεις οτι τα εχασες ; απο βαθεια γηρατια ;;;;;
θα σου ελεγα λοιπον δες ποιο ψαρι σου αρεσει να κρατησεις πιο πολυ και θα σου πουμε εδω ποια αλλα μπορεις να βαλεις μαζι του , οπως και τι φυτα και γενικοτερα τι setup απαιτηται για αυτο που διαλεξες .

afrodite
13-10-03, 10:45
καλημερα σωτηρη...

μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος? ποια ψαρια δεν ταιριαζουν μεταξυ τους?

sot-zoe
13-10-03, 11:06
σχεδον ολα

εαν θες ενα σωστο ενυδρειο κανε αυτο που σου ειπα

Obelix(Reifen)
13-10-03, 11:38
Ας το πάρουμε λίγο αλλιώς .
Διαλέγεις από τα παρακάτω ψαριά πιο σου αρέσει περισσότερο.
2 pleco(εξαρτάτε μιας και κάποια μεγαλώνουν πολύ κάνοντας τα ακατάλληλα για το ενυδρείο σου)
1 sunset gourami
2 red eye tetra
1 xira
2 Congo tetra
1 Borneo sucker?
1 Convict cichlid

Τα υπόλοιπα είναι ακατάλληλα για το ενυδρείο σου μιας και μεγαλώνουν πολύ π.χ.
1 black ghost(47 cm)
1 tin foil 18cm(30 cm) άσε που πρέπει να είναι σε ομάδες .

afrodite
13-10-03, 11:51
ο borneo sucker ειναι αυτος:

http://www.loaches.com/species_pages/gastromyzon_sp.html

το τιν φοιλ δεν πιστευω να μεγαλωσει περισσοτερο απο οσο ειναι τωρα...δεν παιζει ρολο και το μεγεθος του ενυδρειου που αναπτυσσεται?

Discos
13-10-03, 11:59
Για τον Βιοτοπο τα εχουμε πει και αλλου,δεν θελω να γινομαι να κουραστικος ξανα,αλλα θελεις να μας πεις πως αυτον τον συνδιασμο τον εκανες μετa τις συμβουλες και τις ευλογιες του συγκεκριμενου pet-shop? :shock:
Αν οντως ειναι ετσι τοτε καποιοι δεν βαζουνε ποτε μυαλο...

Ριξε και μια ματια εδω σε παρακαλω
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1019

afrodite
13-10-03, 12:10
Λοιπον επειδη δεν θελω να κατηγορισω αδικα τον ανθρωπο, θα πω ποια ψαρια εχω παρει απο αυτον και με ποια σειρα:

μετα απο τις 15 μερες που επρεπε να περιμενω μεχρι να στρωθει το νερο στο ενυδρειο, πηρα τα ακολουθα ψαρια, οπως μου επεδειξε οτι ηταν τα καλυτερα εκεινη τη στιγμη:
ετσι λοιπον στις 29/3 αγορασα

3 κλοουν,
2 congo
8 red eye
1 pleco.

κατοπιν μερικων εβδομαδων, μηνων αγορασα
αλλο ενα pleco, πολυ μικρο,
ενα black ghost,
εναν silver shark
και την χηρα.

τα υπολοιπα ψαρια τα αγορασα απο την πατησιων, εφοσον τους ελεγα καθε φορα τι ψαρια εχω στο ενυδρειο μου.

TAN
13-10-03, 14:39
Αγαπιτη Αfotide μπορει να αγνοεις αφτα που σου ειχα πει για καπια ψαρια σου,αλλα σκεψου οτι τοσα παιδια στο board σου ειπαν τα ιδια και σε ολους απαντησες με το οτι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΤΙΝΦΟΙΛ ΒΑΡΒ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ 18CM Κ.Λ.Π.Ολοι σε αυτο το board νομιζω οτι βρισκονται εδω για να βοηθισουν και να βοηθηθουν,σκεψου οτι καπια ατομα εδωπερα ασχολουντε παρα παρα πολλα χρονια με το hoby..Δεν θελω να σε κατηγορισω απλα χωρις την σωστη γνωση η οποια βγενει μεσα απο το διαβασμα,απο την αγαπη γιαυτο το hoby αλλα και απο τις συμβουλες τον προγενεστερων το αποτελεσμα θα ειναι μαλον η μελλοντικη σου απογοιτευση και ενα παροπλισμενο ενυδρειο.. Ολα τα παραπανο ειναι απαρετιτα αν θελεις να εχεις ενα σωστο ενυδρειο στο οποιο και εσυ θα το χερεσαι αλλα και οι κατικοι που θα φυλοξενεις θα ειναι ευτιχισμενοι

Υ.Γ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΙΣΙΩΝ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕ ΤΟ TINFOI KAI TA AΛΛΑ ΓΙΓΑΝΤΟΣΟΜΑ ΨΑΡΙΑ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΕΣ.......

Φιλικα ΤΑΝ :wink:

afrodite
13-10-03, 14:52
Aγαπητε Tan, δεν νομίζω να μην δεχθηκα τις συμβουλες σας κι οτι αλλο ειπατε. Απλα θετω καποια ερωτηματα τα οποια δεν εχουν απαντηθει ακομα, και οι φίλοι του board μου λενε μονο να αλλαξω τα ψαρια μου.

ρωταω ποια ψαρια μπορουν να συμβιωσουν μαζι με αυτα που εχω αλλα δεν παιρνω καποια συγκεκριμενη απαντηση.

επιμενω για το τιν φοιλ αφου κανεις δεν απαντα: σε ενυδρειο 135 λιτρων υπάρχει περιπτωση να μεγαλώσει πέραν των 18 περιπου ποντων που ειναι τωρα?

εξαιρειται ο καρχαριας και τα αλλα που θα μεγαλωσουν αρκετα οπως και να χει...

ελπιζω να μην με παρεξηγησες δεν ειχα τετοιο σκοπο αλλα δεν μπορω να αποχωριστω και τα ψαρακια μου, τα εχω αρκετο καιρο και τα εχω αγαπησει...
ειδικα τον κλοουν μου, ειναι τελειος. :) :wink: :lol:

Discos
13-10-03, 15:43
Αγαπητη afrodite ακομα δεν μας εχεις πει τι φιλτρο εχεις.Εσωτερικο ή εξωτερικο.Καθως και τι ροη εχει,δελαδη τα λιτρα του ανα ώρα.Και τα δυο που σου ζηταω ειναι απαραιτητα.
Σιγουρα οι υπολοιποι θα σουν πολλα περισοτερα με βαση αυτο που ζητας.Η δικη μου αποψη ειναι πως το silver shark δεν κανει σιγουρα για το ενυδρειο σου και κακως στο εδωσε οπως το black ghost και tin foil.Ο Obelix κατα καποιο τροπο σε καλυψε.Να γνωριζεις πως οι pleco αναλογος το ειδος γινονται ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ και θα σου βρωμιζουν το νερο για ΠΛΑΚΑ.
Το να εχεις ψαρι 18 ποντων στο ενυδρειο σου που δεν θα περναει τους 80 ποντους θεωρεις πως ειναι σωστο?Σαν να εισαι στο δωματιο σου κλειδωμενη μια ζωη.Απο το κρεβατι σου στην καρεκλα σου και πισω, δεν ειναι οτι καλυτερο θα ελεγα,μαλλον απεχει μακραν απο το ιδανικο.
Δωσε τα ακαταλληλα ψαρια, αμα θες δωστα εδω,στα παιδια του board και μεινε με κατι ποιο συγκεκριμενο.Οκ :wink:

Π.Χ.
αυτο το set-up
3 κλοουν,
2 congo
8 red eye
1 pleco.
Να γινει
2 κλοουν,
10 congo
10 red eye
1 pleco

Μπορει και να κανω λαθος αλλα ειναι μια αρχη ποιο σωστη για εσενα και το ενυδρειο σου.
Οι ποιο ειδικοι σε αυτα τα νερα και ειδη σιγουρα θα σου δωσουν πολυ καλυτερες συμβουλες και λυσεις.

afrodite
13-10-03, 15:51
σε ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες σου.

το φιλτρο ειναι εσωτερικο, ομως λεπτομερειες δεν θυμαμαι. θα κοιταξω καλυτερα και θα σου πω.

το τιν φοιλ αν ειναι οπως τα λες θα πρεπει να φυγει, οσο για τους pleco αν και το ξερω οτι μεγαλωνουν παρα πολυ αυτοι που εχω τωρα ειναι 7 και 4 cm αντιστοιχα, οποτε θα χρειαστει να τους αντικαταστησω πολυ πιο μετα.

καποιο αλλο ψαρι "καθαριστη" εχεις να προτεινεις?

sot-zoe
13-10-03, 15:53
ρωταω ποια ψαρια μπορουν να συμβιωσουν μαζι με αυτα που εχω αλλα δεν παιρνω καποια συγκεκριμενη απαντηση.
μα αυτα που εχεις δεν μπορουν να συμβιωσουν μεταξυ τους για τι σε λιγο τα μισα θα γινουν τροφη για τα υπολοιπα , αρα δεν μπορεις να βαλεις αλλα , και στο λεω αυτο γιατι το θεμα του τοπικ που ανοιξες ειναι : pou mporo na vro spania alla se prosites times psaria?? και οι πρωτες απαντησεις ηταν "οχι μονο δεν μπορεις να βαλεις αλλα ψαρια μεσα αλλα πρεπει να βγαλεις - αντικαταστησεις και πολλα απο αυτα που εχεις ."
Και εσυ επιμενεις οτι δεν μπορεις να τα αποχωριστεις , το καταλαβαινω αλλα δεν μπορεις να κανεις αλλιως .


επιμενω για το τιν φοιλ αφου κανεις δεν απαντα: σε ενυδρειο 135 λιτρων υπάρχει περιπτωση να μεγαλώσει πέραν των 18 περιπου ποντων που ειναι τωρα?

και να σου δωσω και μια απαντηση γι΄ αυτο :

αυτο το ψαρι ειναι ισως απο τους πιο γρηγορους κολυμβητες , και εσυ θες να το εχεις σε 135 λιτρα , επισης δεν πρεπει να ειναι μονο του αλλα σε κοπαδι των 4-5 ατομων τουλαχιστον , και το ενυδρειο σου μορει να εχει μονο δυο τετοια ψαρια , αφου αυτα τα ψαρια θελουν περιπου 50 λιτρα το καθε ενα , αλλα και μηκος πανω απο ενα μετρο για να μπορουν να κολυμπουν ,
ελπιζω να σου απαντησα σε αυτη την ερωτηση

οσο για τον πλεκο ........... χχμμμμμ ..... και αυτος μεγαλωνει πολυ αλλα και σε λιγο καιρο θα σου λερωνει τοσο πολυ το ενυδρειο που θα θες πολυ συχνες αλλαγες .
και θα μπορουσαμε να σου πουμε και αλλα σχετικα με τα ψαρια και το συνδιασμο που εχεις κανει στο ενυδρειο σου , αλλα το βρισκω ασκοπο αφου δεν πρεπει να μεινει ετσι οπως ειναι .

και να σου επαναλαβω αλλη μια φορα δυο πραματα:
1ον διαλεξε ποια ψαρια θες να σου πουμε τι μπορεις να κανεις .
2ον διαβασε

afrodite
13-10-03, 16:02
:lol: :lol: :lol: :lol: ελπιζω να μην φαω ξυλο στο τελος με αυτα που λεω :lol: :lol:

Λοιπον αυτα που θελω να κρατησω ειναι σιγουρα ο κλοουν
αλλα ξερεις τι φοβαμαι? οτι αν βαλω κι αλλους κλοουν μη γινει χαμος και πλακωθουν οπως την 1η φορα.

δευτερον ας παρει δρομο :lol: το τιν φοιλ δε με νοιαζει.
δεν θελω να φυγει ο καρχαριας μου...πειραζει????
ας φυγει κι η κιχλιδα....παει κι αυτη...τι αλλο? α εχω τα 2 γκουραμι, το κιτρινο και το kiss ,αυτα τι να τα κανω??

κατι αλλο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:
καποια ψαρια που εχω απο τοτε που ξεκινησα το ενυδρειο μεχρι σημερα ειναι ηρεμα, καθολου επιθετικα. Υπαρχει περιπτωση καποια στιγμη να φερονται διαφορετικα?

TAN
13-10-03, 16:17
Για τον silver shark ισχιοι οτι και για το Tinfoil μεγαλο μεγεθος,χορος για κολυμπι.οι κλοουν πρεπει να ειναι τουλαχιστον 3 γιατι αλλιος μπορει να γινουν αρκετα επιθετικοι σαν μεμονομενοι,τα συγκεκριμανα γκουραμι θα δουν τα σμυνοψαρακια congo tetra klp σαν γευμα στο αποτερο μελλον...
:cry: :cry:
Αν σου ειναι ευκολο πεσ`μας τις μετρισεις απο το ενυδρειο
που σου εδωσε το stick.... :wink:

afrodite
13-10-03, 16:21
θα κανω σημερα μετρησεις και θα τις γραψω αυριο στο forum. δυστυχως ειμαι στη δουλεια και δεν γινεται αυτη τη στιγμη.

thank you anyway!! :lol: :lol:

ASCCO1
13-10-03, 16:24
Ειμαι πολυ περιεργος να δω που θα καταληξει στο τελος αυτο το ενυδρειο??????

afrodite
13-10-03, 16:26
xaxaxa...!! κι εγω απορω...για να δουμε...για να δουμε!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

παλι καλα που ειστε κι εσεις και βοηθατε αλλιως να δω τι θα κανα...

βασικα περιμενω να φτιαξουν τα οικονομικα για να κανω καποιες αλλαγες στα ψαρια, να τα φτιαξω λιγακι!!

afrodite
13-10-03, 16:27
ΤΑΝ εχεις πολυ ωραια ψαρια, απο που τα εχεις παρει?

ASCCO1
13-10-03, 16:29
δυστηχως το <<συνδρομο>> αυτο το παθαινουν πολλοι νεοι στο χομπι, εγω επιμενω καλυετρα να εχεις 2-3 ειδη στο ενυδρειο παρα 15 απο διαφορετικα

TAN
13-10-03, 16:36
Afrotite για την ερωτιση σου αν θελεις απαντιση σε pm.Η ερωτιση ειναι εκτος topic... :wink: :wink:
Φιλε Μανθο αυτο ηταν για μενα ??

Φιλικα TAN

ASCCO1
13-10-03, 16:38
Afrotite για την ερωτιση σου αν θελεις απαντιση σε pm.Η ερωτιση ειναι εκτος topic... :wink: :wink:
Φιλε Μανθο αυτο ηταν για μενα ??

Φιλικα TAN

οχι βεβαια, εκτος αν εχεις και εσυ κανενα παρομοιο ενυδρειο????

TAN
13-10-03, 16:57
Στην αποψη σου συμφονω απολιτα μαλλον εκανα λαθος..
Οσο για τα ενυδρεια που εχω κερναω καφεδακι σπιτι μου να ριξεις μια ματια στο οτι εχω και να πεις και την γνωμη σου!!
Η πρωταση ισχιοι για οπιο παιδι στο board θελει!!
Μας βλεπω σαν ομαδα που εχει εναν κοινο στοχο και μια κοινη αγαπη!!! :wink:

ΦΙΛΙΚΑ ΤΑΝ!!
:wink:

sot-zoe
13-10-03, 17:05
Μας βλεπω σαν ομαδα που εχει εναν κοινο στοχο και μια κοινη αγαπη!!!
σωστο αυτο , βαλτο σε bold

Tolis
13-10-03, 17:20
O Βιοτοπος λοιπον καλα εκανε και σου εδωσε αυτα τα ψαρια
3 κλοουν,
2 congo
8 red eye
1 pleco.
για να ξεκινησεις το 135ρι ενυδρειο σου (αν και θα επρεπε να τα ειχες βαλει λιγα λιγα - τουλαχιστον δεν ειχαν προβλημα συμβατοτητας).
Οι υπολοιπες προσθεσεις ηταν αστοχες.

Αυτη τη στιγμη εχεις

1 tin foil 18cm
1 clown 6cm
2 pleco
1 silver shark
1 kiss gourami
1 sunset gourami
1 black ghost
2 red eye tetra
1 xira
2 congo tetra
1 borneo sucker
1 convict cichlid

H ερωτηση σου ποια ειναι ακριβως?

1) Που μπορεις να βρεις σπανια (αλλά σε καλες τιμες) ψαρια, οπως γραφεις στον τιτλο του τοπικ?
"Σπανια" ψαρια βρισκονται ειτε μονο στο εξωτερικο, ειτε κατοπιν παραγγελιας (αλλά οχι σε προσιτες τιμες), ή αμα καταλαθος πεσει τιποτα σε καποια κοινη εισαγωγη. Εξαρταται και τι εννοεις λεγοντας σπανιο ειδος.

2) Ποια ψαρια ειναι συμβατα με αυτα που ηδη εχεις?

Κανενα, γιατι ηδη αυτα που εχεις δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους.

3)Υπαρχει περιπτωση καποια στιγμη να φερονται διαφορετικα?

Nαι, οταν (αν) μεγαλωσουν καποια, θα φανε ή θα σκοτωσουν τα αλλα μισα. (Βλεπε tinfoil, black ghost, convict).

4) Αλλαγες στον πληθυσμο? Συμφωνα με τα ηδη υπαρχοντα ψαρια:

Kρατας δυο ειδη τετρα απο τα 3 ( χηρα, red eye, congo) που εχεις, και προσθετεις ιδια ωστε να εχεις δυο κοπαδακια των 5-6 ατομων.
Προσθετεις και 2 borneo suckers ακομα κι εχεις την ομαδα καθαρισμου σου, και προσθετεις και 2-3 clowns ακομα.
Ξεφορτωνεσαι τα υπολοιπα.
Οριακα μεγαλος πληθυσμος για 135 λιτρα - με επιφυλαξη και για τους clowns που καποια στιγμη θα μεγαλωσουν πολυ.

afrodite
13-10-03, 17:29
Τολη ολα ωραια αυτα που λες και δεν διαφωνω, αλλα τι γινεται στην περιπτωση που δεν θελω να κρατησω τα tetra??

νομιζω πως την 1η ερωτηση την ξεχναμε δια παντως΄.
την 2η την απαντησατε, επισης και την 3.

εχω ηδη ξεκινησει διαδικασιες αποχωρισμου μου απο το τινφοιλ..
αληθεια πως θα το βγαλω απο το ενυδρειο??????
καλα μπηκε... αλλα πως βγαινει τωρα???

οπως επισης και της κιχλιδας...
:P :P :P

Tolis
13-10-03, 17:53
Αν δεν θες τετρα, τα μονα ψαρια που μπορεις να κρατησεις ειναι
ο clown και να προσθεσεις 2-3 ακομα (με την παραπανω επιφυλαξη), το sunset gourami και να του δωσεις επισης παρεα, και το borneo sucker , επισης με παρεα.
Μιλαμε παντα για τα ψαρια που ηδη εχεις.
Σε αυτα μπορουν να προστεθουν και αλλα, αλλά οι συνδυασμοι ειναι πολλοι.

Τα ψαρια τα βγαζεις απο το ενυδρειο με αποχη.

afrodite
13-10-03, 18:05
Ναι το ξερω με αποχη αλλα ειναι μεγαλο και φοβαμαι μην μου τιναχτει απ'εξω...! θα παω να το δωσω σημερα κιολας!! thanks guys!

pavloukos
13-10-03, 18:28
Μπορείς να δοκιμάσεις το γνωστό κόλπο με τις 2 απόχες, την μικρή και την μεγάλη. Τοποθετείς την μεγαλή σε μια γωνιά, και προσπαθείς να κατευθύνεις με την μικρή απόχη το ψάρι που θες μέσα στην μεγάλη. Προσεχτικές κινήσεις για να μην στρεσαριστεί τόσο το ίδιο όσο και τα υπόλοιπα ψαράκια σου αλλά και για να μην αλλάξεις απότομα aquascape ;)
Το έχω δοκιμάσει άπειρες φορές και δουλεύει πάντα :)

Devilsnake
13-10-03, 19:35
Μήπως θα έπρεπε να αλλάξει και ο τίτλος της κουβέντας?

Να μην διαβάζουν όσοι το βλέπουν 60 post για να βρουν τι σπάνια ψάρια προτείναμε!!

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Discos
14-10-03, 13:07
Συμφωνω με Devilsnake και θελω να προσθεσω στην afrodite
πως θα πρεπει να σκεφτη σοβαρα την αναβαθμιση του φιλτραρισματος της, ενα εσωτερικο δεν ειναι και οτι καλυτερο για ενα ενυδρειο 140 λιτρων.Ουτε καλο χημικο φιλτραρισμα, και σιγουρα ελαχιστο μηχανικο διοτι τα μικροτερα σωματιδια που κατακρατει ο υαλοβαμβακας δεν τα κραταει το σφουγγαρι.Θα ειναι πολυ μεγαλη βοηθεια και θα τις επιτρεψει να εχει στα ψαρακια της πολυ καλυτερες συνθηκες :wink:

afrodite
14-10-03, 13:12
thank you Discos.

Με την πρωτη ευκαιρια θα γινει κι αυτο. αν θελετε ομως προτεινετε μου ολοκληρωμενες λυσεις, να ψαξω για συγκεκριμενο φιλτρο καθως δεν ξερω μαρκες και ποιες ειναι οι καλυτερες στην αγορα συνδυαζοντας και ποιοτητα και τιμη.

lasal
14-10-03, 14:39
Ενα εξωτερικο φίλτρο της Εheim 2213 είναι καλό για το ενυδρείο σου αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις
http://store.aquaristic.net/AQ4600d4f39efdc99f6b37d81719580f19/app/details.php?shop=1,1060,0,0,id764,,0,
Ειναι κλασικό φίλτρο.

Εδώ έχει ακόμη ένα το Eheim 2233
http://store.aquaristic.net/AQ4600d4f39efdc99f6b37d81719580f19/app/details.php?shop=1,1060,0,0,id770,,0,
Στο Eheim 2233 μπορείς να ρυθμίζεις και την παροχή του (Flow rate)
Φυσικά έχει και ποιό φθηνά φίλτρα εγώ απλά έχω αδυναμία στην eheim.
Φρόντισε το φίλτρο που θα πάρεις να κάνει 2,5 φορές ανανέωση τον όγκο του νερού στο ενυδρείο. πχ 450 Lt/h

afrodite
14-10-03, 14:43
σε ευχαριστω πολυ lasal, με βοηθησες παρα πολυ. Η online αγορα του δευτερου φιλτρου έρχεται πιο φτηνά από το να το αγορασεις σε μαγαζι εδω?

george
14-10-03, 15:15
Συνηθως ναι...αλλα καλυτερα να ρωτησεις πρωτα.