PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτάσεις για aquascape


pavloukos
09-10-03, 14:28
Θα βοηθήσετε τον παυλούκο να βελτιώσει το aquascape του; Ευχαριστώ.

Έχουμε λοιπόν τα εξής υλικά:

1 ενυδρείο 112 λίτρων (γύρω στα 80 με 85 καθαρά) διαστάσεων 80χ40χ30
6-7 εκατοστά λεπτό χαλαζία (1 εκ. είναι και λιγάκι πιο χοντρός και βρίσκεται από πάνω
1 ΤΕΡΑΣΤΙΟ bogwood διαστάσεων 55 χ 15 χ 15 (περίπου) το οποίο στην μέση και από κάτω κάνει μια κοίλη, σαν σπηλιά
2 πλακουτσωτές πέτρες λάβας σε σχήμα μεγάλης ανοιχτής παλάμης (εχεχε) με κάθετη τρύπα στην μέση. Η πρώτη έχει πάνω μια anubia barteris και η δεύτερη μία java fern. Και τα 2 φυτά έχουν γατζώσει μέσα στις τρύπες
1 πέτρα λάβας μικρότερη σε σχήμα επίσης με τρύπα στην μέση αλλά οριζόντια.

Το μπαστούνι εξόδου νερού είναι πάνω πίσω αριστερή γωνία, το μπαστούνι εισόδου και θερμοστάτης στην πίσω δεξιά γωνία.

Τι θα προτείνατε ως aquascaping με γνώμονα πάντα την εισαγωγή περισσότερων φυτών;

fighterfish
09-10-03, 16:07
Νομίζω ότι όλα εξαρτώνται απο το πως θα βάλεις το ξύλο. Εφόσον είναι τόσο μεγάλο αυτό θα είναι το κυρίαρχο spot στο ενυδρείο.

Μην το βάλεις στο κέντρο. Ελαφρά δεξιά ή αριστερά.
Απο κει και πέρα το θέμα είναι πως θα στήσεις τα φυτά γύρω και πάνω του.

Εχω και εγώ κάτι παρόμοιο αλλα δεν το έχω βάλει ακόμα, και σκοπεύω να δέσω πολλά πράγματα πάνω του.

asteris
01-03-04, 01:18
Χτες αγόρασα ένα μικρό κομμάτι ξύλο για να βάλω στο ενυδρείο (μια και διάβασα ότι κάνει καλό στις peckoltia).

Και τώρα η χαζή ερώτηση: :oops:

Πως βάζουν το ξύλο να παλουκωθεί σε ένα σημείο και να μην επιπλέει στο νερό? :?:

Φαντάζομαι η απάντηση θα είναι πολύ απλή, αλλά το μυαλό μου έχει κολλήσει άσχημα... :roll:

lasal
01-03-04, 01:40
Πως βάζουν το ξύλο να παλουκωθεί σε ένα σημείο και να μην επιπλέει στο νερό? :?:
1)Να το βράσεις.
2)Αν δεν πετύχει τότε βάζεις κάποιο βάρος απο πάνω του
Αυτό καλύτερα να τό κάνεις εκτός ενυδρείου σε κάποια καθαρή λεκάνι
3)Αν συνεχίσει να επιπλέει πάλι τότε δέσιμο γερό πάνω σε μια πέτρα.
Ειναι όμως σίγουρα για ενυδρείο?
Απο εκεί που το πήρες μήπως σου δώσανε και το ονοματάκι του ξύλου?

lasal
01-03-04, 01:48
ΤΕΡΑΣΤΙΟ bogwood διαστάσεων 55 χ 15 χ 15
Ειναι αρκετά μεγάλο παυλούκο.
Θα απογοητευτείς.
Αν είχε διαστάσεις 30χ15χ15 τότε θα ήταν εντάξει
Τα περιθώρια που θα έχεις δεξιά και αριστερά θα είναι πολύ λίγα αν μπεί στο κέντρο.
Αν πάλι το βάλεις στην άκρη 25 εκατοστά περιθωριο θα είναι λίγα για αν μπορέσεις να κάνεις κάτι δημιουργικό.
Σκέψου κάτι άλλο.

asteris
01-03-04, 01:57
Πως βάζουν το ξύλο να παλουκωθεί σε ένα σημείο και να μην επιπλέει στο νερό? :?:
1)Να το βράσεις.
2)Αν δεν πετύχει τότε βάζεις κάποιο βάρος απο πάνω του
Αυτό καλύτερα να τό κάνεις εκτός ενυδρείου σε κάποια καθαρή λεκάνι
3)Αν συνεχίσει να επιπλέει πάλι τότε δέσιμο γερό πάνω σε μια πέτρα.
Ειναι όμως σίγουρα για ενυδρείο?
Απο εκεί που το πήρες μήπως σου δώσανε και το ονοματάκι του ξύλου?

Από το Quiko το πήρα και αν δεν κάνω λάθος είναι bogwood. Πάω να το βράσω. Πόση ώρα ?

lasal
01-03-04, 02:26
Μέχρι να σταματήσει να επιπλέει :lol:
Κατά πάσα πιθανότητα είναι μοπάνι και θα σου χρωματίσει και λίγο το νερό.

asteris
01-03-04, 02:36
Έφαγε βράσιμο και έστρωσε... :)

Όντως είναι μοπάνι, το νερό έγινε κόκκινο σαν ματωμένο.

Ευχαριστώ παιδιά...

mikenuke
02-03-04, 02:36
Το βρασιμο δεν ηταν και οτι καλυτερο συμφωνα με αυτα που ειχαμε συζητησει εδω τα οποια θα σου λυνανε ολες τις αποριες για βρασιμο ή οχι και για το πως να βπυλιαξει το κομματι σου. http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1549

Οσο για το ειδος του ξυλου ειναι μοπανι μιας και το κουικο εχει αυτο το ειδος μονο,εκτος απο μια φορα που νομιζα ειδα αναμεσα τους και μια ριζα απο ντριφτγουντ.