PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια εχω απελπιστει!!!


pantelos
08-04-11, 19:33
καλησπερα καταρχας σε ολουσ σας!!!σημερα εκανα αποπειρα να αντικαταστισω το χαλικι του ενυδρειου μου με αμμο....επλυνα την αμμο πολυ καλα την εβαλα στο ενυδρειο και εχει θολωσει τοσο πολυ το νερο που ουτε τα ψαρια δεν βλεπω ουτε το καν το πισω μερος του ενυδρειου...τι να κανω???θα πεσει αυτη η θολουρα???:confused::confused::confused:

QS-Plan
08-04-11, 19:34
Καλησπέρα...

με τον καιρό θα καθαρίσει....

την αλλαγή την έκανες με τα ψάρια μέσα στο ενυδρείο?

pantelos
08-04-11, 19:37
Καλησπέρα...

με τον καιρό θα καθαρίσει....

την αλλαγή την έκανες με τα ψάρια μέσα στο ενυδρείο?ναι δεν εχω καπου αλλου να τα βαλω και ετσι αδειασα το νερο μεχρι τη μεση για να κανω και την αλλαγη νερου εβαλα την αμμο και συμπληρωσα και το νερο...ετσι καπως αρεωσε η θολουρα αλλα και παλι ειναι παρα πολυ....:(:(:(

eimaste aR21rwstoi
08-04-11, 19:39
τα ψαρια ηταν λαθος που τα αφησες μεσα...η θολουρα εν εχεις δυνατο φιλτρο σε δυο μερες θα πεσει περιπου...σε εμενα τοσο εκανε...αμμωνια πρεπει να μετρησεις οπωσδηποτε!~!!!!

QS-Plan
08-04-11, 19:39
θα μπορούσες να πάρεις ένα πλαστικό από αυτά που έχει το ΙΚΕΑ, να έβαζες εκεί τα ψαράκια σου μαζί και με το φίλτρο και να έκανες άνετα την αλλαγή χωρίς να τα στρεσάρεις....

έκανες μετρήσεις?

pantelos
08-04-11, 19:41
θα μπορούσες να πάρεις ένα πλαστικό από αυτά που έχει το ΙΚΕΑ, να έβαζες εκεί τα ψαράκια σου μαζί και με το φίλτρο και να έκανες άνετα την αλλαγή χωρίς να τα στρεσάρεις....

έκανες μετρήσεις?ειμαι στη δυσαρεστη θεση να σου πω οτι δεν εχω καν τεστ....παιζει να εχει σηκωσει αμμωνια???

QS-Plan
08-04-11, 19:45
το μόνο σίγουρο είναι ότι θα έχεις ανεβάσει αμμωνία....

πάρε αύριο υγρά τεστ...

τι αντιχλώριο έχεις?

eimaste aR21rwstoi
08-04-11, 19:45
ειμαι στη δυσαρεστη θεση να σου πω οτι δεν εχω καν τεστ....παιζει να εχει σηκωσει αμμωνια???
παιζει η αμμωνια να ειναι στα υψη:-|

pantelos
08-04-11, 19:47
sera aquatan λεει....ειναι ενταξει???

QS-Plan
08-04-11, 19:51
κάνε μια γενναία αλλαγή νερού τώρα

αύριο πας για shopping and fish therapy και παίρνεις υγρά τεστάκια, seachem prime για αντιχλώριο και καλού κακού πάρε και Stress Coat

pantelos
08-04-11, 19:55
παντως ενταξει εχει αρχησει και πεφτει η θολουρα...δεν ειναι καλο το αντιχλωριο μου???

QS-Plan
08-04-11, 19:58
η θολούρα θα πέσει έτσι κι αλλοιώς.... όταν ξεθολώσει δες αν ζουν και τα ψάρια...

απλά το seachem prime πέρα από αντιχλώριο έχει την ικανότητα να απομακρύνει την αμμωνία και παράγωγα της

http://www.seachem.com/Products/product_pages/Prime.html

pantelos
08-04-11, 20:01
και αυτο που εχω το ιδιο λεει....οτι απομακρυνει και καλα την αμωνια οτι βοηθαει στο αντιστρεσ των ψαριων και τετοια....εκανα ηδη μια αλλαγη να κανω παλι???:confused::confused::confused:

QS-Plan
08-04-11, 20:03
δεν λέει τίποτε για αμμωνίες και παράγωγα της, μόνο για στρεςς

http://www.sera.de/gr/news/sera-aquatan-neue-frische-im-aquarium.html

pantelos
08-04-11, 20:13
δεν λέει τίποτε για αμμωνίες και παράγωγα της, μόνο για στρεςς

http://www.sera.de/gr/news/sera-aquatan-neue-frische-im-aquarium.htmlοποτε???ειναι μουφα???και μου το εδωσαν στο πετ σοπ για καλυτερο κιολας....
-------------------------
τα ψαρια δειχνουν ενταξει παντως....δεν νομιζω να υπαρχει κατι βλαβερο...δεν ξερω....απελπιστικα....για καλο πηγα και βλακεια εκανα παλι....

QS-Plan
08-04-11, 20:14
για αντιχλώριο καλό είναι... απλά το seachem prime πέρα από το αντιχλώριο κάνει και άλλα... συν το ότι είναι απίστευτα πιο οικονομικό, 5ml στα 200 λίτρα...

pantelos
08-04-11, 20:16
για αντιχλώριο καλό είναι... απλά το seachem prime πέρα από το αντιχλώριο κάνει και άλλα... συν το ότι είναι απίστευτα πιο οικονομικό, 5ml στα 200 λίτρα...τοσο πολυ διαφορα ρε γαμοτο???αυτο θελει 5ml καθε 20 λιτρα νερου...

Tsagos
08-04-11, 20:26
είναι ακόμη μεγαλύτερη διαφορα γιατι της σερα είναι για 20 λιτρα αλλαγής ενω το πριμε είναι για 200 λιτρα ενυδρειου

eimaste aR21rwstoi
08-04-11, 20:40
και της απι λενε για αντι στρες.....εγω απι παιρνω πλεον

το οτι εκανες βλακεια δεν λεει τιποτα...γι αυτο ειναι για να γινονται και να μαθαινουμε απο τα λαθη μασ... τεστ πρεπει να εχεις παντα...;)

pantelos
08-04-11, 20:48
και της απι λενε για αντι στρες.....εγω απι παιρνω πλεον

το οτι εκανες βλακεια δεν λεει τιποτα...γι αυτο ειναι για να γινονται και να μαθαινουμε απο τα λαθη μασ... τεστ πρεπει να εχεις παντα...;)για την βλακεια δεν με νοιαζει ρε συ...αμα ηταν το ενυδρειο χωρις ψαρια μεσ ασ γινοταν οτι ηθελε...τωρα το θεμα ειναι οτι εχει και τα ψαρακια μεσα και ειναι κριμα για τις μακακιες τις δικες μου να τα τραβανε και αυτα....τα λυπαμαι ψυχουλες ειναι και αυτα...:(:(:(

eimaste aR21rwstoi
08-04-11, 20:52
για την βλακεια δεν με νοιαζει ρε συ...αμα ηταν το ενυδρειο χωρις ψαρια μεσ ασ γινοταν οτι ηθελε...τωρα το θεμα ειναι οτι εχει και τα ψαρακια μεσα και ειναι κριμα για τις μακακιες τις δικες μου να τα τραβανε και αυτα....τα λυπαμαι ψυχουλες ειναι και αυτα...:(:(:(
δεν αντιλεω....ψυχες ειναι κι εγω στεναχωριεμαι πολυ οταν ενα ψαρακι μου παθαινει κατι...

τωρα εγινε ομως...
αλλαγη νερου εκανες ???μην ξεχασεις με την αλλαγη να βαλεις και αντιχλωριο...
καλο θα ηταν να παρεις τεστακια σε βοηθανε πολυ και για να ελεγχεις αλλα και για να μην εχεις αποριες οταν κατι δεν παει καλα με το ενυδρειο σου

douran_p
08-04-11, 20:57
κανε μια μεγαλη αλλαγη μετα απο κανα δυο μερες και μετα αν δεν κατσει κανε και αλλες μικροτερες μερα παρα μερα.....

και γω ετσι την εβαλα την αμμο αλλα εβγαλα ολα τα ψαρια στον κουβα που κανω αλλαγες νερου βεβαια ενα κορυντορας δεν πιανοταν με τιποτα και το αφησα μεσα....... και με μια αυτοσχεδια σεσουλα εβαλα ποταμιασια αμμο την οποια επλυνα για ωρες κυριολεκτικα πανω απο 10 φορες

μην αγχωνεσαι αργα η γρηγορα θα κατσει..........