PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΨΑΡΙΩΝ. ΣΩΣΤΟΣ Ή ΛΑΘΟΣ


gdimit
07-04-11, 10:33
Καλημέρα σε όλους.
Σκέφτομαι να φτιάξεω το δευτερο μου ενυδρείο το οποίο λέω να ειναι 113χ28χ46 =145lt (οι διαστάσεις ειναι αυτές γιατί θέλω να το προσαρμόσω σε μια θέση με αυτό το άνοιμα) έχω και ένα εξωτερικό φίλτρο ehheim2213 και ένα θερμοστάτη 150w. Μέσα σκέφτομαι να βαλω 3-4 έυκολα φυτα και καμιά πέτρα. Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής: Μπορώ να βάλω μέσα 6πλάτυ, 3guppy, 2gurammy, 2 αγγελοψαρα και έναν silver shark? αν όχι σε πόσα λτ μπορούν να μπούν αυτά τα ψάρια?

Plakas
07-04-11, 10:53
Καλημέρα φίλε. Το σίγουρο είναι οτι ο Σιλβερ Σαρκ δεν κάνει για 145λίτρα.....για τα άλλα θα σου πουν οι ειδικοι!

QS-Plan
07-04-11, 10:54
επίσης, το ύψος του ενυδρείου δεν θα είναι κατάλληλο και για τα αγγελόψαρα...

eimaste aR21rwstoi
07-04-11, 11:55
Καλημέρα σε όλους.
Σκέφτομαι να φτιάξεω το δευτερο μου ενυδρείο το οποίο λέω να ειναι 113χ28χ46 =145lt (οι διαστάσεις ειναι αυτές γιατί θέλω να το προσαρμόσω σε μια θέση με αυτό το άνοιμα) έχω και ένα εξωτερικό φίλτρο ehheim2213 και ένα θερμοστάτη 150w. Μέσα σκέφτομαι να βαλω 3-4 έυκολα φυτα και καμιά πέτρα. Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής: Μπορώ να βάλω μέσα 6πλάτυ, 3guppy, 2gurammy, 2 αγγελοψαρα και έναν silver shark? αν όχι σε πόσα λτ μπορούν να μπούν αυτά τα ψάρια?

Τα διάφορα είδη των Platys μπορούμε να τα διατηρήσουμε σε μικρά ενυδρεία μόνα ή και με άλλα είδη σε μεγάλα κοινωνικά ενυδρεία. Τα αρσενικά γίνονται συνήθως 3,5 cm και τα θηλυκά μέχρι 6 cm. Το νερό μπορεί να έχει σκληρότητα 12 - 25 °dGH, pH 7,0 - 8,2 και θερμοκρασία 20 - 25 °C

τα γκαπι Μπορούν να κρατηθούν σε νερό με ΡΗ 5,5 μέχρι 8,5 και σκληρότητα μεταξύ 5 και 25 °dGH

το γκουραμι χρειαζεται μαλακο και οξινο νερο αν και σε κανονικο νερο πε χα 7 dGH6-10 δεν εχει προβληματα και μπορει να ζευγαρωσει

το σκαλαρι τωρα Αυτές οι όμορφες κιχλίδες ζουν στον ποταμό Orinoco, στην περιοχή που συναντιούνται οι τρεις χώρες Κολομβία - Βραζιλία - Βενεζουέλα και κατοικούν σε βάθος μέχρι 10 μέτρα, σε περιοχές με ήσυχα νερά με πολύ χαμηλή σκληρότητα (περί τον 1 βαθμό dGH) και όξινα με pH 4.5 μέχρι pH 6.

οι πληροφοριες ειναι απο το http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/pterophyllum_altum.htm

στα εγραψα για να κανω και εγω ενα refresh γνωσεων

οποτε μπορεις να καταλαβεις αν σου ταιριαζουν η οχι;)

Plakas
07-04-11, 12:41
Με λίγα λόγια...όχι καρχαριάκι, όχι αγγέλους!

Μεγάλωσε τις ομάδες των άλλων τριών ειδών και κράτα ουδέτερο ph.

Kiss Gurammis μην βάλεις....χθες πέτυχα στο πετ σιοπ ένα που ξεπερνουσε ΑΝΕΤΑ τα 25εκ!!!! :-?

Τώρα για το πόσα λίτρα θέλουν τα ψάρια αυτά.....ο Σιλβερ Σαρκ ξεπερνά κατά πολύ τα 30 εκ. και είναι ψάρι πολυ δραστήριο.....κάνει ΜΟΝΟ για τα μεγαλύτερα ενυδρεία!

Οι αγγέλοι όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω θέλουν βάθος λόγω του σχήματος τους.....όχι απαραίτητα παραπολλα λίτρα....σε 200ρι ενυδρειο νομίζω γίνεται....ακόμα και 180 αν έχει το ύψος.

Υ.Γ: Τα 113εκ μήκος είναι καλά...ΑΛΛΑ τα 28εκ. πλάτος δυστυχώς περιορίζουν τις επιλογές στα μικρότερα ψάρια!

delta66
07-04-11, 14:34
Οι αγγέλοι όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω θέλουν βάθος λόγω του σχήματος τους.....όχι απαραίτητα παραπολλα λίτρα....σε 200ρι ενυδρειο νομίζω γίνεται....ακόμα και 180 αν έχει το ύψος.
Θεωρησε τα αγγελοψαρα ιδια στις απαιτησεις με τους δισκους.
Σε 200 αν βαλεις κοπαδι σκαλαρια ή δισκους θα γινεται πιθανοτητα πολεμος και δεν θα υπαρχει και κανενα χαρακωμα για να κρυβεται ο χαμενος.
Θα θελεις καθε 1-2 μερες αλλαγη αν βαλεις σωστο αριθμο ατομων και ταιζεις σωστα.
Απο φιλτρανση μη σκεφτεσαι φιλτρακια του λιτρου.
Θες ντουλαπες φιλτρα.

ΥΓ μιλαμε για ενηλικα, οχι μικρα που πουλανε τα σοπ

harris samos
07-04-11, 17:33
Τα διάφορα είδη των Platys μπορούμε να τα διατηρήσουμε σε μικρά ενυδρεία μόνα ή και με άλλα είδη σε μεγάλα κοινωνικά ενυδρεία. Τα αρσενικά γίνονται συνήθως 3,5 cm και τα θηλυκά μέχρι 6 cm. Το νερό μπορεί να έχει σκληρότητα 12 - 25 °dGH, pH 7,0 - 8,2 και θερμοκρασία 20 - 25 °C

τα γκαπι Μπορούν να κρατηθούν σε νερό με ΡΗ 5,5 μέχρι 8,5 και σκληρότητα μεταξύ 5 και 25 °dGH

το γκουραμι χρειαζεται μαλακο και οξινο νερο αν και σε κανονικο νερο πε χα 7 dGH6-10 δεν εχει προβληματα και μπορει να ζευγαρωσει

το σκαλαρι τωρα Αυτές οι όμορφες κιχλίδες ζουν στον ποταμό Orinoco, στην περιοχή που συναντιούνται οι τρεις χώρες Κολομβία - Βραζιλία - Βενεζουέλα και κατοικούν σε βάθος μέχρι 10 μέτρα, σε περιοχές με ήσυχα νερά με πολύ χαμηλή σκληρότητα (περί τον 1 βαθμό dGH) και όξινα με pH 4.5 μέχρι pH 6.

οι πληροφοριες ειναι απο το http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/pterophyllum_altum.htm

στα εγραψα για να κανω και εγω ενα refresh γνωσεων

οποτε μπορεις να καταλαβεις αν σου ταιριαζουν η οχι;) γκαπακια δε θα κραταγα ποτε σε ph κατω του 7
γκουραμι με τιποτα σε αυτα τα λιτρα
ουτε αγγελους

βασικα εχεις να διαλεξεις ψαρια απο 3 διαφορετικα μερη αμαζονιο κεντρικη αμερικη και ασια -+9-+9-+9 οσο μεγαλο και να ειναι το ενυδρειο δε πανε μαζι

delta66
07-04-11, 18:45
Το ενυδρειο ειναι καλο για μικρα κινητκα κοπαδοψαρα πχ ροδοστομους αλλα ειναι δυσκολα ψαρια και θελουν πολυ μαλακο νερο.
Εναλλακτικα και οι αρλεκινοι ειναι πολυ ωραιο και κινητικο κοπαδι και μπορουν να πανε καλα αν βαλουμε τυρφη στο φιλτρο και φερουμε λιγο κατω απο το 7 το πεχα.

Μια περιπτωση ειναι ενα ζευγαρι νανοκιχλιδες, λιγα κορυ και ενα καλο κοπαδι τετρας.