PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεο ενυδρειο


dpan
03-10-03, 14:31
Επειδη παιδευτικα πολυ με το πρωτο ενυδρειο μου μεχρι να στρωση
και να αρχισει να παιρνη τα πανω του 8ελω να σιγουρευτω για τα παρακατω.Ετοιμαζω ενα δευτερο(60 λιτρα)
Αγορασα ενα φιλτρο εσωτερικο της Hydor που εχει μεσα μονο μπλε σφουγγαρι.Εαν παρω απο το φιλτρο του παλιου ενυδρειου τρια κεραμικα μακαρονακια και τα βαλω μεσα στο σφουγγαρι του Hydor
και παραλληλα μεταφερω νερο απο το παλιο ενυδρειο στο καινουργιο 8α μπορεσουν να αναπυχ8ουν βακτηριδια ετσι δεν ειναι?
Ποσο νερο να μεταφερω στο καινουργιο?

koulio
03-10-03, 14:49
το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις το καινουργιο φιλτρο να δουλεψει καμια 10 αρια μερες στο παλιο ενυδρειο. και θα εχεις full βακτηριδια. :wink: :wink: :wink: :wink:

Takis
03-10-03, 15:08
Το πιο καλό είναι να ξεπλύνεις κάποια υλικά από το παλιό φίλτρο μέσα στο νερό του νέου, αλλά με αυτό εννοώ να γίνει το νερό καφέ. Η πολλή "βρώμα" θα κάνει την δουλειά... :wink:

dpan
03-10-03, 16:08
Να βαλω το καινουργιο φιλτρο στο παλιο ενυδρειο για 10 ημερες δεν γινετε γιατι 8α εχω απωλιες.
Θελω στο καινουργιο ενυδρειο να μεταφερω αμεσα ενα μονομαχο που αγορασα προσφατα ο οποιος οχι μονο κυνηγα την μονομαχινα που εχω και της εχει φαει λιγο(ευτυχως) την ουρα αλλα αμα μπορουσε 8α ετρωγε και εμενα. :roll:

vagos1
03-10-03, 17:51
ΒΑΛΕ ΥΛΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΣΤΟ ΝΕΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΑΛΗΣ ΡΙΧΤΩ ΣΤΟ ΝΕΟ.

mikenuke
03-10-03, 19:02
Κουτι μου εκατσε η ερωτηση και οι απαντησεις!

Σημερα ελεγα να βαλω νερο και σε λειτουργια το νεο μου ενυδρειο, και σκεφτομουνα να βαλω το νερο απο το ενυδρειο στο οποιο εχω σε καραντινα ενα μολυ, να βαλω και το φιλτρο που δουλευει σε αυτο(με ανθρακα) και να προσθεσω στο υπολοιπο, νερο φρεσκο για να συμπληρωθει το υπολοιπο του νεου ενυδρειου.

Και απο οτι βλεπω ειναι μια απο τις σωστες διαδικασιες. Αμα ειναι θα ξεπλυνω και το σφουγγαρι απο το φιλτρο του μεγαλου μου ενυδρειου μεσα στο νερο αυτο για να αναμειχθει με το φρεσκο και ειμαι Jet!

dpan
07-10-03, 16:29
Ειναι δυνατον να εχει ανεβει η αμμωνια στο full μεσα σε 24 ωρες?
Εβαλα στο καινουργιο ενυδρειο 6 λιτρα νερο απο το παλιο ενυδρειο
και 6 λιτρα καινουργιο.Εβαλα και μερικα κεραμικα μακαρονακια μεσα στο φλιτρο.Αυτα εγιναν Κυριακη πρωι.Μετραω χ8ες το απογευμα με τεστ της AC για αμμωνια και ειχα αμμωνια στο full.
Αλλαξα ολο το νερο.
Το νερο απο το παλαιοτερο ενυδρειο που το μετρησα η αμμωνια ηταν 0

salcon
07-10-03, 19:28
Τελικα ποσα λιτρα ειναι?60 ή 12

1)Εβαλες πολυ λιγο νερο απο το παλιο.Το περισσοτερο νερο θα ειναι απο το παλιο(το 1/3,ας ειναι καινουριο)

2)Ξεπλυνες το παλιο σφουγγαρι που σου ειπε ο Τακης πιο πανω μεσα στο καινουριο?
Αν οχι καντο.

Cpagr
07-10-03, 19:41
Τι ψαρια και ποσα εχεις μεσα και αν εχεις πως και τι ταιζεις?

Giorgos
07-10-03, 21:25
Οι στήλες νερού από μόνες τους δεν μεταφέρουν σημαντικό αριθμό βακτηριδίων. Οπότε χρησιμοποιώντας νερό από ήδη "στρωμένο" ενυδρείο (όσο κι αν είναι αυτό) δεν είναι αρκετό για να βοηθήσει σημαντικά στο "στρώσιμο".

Μεταφέροντας υλικά φίλτρου (όπως είπε ο Τάκης) και χαλίκι από ήδη "στρωμένο" ενυδρείο είναι οι καλύτερες κινήσεις που μπορείς να κάνεις... αυτά και να μην υπερφορτώσεις το ενυδρείο σου κατευθείαν με πολλά ψάρια.

stefanos.f
07-10-03, 23:38
Για να μην εχει ασχημες επιπτωσεις η αμμωνια στα ψαρια σου, αν θες, βρες και αγορασε ενα μπουκαλι Ammo Lock 2 της Aquariumpharm και ενα μπουκαλι επιταχυντη ή βακτηριδια αν προτιμας τα οποια επισης θα βοηθησουν στο ταχυτερο δυνατο στρωσιμο του ενυδρειου! Εγω θα προτιμουσα και παλι καποιο απο τα προιοντα της ιδιας εταιριας :wink:

chris
07-10-03, 23:47
κατά τη γνώμη μου μη χρησιμοποιήσεις ammo lock.SRESS ZYME ναι είναι επιταχυντής βακτυριδίων.Μόνο 3 κεραμικά γιατί;
Φαντάζομαι ότι το φιλτράκι σου είναι πολύ μικρό.Αν ναι πάρε άλλο ένα.Όσο νερό και να βάλεις απο το παλιό ποτέ δε θα είσαι σίγουρος.Όσοι σου είπαν να δουλεψεις το καινούργιο φίλτρο στο παλιο ενυδρείο έχουν δίκιο.Μόνο η μεταφορά νερού δεν φτάνει.Η άνοδος αμμωνίας δεν μου προκαλεί εντύπωση.Έχει αρχίσει ο κύκλος του αζώτου απο την αρχή.

dpan
08-10-03, 18:31
Καταρχην ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.
Το Ενυδρειο ειναι 60 λιτρα αλλα εγω εβαλα μονον 6 λιτρα απο το παλιο ενυδρειο και 6 καινουργιο γιατι δεν η8ελα να χαλασω τις συνθηκες του νερου στο παλιο και δημιουργηθη προβλημα στα φυτα και τα ψαρια που εχω.Σκοπευα να το σημπληρωσω με νερο οταν 8α εχει στρωση το φιλτρο.
Μονο ενα ψαρι(Μονομαχος) υπαρχει μεσα στο ενυδρειο και επιτηδες δεν τον ταισα την ημερα εκεινη.
Το σφουγγαρι του παλιου ενυδρειου το ξεπλυνα μεσα στο καινουργιο και επισης το ιδιο εκανα και με τον υαλοβαμβακα.
Του εριξα και STRESS ZYME επισης.
Αυτο που εκανα τελικα επειδη δεν θελω να πα8ει κατι ο μονομαχος μου ειναι να τον βαλω σε μια γυαλα που εχω και εβαλα το καινουργιο φιλτρο να δουλεψει στο παλιο ενυδρειο.
Καθε τρεις ημερες θα αλλαζω το νερο στην γυαλα.Ελπιζω να ειμαι σωστος

Cpagr
08-10-03, 21:22
Και ολη η αμμωνια απο που ηρθε ?? σε 24ωρες χωρις ταισμα σε 60λιτρα :?: :?: Απο εναν μονομαχο λιγο υπερβολικο δεν ειναι?

dpan
09-10-03, 10:09
Για αυτο ρωτησα και εγω.Μην μου πει κανεις οτι εχει κατι το test που μετραω την αμμωνια γιατι ειναι ολοκαινουργιο απο την μια και απο την αλλη με το ιδιο test κανω μετρηση στο παλιο ενυδρειο και δεν δειχνη αμμωνια.

lasal
09-10-03, 10:29
Μετά απο 48 ώρες τι ένδειξη είχες στην αμμωνία?
Μήπως η πρώτη μέτρηση <<για κάποιον λόγο>> ήταν λάθος?

pokou
09-10-03, 12:25
Τελικα πόσο νερό έχεις μέσα? 12 λτ?

Έχεις ψαρι μέσα ή το έβγαλες??

Αν έβγαλες το ψαρι μην περιμένεις να στρώσει το ενυδρείο σου.

Υ.Γ:
Γέμισε το ενυδρείο νερο.
Βάλε μέσα το ψάρι
Κάνε υπομονή.
Ο μονομαχος σου δεν θα πάθει τίποτα .

mikenuke
09-10-03, 13:01
Eγω παντως υστερα απο 4 ημερες ειχα
0 αμμωνια
0.3 ΝΟ2
12.5 ΝΟ3

Καλα ειμαι, σωστα? ποτε να κανω αλλαγη νερου και ποσο τις εκατο?
90 λιτρα ειναι ο ογκος. Και εχω ενα ψαρακι μεσα.

dpan
09-10-03, 15:40
ΟΚ Την Κυριακη που 8α κανω αλλαγη στο νερο του παλιου οσο νερο βγαλω 8α το μεταφερω στο καινουργιο και 8α βαλω και το φιλτρο μεσα και τον μονομαχο.8α σας πω νεοτερα.
Ευχαριστω και παλι
Δ

mikenuke
12-10-03, 11:07
Eγω παντως υστερα απο 4 ημερες ειχα
Καλα ειμαι, σωστα? ποτε να κανω αλλαγη νερου και ποσο τις εκατο?
90 λιτρα ειναι ο ογκος. Και εχω ενα ψαρακι μεσα.

Δε μου απαντησατε ακομα... για πειτε?

tasos
12-10-03, 14:18
Δεν χρειάζεσαι απαραίτητα τώρα,άσε να ολοκληρωθεί τελείως ο κύκλος-άλλωστε και τα 12,5 νιτρικά δεν είναι και του θανάτου για το μόλλυ!Οι αλλαγές νερου θα εξαρτηθούν από την ποσότητα των νιτρικών που έχεις και που θέλεις να έχεις 8) .Κάνε μια καλή αλλαγή νερου σε καμια βδομάδα (50 %) καθώς τα 12,5 νιτρικά προήλθαν απο το σφουγγάρι που ξέπλυνες μέσα.Ένα μόλλυ σε 90 λίτρα πόση αμμωνιά να βγάλει :wink:

dpan
14-10-03, 09:44
Τελικα την Κυριακη μετεφερα νερο απο το παλιο ενυδρειο στο καινουργιο και εβαλα και το φιλτρο.Ξεπλυνα και το σφουγγαρι του παλιου φιλτρου και εριξα και Stress Zyme.Μετεφερα επισης και τον Μονομαχο.Σημερα το πρωι που μετρησα αμμωνια ειχα 0.
Σε περιπτωση που ανεβαση αμμωνια να κανω καμια μικρη αλλαγη νερου?
Δ