PDA

Επιστροφή στο Forum : η δευτερη λιμνουλα μου!


apostolis veroia
06-04-11, 10:11
καλημερα! μετα απο την πρωτη λιμνη και μετα απο αυτα που βλεπω, διαβαζω και παθενω:D πηρα την αποφαση να κανω κομα μια!
ειναι 2,50 x 2,00 με 85 εκ βαθος δηλαδη περιπου 4500 λιτρα.
η αντλια ειναι 5000 λιτρα την ωρα και το φιλτρο εχει μονο βιομπαλες, πουροπετρα και αυτο που ειναι σε μεγαλυτερη ποσοτιτα ειναι λαβα!!!
η κατασκευη της ειναι απο ξυλο, liner, γεοφυσμα και αμμο. με την αμμο εκανα την θεσεις που τοποθετισα τις γλαστρες.
απο φυτα εβαλα μονο 6 μεγαλες γλαστρες νουφαρα και μια ποτεδερια αν τη λεω σωστα:D εχει περιπου 30 χρυσοψαρα και 6 κοι.
το ποιο καλο σε ολη την ιστορια ειναι οτι εχει μονο 3 με 4 ωρες την ημερα ηλιο και αυτες μονο πρωι!
οι πρωτες φωτογραφιες της λιμνης

tepe
06-04-11, 10:21
καλοριζικη

johnyfy
06-04-11, 11:36
ωραιος;););)

lucy
06-04-11, 11:48
Να τα μας! Αρχίσαμε! ... τις "επεκτάσεις"!

Πολύ καλή ιδέα! Κι αν δεν σε βολέψει η θέση που την έχεις την αδειάζεις και την μεταφέρεις αλλού :D:D:D

Καλορίζικη και πολυάνθιστη!!!

... και στα δικά μου (πες πες που θα πάει κάπου θα φτιάξω κι εγώ μια)

apostolis veroia
07-04-11, 17:40
ευχαριστω παιδια

drak7family
07-04-11, 19:37
πολυ καλη ιδεα κανει και για μπαλκονι?
σε μικροτερο μεγεθος βεβαια:D:D:D
υ.γ. στραβολαιμιασα!!!!!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

GIORGOSKARA
07-04-11, 20:46
ωραιος ο Αποστολης,κανε παρτερια απο γυρω η βαλε ζαρτινιερες και φυτεψε εξωτερικα φυτα κηπου.

in the pond
08-04-11, 07:47
καλημερα! μετα απο την πρωτη λιμνη και μετα απο αυτα που βλεπω, διαβαζω και παθενω:D πηρα την αποφαση να κανω κομα μια!
ειναι 2,50 x 2,00 με 85 εκ βαθος δηλαδη περιπου 4500 λιτρα.
η αντλια ειναι 5000 λιτρα την ωρα και το φιλτρο εχει μονο βιομπαλες, πουροπετρα και αυτο που ειναι σε μεγαλυτερη ποσοτιτα ειναι λαβα!!!
η κατασκευη της ειναι απο ξυλο, liner, γεοφυσμα και αμμο. με την αμμο εκανα την θεσεις που τοποθετισα τις γλαστρες.
απο φυτα εβαλα μονο 6 μεγαλες γλαστρες νουφαρα και μια ποτεδερια αν τη λεω σωστα:D εχει περιπου 30 χρυσοψαρα και 6 κοι.
το ποιο καλο σε ολη την ιστορια ειναι οτι εχει μονο 3 με 4 ωρες την ημερα ηλιο και αυτες μονο πρωι!
οι πρωτες φωτογραφιες της λιμνης

Πολύ καλή κίνηση Αποστόλη,;)
Αυτού του είδους (κινητές δεξαμενές) έστω και ξύλινες είναι πολύ διαδεδομένες στο εξωτερικό.

Όπως και να' χει, θα ήθελα να πω δυο πραγματάκια που με προβληματίζουν:

1. Έχεις βάλει πολύ περισσότερα ψάρια απ' ότι μπορεί να "σηκώσει" το συγκεκριμένο κύκλωμα. Κανονικά, μόνο 4 nishikigoi θα έπτεπε να βάλεις και αυτό γιατί δεν έχεις μεγάλο "διάδρομο" κίνησης/επιτάχυνσης των ψαριών. Υπό προϋποθέσεις, λίγα nishikigoi σε ένα τέτοιο κύκλωμα ζουν κανονικότατα και φτάνουν σε αξιοζήλευτα μεγέθη. Πολύ φοβάμαι ότι ο υπερπληθυσμός θα επηρεάσει κατά πολύ αυτήν την εξέλιξη.

2. Με τα δεδομένα που παρουσιάζεις, δεν έχεις καθόλου μηχανικό φιλτράρισμα. Όταν αργότερα συμπληρώσεις και με φυτά, αυτό θα δημιουργήσει μακροπρόθεσμα πολλά προβλήματα. Θα έπρεπε να χρησιμοποιούσες αρκετά κιλά βιολογικού υλικού με μεγάλη επιφάνεια εποικισμού.

apostolis veroia
08-04-11, 07:54
καλα λες για τις φωτογραφιες:( δε προσεξα οτι ειναι αναποδα:D:D:D:D
οσο για τα παρτερια διπλα στι λιμνη καλα ειναι αλλα σκεφτομαι να βαλω μονο ενα αναρριχωμενο γιασεμι, αφου πρωτα κανω μια σκεπη με καλαμια.
για παλκονι δε ξερω αν γινεται:confused: ισως μια ποιο μικρη να ηταν οτι πρεπει;)

kwstas_original
08-04-11, 09:16
Αν εχεις κανενα γκαραζ η καμια ισογεια αποθηκη και τραβηξεις το χειμωνα μεσα τη λιμνουλα ξερεις τι μπορεις να κανεις....?:rolleyes:
:D
Πιστευω πως αν κρατησεις ολα αυτα τα ψαρια θα πρεπει να αυξησεις την φιλτρανση κατα πολυ...
Αληθεια τι ειναι η ''πουροπετρα''...?Ελαφροπετρα εννοεις??:confused:

Ωραια φαση και με φυτα θα γινει ακομη καλητερη!;)

in the pond
08-04-11, 10:13
Πιστευω πως αν κρατησεις ολα αυτα τα ψαρια θα πρεπει να αυξησεις την φιλτρανση κατα πολυ...

...καθώς και την κυκλοφορία σου, καθότι πιο σημαντικό.

Με την οξυγόνωση τί κάνεις?

apostolis veroia
08-04-11, 10:28
βασιλη εχεις απολυτο δικαιο! εχω πολλα ψαρια μεσα! ως τωρα τα πανε πολυ καλα! εχω διαπιστωσει οτι η λαβα κανει πολυ καλη δουλεια και το επομενο βημα ειναι να κανω ενα φυλτρο μονο με λαβα αλλα και η πουροπετρα δε τα παει ασχημα!
η πουροπετρα ειναι πετρα γεματη πορους, σαν ενα θαλασσιο σφουγγαρι, σκληρη αλλα συναμα διασπατε και ευκολα! η πολη της ναουσας ειναι χτυσμενη πανω σε πουροπετρες!
το καλο με αυτη τη λιμνη ειναι οτι βρισκεται σε σκια! και επισης μπορω να κανω συχνες αλλαγες του νερου! το νερο της ειναι οτι καλυτερο για τα λουλουδια μου!

in the pond
08-04-11, 11:16
βασιλη εχεις απολυτο δικαιο! εχω πολλα ψαρια μεσα! ως τωρα τα πανε πολυ καλα!
Αποστόλη μου, τα nishikigoi σου δεν πάνε και τόσο καλά!;) Αυτό το έχω δει με τα μάτια μου να εξελίσσεται μπροστά μου. Ψάρια που είχα αγοράσει πέρυσι την Άνοιξη κάπου 10εκ. σήμερα φτάνουν αισίως τα 40εκ. με σωστές συνθήκες. Στη μικρότερη μου δεξαμενή, η ανάπτυξη τους αν και φαίνεται τρομερή κατά τον πρώτο καιρό είναι πολύ μικρότερη από όσο βλέπω σήμερα. Νishikigoi τα οποία φαίνονται να είναι πολύ δραστήρια με απότομες κινήσεις, συνήθως αυτό υποδηλώνει ότι ζουν σε συνθήκες στρες, είτε από την έλλειψη οξυγόνου (περισσότερες και γρηγορότερες κινήσεις για να "αντλήσουν" από τα βράγχια τους περισσότερη οξυγόνο.), είτε από τις μη κατάλληλες συνθήκες με κυριότερη αιτία την ποιότητα του νερού. Αν και δεν έχω κάμερα καλής ποιότητας, εντούτοις θα προσπαθήσω (δεν ξέρω αν τα καταφέρω) να ανεβάσω ένα μικρού μίκους βίντεο με την συμπεριφορά των δικών μου ψαριών, τώρα που έπιασαν οι ζέστες και ξεθάρρεψαν.

...εχω διαπιστωσει οτι η λαβα κανει πολυ καλη δουλεια και το επομενο βημα ειναι να κανω ενα φυλτρο μονο με λαβα αλλα και η πουροπετρα δε τα παει ασχημα!
η πουροπετρα ειναι πετρα γεματη πορους, σαν ενα θαλασσιο σφουγγαρι, σκληρη αλλα συναμα διασπατε και ευκολα! η πολη της ναουσας ειναι χτυσμενη πανω σε πουροπετρες!
Τα nishikigoi θέλουν καθαρή επιφάνεια βιολογικού υλικού, γιατί παράγουν πάρα μα πάρα πολλές ακαθαρσίες. Η λάβα που έβαλες, πολύ απλά θα σου δουλέψει σωστά και κάποιο πολύ στενό χρονικό διάστημα. Εν τω μεταξύ, όλοι οι πόροι θα γεμίσουν ακαθαρσίες και αυτό δεν είναι ότι καλύτερο από την άποψη του μηχανικού φιλτραρίσματος.

...το καλο με αυτη τη λιμνη ειναι οτι βρισκεται σε σκια! και επισης μπορω να κανω συχνες αλλαγες του νερου! το νερο της ειναι οτι καλυτερο για τα λουλουδια μου!
Αυτό είναι καλό.;)

apostolis veroia
08-04-11, 11:57
βασιλη τα ψαρια δεν εχουν ακομα στρες. ανεβενουν στην επιφανεια μονο για να φανε, κολυμπαν με αργες κινησεις και οχι ολη την ωρα. τα μονα ψαρια που κολυμπαν γρηγορα ειναι αυτα που κινηγανε μαλλον για ζευγαρομα:confused:
το φιλτρο ως τωρα κανει καλη δουλεια το ελενχω συχνα και ειναι πολυ ευκολο στον καθαρισμο του! αυτο που μου κανει εντιπωση ειναι οτι την πρωτη μερα το νερο θολωσε αλλα στη συνεχεια καθε μερα ολο και καθαριζε! μεχρει που εφτασε σε ενα επιπεδο οπως τη πρωτη μερα που την γεμισα:confused: η λαβα περα απο τους πορους της, προσφερει και τιποτα αλο στο νερο:confused:

in the pond
08-04-11, 12:28
...η λαβα περα απο τους πορους της, προσφερει και τιποτα αλο στο νερο:confused:

Όπως σου είπα, για κάποιο μικρό διάστημα θα σου λειτουργεί και ως μηχανικό φίλτρο. Όταν όμως αυξηθούν οι ακαθαρσίες, θα σου γυρίσει μπούμερανκ.

apostolis veroia
08-04-11, 17:24
Όπως σου είπα, για κάποιο μικρό διάστημα θα σου λειτουργεί και ως μηχανικό φίλτρο. Όταν όμως αυξηθούν οι ακαθαρσίες, θα σου γυρίσει μπούμερανκ.
μα θα το καθαριζω:confused:

in the pond
08-04-11, 17:34
μα θα το καθαριζω:confused:

Μπααα....μπελάδες γυρεύεις!:p
3 bakki showers έχω στην μικρή μου δεξαμενούλα και βαριέμαι να τα καθαρίσω...:D:D:D

apostolis veroia
08-04-11, 18:51
Μπααα....μπελάδες γυρεύεις!:p
3 bakki showers έχω στην μικρή μου δεξαμενούλα και βαριέμαι να τα καθαρίσω...:D:D:D

τι ειναι αυτο:confused:

Plakas
08-04-11, 20:35
http://www.a4koi.com/drygoods.php

in the pond
08-04-11, 21:38
http://www.a4koi.com/drygoods.php

Υπάρχει κάτι και εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41593&highlight=bakki)

apostolis veroia
08-04-11, 23:20
ευχαριστω παιδια!

apostolis veroia
29-04-11, 21:13
παλυ εδω:D:D:D:D εκανα ενα μεγαλυτερο φιλτρο! εχει λαβα και παρα παρα παρα πολυ χαλικακι ψιλο απο τη θαλασσα και τα χορισματα του ειναι απο βραχο της θαλασσας με πορους. το εχω και δουλευει 4 μερες και παει παρα πολυ καλα:D οπως θα δειτε στη φωτο εχει 2 μετρα μικος. το εχω κανει ετσι για να μιαζει σαν ριακι. τωρα περιμενω να βγουν στα ποταμια ενα ειδος φυτου που μιαζει σαν καλαμι χωρις κορμο:D:D:D δε ξερω πως το λενε :D αυτο εχει πολυ μαλακο ριζωμα και μενει κοντο :D ( βρε λουσι αν ξερεις πως το λενε.......) αυτο θα το φυτεψω στο χαλικι :smt018 χωμα γιατι θα τρεφετε με τις βρομιες των ψαριων! ειναι καλη ειδεα:rolleyes::confused:

lucy
30-04-11, 07:48
Απόστολε αν δε δω φωτογραφία ... και φυσικά πάλι αν το γνωρίζω.
Έχω ένα φυτό που είναι μαλακό και κοντό αλλά δεν γνωρίζω το όνομά του, αλλά είναι αυτό που έχεις;
... μπα το δικό μου δεν παγώνει το χειμώνα! Εσύ λες περιμένεις να βγει!

όταν βγει βγάλε φωτογραφία μήπως και το αναγνωρίσουμε!

apostolis veroia
30-04-11, 08:13
asxeto me to thema:D loysi poy xathikes;;;; pote tha erthis;

lucy
02-05-11, 08:18
Η ψυχούλα μου το ξέρει πόσο θέλω να πάρω τους δρόμους, αλλά τα παράπονά σου στη Μέρκελ. Τρεις φορές αναγκάστηκα να πάω Αλεξανδρούπολη μέσα στις γιορτές και μου κόστισε 100 € το ταξίδι. Αν τα είχα αυτά τα λεφτά θα πλήρωνα κάτι ακόμα που με "στοιχειώνει" για να απαλαγώ. Που να τολμήσω να βγω βόλτα! Έτσι όπως γίναμε σε λίγο θα κυνηγάω 5λεπτο στην κατηφόρα!

apostolis veroia
05-05-11, 11:48
εκανα και μια σκεπουλα με καλαμια

in the pond
05-05-11, 11:55
εκανα και μια σκεπουλα με καλαμια

Βλέπω κάνεις πρόοδο...:D Το καλό που σε θέλω είναι να μην τοποθετήσεις και κανένα βούδα....:p

Η αλήθεια όσο ακαλέσθητη και αν είναι η σκέπη, σε προφυλάσσει από:
1. φυσικές καταστροφές όπως χιόνι και χαλάζι
2. Βρίσκεσαι πάντα υπό σκιά δίνοντας σου την ευκαιρία να βλέπεις ολοκάθαρα τα ψάρια σου
3. Η άλγη, αιωρούμενη και τριχοειδής θα είναι πολύ περιορισμένης έκτασης. Βασικά θα αναπτύσσεται τόση ποσότητα όση θα τσιμπολογούν τα ψάρια σου...

apostolis veroia
05-05-11, 13:34
ειναι ακαλεσθητη η σκεπη μου:smt076; εμενα μου αρεσει! πλακα κανω:D γουστα ειναι αυτα:rolleyes: εβαλα καλαμια γιατι θα ειναι ποιο ευκολο να δεθει ενα γιασεμι που θα βαλω σε λιγο καιρο:rolleyes: θελω να προχωρησει σε ολη τη σκεπη

in the pond
05-05-11, 13:38
ειναι ακαλεσθητη η σκεπη μου:smt076; εμενα μου αρεσει! πλακα κανω:D γουστα ειναι αυτα:rolleyes: εβαλα καλαμια γιατι θα ειναι ποιο ευκολο να δεθει ενα γιασεμι που θα βαλω σε λιγο καιρο:rolleyes: θελω να προχωρησει σε ολη τη σκεπη

Όχι, ούτε για μένα είναι ακαλαίσθητη, αν σκεφτεί κανείς πρώτα την ασφάλεια και εικόνα των ψαριών του αφίνοντας σε δεύτερη μοίρα την ατυχή πολλές φορές θέση μιας πέργολας πάνω από τη δεξαμενή του.;) Γιατί όχι λοιπόν?

apostolis veroia
10-05-11, 20:57
μεσα στο φιλτρο-στερνα :D:D:D:D:D (τι ονοματα χρησιμοποιω) :D:D:D:D εβαλα το καλαμι που μου εστειλε περιση η λουση! ευγαλε κατι ματια! θα βγαλη και αλλα φυλλα; πως λεγετε;
εχω και μια φωτο με ενα αναριχομενο, το βρηκα στο ποταμι (αλιακμονας) ξερει κανεις τι ειναι; ειναι πανεμορφο! φυλλοβωλο με αυτα τα μικρα μοβ ανθοι! αν σπαεις το κλαδιτου βγαζει γαλα! κανει για τι λιμνη η γενικα για σπιτι; μου αρεσε παρα πολυ!!!

lucy
11-05-11, 14:00
Αυτό είναι κάποιο είδος Scirpus (http://www.google.gr/search?q=Scirpus&hl=el&rlz=1B3GGLL_elGR414GR414&prmd=ivns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=OnrKTZ3ON8jChAedrvioAg&ved=0CCMQsAQ&biw=1024&bih=564), το άλλο δεν το ξέρω.

maikl
11-05-11, 16:04
Αποστολη μπραβο!Βλεπω δεν χανεις το χρονο σου...:D
Αααα......υποψιν εισαι διπλα απο βουνο....(η τρελα κ.λ.π,κ.λ.π...:D)

douran_p
11-05-11, 19:52
δεν ειναι ασχημη!!!!!! οπως και να την δεις ειτε σου αρεσει ειτε οχι εχει αποψη!!!!! ωραιος φιλε......

σκεφτηκες να φτιαξεις γυρω της μια κατασκευη με καποιο υλικο και να βαλεις ζαρτινιερες με λουλουδια..... ειτε καθετα ειτε σε γωνια!!!!!

apostolis veroia
12-05-11, 16:37
ευχαριστω!!! παιδια αναγκαστικα και εκανα δευτερη λιμνη!! ειχα μεγαλο προβλημα με τα βατραχια η περιοχη μου ειναι ελοδης και ο μαικλ το ξερει πολυ καλα!!! παλια ηταν βαλτος! οτι φιλτρο και να εβαζες οσες αλλαγες στο νερο να κανεις την αλλη μερα το νερο ηταν καφε!!!! τα βατραχια ειναι σαν τις παπιες!!! ανακτεβουν το χωμα απο τις γλαστρες για να θαυτουν μεσα!!! με αποτελεσμα να μπουκονουν αντλιες και φιλτρα και τα φυτα να μην εχουν χωμα!!!! για να προφυλαξω τα φυτα μου και τα ψαρια μου εκανα αυτη την λιμνη οπου ειναι υπερυψωμενη. και πλεον η λιμνη μου εδω και πολες βδομαδες ειναι καθαρη και χαιρομαι τα ψαρια και τα φυτα μου!!! χωρις κανενα ιδιαιτερο φιλτρο.
-------------------------
δεν ειναι ασχημη!!!!!! οπως και να την δεις ειτε σου αρεσει ειτε οχι εχει αποψη!!!!! ωραιος φιλε......

σκεφτηκες να φτιαξεις γυρω της μια κατασκευη με καποιο υλικο και να βαλεις ζαρτινιερες με λουλουδια..... ειτε καθετα ειτε σε γωνια!!!!!
το εχω σκεφτη! με αυτον το τροπο βοιθας πολυ μια λιμνη απο ξυλο στη βαση της!!! η πιεση του νερου ειναι μεγαλη και με το καιρο εχεις φοβο να μη σου ανοιξη;) οτι ξυλο και να βαλεις οσο και χοντρο να ειναι δε παβει το νερο να κερδιζει οπως και φωτια ;) γιαυτο τα παρτερια βοιθουν παρα πολυ σε ολο αυτο το σκηνικο!!! οπως και να βαλεις μεγαλες πετρες γυρο απο τη λιμνη!!!
παντος την λατρψα!!! γιατι ειναι διπλα στο μπαλκονη μου και τι βλεπω απο ψηλα:D:D και απο την αλλη οσα παιδια ερχοντε πινω τον καφε μου ανετα χωρις φοβο μην παθου τιποτα!!! και το καλο ειναι οτι οτι μπενει μεσα στη λιμνη μπενει απο το δικο μου χερι:D:D:D
οσο για την μεγαλη λιμνη την εκανα κατι σαν πισινα-συντιβανη :D εγινε πολυ καλη!!!! αλλα τιγκα στη χημεια ειναι :D γιατι τα βατραχια καραδοκουν!!!!!!!!
εχω παρατηρησει οτι οσο και ομορφη να εχει γινει η μεγαλη δεξαμενη αυτη που ελκηει τον κοσμο ειναι η μικρη μου λιμνη!!!!!!!! γιατη η ζωη ειναι μεγαλο πραγμα!!!!!!!!!

in the pond
12-05-11, 19:30
...γιατι ειναι διπλα στο μπαλκονι μου και τι βλεπω απο ψηλα:D:D

Άλλο πράγμα αυτό που λες Αποστόλη...;)

apostolis veroia
12-05-11, 22:03
Άλλο πράγμα αυτό που λες Αποστόλη...;)
δε μου κανει καρδια να φυγω!

apostolis veroia
14-05-11, 11:25
να και αλλες φωτο απο τα ψαρακια μου; βιντεακι πως το ανεβαζεις:confused:

lucy
14-05-11, 11:40
Την πελτάτα δεν την πειράζουν έτσι; Την βλέπω καλά αλλά και μπλεγμένη ...κοτσίδες! :D

apostolis veroia
14-05-11, 12:13
Την πελτάτα δεν την πειράζουν έτσι; Την βλέπω καλά αλλά και μπλεγμένη ...κοτσίδες! :D
οχι καθολου!!!!! ισα-ισα που παιζουν μαζη της:D τους αρεσει να μπλεκοντε αναμεσα της!!! σημερα την ξεμπλεξα :D γιατι βλεπω οτι απο κατο ξεκινα ενα νεο φυλλο με ενα παρακλαδι! λες να ειναι το λουλουδι;

in the pond
14-05-11, 13:26
οχι καθολου!!!!! ισα-ισα που παιζουν μαζη της:D τους αρεσει να μπλεκοντε αναμεσα της!!! σημερα την ξεμπλεξα :D γιατι βλεπω οτι απο κατο ξεκινα ενα νεο φυλλο με ενα παρακλαδι! λες να ειναι το λουλουδι;

Aποστόλη, εκείνο το λευκό κόι το βλέπεις? Σε λιγάκι, τα φρέσκα φυλλαράκια θα τα κάνει μια χαψιά!;) ...και τα λουλουδάκια κριτς-κριτς τα κόβουνε κι αυτά, χωρίς να τα φάνε!

Δεν τα λέω για να σε απογοητεύσω, να σε προλάβω θέλω.:p

apostolis veroia
14-05-11, 16:32
και τι να το κανω; να το βγαλω απο τη λιμνη; μακαρι να μη τα κανει μια χαψια:D:D:D: εχθες τα εκανα μια δοκιμη! βρηκα ενα μεγαλο σκουλικι( εχουμε πολλα απο αυτα) το εκοψα κομματακια και τα εδοσα για μεζε το φαγαν σε χρονο ρεκορ:D

lucy
17-05-11, 09:14
... ξεκινα ενα νεο φυλλο με ενα παρακλαδι! λες να ειναι το λουλουδι;
Ναι από εκεί θα βγάλει το λουλούδι!

... το εκοψα κομματακια ...
μπα πανάθεμά σε μ' ανατρίχιασες!!! :D:D:D

apostolis veroia
18-05-11, 07:56
Ναι από εκεί θα βγάλει το λουλούδι!


μπα πανάθεμά σε μ' ανατρίχιασες!!! :D:D:D
αααααααααααααααα........ απο δω και περα θα το εχουν 2 φορες την ευδομαδα:D:D:D:D ξερεις ποσα σκουλικια τετια εχω;;;;;; δε ξερω αν τα αποξερανω:rolleyes: και αντι για στικ τα δινω τετια:rolleyes:

apostolis veroia
02-06-11, 11:09
το πρωτο λουλουδι στη λιμνουλα μου

lans
02-06-11, 11:17
Μια πιο μακρινή φωτοοοοο... :p:p:p

apostolis veroia
02-06-11, 21:16
Μια πιο μακρινή φωτοοοοο... :p:p:p
οριστε:p

lans
03-06-11, 08:32
Η στεγη σου απο καλαμια...ειναι ολα τα λεφτα...:D:D:D

ΥΓ. Αν εχεις φαντασιαααα.... ;)

apostolis veroia
03-06-11, 10:54
Η στεγη σου απο καλαμια...ειναι ολα τα λεφτα...:D:D:D

ΥΓ. Αν εχεις φαντασιαααα.... ;)
ευχαριστω! αυτη η σκεπη του χρονου θα ειναι σκεπασμενη με γιασεμι και το λουλουδι του παθους!!! μακαρι να παν καλα τα φυτα και να δωσουν!!!

lans
03-06-11, 11:04
ευχαριστω! αυτη η σκεπη του χρονου θα ειναι σκεπασμενη με γιασεμι και το λουλουδι του παθους!!! μακαρι να παν καλα τα φυτα και να δωσουν!!!

ωραια...τηα ερθω να γυρισω ταινια... :p:p:p

chrisoulakismanos
03-06-11, 11:13
Πιο καλες φοτο δεν μπορουσες να βαλεις δεν φενετε αυτο που εκανες και θα πρεπει να ειναι ωραιο
καλημερα! μετα απο την πρωτη λιμνη και μετα απο αυτα που βλεπω, διαβαζω και παθενω:D πηρα την αποφαση να κανω κομα μια!
ειναι 2,50 x 2,00 με 85 εκ βαθος δηλαδη περιπου 4500 λιτρα.
η αντλια ειναι 5000 λιτρα την ωρα και το φιλτρο εχει μονο βιομπαλες, πουροπετρα και αυτο που ειναι σε μεγαλυτερη ποσοτιτα ειναι λαβα!!!
η κατασκευη της ειναι απο ξυλο, liner, γεοφυσμα και αμμο. με την αμμο εκανα την θεσεις που τοποθετισα τις γλαστρες.
απο φυτα εβαλα μονο 6 μεγαλες γλαστρες νουφαρα και μια ποτεδερια αν τη λεω σωστα:D εχει περιπου 30 χρυσοψαρα και 6 κοι.
το ποιο καλο σε ολη την ιστορια ειναι οτι εχει μονο 3 με 4 ωρες την ημερα ηλιο και αυτες μονο πρωι!
οι πρωτες φωτογραφιες της λιμνης

apostolis veroia
03-06-11, 11:44
ωραια...τηα ερθω να γυρισω ταινια... :p:p:p
κανεις και ταινιες; ζωγραφιζω!!! αν θες σε φαβω τιποτα χαχαχαχχααχα!!!
απο που εισαι;

lans
03-06-11, 11:49
κανεις και ταινιες; ζωγραφιζω!!! αν θες σε φαβω τιποτα χαχαχαχχααχα!!!
απο που εισαι;

Δεν γυριζω ταινιες...αλλα ετσι οπως το εχεις, ειναι σαν της κινέζικες ταινιες που οι σκεπες ειναι απο καλαμια...χααχχα...!!!

apostolis veroia
03-06-11, 12:18
Πιο καλες φοτο δεν μπορουσες να βαλεις δεν φενετε αυτο που εκανες και θα πρεπει να ειναι ωραιο
ειναι πολυ ωραιο! δυστυχως δεν εχω καλη φωτογραφικη μηχανη και χανει παρα πολυ:(
-------------------------
Δεν γυριζω ταινιες...αλλα ετσι οπως το εχεις, ειναι σαν της κινέζικες ταινιες που οι σκεπες ειναι απο καλαμια...χααχχα...!!!

το ωραιο ειναι οταν πεφτει βροχη σταζουν τα νερα απο τα καλαμια μεσα στη λιμνη! ειναι πολυ θεαματικο!!!!

lans
03-06-11, 12:32
ειναι πολυ ωραιο! δυστυχως δεν εχω καλη φωτογραφικη μηχανη και χανει παρα πολυ:(
-------------------------


ωραιο ειναι οταν πέφτει βροχη και σταζουν τα νερα απο τα καλαμια μεσα στη λιμνη ειναι πολυ θεαματικο!!!!

Ακριβως αυτο ειχα στο μυαλο μου...το μονο που λειπει ειναι σε καθε εγκοπή να βαλεις φλιτζανάκια να κανει και ήχο...οπως στο HERO με τον τζετ λει... :p:p:p

apostolis veroia
03-06-11, 13:34
Ακριβως αυτο ειχα στο μυαλο μου...το μονο που λειπει ειναι σε καθε εγκοπή να βαλεις φλιτζανάκια να κανει και ήχο...οπως στο HERO με τον τζετ λει... :p:p:p
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: πως να το κανω;;;; για πε :D

lans
03-06-11, 13:42
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: πως να το κανω;;;; για πε :D

Θα πας στα κινεζικα ειδη και θα πεις θελω φλιτζανάκια για τσαι....και τα βαζει απο κατω...χχαχαχαχαχα...

apostolis veroia
03-06-11, 14:28
Θα πας στα κινεζικα ειδη και θα πεις θελω φλιτζανάκια για τσαι....και τα βαζει απο κατω...χχαχαχαχαχα...
γιατι αν τα κρεμασω το ενα διπλα στο αλο:rolleyes: να ειναι και πορσελανη! θα κανουν φανταστικο ειχο οτα εχει αερα;)

lans
03-06-11, 14:36
γιατι αν τα κρεμασω το ενα διπλα στο αλο:rolleyes: να ειναι και πορσελανη! θα κανουν φανταστικο ειχο οτα εχει αερα;)

axaxaa...οπως ειπα...φαντασια να υπαρχει...

apostolis veroia
04-06-11, 09:44
τελικα αγαπησα πολυ τα ψαρια!!!!!

MIXALIS CYPRUS
04-06-11, 09:47
αντε κανε και μια τριτη λιμνη να βαλεις και αλλα !:)

themosb
04-06-11, 10:07
φοβερη συλληψη μπραβο απλη κατασκευη και ωραια

apostolis veroia
04-06-11, 11:03
αντε κανε και μια τριτη λιμνη να βαλεις και αλλα !:)
μιχαλη μου η μεγαλη λιμνη την εκανα μια δεξαμενη σιντριβανι τα βατραχια δε μου αφισαν τιποτα!!!! (να και φωτο) η δευτερη ειναι η μεγαλη αγαπη μου!!!! γιατι εχει μικρο κοστος μονο νουφαρα! ( πολλα νουφαρα ) και ενα φιλτρο με σκουπες και ενα μικρο κοματι του φιλτρου με λαβα χαλικι και φυτα! το νερο ειναι απεχτο τα ψαρια μες την τρελη χαρα! και το ποιο σημαντικο κλαδεβω, αγγιζω χορις να σκυψω:D:D:D ολα μια αγκαλια!!!! θελω και μια γλαστρολιμνη αλλα με κουνουποψαρα για το παλκονι μου στη περιοχη ομως δεν εχω:(:(:(:(

apostolis veroia
04-06-11, 11:05
φοβερη συλληψη μπραβο απλη κατασκευη και ωραια
θεμη σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!

apostolis veroia
14-06-11, 17:13
και καποιοες ακομα φωτο απο την μικρη μου λιμνη:rolleyes:

lenia
16-06-11, 15:16
ομορφιες!!!! ψαρακια - λιμνες - νουφαρακια!!!!!!!! πολύ όμορφα!!

apostolis veroia
17-06-11, 08:34
[QUOTE=lenia;599815]ομορφιες!!!! ψαρακια - λιμνες - νουφαρακια!!!!!!!! πολύ όμορφα!![/QUOTE
ευχαριστω!!! να και αλλες 2 φωτο

lucy
17-06-11, 09:16
Η πελτάτα ακόμα δεν άνθισε; :confused: Η δική μου άνθισε!

apostolis veroia
17-06-11, 12:35
Η πελτάτα ακόμα δεν άνθισε; :confused: Η δική μου άνθισε!
οχι δεν ανθησε ακομα. αλλα ειναι ετοιμη! εχει βγαλει παρακλαδια στα φυλλα της!!!

apostolis veroia
22-06-11, 15:17
να και το λευκο μου νουφαρο!!!!!!! ειναι πανεμορφο και μοσχοβολαει!!! ειναι ποιο μεγαλο απο τα αλλα γιατι;;;

in the pond
22-06-11, 15:22
...ειναι ποιο μεγαλο απο τα αλλα γιατι;;; Έτρωγε όλο του το φαγητό, γι' αυτό...:p. Σοβαρά τώρα, το μέγεθος των φύλλων και του λουλουδιού εξαρτάται καθαρά από το είδος του νουφάρου. Αν θες μεγαλύτερο από αυτό, δες αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=N0xmUDB-8qc&feature=player_embedded#at=13)! ένα φύλλο του χωράει στη λίμνη σου.:D:D Το δε λουλούδι του πραγματικός γίγαντας! Αποστόλη, χαιρομαι που ζεις τόσο έντονα τη λίμνη σου και μοιράζεσαι μαζί μας φώτο.

apostolis veroia
22-06-11, 18:35
τεραστιοοοοοοοοοοοοοο:o:o:o:o καλα αυτη τη λιμνη την εχω ερωτευτει χωρις πλακα:D και ο λογος ειναι οτι ειναι καθαρη και βλεπω τα παντα μεχρι και τον πατο της! κατι που δε μπορουσα να κανω στη μεγαλη! μου αρεσει που ειναι μικρη και το κοστος της ανυπαρκτο! μου αρεσει επισης οτι εχει γεμισει με αλγη τα τοιχοματα της που ειναι σαν βρια!! σαν ψηλο χορταρακι και προστεθηκε με αυτο το τροπο κατι πολυ φυσικο που δε το περιμενα! μου αρεσει που εχω μονο νουφαρα μεσα στη λιμνη σε ανετες γλαστρες! ( πρεπει να εχω 5 με 6 διαφορετικα ειδη αλλα περα απο αυτο που μου δοσε η lousy τα αλλα δε τα ξερω:confused: ) πως να μαθω τις ονομασιες τους:confused:
ξεχασα.......... τα ψαρια μου γιατι μου τρωνε την ποντεδερια +-14 δυο φορες την μερα τα ταιζω :mad:
ουφφφφφφφφ κουραστηκα και σας κουρασα!!!

in the pond
22-06-11, 18:54
...πως να μαθω τις ονομασιες τους:confused: Άσε καλύτερα. Υπάρχουν τόσες και τόσες ποικιλιές, υβρίδια και παραλλαγές που αν δεν αγοράσεις κόνδυλο με όνομα και βούλα, πολύ απλά δεν ξέρεις τι έχεις ακριβώς. Μη σου πω ότι και μέσα στην ίδια τη λίμνη μπορεί να υπάρξει υβρίδιο μεταξύ δύο διαφορετικών ποικιλιών!

ξεχασα.......... τα ψαρια μου γιατι μου τρωνε την ποντεδερια +-14 δυο φορες την μερα τα ταιζω :mad:
ουφφφφφφφφ κουραστηκα και σας κουρασα!!! Που΄σαι ακόμα που τα κοι θα ξεκινήσουν να μασουλάνε και τα νούφαρα σου...Απλά σε προειδοποιώ ότι θα συμβεί κάποια στιγμή. Αυτό δεν έχει να κάνει με το τάισμα...Πώς να το πω?... είναι άτακτα τα άτιμα!:D

Το χαλάκι που δημιουργήθηκε γύρω-γύρω αλλά και στον πυθμένα είναι ταυτόχρονα και καλή τροφή. Δεν παρατήρησες τα ψάρια σου να τσιμπολογάνε?

apostolis veroia
24-06-11, 09:33
βασιλη οντος ολα τα ψαρια πανε και τσιμπολογαν αυτη την αλγη!
αλλα τα κοι θα το διωξω αν μου κανουν τετοια πραγματα:mad::mad::mad::mad:

in the pond
24-06-11, 09:52
βασιλη οντος ολα τα ψαρια πανε και τσιμπολογαν αυτη την αλγη!
αλλα τα κοι θα το διωξω αν μου κανουν τετοια πραγματα:mad::mad::mad::mad:

Τί λες βρε Αποστόλη....:confused: Τα σαλατικά να διώξεις, που θα διώξεις τα κοι!;)

apostolis veroia
24-06-11, 10:19
Τί λες βρε Αποστόλη....:confused: Τα σαλατικά να διώξεις, που θα διώξεις τα κοι!;)
αααααααααααα! ολα και ολα τα φυτα ειναι η αγαπη μου :D:D:D:D:D

in the pond
24-06-11, 10:29
αααααααααααα! ολα και ολα τα φυτα ειναι η αγαπη μου :D:D:D:D:D

Εδώ φιλαράκι μου διαφωνούμε οριζοντίως, καθέτως, διαγωνίως κλπ.:p:p Τα φυτά, δε λέω καλα κι αυτά, αλλά οι απόλυτοι άρχοντες πρέπει να είναι τα ψάρια σου... Για κοπριά τα' χεις στη λίμνη σου??

Αν σου αρέσουν τα φυτά, φτιάξε κήπους....;)

lucy
24-06-11, 12:32
Βασίλη διαφωνώ κι εγώ μαζί σου! Για εμάς τα λουλούδια και τα φυτά είναι οι απόλυτοι άρχοντες ενός υδρόβιου κήπου! :smt118
Τα ψάρια υπάρχουν για να συμπληρώνουν το οικοσύστημα! Αν δω κανένα χρυσόψαρο να μου τρώει φυτά θα το στείλω σε ενυδρείο ανίδεου για τιμωρία! :grin::grin::grin:

....Για κοπριά τα' χεις στη λίμνη σου??...

Εσύ δηλαδή γιατί έχεις νούφαρα για να έχουν σαλάτα τα κόι; :smt043

in the pond
24-06-11, 14:32
Βασίλη διαφωνώ κι εγώ μαζί σου! Για εμάς τα λουλούδια και τα φυτά είναι οι απόλυτοι άρχοντες ενός υδρόβιου κήπου! :smt118
Τα ψάρια υπάρχουν για να συμπληρώνουν το οικοσύστημα! Αν δω κανένα χρυσόψαρο να μου τρώει φυτά θα το στείλω σε ενυδρείο ανίδεου για τιμωρία! :grin::grin::grin: Είναι γεγονός ότι τα χρυσόψαρα ποτέ δεν θα αγγίξουν φυλλαράκι, οπότε τουλάχιστον εσύ Λουσάκι δεν πρόκειται να τιμωρήσεις κανένα ψαράκι...:D

Έχετε την εντύπωση δηλαδή ότι εμένα δεν μου αρέσουν τα λουλούδια? Γνωρίζετε την απάντηση και με το τέλος της κατασκευής μου, θα δείτε τρόπους που μπορούν να ζήσον φυτά και κοι μαζί στο ίδιο κύκλωμα.;)

Εσύ δηλαδή γιατί έχεις νούφαρα για να έχουν σαλάτα τα κόι; :smt043 Μα εννοίται ότι από πέρσι δεν έχω νούφαρα στη μεγάλη δεξαμενή με τα κοι. Αν τολμήσω και τα βάλω τώρα, πολύ πιθανόν να γίνουν σαλάτα με τα ψάρια των 40 εκατοστών και ένα στόμα "ΝΝΑ" (με το συμπάθιο)...:D

apostolis veroia
25-06-11, 09:49
βασιλη τι συστημα ειναι αυτο:confused:

lucy
25-06-11, 11:19
....Έχετε την εντύπωση δηλαδή ότι εμένα δεν μου αρέσουν τα λουλούδια? ...
Όχι όχι, είμαι σίγουρη πως τα αγαπάς, απλά το θέμα είναι που δίνει προτεραιότητες ο καθένας! Δεν θα έβγαζα νούφαρα από την λίμνη για κανένα ψάρι! Θα έφτιαχνα άλλη! :grin:
άρα ... εσύ ψαράς, εγώ λουλουδού! :smt043

in the pond
25-06-11, 12:38
Όχι όχι, είμαι σίγουρη πως τα αγαπάς, απλά το θέμα είναι που δίνει προτεραιότητες ο καθένας! Δεν θα έβγαζα νούφαρα από την λίμνη για κανένα ψάρι! Θα έφτιαχνα άλλη! :grin: Μα ακριβώς το ίδιο πράγμα λέμε Λούση.;)

apostolis veroia
27-06-11, 22:31
αλλαξα καπος τη λιμνη και ειπα να σας τη διξω. βασικα το φιλτρο αλλαξα το κανα σε ενα μεγαλο βαρελι.
το νουφαρο που μου δοσε η loysu ανθησε! στο αφιερωνω! ειναι ολο μπουμπουκια!!! (δεν εινι καθαρες οι φωτο αλλα........... θα καταλαβετε στο περιπου:D:D:D:D)

lucy
28-06-11, 09:11
:p Άντε επιτέλους! ίσως να άργησε γιατί είναι στη σκιά. Το δικό μου παρόλο που είναι περιορισμένο στη γλαστρολίμνη δίνει ρέστα! Κι έχει ένα νερό .... κρύσταλλο!!!!!!!!!!

apostolis veroia
28-06-11, 10:19
:p Άντε επιτέλους! ίσως να άργησε γιατί είναι στη σκιά. Το δικό μου παρόλο που είναι περιορισμένο στη γλαστρολίμνη δίνει ρέστα! Κι έχει ένα νερό .... κρύσταλλο!!!!!!!!!!
χαρηκα παρα πολυ με αυτο το φυτο!!! το ανθος τους κρατα μια μερα;

in the pond
28-06-11, 10:34
χαρηκα παρα πολυ με αυτο το φυτο!!! το ανθος τους κρατα μια μερα;

Όντως Αποστόλη, τα περισσότερα νούφαρα δεν αντέχουν και πολύ περισσότερο. Άντε το πολύ 3 μέρες.:(
Το όμορφο με τις νυμφαίες όμως είναι ότι παράγουν λουλούδια με το κιλό...:D Καθημερινά θα έχεις και κάποια στην επιφάνεια.
Το νούφαρο της Λούσης είναι λωτός?

apostolis veroia
28-06-11, 22:49
Όντως Αποστόλη, τα περισσότερα νούφαρα δεν αντέχουν και πολύ περισσότερο. Άντε το πολύ 3 μέρες.:(
Το όμορφο με τις νυμφαίες όμως είναι ότι παράγουν λουλούδια με το κιλό...:D Καθημερινά θα έχεις και κάποια στην επιφάνεια.
Το νούφαρο της Λούσης είναι λωτός?
δε ξερω βασιλη διαφορα λωτου με νυμφαιας; το λενε πεταλτα αν το λεω σωστα:confused::D παντος οντος καθε μερα μου βγαζει και απο ενα δυο ολοκαινουρια λουλουδια που κραταν μια μερα. τα αλλα νουφαρα μου κραταν 3 με 4 μερες.

in the pond
28-06-11, 23:19
δε ξερω βασιλη διαφορα λωτου με νυμφαιας;
Aν ο μίσχος των λουλουδιων και των φύλλων βρίσκεται πάνω από την επιφάνεια του νερού είναι λωτός. Αν μίσχος, φύλλο και λουλούδι βρίσκονται πάνω στην επιφάνεια του νερού, τότε νυμφαία. Έχουν αρκετές διαφορες όπως τα φύλλα, το μέγεθος, ακόμα και η σύνθεση των πετάλων του λουλουδιού.

Έχεις κάποια πιο κοντινή φωτογραφία?

apostolis veroia
29-06-11, 07:35
Aν ο μίσχος των λουλουδιων και των φύλλων βρίσκεται πάνω από την επιφάνεια του νερού είναι λωτός. Αν μίσχος, φύλλο και λουλούδι βρίσκονται πάνω στην επιφάνεια του νερού, τότε νυμφαία. Έχουν αρκετές διαφορες όπως τα φύλλα, το μέγεθος, ακόμα και η σύνθεση των πετάλων του λουλουδιού.

Έχεις κάποια πιο κοντινή φωτογραφία?
ωραια! αρα ειναι λωτος οπως και ενα ασπρο που εχω.

lucy
29-06-11, 09:27
Όχι βρε παιδιά! Νυμφαία είναι η πελτάτα! Λατινικό όνομα nymphoides peltata.

Ο μίσχος των φύλλων της δεν βγαίνει από το νερό αλλά το άνθος ναι, είναι ψηλότερα, και κρατάει μόνο μια μέρα. Το φυτό όμως καθημερινά δίνει άνθη.

Να μια φωτο του λουλουδιού από τα δικά μου.

in the pond
29-06-11, 10:23
Όχι βρε παιδιά! Νυμφαία είναι η πελτάτα! Λατινικό όνομα nymphoides peltata.

Ο μίσχος των φύλλων της δεν βγαίνει από το νερό αλλά το άνθος ναι, είναι ψηλότερα, και κρατάει μόνο μια μέρα. Το φυτό όμως καθημερινά δίνει άνθη.

Να μια φωτο του λουλουδιού από τα δικά μου.

Λουσάκι, μιας και καλύπτουμε όλα σχεδόν τα φάσματα περί λιμνών (εξοπλισμός, ψάρια, φυτά) να αρχίσουμε σιγά-σιγά να κατηγοριοποιούμε και τα φυτά. Όσο απέχουν τα νυμφοειδές από τις νυμφαίες άλλο τόσο απέχουν οι λωτοί. Εμείς λανθασμένα, τα έχουμε κατηγοριοποιήσει όλα για νούφαρα, διαφορετικά, νυμφαίες. Εδώ που φτάσαμε, τα καταστήματα πωλούν πλέον ακόμα και τους ιάκυνθους του νερού για νούφαρα...

Αυτό είναι λωτός, που δυστυχώς για μας δεν έχουμε δει ακόμα τέτοια λουλούδια στις χώρες μας. Δες το πρώτο βίντεο Λούση....Δεν τα θέλεις?:(:
NFmE7urAoSg

Αυτές είναι οι γνωστές μας νυμφαίες, τα νούφαρα δηλαδή:
vtLd-cCayQI&feature=related

και αυτό νυμφοειδές, με σαφέστατες διαφορές από τα άλλα τρία. Είναι με λίγα λόγια μακρινοί συγγενείς και οι τρεις τους...:D:D:D
wF70YhqiZVA

apostolis veroia
29-06-11, 10:59
ουαου!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D το νουφαρο στο δευτερο βιντεο το εβαλα φετοσ και γω. το εχω βαλει σε μεγαλη γλαστρα και ως τωρα εκανε ριζωμα εχει κανα 2 μερες που εβγαλε τα πρωτα φυλαρακια του!

lucy
30-06-11, 12:29
... τα καταστήματα πωλούν πλέον ακόμα και τους ιάκυνθους του νερού για νούφαρα...
...άσε άσε! ακόμα και τα πίστια μου τα είπαν νούφαρα!!!

... ....Δεν τα θέλεις?:(
... απελπισμένα!!!! :( κι έτσι όπως να ανεμίζει ο αέρας.....

apostolis veroia
06-07-11, 18:58
εκανα ενα νεο φιλτρο για την λιμνη μου ποιο μεγαλο και ποιο σιγουρο:D:D:D:D το βαρελι μου σπασε απο την πιεση

in the pond
06-07-11, 20:40
Δώσε λίγες λεπτομέρειες βρε Αποστόλη...πώς σκέφτεσαι να το δουλέψεις? Πώς θα καθαρίζεις ένα τόσο βαθύ φίλτρο?

apostolis veroia
06-07-11, 22:43
το φιλτρο εχει βαθος ενα μετρο, για μενα δεν ειναι βαθυ:D:D:D:D τα υλικα θα ειναι πολυ ευκολο να βγενουν γιατι θα κανω θηκες. η πρωτη θηκη θα εχει ολες τις σκουπες και η δευτερη ολους τους υαλοβαμβακες και σφουγαρια. αλλα και μονο τις σκουπες να βαλω φτανει! τα σφουγαρια τα βαζω γιατι διαπιστοσα οτι κραταν ολη τη σκονη περα απο αλγες και καθε ειδος μικρο σωματιδιο. αν βαλω μονο τις σκουπες δε θα το καθαριζω σχεδον καθολου μονο μια φορα στο τοσο που θα τισ ξεπλενω σε ενα γκουβα νερο που και αυτο το νερο θα ειναι απο την ιδια τη λιμνη;) αλλα και τα σφουγαρια αν τα βαλω δε τα πλενω ολα ποτε!!! μονο το πρωτο στη σειρα και αυτο το τοποθετο παντα στο τελος;) (ενα μυστικο: οταν χαλασα το πρωτο φιλτρο εδω και 3 μερες τις σκουπες τισ εβαλα ολες χωρις να τις καθαρισω μεσα σε μια λεκανη με νερο απο τη λιμνη. τις εχω φυλαξει σε ενα μερος τις αποθηκης που ειναι πισα σκοταδι, ωστε να μη χαλασει η βιολογια τους)

in the pond
06-07-11, 23:17
το φιλτρο εχει βαθος ενα μετρο, για μενα δεν ειναι βαθυ:D:D:D:D τα υλικα θα ειναι πολυ ευκολο να βγενουν γιατι θα κανω θηκες. Πολύ καλή σκέψη και είμαι περίεργος να τη δω στην πράξη. Βασικά θα φτιάξεις ένα κλασικό φίλτρο ενυδρείου σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα. Αυτό που θα σου έλεγα είναι τον υαλοβάμβακα ή καλύτερα ενυδρειακό βαμβάκι να το βάλεις στην πρώτη κιόλας θήκη, μιας και θα σου μεζεύει το μεγαλύτερο κομάτι των ακαθαρσιών και σωματιδίων. Σφουγγάρια δεν θα έβαζα καν Αποστόλη.

apostolis veroia
07-07-11, 10:46
Πολύ καλή σκέψη και είμαι περίεργος να τη δω στην πράξη. Βασικά θα φτιάξεις ένα κλασικό φίλτρο ενυδρείου σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα. Αυτό που θα σου έλεγα είναι τον υαλοβάμβακα ή καλύτερα ενυδρειακό βαμβάκι να το βάλεις στην πρώτη κιόλας θήκη, μιας και θα σου μεζεύει το μεγαλύτερο κομάτι των ακαθαρσιών και σωματιδίων. Σφουγγάρια δεν θα έβαζα καν Αποστόλη.

τελικα βασιλη δε θα βαλω σφουγγαρια οντως ειναι αχρηστα. το καλυτερο ειναι να βαλω τους υαλομβαμβακες μπροστα που το ειχα κανει στο προιγουμενο φιλτρο αλλα θα τα καθαριζω ποιο συχνα. γιαυτο θελω να τα βαλω δευτερα οστε να κρατα το φιλτρο μια ισορροπια. οταν αλλαξα την θεση τους στο προιγουμενο φιλτρο ειδα οτι οι σκουπες κραταν ολα τα χοντρα και οι υαλομβαμβακες στο τελος οτι δε μπορουν να κρατησουν η σκουπες

apostolis veroia
07-07-11, 13:39
τελος με το φιλτρο καποιοες φωτο. απο φιλτρο και λιμνη

apostolis veroia
14-07-11, 08:47
τελος με το φιλτρο καποιοες φωτο. απο φιλτρο και λιμνη

και αλλες φωτο με τη λιμνη εχει γεμισει νουφαρα

in the pond
14-07-11, 14:24
και αλλες φωτο με τη λιμνη εχει γεμισει νουφαρα

Στην τελευταία φώτο σαν να βλέπω καταστρεμμένα φύλλα Αποστόλη?...

apostolis veroia
14-07-11, 20:25
Στην τελευταία φώτο σαν να βλέπω καταστρεμμένα φύλλα Αποστόλη?...

ναι μου τα τρων τα κοι η μηπως ειναι τιποτα αλο;;:smt108:smt108:smt108

ilias510
14-07-11, 20:58
ναι μου τα τρων τα κοι η μηπως ειναι τιποτα αλο;;:smt108:smt108:smt108

Αποστολη ,πολυ ωραια εχει γινει η λιμνη σου και εγω νομιζω οτι απο τα κοι ειναι τα φυλλα φαγωμενα , τα τρωνε για μαρουλακι.

apostolis veroia
14-07-11, 21:04
Αποστολη ,πολυ ωραια εχει γινει η λιμνη σου και εγω νομιζω οτι απο τα κοι ειναι τα φυλλα φαγωμενα , τα τρωνε για μαρουλακι.

ευχαριστω Ηλια και γω τα κοι λεω οτι κανουν τη ζημια! πολλες φορες η τροφη πεφτει πανο στα φυλλα και αυτα ανεβαινουν στη κιριολεχια πανο τους:mad:

apostolis veroia
17-07-11, 16:11
ευχαριστω Ηλια και γω τα κοι λεω οτι κανουν τη ζημια! πολλες φορες η τροφη πεφτει πανο στα φυλλα και αυτα ανεβαινουν στη κιριολεχια πανο τους:mad:

και αλλες φωτο